Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
nawilżanie skóry dziecka, kremy dla dzieci, sucha skóra u dziecka, kremy dla niemowląt
Fotolia
Pielęgnacja

Czy skórę dziecka rzeczywiście należy codziennie nawilżać?

Czy małe dziecko musi być smarowane po każdej kąpieli? Skąd wiadomo, kiedy skóra dziecka wymaga nawilżenia i w jaki sposób troszczyć się o to, aby nie była przesuszona.

Nie jest prawdą, że niemowlę musi być zawsze pokryte kremem od stóp do głów. Nawilżanie skóry dziecka jest potrzebne tylko w określonych sytuacjach. Nawet noworodka nie trzeba smarować po kąpieli – pod warunkiem, że ma zdrową skórę. Nie jest to przejaw zwykłej oszczędności, ale troski o zdrowie. Skóra dziecka jest cienka i, zwłaszcza gdy jest nadmiernie sucha, może przypominać sitko przepuszczające substancje, z którymi ma kontakt. Ważne, by przenikało ich jak najmniej, tylko te dobrej jakości i odpowiednie do wieku dziecka.

Jak nawilżać, gdy dziecko ma zdrową skórę?

Niemowlaka ze zdrową skórą możesz kąpać w płynie myjącym, który zawiera emolienty – substancje oczyszczające i lekko nawilżające. Jeśli je stosujesz, ryzyko, że skóra będzie przesuszona, jest mniejsze. Ale nie w każdym przypadku.

Co robić, gdy skóra jest sucha?

Jeśli stosowanie emolientów do mycia nie wystarcza, potrzebny jest krem nawilżający lub balsam. Najlepiej nanosić go raz dziennie – po kąpieli, cieniutką warstwą, nie trąc skóry, ale delikatnie wklepując kosmetyk. Oznaki przesuszenia, takie jak szorstkość, zaczerwienienie, łuszczenie, częściej dokuczają w chłodnych miesiącach, gdy pod wpływem grzejników powietrze bardziej się wysusza. W takich warunkach krem nawilżający to konieczność – niekiedy używany nawet częściej niż raz dziennie.

Kremy z emolientami dla dzieci - testy i opinie

Kiedy potrzebny jest krem do buzi?

Każde dziecko, także to ze zdrową dobrze nawilżoną skórą, przed wyjściem na zimowy spacer powinno mieć posmarowaną twarz. To chroni przed działaniem zimna. Nie nanoś jednak kremu w ostatniej chwili, tylko przynajmniej kwadrans przed opuszczeniem domu – skóra potrzebuje czasu, by wchłonąć kosmetyk. Nie poprzedzaj smarowania myciem buzi, aby policzki na dworze nie spierzchły. Gdy jest chłodno, wybierz krem ochronny na każdą pogodę, a na mróz – cold cream (nazwa pochodzi od tłustej bazy kremowej sporządzanej dawniej w aptekach).

W jakich sytuacjach używać kremów hipoalergicznych?

To kosmetyki pozbawione składników mogących uczulać. Na wybór takiego preparatu powinni zdecydować się rodzice, którzy przypuszczają, że dziecko może mieć alergię. Ryzyko jej pojawienia się jest większe, jeśli jedno z nich jest uczuleniowcem. Kosmetyki hipoalergiczne, ze względu na bezpieczeństwo, warto również stosować u nowo narodzonych dzieci.

Czy zimą używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym?

Zimą przede wszystkim stawiamy na ochronę przed działaniem chłodu i wiatru. Ale w słoneczne dni, szczególnie gdy promienie słońca odbijają się od śniegu, dziecko jest również narażone na działanie promieniowania UV, dlatego niektóre kremy wzbogaca się też w filtry przeciwsłoneczne. Szukając odpowiedniego kosmetyku dla dziecka, warto pamiętać, że dermatolodzy polecają filtry mineralne (fizyczne) dla niemowląt, które ukończyły pół roku, a chemiczne dzieciom, które mają już za sobą pierwsze urodziny.

Czy używać kremu do pupy, gdy dziecko nie ma odparzeń?

Dermatolodzy stoją na stanowisku, że pośladki wymagają ochrony, nawet jeśli dziecko nie ma odparzeń. Przy każdym przewijaniu nanoś na pupę malucha warstwę kremu ochronnego, rozprowadzając go we wszystkich fałdkach.

Konsultacja: Dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog alergolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Czytaj też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

czym smarować buzię niemowlaka na mróz
Adobe Stock
Pielęgnacja
Czym smarować buzię niemowlaka zimą? Kremy na mróz dla dzieci (+ 1 zakazany kosmetyk)
Buzię niemowlaka trzeba smarować zimą odpowiednim kremem. Ale nie każdy krem na mróz będzie się nadawał dla dzieci. Jakie zatem są najlepsze kremy ochronne dla niemowląt na zimę? I czy powinny posiadać filtr przeciwsłoneczny? Dermatolog zdradził nam sprytny sposób, żeby sprawdzić, czy krem będzie dobrze chronił buzię niemowlaka zimą.

Aby smarowanie buzi niemowlaka zimą, kiedy na dworze jest mróz, miało sens, trzeba wybrać odpowiedni krem. Dla niemowlaka najlepszy będzie specjalny krem ochronny na zimę, tłusty i bez wody w składzie. Ale uwaga, nie każdy krem na zimę przejdzie pomyślnie tzw. test lodówkowy! Krem na mróz to nie to samo, co krem na każdą pogodę, a dermatolodzy przestrzegają też przed smarowaniem buzi niemowlaka oliwką. Pomagamy wybrać dobry i skuteczny krem ochronny na zimę. Jaki krem na mróz wybrać dla niemowlaka? Kremy dla niemowląt na zimę stosuje się już… od połowy jesieni. To ważniejsze niż myślisz, bo dobry krem na mróz zabezpiecza skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak chłód, wiatr i wilgoć. - Odmrożenia u niemowląt o wiele częściej przytrafiają się nie zimą, ale w okresie przejściowym, gdy temperatura powietrza jest jeszcze zerowa czy nawet lekko na plusie – mówi pediatra dermatolog, Grażyna Nieżurawska, z warszawskiego gabinetu „Dermini”. - Jeżeli zimno jest połączone z dużą wilgotnością i wiatrem, oddziałuje na skórę dziecka dwa razy bardziej, dlatego trzeba ją chronić kremem na zimę, nawet gdy nie ma mrozu. Kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej 5 stopni C,  krem na każdą pogodę  przestanie wystarczać. Buzię niemowlaka trzeba wtedy smarować tłustszym  kremem na zimę albo cold kremem. Dobra będzie też: zwykła baza tłuszczowa wazelina kosmetyczna maść cholesterolowa     Uwaga: kremu na zimę nie zastąpi oliwka!  Chociaż oliwka jest tłusta, to ze względu na dużą zawartość wody nie chroni skóry niemowlęcia przed odmrożeniami, ale wręcz przeciwnie – zwiększa ich ryzyko. Dermatolodzy zresztą odradzają w ogóle stosowanie oliwki w pielęgnacji dzieci . Dobra  jest jedynie w walce z ciemieniuchą  lub podczas masażu . Jak poznać, że krem na...

kosmetyki dla dzieci, skład
Fotolia
Pielęgnacja
Co się kryje w kosmetykach
Balsamy, kremy, mleczka zawierają wiele różnych składników. Ale czy wszystkie z nich są naturalne i całkowicie bezpieczne? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kosmetyki dla niemowlaków: balsamy, kremy, mleczka - zawierają wiele różnych składników. Ale czy wszystkie z nich są naturalne i całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka? Sprawdź.  Skóra niemowlęcia jest dużo cieńsza niż u osoby dorosłej. Bardzo łatwo mogą przeniknąć przez nią do organizmu różne substancje zawarte w kosmetykach. Właśnie dlatego do pielęgnacji dziecka trzeba używać specjalnych preparatów. Chociaż nie wszystkie składniki są w nich naturalne, to wszystkie muszą być bezpieczne dla dziecka. Sprawdź zatem, co tak naprawdę mają w sobie dziecięce kosmetyki .   1. Substancje natłuszczające w kosmetykach dla dzieci Dzięki nim skóra staje się nie tylko miękka i elastyczna, ale również odpowiednio nawilżona. W kosmetykach dla dzieci częściej stosuje się tłuszcze mineralne , czyli np. olej parafinowy lub wazelinowy. Tłuszczów roślinnych , takich jak np. oliwa z oliwek czy olej sojowy zwykle jest mniej, bo łatwiej jełczeją. Jeżeli skóra dziecka jest normalna, nieprzesuszona, wystarczy posmarować ją lekkim mleczkiem lub balsamem albo... niczym. Tego rodzaju kosmetyki zawierają najmniej tłuszczu, są delikatne, szybko się wchłaniają. Jeśli jednak naskórek dziecka jest przesuszony, użyj bardziej tłustego kremu (w jego składzie jest mniej wody, a więcej tłuszczu), zaś w miejscach szczególnie przesuszonych – maści. Jest ona najbardziej gęsta oraz tłusta i najdłużej utrzymuje się na skórze.   2 . Wyciągi z ziół w kosmetykach dla dzieci Najczęściej z koszyczków rumianku , krwawnika pospolitego , melisy . Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu łagodzą skutki podrażnień i zmniejszają ewentualne obrzęki skóry. Wyciąg z ziela krwawnika, a także melisy, ma ponadto łagodne działanie uspokajające. Cennym składnikiem dziecięcych kosmetyków jest też aloes . Silnie nawilża, a to...

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kosmetyki dla noworodka – zadbaj o skórę dziecka już od pierwszego dnia życia (LISTA)
Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.

Kosmetyki dla noworodka, które powinny znaleźć się w wyprawce, to tylko kilka produktów. Można zrezygnować z zakupu kremów do wszystkich części ciała, balsamów, szamponów, mydeł i maści. Ograniczenie liczby kosmetyków jest konieczne ze względu na niedojrzałą skórę dziecka. Dermatolodzy przestrzegają, że kosmetyki u tak małych dzieci należy stosować tylko wtedy, gdy są konieczne. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki są najlepsze dla noworodka. Spis treści :  Kosmetyki do pielęgnacji noworodka – jak wybrać? Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać? Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka? Dopasowane do wieku – upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu. Z atestem – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka. Hipoalergiczne – są delikatne i nie uczulają. Sprawdzają się u alergików i u dzieci nieobciążonych uczuleniami, które mają przejściowe problemy ze skórą. Ale jeśli noworodek ma zdrową skórę, wystarczą mu zwykłe produkty dla dzieci od pierwszego dnia życia). Pierwsze kosmetyki dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz