Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kąpiel
M&M
Pielęgnacja

Mycie główki bez płaczu

Jak sprawić, by włoski były czyste, a dziecko nie musiało bronić się rękami i nogami przed zamoczeniem główki.

Tyci człowieczek nie ma pojęcia, dlaczego trzeba myć głowę. Wie tylko, że nie cierpi, gdy woda zalewa mu buzię, a piana włazi do maleńkich oczek. Robi, co może, by do tego nie dopuścić: krzyczy, ile sił w płucach, wije się jak piskorz, a czasem nawet wpada w taki szał, że sąsiedzi gotowi są wezwać policję. Zamknięcie oczu, które rozwiązuje problem, nie jest dla dziecka takie łatwe, jak nam, dorosłym, się wydaje: gdy się to robi, znika przecież cały świat! Nie ma mamy ani taty, ani ulubionych zabawek. Na szczęście, kłopotom można zapobiec. Najważniejsze jest to, by woda (a wraz z nią mydliny) nie spływała na twarz i oczy. Tylko jak to zrobić fachowo?

Sposób na bobaska
Nawet gdy maluch ma miesiąc czy ciut więcej, z myciem głowy na ogół nie jest tak źle (problemy zaczynają się później, gdy szkrab zaczyna zdawać sobie sprawę, co się święci). Rób to najlepiej tak:
• Ułóż malca w wanience na przedramieniu w taki sposób, by twoja dłoń pewnie obejmowała jego paszkę. Główka powinna być lekko odchylona (pochyl się nad maluchem, by ją przechylił w tył – wtedy będzie mógł na ciebie patrzeć).
• Drugą ręką zwilż główkę zmoczoną myjką albo nabierając wodę z wanienki. Staraj się to zrobić w miarę szybko, ale ostrożnie, żeby nie zachlapać buzi. Potem delikatnie spłucz – także wodą z wanienki.
• Mów spokojnie do maluszka i uśmiechaj się do niego – powtarzamy to do znudzenia, ale ta metoda naprawdę działa!
• Nie okazuj zdenerwowania ani zniecierpliwienia, bo to się udziela dziecku. Jeśli malec się rozpłacze, szybko wytrzyj mu buzię i uspokój go, żeby w przyszłości nie rozpoczynał koncertów już na sam widok wanienki. Główkę niemowlaka myje się codziennie, najlepiej łagodnym, koniecznie przeznaczonym dla niemowląt, mydełkiem. Dopiero po pierwszym miesiącu życia możesz zacząć używać szamponu. Pamiętaj, że nie każdy tego typu płyn dla dzieci jest przeznaczony dla niemowląt! Używaj łagodnych, niedrażniących oczu kosmetyków. Ciemiączkiem możesz się nie przejmować – pokrywa je mocna, elastyczna tkanka, której na pewno nie uszkodzisz, delikatnie masując główkę szkraba.

Gdy smyk już siedzi
Nieco starszego szkraba nie da się ułożyć na przedramieniu, trzeba więc zachęcić go, by sam odchylił główkę w tył. Można to zrobić sposobem, np. ustawiając na wysokiej półeczce albo przyczepiając przyssawką do kafelków zabawkę na tyle wysoko, by malec musiał mocno unieść bródkę, żeby się jej przyjrzeć. Wystarczy powiedzieć: „O, zobacz, kaczuszka do nas przyszła” i szybko zrobić, co należy.
Można także pokazać, jak samemu myje się głowę (i pozwolić dziecku, by nam pomogło) albo razem z maluchem umyć głowę ulubionej lalce. Dzieci często boją się prysznica, lepiej więc polewać im główkę wodą z kubka, plastikowej butelki po szamponie albo konewki. Niektórym dzieciom podoba się kąpiel w okularkach pływackich – muszą być jednak dobrze dopasowane. W sklepach z akcesoriami dla maluchów można kupić rondo kąpielowe – coś, co wygląda jak plastikowy kapelusz bez denka. Można też zrobić z dłoni coś w rodzaju daszka (przyda się dodatkowa para rąk, np. tato robi daszek, a mama w tym czasie myje głowę). Maluch może także chronić buzię, przyciskając do niej złożony w kostkę ręcznik do rąk.
Postaraj się, by mycie głowy kojarzyło się dziecku z zabawą, a nie z torturami. Zabierz do wanny kolorowe zabawki, lejek, sitko. Rozśmieszaj malucha. Zrób sobie bujny zarost z piany, pokaż dziecku w lusterku, jak zabawnie wygląda z piankową czapą na głowie – być może mu się to spodoba.

Ups, nie udało się
Malec wpadł w histerię i nie pozwolił umyć sobie głowy? Trudno, nie rób tego na siłę, po prostu spróbujesz innego dnia. Uczesz dziecko wilgotną szczotką, w ten sposób także oczyścisz mu skórę na główce i włosy. Zanim zabierzesz się za mycie po raz kolejny, postaraj się oswoić maluszka z wodą – pozwól mu się bawić, jak chce, rozśmieszaj, włóż do wanny „podopiecznego”, np. lalkę. Możesz też zabrać malca na basen lub do aquaparku – dzięki temu szybciej oswoi się z wodą i być może z czasem uwierzy, że kropelki, które czasem spadają przypadkowo na buzię, to wcale nie jest nic strasznego. Pomocne może okazać się także… strzyżenie. Krótkie włoski myje się szybciej i łatwiej się je rozczesuje.

O tym pamiętaj!
Na początku przygotowania do kąpieli i mycia główki są bardzo absorbujące. Po kilku próbach sama się zdziwisz, że to takie proste.
1. Zadbaj o to, by w łazience było ciepło. Mokra głowa bardzo szybko marznie.
2. Jeśli dziecko ma długie włosy, rozczesz je przed myciem. Potem będzie to znacznie trudniejsze.
3. Przygotuj wszystko wcześniej. Miej pod ręką szampon (z odkręconą nakrętką) lub mydełko, ręcznik, który można przycisnąć do buzi i drugi, którym natychmiast wytrzesz włosy. Pierwszy może zamoknąć.
4. Nie denerwuj się.Pohukiwanie na wystraszone dziecko tylko pogłębi jego stres.
5. Bądź delikatna. Masuj główkę z wyczuciem jak najlepszy fryzjer w mieście. Ale rób to o wiele krócej.
6. Ogranicz czas mycia do minimum. Staraj się zrobić wszystko możliwie szybko, co jednak nie znaczy, że powinnaś spieszyć się jak szalona. Nerwowe ruchy przestraszą malca.
7. Wycierając dziecku główkę, nie trzyj jej zbyt mocno ręcznikiem i nie zasłaniaj dziecku oczu. Cały czas mów do niego.
8. Suszarki używaj tylko w wyjątkowych sytuacjach. Na przykład wówczas, gdy jest bardzo chłodno.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Jak często kąpać dziecko? To zależy od jego wieku! [WIDEO]

Wychowanie
Strach przed kąpielą? Skuteczne rady
Zaproszenie dziecka do łazienki wiąże się z płaczem i krzykiem. Przyczyn lęku przed wieczornym myciem może być wiele. Nie bój się, łatwo możesz temu zaradzić.

Wieczorna kąpiel niemal od samego początku przypominała w waszym domu pole walki? Albo dziecko, które do tej pory uwielbiało się kąpać, nagle okazuje strach przed wejściem do wanny. Zaproszenie dziecka do łazienki wiąże się z płaczem i krzykiem? Przyczyn lęku przed wieczornym myciem może być wiele. Jego źródłem mogą być negatywne doświadczenia z poprzednich kąpieli, jak na przykład zbyt duża ilość wody w wannie, poślizgnięcie się w wannie, za gorąca lub za zimna woda, szczypanie oczu spowodowane używaniem nieodpowiednich kosmetyków, zachłyśnięcie się wodą. Strach może być również związany z myciem główki lub używaniem prysznica. Czytaj też: Pielęgnacja suchej skóry - prawdy i mity Jak zlikwidować strach przed kąpielą 1. Jeżeli dziecko zdecydowanie protestuje przed wejściem do wody nie należy go do tego zmuszać . W przeciwnym wypadku możemy wywołać długotrwały uraz i strach przed wodą. Najlepiej spróbować mycia mokrą gąbką lub ściereczką w wannie bez wody lub poza wanną a w skrajnych przypadkach nawet poza łazienką. 2. Trzeba zrobić wszystko, aby kąpiel kojarzyła się z czymś przyjemnym . Można spróbować zrobić pianę, wrzucić kolorowe zabawki, wymyślić różne zabawy. Pomoże to w odwróceniu uwagi od samego namydlania i spłukiwania mydła wodą. 3. Czasami pomaga kąpiel w towarzystwie mamy lub taty w dużej „dorosłej” wannie . Po pewnym czasie dziecko przywyknie do wspólnych kąpieli, w których na pewno czuje się bezpieczniej a potem zechce kąpać się samodzielnie. Czytaj też: 8 trików, które ułatwią kąpiel dziecka 4. Należy zadbać o to, aby w łazience lub pomieszczeniu, w którym dziecko będzie się kąpać, było ciepło i przyjemnie . Chłodu nie lubi nawet dorosły, a dziecko może zniechęcić do zdejmowania ubrania. Po kąpieli najlepiej owinąć dziecko w duży gruby ręcznik, aby temperatura...

nie, lubię ,myć, głowy, pielęgnacja
Pielęgnacja
Jak umyć dziecku głowę bez płaczu?
Mycie włosków to dla wielu maluszków niezbyt miłe przeżycie, ale głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu, bo większość dzieci lubi się kąpać.

Dla wielu małych dzieci mycie głowy to niezbyt miłe przeżycie – głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu. Aby woda nie dostawała się do oczu, dziecko musi mieć zamknięte powieki, a wtedy nie ma kontroli nad tym, co się dzieje dookoła niego. Dlatego większość dzieci przy próbach mycia włosów protestuje. Nie myj głowy na siłę Jeśli twoje dziecko nie lubi mycia włosów , nie zmuszaj go do tego. Nic się nie stanie, jeżeli na jakiś czas zrezygnujesz z mycia włosów i poprzestaniesz na czesaniu ich mokrym grzebykiem ( dziecięce włosy nie przetłuszczają się tak jak dorosłych). W tym czasie przyzwyczajaj dziecko do wody. Zamień kąpiel w zabawę – wrzuć do wanny kolorowe zabawki albo choćby kuchenny lejek, plastikowe miseczki. Jest szansa, że zajęty nimi maluch nie zareaguje, gdy „przypadkiem” delikatnie polejesz mu główkę wodą . Zobacz też: Strach przed kąpielą - co robić? Oswój dziecko z myciem włosów Umyjcie włosy lali, a ty mów, co robicie: „A teraz namydlimy lali włoski, a potem spłuczemy wodą ”. W ciągu dnia bawcie się w wizytę u fryzjera – posadź dziecko przed lustrem i udawaj fryzjerkę, a później zamieńcie się rolami. Spróbujcie wykąpać się wspólnie – niech dziecko polewa wodą twoje włosy – maluchy w tym wieku uwielbiają naśladować zachowania dorosłych. Zadbaj o pozytywne skojarzenie z kąpielą Kiedy najgorszy strach już minie, zadbaj o to, by mycie włosów mogło kojarzyć się tylko z przyjemnymi doznaniami. Osłoń buzię i oczka dziecka przed wodą – pomocne może być ceratowe kółeczko zakładane na główkę albo... dłonie taty tworzące bezpieczny daszek nad czołem. Spróbuj ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, tak by woda z szamponem spływała do tyłu, nie na buzię. Zaraz po umyciu włosów dziecka wytrzyj ręcznikiem resztki wody, by nie dostała...

Mycie włosów bez płączu
Fotolia
Pielęgnacja
Mycie włosów bez łez – 7 łatwych kroków do sukcesu
Są dzieci, które uwielbiają kąpiele, ale nie znoszą mycia główki. Jednak niezależnie od tego, czy dziecko ma bujną czuprynę, czy też prawie wcale nie ma włosków, główkę trzeba myć, zwłaszcza latem. Można to zrobić sprawnie, szybko i bez lawiny dziecięcych łez.

Gdy wkładasz dziecko do wanny, jest pogodne, lecz gdy przychodzi do mycia włosków , zaczyna płakać? To częsty kłopot rodziców. Na szczęście są sposoby, by z kąpieli (i mycia główki) uczynić miły punkt codziennego wieczornego rytuału.   Krok 1: Dobrze przygotuj się do kąpieli Zanim zabierzesz się do mycia główki dziecka , przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria. Dzięki temu nie będziesz się miotać z mokrym (i śliskim!) dzieckiem na rękach w poszukiwaniu tego czy tamtego. A potrzebne ci będą: mydełko lub płyn do kąpieli dla dzieci   (sprawdź na opakowaniu, od jakiego wieku malucha można używać kosmetyku), myjka, dwa grube ręczniki, dwie pieluszki (może się zdarzyć, że dziecko obsiusia jedną) i ubranko do snu. Zobacz też: Jak pielęgnować roczne dziecko? Krok 2: Sprawdź temperaturę w łazience i wody w wannie Ogrzej pomieszczenie, w którym będziesz kąpać dziecko do temperatury 24–25°C. Dzięki temu dziecko się nie wyziębi. Woda natomiast powinna mieć 37°C. Sprawdź ją czubkiem łokcia (powinnaś poczuć ciepło) lub po prostu włóż do wanienki termometr. Krok 3: Myj dziecku włoski szybko i pewnie Najlepiej myć włoski codziennie, bo główka dziecka bardzo się poci. Staraj się zrobić wszystko możliwie szybko, co jednak nie znaczy, że powinnaś spieszyć się jak szalona. Nerwowe ruchy przestraszą dziecko. Włosy myj jako ostatnie (z mokrą główką dziecko mogłoby marznąć podczas kąpieli). Ułóż jego główkę w zgięciu łokcia. Powinna być lekko odchylona (pochyl się nad maluchem – wtedy będzie mógł na ciebie patrzeć). Drugą ręką zwilż główkę mokrą myjką. Delikatnie namydl włoski. Od razu spłucz je strumieniem z prysznica albo wodą z wanny. Krok 4: Poproś dziecko, by odchyliło główkę do tyłu Jeśli dziecko ma już około dwóch lat, jego główki nie da się ułożyć na przedramieniu, trzeba...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak