Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, skóra niemowlęcia
Panthermedia
Pielęgnacja

Sposób na gładką skórę dziecka? Nawilżanie!

Włączasz już w domu ogrzewanie? Pomyśl zatem o nawilżaniu skóry maluszka. Kiedy powietrze w domu staje się suche, skóra dziecka również zaczyna tracić wilgotność.

Gładka, lekko błyszcząca, czyli zdrowa skóra u maleństwa nie tylko cieszy twoje oko, ale spełnia też o wiele ważniejsze zadanie: stanowi barierę dla drobnoustrojów, które po wniknięciu do organizmu mogłyby wywołać stan zapalny. Kiedy jednak staje się przesuszona, jej obronne funkcje znacznie maleją. Czy wiesz, że możesz temu zapobiec?

Stosuj emulsję do mycia

Zdarza się, że nawet najbardziej łagodne mydła usuwają z powierzchni ciała dziecka tzw. płaszcz lipidowy, czyli warstwę tłuszczową, chroniącą przed ucieczką wody z głębszych warstw skóry. Lepiej będzie, jeśli zastąpisz mydło tzw. kostką myjącą albo emulsją do kąpieli. Tego typu preparaty nie tylko bardzo dobrze oczyszczają skórę, ale też lekko natłuszczają ją i zapobiegają przesuszeniu.

Nie przedłużaj kąpieli

Delikatnej, jeszcze niedojrzałej skórze dziecka długie i gorące kąpiele mogą zaszkodzić. Łatwo to wytłumaczyć. Zbyt ciepła woda rozpulchnia naskórek, wnika w niego, a potem, już po wyjęciu dziecka z wanny, paruje, wywołując nadmierne wysuszenie. Oczywiście nie znaczy to, że od dzisiaj masz myć malucha „na sucho” (czyli tylko przecierając jego ciałko wilgotną myjką). Postaraj się jednak uwinąć z kąpielą w ciągu 5–10 minut, a potem delikatnie osusz dziecko miękkim ręcznikiem. Nie trzyj zbyt mocno jego skóry (na razie jest tak cienka, że nawet to mogłoby ją podrażnić), ale delikatnie przykładaj ręcznik do ciała maluszka punkt po punkcie.

Kąpiel noworodka krok po kroku - film

Smaruj emolientem

Kiedy pojawiają się problemy z suchą skórą, możesz wybrać preparat w formie:

  • mleczka,
  • balsamu
  • emulsji do ciała (nie są tak ciężkie jak maści czy oliwki, dzięki czemu nie ograniczają dostępu powietrza do skóry).

Malucha, który ma zdrową skórę, wystarczy smarować raz dziennie albo nawet co drugi dzień. Rób to tuż po wyjęciu go z kąpieli, kiedy jego ciałko jest lekko wilgotne. Jeśli jednak zauważysz, że skóra malucha się przesusza, robi się szorstka albo zaczyna się łuszczyć, nawilżaj ją częściej – najlepiej dwa razy dziennie. Nie musisz smarować całego ciała – wystarczy, że skupisz się na przesuszonych miejscach. Zwykle występują tam, gdzie powłoka tłuszczowa naskórka jest najcieńsza: w zgięciach łokci i kolan, na przedramionach, łydkach i bokach tułowia.

Czujnie obserwuj malucha

Sucha skóra łatwiej ulega podrażnieniom i otarciom. Czasem pojawiają się na niej pęcherzyki, nadżerki, łuszczące się plamy. Takie objawy, zwłaszcza jeśli utrzymują się dłużej niż kilka dni, mogą świadczyć np. o atopowym zapaleniu skóry albo innych dolegliwościach skórnych. Jeżeli zauważysz takie zmiany na ciele dziecka, idźcie do dermatologa: podrażnienia mogą się nasilać, a chora skóra zacznie swędzieć.


Konsultacja: lek. med. Lidia Ruszkowska, pediatra dermatolog, ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

niemowlę, mama, dziecko, uśmiech dziecka
Fotolia
Pielęgnacja
Pielęgnacja skóry małego alergika
Coraz więcej maluchów cierpi w powodu alergii. Część z nich objawia się jako odczyny skórne, dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja delikatnej skóry najmłodszych wrażliwców.

// Gdy mówimy o skórze dziecka dotkniętego alergią, oczami wyobraźni widzimy łuszczącą się, suchą i szorstką skórę, zaczerwienienia, a nawet ogniska stanu zapalnego. Tymczasem także mały alergik może mieć skórę delikatną niczym przysłowiowa "pupcia niemowlaka". By tak było, niezmiernie ważna jest kompleksowa i systematyczna pielęgnacja – zwłaszcza oczyszczanie i natłuszczanie. Mycie bez mydła Sucha, wrażliwa i atopowa skóra powinna być oczyszczana bardzo delikatnymi środkami, które nie usuwają lipidów z naskórka i nie przesuszają skóry. Dlatego nie wolno stosować mydła alkalicznego, a produkty, które już podczas kąpieli uzupełniają naturalną barierę ochronną skóry, o neutralnym dla niej pH (5,5). Wybierając kosmetyk warto zdecydować się na taki, który ma w składzie np. parafinę lub ceramidy –  składniki, które dotłuszczają skórę i tworzą na niej film zapobiegający wysuszeniu . Odpowiednio dobrane produkty myjące pozwalają kąpać dziecko codziennie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet na lekko przepoconej skórze łatwo dochodzi do mikrozakażeń. Ważne, by kąpiel trwała tylko tyle czasu, ile rodzic potrzebuje, by dokładnie umyć dziecko – zbyt długie pluskanie się w wanience może potęgować objawy suchości skóry. Istotna jest także temperatura wody – nie powinna być zbyt wysoka, optymalna to ok. 37C. Nawilżanie po kąpieli Nawet jeśli malec był myty przy użyciu kosmetyku, który nawilża czy natłuszcza, po wyjęciu z wanienki należy jego skórę dodatkowo natłuścić. Czym? Mogą to być mleczka, kremy, balsamy – w zależności od upodobań rodzica i dziecka. Mniej liczy się konsystencja czy zapach – najważniejsze jest, by były to kosmetyki stworzone z myślą o alergikach. Ciałko bobasa trzeba smarować obowiązkowo po każdej kąpieli plus kilkakrotnie w ciągu dnia – w zależności od...

panthermedia_01868701.gif
Pielęgnacja
Pielęgnacja skóry maluszka zimą
Na dworze mróz, w domu – ciepłe i suche powietrze. Skóra malucha nie lubi zimy! W tym czasie musisz ją pielęgnować bardzo uważnie.

Dziecko rodzi się z delikatną, cieńszą niż u dorosłego skórą, która łatwo się wysusza i ulega podrażnieniom , zwłaszcza zimą. Sprawdź, jak chronić skórę dziecka zimą. Czy niemowlaka trzeba kąpać codziennie? To, że maluszek teraz nie grzebie w piasku ani nie tapla się w błocie, nie znaczy, że nie potrzebuje codziennej kąpieli. W fałdkach (a przecież kilkumiesięczne dziecko to niemal wyłącznie same fałdki!) zbierają się pot, kurz, ślina i resztki ulanego pokarmu. Pozostawione na skórze, mogą powodować podrażnienia . Uwaga! Paradoksalnie sucha skóra nie lubi... wody, a mówiąc ściślej – długich, gorących kąpieli. Zbyt długie przebywanie w wannie wysusza skórę, dlatego postaraj się uwinąć z  umyciem (w letniej wodzie) maluszka w ciągu 5–10 minut. Jakie kosmetyki dla niemowlaka stosować zimą? Do mycia używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt , najlepiej emolientów, czyli preparatów, które nie tylko myją, ale też głęboko nawilżają naskórek. Emolienty nie pienią się, ale bądź spokojna: skutecznie i łagodnie oczyszczają skórę. Uwaga! Jeżeli skóra jest wyjątkowo sucha możesz zamiast emolientów dodać do kąpieli wywaru z siemienia lnianego – nawilża, oczyszcza skórę, dlatego w trakcie takiej kąpieli nie musisz stosować mydła, tak samo jak wtedy, gdy używasz emolientów. Jak pielęgnować skórę niemowlaka po kąpieli? Po wyjęciu dziecka z wanienki lekko osusz je, jednak zamiast trzeć ciało ręcznikiem, przykładaj go do kolejnych partii skóry. Teraz też pamiętaj o wszystkich fałdkach na ciele malca – wilgotna skóra w zgięciach łokci albo pod kolanami może się odparzyć. Uwaga! Sucha, zaczerwieniona skóra może być oznaką podrażnienia wywołanego np. detergentami z niedokładnie wypłukanych ubranek. Nawilżanie skóry rób przynajmniej dwa, trzy razy dziennie: rano, po...

mama, niemowlę, kąpiel, wanienka
Pielęgnacja
Kąpielowe reguły
Kiedy nadchodzi pora mycia, i tobie, i dziecku chce się płakać? Nie musi tak być! Zobacz, co sprawi, by kąpiel była zdrowa i przyjemna.

Najlepiej, aby kąpiel była stałym elementem dnia i sygnałem dla dziecka, że zbliża się pora zasypiania. Dobrze, kiedy odbywa się mniej więcej o tej porze i przebiega podobnie. Zanim włożysz dziecko do wanienki, sprawdź, czy w łazience jest ciepło: temperatura powietrza powinna wynosić ok. 24°C, a wody – ok. 37°C. Zgromadź w zasięgu rąk potrzebne kosmetyki, ręcznik i pidżamkę – dziecko nie może zostać samo w kąpieli nawet na chwilę. Masz już wszystko? To weź głęboki oddech i do dzieła! Dziś wieczorem na pewno obejdzie się bez łez. Pierwszy etap kąpieli dziecka – zanurzanie Wkładaj malucha do wanienki bardzo powoli, tak aby widział, co się z nim dzieje. Jeśli mimo tego wciąż płacze ze strachu, możesz włożyć go do wody otulonego w ręcznik lub pieluszkę tetrową (będzie czuł się bezpieczniej). Dopiero w wannie odsłoń ciałko i zabierz się do mycia. Połóż dziecko na boku albo na pleckach i oprzyj jego główkę na swojej dłoni. Drugą ręką delikatnie myj jego ciałko. Postaraj się zrobić to szybko, aby niemowlę nie zmarzło. Kąpielowa pułapka – mycie główki Dziecko, które leży przez okrągłą dobę, często ma spoconą główkę, a za uszkami mogą gromadzić się resztki ulanego mleka albo złuszczony naskórek. Z tego powodu warto, abyś przecierpiała krzyki malca i myła mu włosy codziennie. Rób to tuż przed wyjęciem dziecka z wanny. Dzięki temu nie zdąży mu się zrobić zimno – mokra główka szybko traci ciepło – a jeśli malec nie lubi polewania włosów, rozpłacze się dopiero pod sam koniec kąpieli. Do mycia główki używaj dziecięcego szamponu albo płynu typu „dwa w jednym”. Jakie akcesoria przydadzą się przy kąpieli dziecka? Kieruj się zasadą: im mniej kosmetyków, tym lepiej. Wystarczy mydełko i szampon albo płyn do mycia ciała i włosów. Jeśli maluch ma suchą skórę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz