Problemy ze snem dziecka
AdobeStock
Pielęgnacja

Twój maluszek nie przesypia nocy? Sprawdź, czy musisz się martwić

Wielu rodziców ma świadomość, że noworodek będzie się często budził, jednocześnie większość liczy, że potrwa to nie dłużej niż pół roku. Tymczasem przespana noc u rocznego dziecka to rzadkość.

Po porodzie rodzina zaczyna funkcjonować w trybie noworodka. Budzenie się co 3-4 godziny na karmienie może być bardzo męczące dla rodziców, szczególnie jeśli nie odsypiają deficytu snu. Chyba każdy rodzic czeka z utęsknieniem na moment, kiedy niemowlę w końcu zacznie przesypiać całe noce.

Ach, śpij kochanie

Sen dziecka jest jednym z obszarów życia malucha, który zaprząta głowę każdego świeżo upieczonego rodzica. Rodzi się wiele pytań: o której kłaść maluszka? Jak go usypiać? Jak sprawić, by przesypiał odpowiednią liczbę godzin w ciągu doby? Jak pomóc dziecku przespać jak najwięcej godzin w ciągu? Niektóre badania sugerują, że niewystarczająca ilość snu może wpływać niekorzystnie na rozwój dziecka. Czy rodzice powinni się więc martwić, jeśli dziecko nie przesypia całych nocy w ciągu? Badacze postanowili to sprawdzić.

Przespana noc, czyli jaka?

Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali dane 388 par matka - półroczne dziecko i 369 matka - roczne dziecko. Kobiety pytano, jak przebiega proces spania, poproszono o ocenę rozwoju poznawczego i motorycznego dziecka, panie także miały określić swój nastrój. Niemowlęta w badaniu zostały sklasyfikowane jako śpiące w nocy, gdy miały co najmniej sześć godzin nieprzerwanego odpoczynku. Okazało się, że tyle przesypia zaledwie 62 procent dzieci w wieku 6 miesięcy. Natomiast tylko 43 procent matek stwierdziło, że ich dzieci spały co najmniej osiem godzin. Co ciekawsze badacze zauważyli, że w półroczne dziewczynki rzadziej budzą się w nocy niż chłopcy. Okazuje się także, że dzieci, które nie spały przez sześć lub osiem kolejnych godzin, były znacznie częściej karmione piersią.

Wyniki tych badań z pewnością wpłyną korzystnie na samopoczucie rodziców nieśpiących dzieci - w końcu nie są sami. Co ważniejsze przerywany sen nie wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka. „Jest tak wiele rzeczy, które wpływają na długoterminowy rozwój, takich jak genetyka, odżywianie i interakcje rodzic-dziecko" tłumaczy Jodi Mindell, zastępca dyrektora Centrum Sleep Center Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii i profesor na Uniwersytecie św. Józefa. "Badania wykazały, że trening snu wpływa na obniżenie poziomu stresu, a także sprawia, że członkowie rodziny są szczęśliwsi, ale nie wygląda na to, by dzięki temu dzieci miałyby być mądrzejsze."

Czy oby na pewno nie przesypia nocy? Wielu rodziców kładzie dziecko do łóżeczka bardzo wcześnie, po walce z usypianiem oczekuje, że malec prześpi całą noc, czyli do chwili, gdy rodzic się wyśpi. Na to jeszcze długo będziesz musiała poczekać. Dziecko położone spać o 19, może budzić się w środku nocy wyspane. 6-8 godzin to już pięknie przespana noc.

 Źródło: thebump.com

Zobacz także
Jak uspić dziecko?

Szybkie usypianie rodzeństwa? To możliwe!

Wydaje ci się, że jesteś świetnym rodzicem? Jesteś w błędzie

Tracy Hogg, na czym poleca jej metoda?

Kołysanki dla niemowlaka

Co śpiewać niemowlakowi na wyciszenie i dobry sen?

Ile powinno spać dziecko w wieku od niemowlaka do przedszkolaka? [WIDEO]

Metoda Tracy Hogg – czy warto tak usypiać dziecko? [TEKST + WIDEO]

Sen dziecka
Fotolia
Rozwój
Suszarka, odkurzacz, czyli tzw. biały szum - uśpi dziecko, ale nie można z nimi przesadzać
Próbowałaś już wszystkiego, żeby uśpić dziecko i usłyszałaś, że pomaga biały szum. Bingo! Tylko, czy rzeczywiście to jedyna skuteczna metoda? Sprawdź, co sądzi psycholog.

Jakie korzyści dla dziecka ma zdrowy sen? Spokojny i prawidłowy sen dziecka to nie tylko przespana noc dla rodziców, to przede wszystkim wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka. Wyspane dziecko jest zdrowsze, bardziej zadowolone i lepiej przyswaja bodźce z zewnątrz, przez co lepiej się uczy i rozwija . Podczas snu komórki mózgu i ciała namnażają się bardzo intensywnie, wytwarzane są białe krwinki, które pomagają zwalczać infekcje oraz wytwarzany jest hormon wzrostu. Jednak nie każdy niemowlak śpi tak samo i rodzice nie powinni narzucać mu, ile godzin ma spać, tylko zadbać o prawidłowy sen dziecka . Dzieci zwłaszcza w pierwszym roku, śpią dość aktywnie: wydają przez sen różne dźwięki , robią śmieszne minki, a z czasem wędrują po łóżeczku. – Ta faza snu, w której maluch przesypia większą część nocy, to faza snu aktywnego , tzw. sen lekki. Oznacza to, że maluszek się po prostu rusza, mimo że śpi. Jeśli jego snu nie zakłóca to, że rusza się, miauczy, mruczy, robi różnego rodzaju miny, to rodzic nie powinien nic robić i nie powinien się tym w żaden sposób niepokoić, bo to nic złego, lecz po prostu zwykła naturalna reakcja organizmu. Na początku poobserwujmy, popatrzmy, jak to ciekawie wygląda, ale nie reagujmy. Jeśli natomiast dochodzi do tego płacz i ten płacz powoduje, że maluszek się wybudza , to oczywiście reagujemy tak, żeby dzieciątko uciszyć. – mówi Marta Pałuba, psycholog dziecięcy Polecamy: Ile powinien spać noworodek - wiemy, kiedy trzeba go obudzić Czy "biały szum" pomaga dziecku spokojnie spać? W prawidłowym śnie mogą przeszkadzać dziecku dolegliwości, na które rodzice powinni zareagować. Jest to ból brzuszka, spowodowany na przykład kolką , brudna pieluszka, ząbkowanie , suche powietrze lub zbyt wysoka temperatura w pokoju, co często zdarza się latem. Te czynniki zaburzają prawidłowy sen dziecka , które...

Dziecko w pieluszce
Adobe Stock
Zakupy
Z Pampers® Active Baby skóra maluszka pozostanie sucha do rana
Dzięki pieluszkom Pampers® Active Baby skóra malucha pozostanie sucha przez całą noc. To jedyna pieluszka posiadająca unikalną, dodatkową warstwę chłonną „Sleep”, która pomaga szybko wchłonąć wilgoć do wnętrza pieluszki. Pieluszki Pampers Active Baby są teraz dostępne w nowym opakowaniu.

Dziecko aktywne zarówno w dzień, jak i w nocy Sen odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Pozwala nam zregenerować siły, przetworzyć informacje i przygotować na kolejny dzień pełen wrażeń. Aspekty te są jeszcze ważniejsze, jeżeli chodzi o dzieci. Podczas snu dzieci nie tylko regenerują siły, ale także rosną i rozwijają się. Sen odgrywa więc nadrzędną rolę we wzmacnianiu ich pamięci i koncentracji, przy jednoczesnej stymulacji procesów uczenia się i rozwoju pamięci. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dzieciom długiego i spokojnego snu. Zaskoczeniem może być jednak fakt, że podczas snu dzieci potrafią być niezwykle aktywne i zmieniać pozycje nawet dwa razy częściej niż dorośli! Maluchy nieustannie w czasie snu zmieniają położenie –  wiercą się, kręcą na różne strony, tulą się czy wykonują gwałtowne ruchy. Wszystkie te ruchy mogą łatwo zakłócić sen malucha – zwłaszcza, gdy pieluszka jest pełna i mokra, powoduje dyskomfort i ogranicza ruchy. Aby pomóc dzieciom i ich rodzicom przespać całą noc, pieluszki Pampers® posiadają dodatkową warstwę, która błyskawicznie pochłania wilgoć do wnętrza  pieluszki,. Pieluszki Pampers® jako jedyne mają taką warstwę, dzięki czemu skóra malucha pozostaje sucha przez całą noc, niezależnie od tego, jak dużo maluch się porusza i w jakiej śpi pozycji. 1  Pampers® = 1 sucha noc Pampers® Active Baby posiadają unikalną, dodatkową warstwę chłonną „Sleep” , która pomaga szybko wchłonąć wilgoć do wnętrza pieluszki. Skóra pozostanie sucha przez całą noc, niezależnie od tego, w jakiej pozycji dziecko śpi. Oprócz wyjątkowej dodatkowej warstwy ważną rolę w utrzymaniu suchości odgrywa wkład w formie 3 chłonnych kanalików, które pomagają rozprowadzić wilgoć równomiernie w całej pieluszce. Specjalne mikroperełki Micro Pearls™ chłoną wilgoć i...

Korzyści ze wspolnego spania dziecka z matką są nieocenione
AdobeStock
Aktualności
Dziecko powinno spać z matką do 3. roku życia. Ważne powody!
Naukowcy po raz kolejny zajęli się tematem snu maluchów. Okazuje się, że jest on o wiele lepszy, gdy obok w łóżku leżą mama i tata. A jak wpływa na dziecko samodzielne spanie w łóżeczku? Sprawdź!

Na temat wychowania dzieci istnieje wiele poglądów. Ponieważ jest to niełatwa sztuka, bywa, że są one absolutnie sprzeczne. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą tak kontrowersyjne tematy, jak… spanie. Jedni grzmią, że dziecko od początku powinno spać samodzielnie w osobnym łóżku, inni przekonują, że tylko spanie z rodzicami zapewni odpowiedni rozwój maluchowi. Jaka jest prawda? Oto najnowsze doniesienia naukowe! Jak długo dziecko powinno spać z matką? Dr Nils Bergman z Uniwersytetu w Cape Town w Afryce Południowej twierdzi, że zdrowe noworodki powinny spać na piersiach matki przez pierwsze tygodnie życia. Zapewni im to odpowiedni, optymalny rozwój. Wnioski z badań Bergmana na tym się jednak nie kończą! Według tego lekarza dzieci powinny spać w jednym łóżku z rodzicami , dopóki nie ukończą co najmniej trzech lub czterech lat! A co ze śmiercią łóżeczkową? Może się wydawać, że spanie wspólnie z dzieckiem nie jest rozsądnym rozwiązaniem z uwagi na ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej . Ta obawa, że ​​rodzic może udusić dziecko w nocy, prowadzi do negatywnego spojrzenia na wspólne spanie. Dr Bergman na podstawie swoich badań stwierdza jednak jednoznacznie: „Śmierć łóżeczkowa nie jest związana z obecnością rodzica w łóżku. Powodują ją inne rzeczy: toksyczne opary, papierosy, alkohol, duże poduszki i niebezpieczne zabawki”. Badanie snu dziecka Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym monitorowali szesnaścioro śpiących niemowląt. Zauważyli, że kiedy dzieci spały w łóżku razem z matkami, ich serca przeżywały trzy razy mniej stresu niż wtedy, gdy spały same . Niemowlęta i małe dzieci śpiące samodzielnie miały znacznie bardziej zakłócony sen, a ich mózgom dużo trudniej było przejść z fazy snu płytkiego w sen głęboki. Jakość snu tych dzieci w znacznej większości była dużo gorsza, niż maluchów, które spały wtulone w mamy....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz