Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek, znamię, ciało
Pielęgnacja

Noworodek ze znaczkiem

Uszczypnięcie bociana, pocałunek anioła. To nazwy zmian na skórze, z którymi czasem rodzą się dzieci. Jedne skazy znikną same, inne można usunąć.

Skóra nowo narodzonego dziecka rzadko kiedy jest idealna, czyli różowa i gładka. Bywa upstrzona niebieskawymi czy czerwonymi plamkami, grudkami, krostkami lub pieprzykami. Które są groźne dla dziecka, a którymi nie warto się przejmować? Odpowiadamy.

Różowy trójkącik na skórze noworodka
Blisko połowa dzieci rodzi się z takim znamieniem: różowe (czasem ciemnoczerwone) plamy pojawiają się na karku lub/i na czole, między brwiami. Mają kształt trójkąta – stąd nazwa „uszczypnięcie bociana”, bo przypominają odcisk ptasiego dzioba (ale plamy na powiekach, bo i takie się zdarzają, to już „pocałunki anioła”). Gdy je dotkniesz, lekko bledną, a kiedy malec płacze lub krzyczy – nabiegają krwią i ciemnieją. Na bociani znak nie ma lekarstwa. Nie trzeba jednak nic z tym robić, bo zazwyczaj plamy same stopniowo znikają – zwykle pierwsze urodziny bobas obchodzi z buźką bez plam.

Malinowa wypukłość na skórze noworodka
Około trzeciego, czwartego tygodnia życia na skórze szkraba (częściej u dziewczynek niż u chłopców) może pojawić się wypukła czerwona zmiana wielkości groszku – najczęściej rozwija się z czerwonych plamek. To niegroźny naczyniak krwionośny. Może mieć średnicę nawet do kilku centymetrów, a wyglądem przypomina malinę. Kiedy maluch jest chory i gorączkuje, naczyniak może nieco ściemnieć. A gdy smyk rośnie, znamię szarzeje, spłaszcza się i stopniowo zanika. Pilnuj, aby dziecko nie rozdrapało naczyniaka – będzie mocno krwawił! Gdy malec sięga do „malinki”, zajmij czymś jego rączki. Zazwyczaj między piątym a siódmym rokiem życia nie ma już po niej śladu. Ale może pozostawić po sobie „pamiątkę” – przebarwienie lub rozszerzone naczynka krwionośne.
Uwaga Idź z dzieckiem do lekarza, jeśli naczyniak jest bardzo duży, znajduje się w miejscu, w którym przeszkadza i jest ciągle urażany, np. na powiece. Jeżeli będzie to konieczne, chirurg usunie go laserem lub zamrozi.

Czerwona plama na skórze noworodka
Jest płaska, pojawia się na policzku, skroni, czasem też na innych częściach ciała. To tzw. plama czerwonego wina, czyli znamię naczyniowe płaskie. Jest to wada naczyń włosowatych i pozostaje na zawsze. Kiedy dziecko będzie starsze, może ściemnieć. Wtedy pozostaje leczenie laserem – zabieg kosmetyczny polegający na rozbieleniu plamy – ale przeprowadza się go najwcześniej po trzecim roku życia.

Pieprzyki na ciele noworodka
Są różnej wielkości, czasem gładkie, bywa, że owłosione. Pieprzyki powstają z powodu zaburzeń w rozwoju komórek barwnikowych skóry. Zazwyczaj znamiona te są niegroźne, szczególnie jeśli jest tylko jedno. Uważnie jednak obserwuj, czy się nie zmienia. Jeżeli pieprzyk się powiększa, zaczyna swędzieć, zmienia kształt lub kolor bądź gdy pojawi się stan zapalny – trzeba pójść z dzieckiem do pediatry onkologa.
Uwaga Pieprzyków nie powinno się ścierać ani usuwać na własną rękę. Podrażnienie może przyczynić się do przekształcenia znamienia w nowotwór. Tylko lekarz może zdecydować o jego usunięciu (za pomocą lasera). A włosków na pieprzyku lepiej nie przycinać ani nie wyrywać, bo można w ten sposób podrażnić znamię.

Żółte plamy na głowie noworodka
Są to znamiona łojowe. Skóra w ich miejscu jest grubsza, bez włosów. Zwykle znamiona te usuwa się między 10. a 12. rokiem życia, żeby zapobiec przekształceniu się ich w zmiany złośliwe. Zabieg jest prosty i bezbolesny – wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Noworodek do lekarza
Jeśli znamię na skórze dziecka zaczyna się zmieniać, swędzi, uwypukla się, powiększa lub towarzyszy mu stan zapalny, koniecznie poradź się pediatry. UWAGA Znamiona na skórze dziecka, które nie są osłonięte ubraniem, nawet zimą smaruj kremem z wysokim filtrem (60–100 SPF).


Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, specjalista pediatra.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

noworodek, znamiona na ciele
Zdrowie
6 najczęstszych znamion u dzieci
Znamiona na ciele noworodka mogą cię niepokoić. Czy słusznie? Sprawdź, jakie znamiona możesz zobaczyć na dziecięcej skórze i które z nich powinnaś pokazać lekarzowi.

1. Pieprzyki na ciele noworodka Wyglądają jak malutkie brązowe punkciki. Pieprzyki występują bardzo często i nigdy nie znikają. Nie powinnaś się nimi przejmować, jeśli jednak twoje dziecko ma ich dużo, zwróć na to uwagę pediatry. 2. Naczyniowe znamię wrodzone na ciele noworodka Wygląda zazwyczaj jak miękka wypukła plama, w kolorze truskawkowym. Może mieć różne wielkości. Czasem pojawia się dopiero po kilku tygodniach po urodzeniu. Występuje średnio u jednego na dziesięć noworodków. Znamiona te mogą się powiększać, ale w końcu zbledną przybierając szaroperłowy kolor. Naczyniowe znamiona wrodzone całkowicie znikają między piątym a dziesiątym rokiem życia. Najlepiej nie leczyć tych znamion, tylko poczekać, aż same znikną. Lekarz może zalecić jednak prostą terapię, czyli uciskanie i masaż , co często przyspiesza zanikanie znamienia. Jedynie niektóre przypadki wymagają bardziej radykalnych zabiegów czy nawet usunięcia. 3. Naczyniak krwionośny jamisty lub jamisty żylny na ciele noworodka Występuje bardzo rzadko, tylko u jednego noworodka na sto. Ma kolor niebieskawoczerwony, jest grudkowaty. Zanika wolniej niż znamiona wrodzone i częściej wymaga leczenia. Sprawdź, na co uważać, gdy dziecko ma naczyniaki 4. Znamię naczyniowe płaskie na ciele noworodka Jest już widoczne tuż po porodzie , ma kolor purpurowoczerwony i może występować w różnych miejscach na ciele. Nigdy nie blednie całkowicie. Leczenie laserem zwykle poprawia wygląd znamienia. Zasięgnij porady lekarza, jeśli coś cię niepokoi w wyglądzie znamienia. 5. Wrodzone znamiona barwnikowe na ciele noworodka Przybierają kolor od jasnobrązowego do prawie czarnego. Mogą być pokryte włoskami. Zaleca się usuwanie większych znamion, ponieważ mogą być złośliwe. 6. Obrzęk łososiowy rogówki u noworodka Plamy w kolorze łososiowym mogą występować na górnych...

naczyniak u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Naczyniak u dziecka – jak go rozpoznać i leczyć? [ZDJĘCIA]
Naczyniak u dziecka to skupisko nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Pojawia się on u wielu noworodków i niemowląt. Zobacz, jak wygląda i dowiedz się, czy jest groźny i kiedy trzeba je leczyć.

Naczyniak to znamię, które pojawia się zazwyczaj w pierwszym roku życia dziecka. Choć stresuje rodziców, nie zawsze musi być niebezpiecznym objawem. Naczyniaki często znikają samoistnie po kilku latach. Konieczna jest jednak obserwacja takiej zmiany, a w niektórych przypadkach usunięcie naczyniaka, gdy zagraża zdrowiu dziecka.  Spis treści :  Co to jest naczyniak? Naczyniak u dziecka – przyczyny Rodzaje naczyniaków u dziecka Gdzie występują naczyniaki u dziecka? Naczyniak u dziecka – jak wygląda? (ZDJĘCIA) Czy naczyniak znika – leczenie naczyniaków Czy naczyniak jest groźny – możliwe powikłania Naczyniaki a wady naczyniowe Co to jest naczyniak? Naczyniaki wczesnodziecięce są najczęściej spotykanymi niezłośliwymi guzami u dzieci. Występują u 10 proc. niemowląt i u 30 proc. wcześniaków. Guzy naczyniowe zdarzają się częściej u dziewczynek niż u chłopców . Naczyniak to skupisko nieprawidłowo zbudowanych naczyń krwionośnych, które w Polsce rozpoznaje się u ok. 40 tys. dzieci rocznie. Większość naczyniaków jest niewielkich rozmiarów i zanika samoistnie, jednak w 5-10 proc. przypadków mogą wywoływać poważne skutki, łącznie z zagrażaniem życiu dziecka. Naczyniaki zwykle pojawiają się z czasem, ale 10 proc. wszystkich guzów naczyniowych to guzy wrodzone, widoczne u noworodka już przy urodzeniu. T aka zmiana nazywana jest naczyniakiem wrodzonym. Naczyniak pojawiający się później – to naczyniak wczesnodziecięcy. Oprócz naczyniaków u dzieci istnieją też inne rodzaje nieprawidłowości, które są wadami naczyniowymi (bywają mylone z naczyniakami). Naczyniak u dziecka – przyczyny Przyczyna powstawania naczyniaków oraz wad naczyniowych nie jest do końca znana. Badacze przypuszczają, że proces powstawania naczyniaków może zaczynać się od...

pieprzyki w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Jesteś w ciąży? Uważaj na pieprzyki, bo może z nich rozwinąć się czerniak!
W ciąży może zmieniać się wygląd pieprzyków. Przyglądaj się im uważnie – ich zmiana może znaczyć, że grozi ci czerniak!

Na pewno już słyszałaś mnóstwo o czerniaku, ale czy wiesz, że będąc w ciąży, jesteś na ten nowotwór narażona o wiele bardziej? Okazuje się, że pod wpływem ciążowych hormonów nawet najmniejsze pieprzyki, które przez dermatologów uznawane są za bezpieczne, mogą zezłośliwieć i stać się przyczyną czerniaka. Kiedy trzeba iść z pieprzykiem do dermatologa?  Pieprzyk zmienił kolor? To może być czerniak Każda kobieta ma na swojej skórze od kilkunastu do kilkudziesięciu pieprzyków . Ich liczba i wygląd są zapisane w genach. W większości pieprzyki są płaskie i nieduże i zazwyczaj nie trzeba się nimi martwić. Jednak podczas ciąży powinniśmy się przyglądać uważnie każdemu pieprzykowi – mówi dr Anna Olender ze Szpitala Chirurgii Plastycznej dr Olender. Tłumaczy: – Szalejące hormony mogą przyczynić się do wielu zmian na skórze. Pod ich wpływem znamiona, które miałyśmy od urodzenia, mogą się przekształcać w złośliwe odmiany i stanowić przyczynę czerniaka .  Zobacz także: Badaj znamiona - to może być czerniak! Nie czekaj do końca ciąży z wycięciem pieprzyka – Ciało kobiety podczas ciąży przechodzi wiele zmian. Nie wszystko uda się wcześniej przewidzieć i zaplanować. Na szczęście, ciąża wcale nie musi wykluczać z przeprowadzenia zabiegu usunięcia znamion . Oczywiście nie usuwamy pieprzyków dlatego, że są brzydkie, ale tylko wtedy, jeśli stanowią zagrożenie dla zdrowia . W takim przypadku wykonujemy badania, pytamy o opinię ginekologa, zbieramy wszystkie za i przeciw. Na tej podstawie podejmujemy decyzję. Zdrowie oraz bezpieczeństwo kobiety i dziecka są zawsze celami nadrzędnymi – tłumaczy dr Olender.  Kiedy zabieg? Drugi trymestr jest najbezpieczniejszy Kiedy lepiej nie zdecydować się na usunięcie podejrzanego pieprzyka ? Kiedy jesteś na samym początku ciąży. Do 12. tygodnia ciąży trwa...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak