Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Obcinanie paznokci

Pewnie trochę przeraża Cię myśl o obcinaniu paznokietków, które ledwo widać. Spróbuj jednak nie panikować, a zobaczysz, jak szybko dojdziesz do wprawy.

To pierwszy zabieg pielęgnacyjny, który musisz opanować tuż po tym, jak wrócisz z maleństwem ze szpitala. Pewnie trochę przeraża Cię myśl o obcinaniu paznokietków, które ledwo widać. Spróbuj jednak nie panikować, a zobaczysz, jak szybko dojdziesz do wprawy.

 



U malutkiego dziecka najłatwiej robić to, kiedy śpi. Pamiętaj tylko, by pod rączkę czy nóżkę podłożyć np. tetrową pieluchę, z której później łatwo strzepniesz obcięte pazurki. Aby obcinanie mikroskopijnych paznokietków było bezpieczne, kup specjalne nożyczki z zaokrąglonymi czubkami.

Gdy maluch ma kilka miesięcy, trudniej jest to robić podczas snu. Śpi czujniej niż noworodek, a gdy się poruszy, możesz mu zrobić krzywdę. Przekonaj go, że to niebolesny zabieg. Dzieci lubią naśladować dorosłych – może pokażesz mu, jak obcinasz sobie paznokcie? Opowiadaj o tym, co robisz – maluch będzie Cię słuchał i zobaczy, że nożyczki nie robią krzywdy.

Jeśli dziecko protestuje, odwróć jego uwagę. Zajmij je czymś, opowiedz bajkę. Ważna jest kolejność: najpierw zacznij opowieść, a gdy fabuła się rozwinie i maluch się nią zainteresuje, przystąp do obcinania. Jeśli najpierw weźmiesz do ręki nożyczki, a opowiadać zaczniesz, gdy smyk już krzyczy – nic z tego nie będzie. Poproś męża o pomoc – wtedy wszystko przebiegnie sprawniej.

Pamiętaj! Paznokcie u rączek obcinaj na okrągło, u nóżek – prosto. Nie skracaj ich za bardzo i nigdy nie obgryzaj! Ostre końce możesz lekko spiłować pilniczkiem.


Konsultacja: dr n. med. Joanna Koralewska pediatra neonatolog. Leczy dzieci od 25 lat, przez 17 lat pracowała na oddziale fizjologii i patologii noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kąpiel noworodka film
Panthermedia
Pielęgnacja
Prawdy i mity w pielęgnacji noworodka
Każdy rodzic musi "nauczyć się" swojego dziecka. Nawet wiedza zdobyta dzięki poradnikom, internetowi czy babcinym radom wraz z dużą dawką miłości i troski nie zagwarantuje, że nie zdarzy ci się jakaś pielęgnacyjna wpadka. Radzimy, jak ich uniknąć.

// Priorytetem troskliwych rodziców jest to, by ich dziecko prawidłowo się rozwijała i rosło jak "na drożdżach" . Kiedy oczekują na drugie czy kolejne dziecko, wiedzą czego się spodziewać – w końcu mają za sobą niezły "trening". Kiedy jednak po raz pierwszy doświadczają cudu bycia rodzicem, są pełni wątpliwości. Chcą dla maleństwa wszystkiego co najlepsze, więc tym bardziej przeżywają każdy błąd. Tymczasem większość z nich jest naprawdę błaha i prosta do wyeliminowania . Błędy w pielęgnacji niemowlaka Oto kilka najczęstszych pielęgnacyjnych "pomyłek".   za dużo kosmetyków — tak jak ty masz kosmetyki dostosowane do indywidualnych potrzeb ich skóry, tak i dziecko powinno mieć swoją małą kosmetyczkę . A co w niej? Produkty bezpieczne, testowane pod okiem autorytatywnych instytucji, dopasowane do specyficznych wymagań jeszcze w pełni nierozwiniętej skóry: krem przeciw odparzeniom, oliwka, mydełko do ciała, szampon – warto je mieć zawsze pod ręką. Nie znaczy to jednak, że wszystkiego należy używać jednocześnie. Posmarowana kremem przeciw odparzeniom pupa nie wymaga już natłuszczania oliwką etc. Liczy się bowiem przede wszystkim jakość produktów, a nie ilość – wybierajmy te aktualnie potrzebne, a nie używajmy wszystkiego na raz. patyczek do uszu — by nie uszkodzić dziecku bardzo delikatnej błony bębenkowej, pod żadnym pozorem nie czyść mu uszek patyczkami kosmetycznymi . Zamiast nimi, uszy malca wystarczy wyczyścić wilgotnym wacikiem zwiniętym w rulonik. za ciepło — to, że lubisz relaksować się w gorącej kąpieli, nie znaczy, że i maluch dobrze się czuje w wodzie o wysokiej temperaturze. Optymalna temperatura wody dla niemowlaka to ok. 37C. Uwaga: jeśli w domu nie ma termometru do pomiaru ciepła wody, możesz zastąpić go łokciem — jeśli woda jest przyjemnie...

Pielęgnacja
Wszystko na nie!
Każdy szanujący się brzdąc sprzeciwia się rodzicom. Zobacz jak postępować, by wtedy, gdy to konieczne, zechciał być posłuszny?

Każdy szanujący się brzdąc sprzeciwia się rodzicom i z upodobaniem mówi „nie”. Pokazuje w ten sposób, że ma własne zdanie. Jak się z nim dogadać? W jaki sposób mądrze postępować, by wtedy, gdy to konieczne, zechciał być posłuszny? Kiedy z malucha zaczyna wychodzić diabełek? Zwykle pod koniec pierwszego roku życia. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie wymawia słówka „nie”, to coraz wyraziściej zaznacza swój sprzeciw. Przeczytaj, co robić, by sobie z nim poradzić. Buntownik z powodami Dlaczego słodki do tej pory maluch nagle zdaje się robić wszystko na opak? I zupełnie, ale to zupełnie, nie chce Cię słuchać? Odpowiedź jest prosta: bo wyrasta z niego świadoma swej odrębności osoba. A jak najlepiej zaznaczyć swoją odrębność? Poprzez zdecydowane wyrażanie własnego zdania! „Zrobię nie tak, jak mama mówi, ale po swojemu, czyli – pokażę, że trzeba się ze mną liczyć”. Małe dziecko po prostu musi ćwiczyć niezależność. I zwykle robi to w niezbyt dla Ciebie wygodny sposób. Ale dobra wiadomość jest taka, że jednak można się z nim dogadać. Przede wszystkim, zanim się zdenerwujesz, bo znowu mówi „nie” i wędruje na spacerze w przeciwną stronę, uświadom sobie, że... to dobrze! To znaczy, że rozwija się prawidłowo. Trenuje umiejętności, które tak cenimy u starszych dzieci i dorosłych: asertywność, poczucie własnej wartości, pewność siebie, odwagę. Troszkę się teraz pomęczysz, ale warto. Znajomość mechanizmów kierujących rozwojem emocjonalnym Twojej pociechy pozwoli Ci spojrzeć na Wasze codzienne przeprawy z większym dystansem. Pomoże również zrozumieć malucha i nauczyć się mądrze z nim postępować. Plan działania Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko Cię słuchało, nie możesz wyłącznie nakazywać i wymagać. O tym pamiętaj: – Pomyśl, czy musisz zabronić. Zawsze najpierw zastanów się, czy...

Pielęgnacja
Pierwsze postrzyżyny
Niektóre dzieci już jako niemowlęta mają bujną czuprynkę. Nie czekaj więc z obcięciem włosów do pierwszych urodzin.

Niektóre dzieci już jako niemowlęta mają bujną czuprynkę. Nie czekaj więc z obcięciem włosów do pierwszych urodzin. Nie łudź się jednak, że pójdzie Ci łatwo – maluchy zwykle nie lubią tego zabiegu. Poza tym spokojne siedzenie, gdy Ty masz nożyczki w ręku, jest niemal niemożliwe dla tak małego dziecka. Co możesz zrobić? 1. Dobrze się zorganizuj . Przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria: nożyczki, grzebień, wodę w miseczce do zmoczenia włosków. 2. Poproś o pomoc męża, babcię albo koleżankę – niech odwrócą uwagę dziecka, a Ty w tym czasie szybciutko obetnij mu włoski. Nie przejmuj się, jeśli grzywkę przytniesz krzywo lub w ząbki. 3. Włącz krótką bajkę – to jeden z niewielu momentów, kiedy możesz rozgrzeszyć się z tego, że maluch ogląda telewizję. Już niedługo Twój szkrab zrozumie potrzebę obcinania włosków i chodzenia do fryzjera. Wtedy będzie o wiele łatwiej. Tekst: Laryssa Kowalczyk Konsultacja: dr n. med. Joanna Koralewska pediatra neonatolog. Leczy dzieci od 25 lat, przez 17 lat pracowała na oddziale fizjologii i patologii noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak