Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, zabawa, zabawka
Pielęgnacja

Niezbędnik dobrej zabawy

Karmienie, kąpiel, usypianie. Podstawy opieki nad dzieckiem masz już w małym palcu. Ale to nie wszystko, czego oczekuje twój bobas. Bo on marzy o tym, aby się z tobą bawić!

Gdyby twoje dziecko umiało już dobrze mówić, pewnie co chwilę słyszałabyś jego zachęcające: „Pobawmy się!”. No tak, ale w co? Przecież zabawa powinna nie tylko sprawiać mnóstwo przyjemności, ale i rozwijać malucha. Poznaj zasady mądrej i ciekawej zabawy – od A do Z.

A jak aktywność
Bez niej nie ma dobrej zabawy. Aktywna zabawa usprawnia pracę mózgu i ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny maluszka. Zachęcaj malca do wyścigów, turlania się po dywanie, wygłupów. Ruch sprawia, że tworzą się nowe połączenia nerwowe. To powoduje, że informacje ze zmysłów mogą szybciej docierać do mózgu, a współpraca między półkulami jest sprawniejsza. Poprawia się też koordynacja ruchowa dziecka oraz sprawności małych rączek. Dlatego dzięki zabawom polegającym na bieganiu i skakaniu twój smyk być może w przyszłości uniknie np. dysleksji!

B jak bębenek
Muzyka sprawia wiele przyjemności nawet najmłodszemu niemowlakowi. W drugiej połowie roku smyk może już samodzielnie „grać” – potrząsać grzechotką, dzwoneczkiem, bębnić na bębenku. Ten ostatni instrument to wspaniała zabawka dla roczniaka, ponieważ zabawy oparte na rytmie są świetnym wprowadzeniem do nauki mowy.

C jak ciastolina
Bezpieczniejsza niż plastelina, no i (to niebagatelna zaleta) łatwiejsza do usunięcia z dywanu czy włosów dziecka. Rocznemu szkrabowi podsuń opakowanie jednobarwnej ciastoliny. Ugniatanie, rozrywanie, zlepianie małych cząstek w większą całość to wspaniała gimnastyka dla jego paluszków. Dwulatek może kręcić w łapkach małe kulki albo lepić pierwsze stworki. Dla niego odpowiednia będzie ciastolina z dodatkowymi dużymi, plastikowymi elementami.

E jak edukacyjna mata
Zachęci malca do zabawy na brzuszku, a także do pierwszych prób obrotu na plecki. Zabawki ukryte w macie: lusterka, szeleszczące tkaniny, grzechotki skuszą malca do samodzielnej zabawy. Mata jest idealnym miejscem do zabaw na podłodze.

F jak farby i flamastry
Umilą każde popołudnie. Choć półtoraroczny maluch może mieć jeszcze kłopoty z utrzymaniem w rączce cienkiego flamastra, poradzi sobie z grubymi, trójkątnymi pisakami, przeznaczonymi specjalnie dla najmłodszych, lub farbkami do malowania palcami. Wybieraj nietoksyczne i te, które uda się sprać z ubranka małego artysty, bo smyk nie oprze się pokusie polizania kolorowych plamek.

G jak grzechotka
Umie się nią bawić już trzymiesięczne niemowlę. Ważne, by miała duży uchwyt, który ułatwi dziecku chwytanie.

J jak jedzenie
Może być świetną zabawą i prawdziwą przyjemnością, zwłaszcza, gdy podasz je w atrakcyjnej formie. Wybierz np. serek Danonki i przenieście się do... Australii! Dzięki dołączonym do Danonków magnetycznym książeczkom z australijskimi zwierzakami w mgnieniu oka znajdziecie się w krainie fantazji, a to sprawi, że maluszek z chęcią spałaszuje każdy posiłek.

K jak klocki
Półroczny malec chwyta je całą dłonią, ogląda, bada na różne sposoby (także językiem i wargami), obraca je na wszystkie strony i przekłada z rączki do rączki. Gdy skończy półtora roku, samodzielnie zbuduje swoją pierwszą wieżę (na razie z dwóch, trzech klocków). To znak, że jego ręce stają się coraz sprawniejsze.

Zajęcia dla małych dzieci - czy to ma sens? Film

Pielęgnacja
10 ważnych rytuałów
Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany.

Bez nich nie ma szczęśliwego dzieciństwa! Rytuał usypiania, pożegnania, kąpieli... Dzięki nim szkrab czuje się bezpieczny i kochany. Już je wprowadziłaś? Jeśli nie – zobacz, jak to zrobić. Potrzebują ich już nawet niemowlęta. Choć słowo „rytuał” może ci się kojarzyć z jakimiś nadzwyczajnymi uroczystościami, to tak naprawdę są to najzwyklejsze, codzienne czynności. Musisz je jednak wykonywać za każdym razem w ten sam sposób i w tej samej kolejności. To wystarczy, by usypianie zamieniło się w rytuał kładzenia malca do łóżeczka. Dzieci potrzebują uporządkowanego planu dnia – regularnego karmienia, stałej pory snu, spaceru i zabawy. Taki ustalony rytm sprawia, że są o wiele spokojniejsze, bo czują się bezpiecznie. Starszy maluch dzięki rytuałom rzadziej się buntuje. Zawsze wie, co go czeka i dlatego łatwiej zgadza się, gdy go o coś prosisz. Oto ważne rytuały, których potrzebuje każde dziecko. 1. Dzień dobry maleństwo! Chcesz, by Twój brzdąc co rano pewnie wkraczał w nowy dzień? Już z samego powitania możesz uczynić rytuał. Zawsze wchodź do pokoju malca uśmiechnięta i witaj go tymi samymi czułymi słowami: np.: „Pora wstawać, już świeci słoneczko”. Z czasem smyk będzie na nie czekał. Staną się dla niego gwarancją, że wszystko w jego życiu jest tak, jak powinno być. Niektóre dzieci nie chcą wstać z łóżeczka, jeśli mama nie przyjdzie i nie odkryje kołderki. Inne czekają na porannego całuska. Kiedy go zabraknie, czują się zagubione i marudzą. Rytuał powitania sprawi, że malec od rana będzie spokojniejszy i łatwiej przekonasz go do ubrania się i zjedzenia śniadania. 2. Wesołe przebieranki Twój smyk nie lubi ubierania? Połącz je z zabawą! Gdy zakładasz malcowi koszulkę i ma przez chwilę zakrytą buzię, zapytaj wesoło: „A gdzie jest mamusia? O tutaj!”. Możesz też bawić się w „a ku...

Rozwój
Rączki czyli narzędzia doskonałe
Gdy dziecko nauczy się panować nad dużymi grupami mięśni: szyi, pleców, barków, ramion i tułowia, przychodzi kolej na precyzyjne ruchy dłoni i paluszków.

  Aby dziecko samodzielnie posługiwało się sztućcami czy wchodziło po schodach, potrzebuje wzorców i wielu okazji do ćwiczeń. Pierwszy rok życia Poznajmy się! Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlę nie potrafi sięgać i świadomie chwytać przedmiotów. Do tego potrzebna jest współpraca oczu i rączek oraz ciekawość świata i motywacja. Maluszek potrząsa włożoną do rączki grzechotką, ale nie zatrzymuje na niej wzroku. To ważne: Dostarczaj dziecku bodźców (ale niezbyt wielu). Na początek wystarczą duże, poruszające się, kolorowe przedmioty, które zawiesisz w polu widzenia maluszka. Łapię i sięgam Kiedy w czwartym miesiącu dziecko widzi ciekawy przedmiot, przygląda mu się i próbuje dotknąć. Starszy o miesiąc maluch sięga po przedmioty, posługując się dość prymitywnym chwytem (mocno zaciska dłoń na zabawce). Dopiero w szóstym miesiącu jego kciuk ustawi się przeciwstawnie. To ważne: Aby zachęcić do chwytania, wkładaj dziecku do rączki lekkie grzechotki, zawieś nad łóżeczkiem zabawki, które potrącane grają, grzechoczą.Układaj przed maluchem leżącym na brzuszku zabawki o różnorodnej fakturze. Rzucam i zbieram Między siódmym a dziewiątym miesiącem dziecko próbuje dotknąć czy zrzucić wszystko, po co sięgnie. Przekłada zabawki z rączki do rączki. Dotyka je, ślini, nasłuchuje dźwięków, jakie wydają. Najlepszą zabawą jest wyrzucanie wszystkiego z łóżeczka. Około dziewiątego miesiąca dziecko opanowuje chwyt „pęsetowy”. Unosi w ten sposób z podłogi drobiny i wkłada je do buzi. To ważne: Pokazuj dziecku zabawy paluszkami, np. „Idzie rak nieborak”. Daj mu kubeczki wkładane jeden w drugi, pudełka z elementami do wrzucania. Przydadzą się zabawki z pokrętłami, suwakami i klawiszami. Naukowiec czy niszczyciel? W ostatnim kwartale pierwszego roku ręce dziecka stają się głównym narzędziem...

dziecko, kąpiel, pielęgnacja
Pielęgnacja
Kąpiel jest fajna
Bywa i tak, że dotąd niesprawiający problemów podczas mycia malec nagle na widok wanny zaczyna protestować. Znamy pomocników, którzy na nowo przekonają smyka do kąpieli.

Chcesz, aby twoje dziecko witało kąpiel z uśmiechem? By tak się stało, wygnaj z łazienki nudę! Kiedy maluch się kąpie, śpiewaj mu piosenki, strój miny, opowiadaj bajki... Słowem, zadbaj o to, by smyk spędzał w wannie naprawdę miłe chwile. Co ci się przyda? Mata na dno wanny Najlepiej z gumy albo miękkiej gąbki. Dzięki temu bobas będzie bezpieczny – przecież wystarczy sekunda, aby maluch zanurzył się pod wodą. Przed każdą kąpielą przelewaj matę wrzątkiem – aby nie gromadziły się w niej bakterie ani grzyby. Ale uwaga! Zanim włożysz malca do wanienki, upewnij się, że mata jest już chłodna. Używaj jej kilka tygodni, a potem wymień ją na nową. Miękka myjka Ułatwi dokładne umycie wszystkich fałdek maluszka. Ale pamiętaj, by po kąpieli wycisnąć z gąbki wodę i wywiesić ją, aby dokładnie wyschła. Delikatne mydełko Powinno być przeznaczone dla niemowląt: bezzapachowe, antyalergiczne i o obojętnym odczynie pH (5,5). Pamiętaj, że mydła dla dorosłych niszczą barierę ochronną skóry bobasa. Dziecięcym mydełkiem możesz też umyć główkę bobasa. Łagodny szampon Do pielęgnacji dziecięcych włosów wybieraj kosmetyki, które nie szczypią w oczy i łatwo się spłukują. Dzięki temu najbardziej newralgiczny punkt kąpieli: mycie główki, obejdzie się bez płaczu. Wodne zwierzątka Samemu w wannie jest nudno... Maluchowi umilą czas plastikowe kaczuszki i żółwie, a gdy maluch się nimi znudzi, pokaż mu, że można się też wodą bawić inaczej. Daj mu do kąpieli sitko („Ale sika!”), plastikowe lusterko („Pod wodą wyglądam jakoś dziwnie”), piłeczkę pingpongową („O rany, jak trudno ją utrzymać pod wodą!”) czy korek („On pływa!”). Barwnik do wody Możesz też przekonać malucha do wody niecodziennymi sztuczkami. Nie wiesz, co wymyślić? Wlej do wanny kilka kropel barwnika spożywczego (do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak