niemowlę, dziecko, płacz niemowlaka, noworodek
Fotolia
Pielęgnacja

7 rzeczy, których nie lubi niemowlę – sprawdź, czego unikać!

Płacz niemowlęcia może zmniejszyć do minimum! Warunek? Pilnuj, żeby dziecko nie musiało zmagać się z tymi 7 rzeczami. Naprawdę są ponad jego siły!

Każde niemowlę jest inne. Jedno reaguje płaczem na byle drobiazg, inne dobrze znosi nawet spore niewygody. Jednak niezależnie od indywidualnej wrażliwości dzieci są rzeczy, których nie cierpią wszystkie niemowlęta. I często mają rację, bo niektóre z nich są nie tylko uciążliwe, ale także szkodliwe.

1. Nadmiar opiekunów

Niemowlę potrzebuje bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli zajmuje się nim zbyt dużo ludzi, może się czuć niczyje. Psychologowie uważają, że małemu dziecku potrzebny jest stały „obiekt przywiązania”. Mogą go zastępować inne osoby, ale w przypadku najmłodszych raczej nie więcej niż dwie.

2. Chaos

W chaosie trudno funkcjonować nawet dorosłym. Brak stałego rytmu dnia jeszcze mocniej daje się we znaki najmłodszym.

Choć noworodek i młodsze niemowlę przesypia sporą część doby, nie budzi się jak popadnie, żyje we własnym rytmie. Pory snu przeplatają się z okresami aktywności według w miarę stałego wzorca. Uporządkowany tryb życia nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa, ale także sprawia, że maluch szybciej zaczyna się orientować w tym, co go dotyczy („Aha, wykąpałem się, więc teraz pójdę spać”).

Sprawdź: Najlepsze zabawy rozwijające dla niemowląt.

3. Hałas

Ryczący telewizor, łomot techno, nieustający remont za ścianą – takie dźwięki mogą doprowadzić do szału nawet dorosłego. Maluszka, który nie zna ich źródła i nie potrafi zatkać sobie uszu, nie tylko męczą, ale także przerażają. W dodatku notoryczny hałas może nawet trwale uszkodzić słuch dziecka!

Nie daj się jednak zwariować. Zwykłe domowe odgłosy nie przeszkadzają maluchom. Szum wody, odgłosy wirującej pralki, warkot odkurzacza itp. mogą wręcz działać na nie uspokajająco. Nawet jeśli maluszek śpi, nie musisz chodzić po domu na palcach, zwłaszcza w ciągu dnia. Docierające do niego dźwięki sprawiają, że szybciej zaczyna odróżniać dzień od nocy.

4. Nuda

Niemowlęta płaczą nie tylko z głodu albo z powodu mokrej pieluchy. Czasem robią to dlatego, że po prostu się nudzą. Dziecko, które często pozostawia się samemu sobie, ma mniejsze możliwości rozwoju i słabszą motywację do działania. Brak bodźców może opóźnić jego rozwój, a w skrajnych przypadkach wręcz go zatrzymać (np. maluch, do którego bardzo mało się mówi, będzie miał większe trudności z nauką mówienia).

Dla niemowlęcia wszystko jest nowe, dlatego nie trzeba mu organizować jakichś superzajęć. Najciekawszą (poza jedzeniem i przytulaniem się do mamy) rozrywką bobasa jest kontakt z opiekunami: patrzenie na nich, słuchanie ich głosu, „rozmowy” podczas przewijania, zabawa, wspólne poznawanie najbliższego otoczenia.

5. Nadmiar bodźców

Nad łóżeczkiem obraca się karuzela, wokół pełno zabawek, w tle słychać kołysanki po angielsku (żeby dziecko osłuchało się z obcym językiem), tabuny gości, którzy szczebioczą, biorą na ręce, dają do potrzymania palec. A do tego masaż, basen dla niemowląt, wizyta w supermarkecie.... Uff, sporo tego, jak na jedną, maleńką istotkę.

Dzieci lubią, gdy wokół nich sporo się dzieje, jednak źle znoszą przesadę. Koncentrują się na krótko i nie potrafią zajmować się kilkoma rzeczami naraz. Atakowane zbyt dużą ilością bodźców reagują płaczem, czasem kolką, ze zmęczenia nie mogą zasnąć. Dlatego nie funduj niemowlęciu zbyt wielu atrakcji naraz. Nie zasypuj malucha zabawkami. Pamiętaj także, że nawet ulubione zajęcia, np. rozmowa z kimś bliskim, mogą znużyć maluszka. Dlatego gdy widzisz, że dziecko odwraca głowę albo zamyka oczy, pozwól mu odpocząć.

6. Niewygodne ubranka

Machanie rączkami, wkładanie stópek do buzi itp. to bardzo ważne ćwiczenia – w ten sposób maluszek trenuje wszystkie mięśnie i pracuje nad koordynacją ruchową. Jednak bardzo ciężko to wszystko robić, gdy łaskoczą falbanki, spodenki są zbyt sztywne, a w talię wpija się gumka. Przykrótkie śpioszki to nie tylko dyskomfort dla dzidziusia. Wprawdzie nie spowodują wykoślawienia się stópek, ale noszone zbyt często mogą utrwalić ewentualne nieprawidłowości w ich budowie.

Zobacz, jakie ubranka wybierać dla niemowląt.

7. Napięta atmosfera w domu

Zarwane noce, brak wprawy w opiece nad bobasem, a do tego lęk, czy na pewno wszystko z dzieckiem w porządku – masz wrażenie, że niełatwo być mamą. Mimo to staraj się zachować spokój. Bo kiedy ty będziesz spokojna, maluch także taki będzie.

Dzieci doskonale wyczuwają napięcie innych. Źle znoszą towarzyszące zniecierpliwieniu gwałtowne ruchy, podniesione głosy. Mogą reagować lękiem, kolką, marudzeniem. I same stają się nerwowe. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt, które są bardziej pobudliwe. Te najbardziej płaczliwe i najbardziej absorbujące potrzebują najwięcej ciepła, spokoju i harmonii. Dlatego nie staraj się być ideałem, pozwól sobie na błędy i odpoczywaj.
Beata Turska
Poznaj 8 szkodliwych rad, których młode mamy nie powinny słuchać

Beata Turska

Bilans roczniaka: co powinno umieć roczne dziecko?

noworodek
Fotolia
Noworodek
10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha
Narodziny są dla noworodka jak lądowanie na innej planecie. Co mu pomaga w rozpoczęciu życia w zupełnie nowych warunkach?

Dlaczego przyjście na świat jest dla dziecka jak lądowanie na obcej planecie? Przez 9 miesięcy ciąży dziecko, które właśnie przyszło na świat,  było żywione, ogrzewane i zaopatrywane w tlen przez twój organizm. W brzuchu było mu ciasno i przytulnie. Nie musiało przejmować się grawitacją, ostrym światłem ani głośnymi dźwiękami. Po narodzinach wszystko się zmieniło. Wokół jest podejrzanie pusto, jasno, chłodno i hałaśliwie.  W dodatku  trzeba zająć się mnóstwem ważnych spraw: samodzielnym oddychaniem, jedzeniem i utrzymywaniem stałej temperatury . Sporo tego jak na jednego, maleńkiego człowieka, prawda? Polecamy także: Pierwsze dni z noworodkiem - rady dla mamy Co pomaga dziecku przystosować się do życia w zupełnie nowych warunkach?   1. Twoje ramiona Noworodek nie wie jeszcze, że ono i świat (a właściwie ono i ty, bo jesteś dla niego całym światem) to nie to samo. Odkryje to dopiero za parę miesięcy. Póki co najbardziej na świecie potrzebuje ciebie: znajomego głosu, bicia serca,  które słyszało przed narodzinami , przytulania, noszenia na rękach etc.   2. Umiejętności nabyte przed przyjściem na świat Dziecko nie próżnowało w twoim brzuchu Np. ćwiczyło oddychanie i wie, jak się za nie zabrać: choć było zaopatrywane w tlen przez twój organizm, "wdychało" i "wydychało" wody płodowe .   Ma także  kilka innych umiejętności, które pozostaną mu na całe życie: ziewa, mruga, kicha, potrafi nawet przedrzeźniać! Jak dowiodły badania, już dwu-, trzydniowe maleństwo potrafi naśladować mimikę zajmującej się nim osoby:  otwiera i zamyka buzię, pokazuje język itd.   3. Odruch ssania i szukania piersi Przez 9 miesięcy ciąży maluszek odżywiał się za twoim pośrednictwem. Teraz musi włożyć w jedzenie sporo wysiłku. Pomaga mu w tym wrodzony...

Sen dziecka
Fotolia
Rozwój
Suszarka, odkurzacz, czyli tzw. biały szum - uśpi dziecko, ale nie można z nimi przesadzać
Próbowałaś już wszystkiego, żeby uśpić dziecko i usłyszałaś, że pomaga biały szum. Bingo! Tylko, czy rzeczywiście to jedyna skuteczna metoda? Sprawdź, co sądzi psycholog.

Jakie korzyści dla dziecka ma zdrowy sen? Spokojny i prawidłowy sen dziecka to nie tylko przespana noc dla rodziców, to przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Wyspane dziecko jest zdrowsze, bardziej zadowolone i lepiej przyswaja bodźce z zewnątrz, przez co lepiej się uczy i rozwija . Podczas snu komórki mózgu i ciała namnażają się bardzo intensywnie, wytwarzane są białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje oraz wytwarzany jest hormon wzrostu. Jednak nie każdy niemowlak śpi tak samo i rodzice nie powinni narzucać mu, ile godzin ma spać, tylko zadbać o prawidłowy sen dziecka . Dzieci zwłaszcza w pierwszym roku, śpią dość aktywnie: wydają przez sen różne dźwięki , robią śmieszne minki, a z czasem wędrują po łóżeczku. – Ta faza snu, w której maluch przesypia większą część nocy, to faza snu aktywnego , tzw. sen lekki. Oznacza to, że maluszek się po prostu rusza, mimo że śpi. Jeśli jego snu nie zakłóca to, że rusza się, miauczy, mruczy, robi różnego rodzaju miny, to rodzic nie powinien nic robić i nie powinien się tym w żaden sposób niepokoić, bo to nic złego, lecz po prostu zwykła naturalna reakcja organizmu. Na początku poobserwujmy, popatrzmy, jak to ciekawie wygląda, ale nie reagujmy. Jeśli natomiast dochodzi do tego płacz i ten płacz powoduje, że maluszek się wybudza , to oczywiście reagujemy tak, żeby dzieciątko uciszyć. – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy Polecamy: Ile powinien spać noworodek - wiemy, kiedy trzeba go obudzić Czy "biały szum" pomaga dziecku spokojnie spać? W prawidłowym śnie mogą przeszkadzać dziecku dolegliwości, na które rodzice powinni zareagować. Jest to ból brzuszka, spowodowany na przykład kolką , brudna pieluszka, ząbkowanie , suche powietrze lub zbyt wysoka temperatura w pokoju, co często zdarza się latem. Te czynniki zaburzają prawidłowy sen dziecka , które...

mama, niemowlę, leżeć ,tulić
Rozwój
Rozwój zmysłów u dziecka
Czy nie zastanawiasz się czasem, jak właściwie twoja pociecha postrzega świat? Czy czuje i widzi choć połowę tego, co chcesz jej pokazać?

Maleństwo od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje... W jego główce powstaje obraz świata. Na początku jest on jednak odmienny od tego, co nam, dorosłym, mogłoby się wydawać. Wszystkie noworodki mają słaby wzrok FAŁSZ Maluszki widzą doskonale wszystko to, co mają przed samym noskiem (ale tylko na odległość 20–30 cm). To pozwala im rozpoznawać twarze, kiedy ktoś trzyma je w ramionach. Smyk widzi zatem twoją buzię, gdy się nad nim pochylasz, jego uwagę przykuwają twoje oczy, usta, nos. Dla malca lepsze są zabawki w mocnych i kontrastowych kolorach PRAWDA W pierwszym miesiącu życia dziecko zwraca uwagę na światło, kontrast i to, co jest w ruchu. Łatwiej mu dostrzec bardzo kontrastowe zestawienia kolorów i jaskrawe barwy, dlatego dla takich brzdąców najlepsze są zabawki w czarno-białe wzory, np. pasy. Zabawek nie powinno być zbyt wiele, bo nadmiar bodźców sprawia, że w małej główce powstaje zamęt. Dzieci mają wręcz doskonały słuch PRAWDA/FAŁSZ Pamięć słuchową – owszem. Zadziwiające jest, że tuż po narodzinach bez problemu rozpoznają głos swojej mamy i melodie, które słyszały, będąc jeszcze w brzuchu. Nie mają jednak słuchu absolutnego (jak wirtuozi muzyki). W pierwszych tygodniach życia dziecko słabiej reaguje na ciche dźwięki – próg słyszalności w stosunku do osoby dorosłej jest u niego podwyższony o ok. 50 decybeli. Dzięki temu maluch może spokojnie spać w pokoju, gdzie rozmawia się półgłosem. Za to gdy tylko pojawi się wysoki, głośny dźwięk, dzidziuś od razu zwróci na niego uwagę albo zareaguje odruchem moro (rozrzuci na boki ręce i nóżki). Małe dzieci najlepiej słyszą dźwięki wysokie, śpiewne tony, których używamy, rozmawiając z bobasami. Dzieci najpierw widzą kolory, a dopiero potem zaczynają dostrzegać głębię PRAWDA Dopiero w czwartym, piątym miesiącu życia pojawia się widzenie obuoczne,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj