Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Pielęgnacja

Ochrona w kremie

Gdy wychodzisz z maluchem na dwór, możesz zapomnieć portfela, komórki, ale nie wolno ci zapomnieć o posmarowaniu buzi dziecka kremem.

Skóra malutkich dzieci jest o wiele cieńsza, mniej elastyczna i bardziej chłonna niż u dorosłych. To wszystko sprawia, że jest niezwykle delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Nie potrafi bronić się sama, dlatego trzeba ją chronić za pomocą kremów. Możesz zapytać: No dobrze, ale właściwie przed czym?

Na mróz i wiatr
Jeśli chcesz, by twoje dziecko miało w przyszłości piękną cerę – gładką, bez „pajączków” i paskudnych, sinawych placków na policzkach, przed każdym wyjściem z domu smaruj mu buzię kremem ochronnym. Rób to nawet wówczas, gdy wybieracie się tylko do warzywniaka za rogiem. Pamiętaj o tym zwłaszcza zimą, nawet jeśli nie jest bardzo zimno. To naprawdę ważne. – Mróz, który nas, dorosłych, zaledwie szczypie w policzki, może u dziecka spowodować nieodwracalne zmiany, np. rozszerzone naczynka, których trudno się będzie pozbyć – mówi dr n. med. Małgorzata Zalesińska, specjalista dermatolog.

Krem ochronny tworzy cieniutką warstwę, która zabezpiecza skórę, a równocześnie pozwala jej oddychać. Żeby spełnił swoje zadanie, bezpośrednio przed wyjściem z domu nie myj dziecku twarzy wodą. Nie rób tego także natychmiast po powrocie. Stosuj kosmetyk odpowiedni do pogody. Gdy jest ciepło, wystarczy krem na każdą pogodę. Gdy temperatura spada poniżej zera, lepiej sprawdzają się kremy na mróz. Możesz też użyć zwykłej wazeliny bez dodatków. Nałóż preparat co najmniej kwadrans przed wyjściem, żeby zdążył się wchłonąć. Kremy na zimę trudno się rozsmarowują, dlatego ułatw sobie zadanie: rozgrzej preparat w swoich dłoniach. Smaruj nie tylko policzki, ale także czoło, nos i bródkę.

Kiedy świeci słońce
O szkodliwości promieni słonecznych napisano już grube tomy. Rzadziej wspomina się o tym, że słońce nawet zimą może dać się mocno we znaki, zwłaszcza jeśli promienie odbijają się od śniegu. Dlatego niezależnie od pory roku stosuj kremy z filtrami UVB.

Do codziennej pielęgnacji
Skóra małego dziecka łatwo się przesusza, dlatego trzeba ją pielęgnować codziennie. Po każdej kąpieli nawilżaj ją kremami i balsamami. Nie używaj do tego celu kremów „na wyjście”, ponieważ się do tego nie nadają, lecz zwykłych kosmetyków pielęgnacyjnych. Poza tym nie przegrzewaj mieszkania, często wietrz, a jeśli trzeba, nawilżaj powietrze. Pilnuj także, by dziecko dużo piło i nie pozwól mu siedzieć w wannie zbyt długo, bo chlorowana woda wysusza skórę.

Dla skóry na pupie
W kosmetyczce malca obowiązkowo muszą się również znaleźć kremy do ochrony pupy. Skóra pod pieluszką jest ciągle narażona na kontakt z wilgocią, dlatego przy każdym przewijaniu trzeba ją zabezpieczyć warstewką kremu pielęgnacyjnego, kremu przeciwko odparzeniom lub pudrem. Uwaga: nie można stosować kremu i pudru równocześnie!
Gdy do odparzenia już doszło i twój maluch ma zaczerwienioną skórę, trzeba działać bardziej zdecydowanie i stosować specjalne kremy i maści o właściwościach gojących (np. z cynkiem).

Do zadań specjalnych
Czasami zdarza się, że mimo starannej pielęgnacji dziecko wciąż ma suchą, podrażnioną, swędzącą i zaczerwienioną skórę. To może być sygnał atopowego zapalenia skóry. – W takim przypadku, zamiast eksperymentować z różnymi kosmetykami, lepiej pielęgnować malca preparatami dobranymi przez specjalistę (pediatrę, dermatologa) – mówi dr Zalesińska. Najczęściej są to emolienty (doskonale nawilżają i chronią skórę przed utratą wilgoci) oraz specjalne preparaty dla alergików do kupienia w aptekach. Ale same kosmetyki nie wystarczą. Ważne jest także, by wyeliminować z otoczenia i diety malucha wszystko to, co może go uczulać. Czasem konieczne są również leki.

Jaki krem wybrać
Sklepowe półki uginają się pod ciężarem dziecięcych kosmetyków, więc wybór nie jest łatwy. Wybierz krem:
Odpowiedni do wieku malucha. Niektóre preparaty przeznaczone są dla maluchów, które ukończyły pierwszy rok życia albo nawet sześć miesięcy. Nigdy nie stosuj kremów dla dorosłych.
Spełnia swoje zadanie. Jeśli skóra malucha nie wygląda najlepiej, spróbuj zmienić kosmetyk na inny.
Nie podrażnia, nie uczula. Krem ma pomagać, a nie mnożyć problemy.
Ma pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
Jest wydajny. Te droższe wystarczają czasem na dłużej, a więc wydajemy mniej.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kosmetyki dla noworodka – zadbaj o skórę dziecka już od pierwszego dnia życia (LISTA)
Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.

Kosmetyki dla noworodka, które powinny znaleźć się w wyprawce, to tylko kilka produktów. Można zrezygnować z zakupu kremów do wszystkich części ciała, balsamów, szamponów, mydeł i maści. Ograniczenie liczby kosmetyków jest konieczne ze względu na niedojrzałą skórę dziecka. Dermatolodzy przestrzegają, że kosmetyki u tak małych dzieci należy stosować tylko wtedy, gdy są konieczne. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki są najlepsze dla noworodka. Spis treści :  Kosmetyki do pielęgnacji noworodka – jak wybrać? Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać? Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka? Dopasowane do wieku – upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu. Z atestem – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka. Hipoalergiczne – są delikatne i nie uczulają. Sprawdzają się u alergików i u dzieci nieobciążonych uczuleniami, które mają przejściowe problemy ze skórą. Ale jeśli noworodek ma zdrową skórę, wystarczą mu zwykłe produkty dla dzieci od pierwszego dnia życia). Pierwsze kosmetyki dla...

niemowlę, czapka, zima
Panthermedia
Pielęgnacja
Zimowa kosmetyczka bobasa
Co powinno się w niej znaleźć, gdy na dworze jest wietrznie i mroźno, a w domu grzeją kaloryfery? Kosmetyki maleńkiego dziecka powinny pomagać, a nie mnożyć problemy. Dlatego wybieraj kremy hipoalergiczne, bo robi się je ze składników wyjątkowo dobrze tolerowanych przez skórę.

Nawet my, dorośli, mamy zimą problemy z suchą, zaczerwienioną i spierzchniętą skórą. Skóra niemowlęcia jest delikatniejsza i wrażliwsza od naszej, bo jest cieńsza, bardziej chłonna i mniej elastyczna. Może ją podrażnić nie tylko mróz, ale nawet wilgoć czy podmuch chłodnego wiatru. Suche, nagrzane powietrze, jakie jest w ogrzewanych mieszkaniach także jej nie służy. Nikomu nie służą też gwałtowne skoki temperatury, których nie da się uniknąć (wchodzimy, wychodzimy, znów wchodzimy…). Jakie kosmetyki potrzebne są niemowlęciu zimą? Krem ochronny Trzeba go używać przed każdym wyjściem, nawet jeśli mróz nie jest trzaskający, a wy wybieracie się tylko do warzywniaka za rogiem. Taki krem jest jak kołderka – pozwala skórze oddychać, a jednocześnie tworzy na niej cieniutką warstwę, która chroni przed utratą ciepła, wysuszeniem i podrażnieniami. A także przed słońcem (kremy ochronne zawierają filtry UV). Tak, tak, to ważne także zimą, ponieważ promienie świetnie odbijają się od śniegu. Żeby krem spełnił swoje zadanie, nałóż go mniej więcej kwadrans przed wyjściem, dzięki temu zdąży się wchłonąć. Posmaruj maluszkowi nie tylko policzki, ale także czoło, nosek i bródkę. Wprawdzie kremy na zimę są „ciężkie”, a więc nie wchłaniają się tak błyskawicznie jak nawilżające, jednak bez przesady – jeżeli preparatu nie da się dobrze rozsmarować nawet po ogrzaniu w dłoniach, lepiej poszukać innego. Uwaga! Wszystkie kremy ochronne mają to samo zadanie: zabezpieczają skórę przed wiatrem, chłodem itd. Niektóre jednak dodatkowo ją pielęgnują i nawilżają dzięki zawartości pantenolu i innych substancji. Zwróć także uwagę na to, czy krem zawiera wodę. Zdecydowanie nie powinno jej być, bo woda paruje, a to dodatkowo ochładza skórę. Mleczka oraz balsamy do ciała Kremy ochronne, które stosuje się „na...

nawilżanie skóry dziecka, kremy dla dzieci, sucha skóra u dziecka, kremy dla niemowląt
Fotolia
Pielęgnacja
Czy skórę dziecka rzeczywiście należy codziennie nawilżać?
Czy małe dziecko musi być smarowane po każdej kąpieli? Skąd wiadomo, kiedy skóra dziecka wymaga nawilżenia i w jaki sposób troszczyć się o to, aby nie była przesuszona.

Nie jest prawdą, że niemowlę musi być zawsze pokryte kremem od stóp do głów. Nawilżanie skóry dziecka jest potrzebne tylko w określonych sytuacjach. Nawet noworodka nie trzeba smarować po kąpieli – pod warunkiem, że ma zdrową skórę. Nie jest to przejaw zwykłej oszczędności, ale troski o zdrowie. Skóra dziecka jest cienka i, zwłaszcza gdy jest nadmiernie sucha, może przypominać sitko przepuszczające substancje, z którymi ma kontakt. Ważne, by przenikało ich jak najmniej, tylko te dobrej jakości i odpowiednie do wieku dziecka. Jak nawilżać, gdy dziecko ma zdrową skórę? Niemowlaka ze zdrową skórą możesz kąpać w płynie myjącym, który zawiera emolienty – substancje oczyszczające i lekko nawilżające. Jeśli je stosujesz, ryzyko, że skóra będzie przesuszona, jest mniejsze. Ale nie w każdym przypadku. Co robić, gdy skóra jest sucha? Jeśli stosowanie emolientów do mycia nie wystarcza, potrzebny jest krem nawilżający lub balsam. Najlepiej nanosić go raz dziennie – po kąpieli, cieniutką warstwą, nie trąc skóry, ale delikatnie wklepując kosmetyk. Oznaki przesuszenia, takie jak szorstkość, zaczerwienienie, łuszczenie, częściej dokuczają w chłodnych miesiącach, gdy pod wpływem grzejników powietrze bardziej się wysusza. W takich warunkach krem nawilżający to konieczność – niekiedy używany nawet częściej niż raz dziennie. Kremy z emolientami dla dzieci - testy i opinie Kiedy potrzebny jest krem do buzi? Każde dziecko, także to ze zdrową dobrze nawilżoną skórą , przed wyjściem na zimowy spacer powinno mieć posmarowaną twarz. To chroni przed działaniem zimna. Nie nanoś jednak kremu w ostatniej chwili, tylko przynajmniej kwadrans przed opuszczeniem domu – skóra potrzebuje czasu, by wchłonąć kosmetyk. Nie poprzedzaj smarowania myciem buzi, aby policzki na dworze nie spierzchły. Gdy jest chłodno, wybierz krem ochronny...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak