
Skóra dziecka wymaga szczególnego traktowania, ponieważ jest pięciokrotnie cieńsza i dużo bardziej wrażliwa niż skóra osoby dorosłej.
Jej naturalny płaszcz ochronny nie jest jeszcze w pełni wykształcony.Produkty z nowoczesnej serii pielęgnacyjnej HiPP Babysanft są wyjątkowo łagodne dla skóry i całkowicie bezpieczne – opracowane we współpracy z pediatrami i położnymi, tak aby zminimalizować ryzyko alergii. Nie zawierają żadnych substancji mogących wysuszać czy podrażniać skórę. Można stosować je już od 1. dnia życia.
Składniki wskazane w pielęgnacji skóry (występują w produktach HiPP)
CM-Glucan (Carboxymethyl Betaglucan)
Immunoaktywna substancja polisacharydowa, wyizolowana ze ścian komórkowych drożdży piekarniczych, wspierająca naturalne mechanizmy ochronne i wspomagająca zachowanie naturalnego pH skóry. Dowiedziono, że po jej regularnym stosowaniu wzrasta poziom nawilżenia skóry. CM-Glucan sprawia także, że skóra lepiej i szybciej się regeneruje. Ten składnik pod nazwą HiPP – Hauptschutz¨ stosuje firma HiPP w produktach pielęgnacyjnych HiPP Babysanft.
Olejki roślinne (Vegetable Oils)
Są pożądane w pielęgnacji skóry. Wyjątkowo cenny jest olejek migdałowy, który zaliczany jest do olejów roślinnych najwyższej jakości. Charakteryzuje go wysoka zawartość przyjaznych dla skóry nienasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu wygładzającym, a przede wszystkim szczególnie wartościowego kwasu linolowego. Olejek migdałowy jest idealny do pielęgnacji skóry wrażliwej i suchej.
Tlenek cynku (Zinc Oxide)
Tlenek cynku (Zinic Oxide) ma działanie antybakteryjne, łagodzące i wysuszające. Cynk działa bakteriobójczo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Wspomaga także procesy gojenia się ran. Tlenek cynku pełni także funkcję filtra słonecznego (w zakresie UVB i UVA krótkopasmowego).
Gliceryna (Glycerin)
Jako dobry rozpuszczalnik dla tłuszczów, jest stosowana w produkcji kosmetyków. Oprócz zdolności do homogenizowania składników wchodzących w skład środków pielęgnacyjnych, gliceryna charakteryzuje się także właściwościami nawilżającymi oraz zwiększa penetrację składników aktywnych przez skórę, nie uszkadzając przy tej okazji bariery lipidowej.
Pantenol (Panthenol)
Inaczej prowitamina B5, naturalnie występująca w organizmie, ma działanie łagodzące, nawilżające, regenerujące i antyoksydacyjne. Jest bardzo często składnikiem produktów stosowanych przy poparzeniach, nie tylko słonecznych. Wykazuje również pozytywny wpływ na włosy.
Alkohol (np. Cetearyl Alkohol)
Alkohole, które są stosowane w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, różnią się właściwościami od popularnego alkoholu etylowego. Alkohole stosowane w produkcji kosmetyków powodują, że składniki tłuszczowe mogą być rozproszone w emulsji zawierającej wodę i stabilizują ten układ. Alkohol cetylowy (Cetyl Alcohol), jak również alkohol cetearylowy (Cetearyl Alcohol), decylowy (Decyl Alcohol), mirystylowy (Mirystyl Alcohol), palmitynowy (Palm Alcohol) i stearynowy (Stearyl Alcohol) należą do alkoholi tłuszczowych i są zupełnie niedrażniącymi środkami zmiękczającymi, natłuszczającymi i wygładzającymi skórę. Taka mieszanka nie powoduje wysuszania skóry, wręcz przeciwnie – skóra pozostaje gładka i delikatna.
Składniki niewskazane (nie występują w produktach HiPP)
Oleje mineralne, parafina (Mineral Oil, Parafinum Liquidum)
Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwowano, że oleje mineralne nie ulegają naturalnej biodegradacji po wchłonięciu do wnętrza tkanki skórnej, tylko kumulują się w niej. Nie są więc wskazane w pielęgnacji, gdyż mogą reagować z głębszymi warstwami skóry. W produkcji kosmetyków oleje mineralne są powszechnie stosowane ze względu na niski koszt, niejednokrotnie stanowiąc wypełniacz zwiększający objętość kosmetyku. Duża ilość parafiny po nałożeniu na skórę tworzy powłoczkę, która zatrzymuje wilgoć, może jednak hamować wymianę gazową i metaboliczną w skórze, zatykając pory, absorbując kurz i bakterie. Składniki rozpuszczone w parafinach nie przenikają do skóry, pozostając na jej powierzchni.
Mydło (np. Sodium Laureth Sulfate)
Mydła znane w kosmetologii na ogół zawierają mieszaniny sodowych i potasowych związków kwasów tłuszczowych. Te związki zmywają ze skóry naturalną, ochronną warstwę tłuszczową, powodując jej wysuszanie. Chociaż mydła są pierwszymi ze znanych i stosowanych już w starożytności środków myjących, nie są polecane w pielęgnacji wrażliwej skóry, a szczególnie skóry niemowląt i małych dzieci, ponieważ wysuszają skórę i często wywołują podrażnienia.
Emulagatory polietylenowe (PEG)
PEG są substancjami, które ułatwiają i stabilizują połączenie fazy wodnej i tłuszczowej. Podejrzewane są o zaburzanie wydzielniczej aktywności gruczołów łojowych oraz apokryfowych, co uwidacznia się szczególnie w pachwinach i na twarzy. Mogą powodować pokrzywkę, świąd i pękanie głębszych warstw naskórka. Zdarza się, że PEG są zanieczyszczone substancjami o działaniu rakotwórczym.

Alergia występuje w wyniku kontaktu ze specyficznym alergenem. Może się ona rozwinąć u każdego – zarówno u dziecka, jak i dorosłego w każdym wieku – ponieważ stale mamy kontakt z wieloma różnymi substancjami drażniącymi np. kurzem, kompozycjami zapachowymi etc. Dlatego tak istotne jest to, co na co dzień styka się ze skórą. Marka Neutral to najlepszy wybór dla alergików. O jej bezpieczeństwie świadczyć może certyfikat duńskiego Stowarzyszenia Alergii i Astmy, który gwarantuje, że w produkty nie zawierają żadnych kompozycji zapachowych, barwników i parabenów. W ofercie Neutral znajdziemy detergenty do prania i płukania oraz kosmetyki do mycia i pielęgnacji ciała. Wszystkie produkty z linii Neutral to 0% barwników, 0% parabenów, 0% kompozycji zapachowych. Kosmetyki do mycia i pielęgnacji ciała z linii Neutral Żel pod prysznic – łagodnie myje i pielęgnuję skórę, zapobiegając jej przesuszeniu. Ma neutralny dla skóry poziom pH , dzięki czemu jest odpowiedni do codziennego mycia twarzy i ciała. Antyperspirant w kulce – zapewnia skuteczną 24-godzinną ochronę przed poceniem i świeżość przez cały dzień. Nie zawiera substancji zapachowych i ma neutralny dla skóry poziom pH, dzięki czemu nie zaburza jej naturalnego funkcjonowania. Dzięki zawartości gliceryny dodatkowo nawilża skórę. Balsam do ciała – zawarta w kosmetyku gliceryna nawilża skórę, a olejek jojoba i masło shea gwarantują odżywienie. Efekt – miękka i elastyczna skóra. Przy regularnym stosowaniu balsam przywraca skórze odpowiedni poziom nawilżenia . Nie pozostawia tłustego filmu. Płyn do mycia rąk – pozwala zachować równowagę nawilżenia skóry, przywracając jej miękkość i elastyczność. Posiada neutralny poziom pH. Szampon do włosów normalnych – dla wszystkich rodzajów włosów o neutralnym dla skóry pH. Łagodnie myje włosy...

Kosmetyki dla niemowlaków: balsamy, kremy, mleczka - zawierają wiele różnych składników. Ale czy wszystkie z nich są naturalne i całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka? Sprawdź. Skóra niemowlęcia jest dużo cieńsza niż u osoby dorosłej. Bardzo łatwo mogą przeniknąć przez nią do organizmu różne substancje zawarte w kosmetykach. Właśnie dlatego do pielęgnacji dziecka trzeba używać specjalnych preparatów. Chociaż nie wszystkie składniki są w nich naturalne, to wszystkie muszą być bezpieczne dla dziecka. Sprawdź zatem, co tak naprawdę mają w sobie dziecięce kosmetyki . 1. Substancje natłuszczające w kosmetykach dla dzieci Dzięki nim skóra staje się nie tylko miękka i elastyczna, ale również odpowiednio nawilżona. W kosmetykach dla dzieci częściej stosuje się tłuszcze mineralne , czyli np. olej parafinowy lub wazelinowy. Tłuszczów roślinnych , takich jak np. oliwa z oliwek czy olej sojowy zwykle jest mniej, bo łatwiej jełczeją. Jeżeli skóra dziecka jest normalna, nieprzesuszona, wystarczy posmarować ją lekkim mleczkiem lub balsamem albo... niczym. Tego rodzaju kosmetyki zawierają najmniej tłuszczu, są delikatne, szybko się wchłaniają. Jeśli jednak naskórek dziecka jest przesuszony, użyj bardziej tłustego kremu (w jego składzie jest mniej wody, a więcej tłuszczu), zaś w miejscach szczególnie przesuszonych – maści. Jest ona najbardziej gęsta oraz tłusta i najdłużej utrzymuje się na skórze. 2 . Wyciągi z ziół w kosmetykach dla dzieci Najczęściej z koszyczków rumianku , krwawnika pospolitego , melisy . Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu łagodzą skutki podrażnień i zmniejszają ewentualne obrzęki skóry. Wyciąg z ziela krwawnika, a także melisy, ma ponadto łagodne działanie uspokajające. Cennym składnikiem dziecięcych kosmetyków jest też aloes . Silnie nawilża, a to...

Skóra noworodka jest bardzo cieniutka i zawiera niewiele gruczołów łojowych. Z tego powodu nie może jeszcze samodzielnie wytworzyć naturalnej warstewki tłuszczu, która chroniłaby ją przed podrażnieniami. Dlatego powinnaś właściwie pielęgnować skórę dziecka i uważać, by odpowiednio dobrać kosmetyki, nie przesadzić z ich ilością. Sprawdź, które naprawdę są potrzebne twojemu dziecku. 1. Delikatne mydło dla noworodka To pierwszy i najważniejszy wśród podstawowych kosmetyków dziecka . Możesz go używać nie tylko do mycia ciała, ale również włosów, szczególnie gdy jest ich niewiele. Mydła dla niemowląt zawierają substancje natłuszczające delikatną skórę, np. glicerynę, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, lanolinę. Zdarza się jednak, że nawet najdelikatniejsze nie ochronią skóry dziecka przed przesuszeniem. Tradycyjną kostkę zastąp wówczas kremowym żelem do mycia ciała lub płynem do kąpieli z dodatkiem oliwki. Nie stosuj wtedy dodatkowo żadnego mydła. Sprawdź, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka krok po kroku 2. Chusteczki pielęgnacyjne dla noworodka Nie zastąpią oczywiście wieczornego mycia, ale pomogą w codziennej toalecie niemowlęcia. Są bezpieczne dla skóry noworodka, a przy tym bardzo wygodne. Możesz używać ich przy każdym przewijaniu dziecka , by usunąć kupkę czy wytrzeć krocze z moczu. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz umyć pupy czy rączek dziecka wodą i mydłem, np. podczas wizyty u lekarza, w czasie podróży samochodem czy spaceru w ciepły dzień. Chusteczki nasączone mleczkiem, balsamem lub lotionem oczyszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Nie powodują przy tym podrażnień, a nawet łagodzą już istniejące. Jeśli twój noworodek ma często zaczerwienioną pupę, wybieraj chusteczki, które w nazwie mają określenie „soft” – są bezzapachowe i wyjątkowo delikatne. Unikaj natomiast tych...