Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę
Pielęgnacja

Oczka niemowlęcia

Dlaczego maluchy rodzą się z niebieskimi tęczówkami? Czy to prawda, że najpierw płaczą „na sucho”? Kiedy przestaną robić zeza?

Twoje dziecko przyszło (lub przyjdzie) na świat z niebieskimi oczami, niezależnie od tego, co Ty i jego tata przekazaliście mu w genach. W przedniej warstwie tęczówki noworodka nie ma jeszcze pigmentu – prześwieca przez nią barwnik, który jest głębiej. Ostatecznie kolor oczu ustala się w ciągu pierwszego roku życia.

Będą śliczne
Tuż po przyjściu na świat Twój maluch może mieć zaczerwienione białka i mocno opuchnięte powieki. Nic dziwnego: ma za sobą potężny wysiłek. Nie obawiaj się – obrzęki i przekrwienie znikną w ciągu kilku dni.

Twoja pociecha może mieć także podrażnione spojówki – to uboczny efekt tzw. zabiegu Credego, polegającego na zakropleniu oka jednoprocentowym roztworem azotanu srebra. Robi się go, by zapobiec zakażeniu groźnymi drobnoustrojami (np. paciorkowcami), jakie mogły się dostać do oczu malucha podczas porodu.

Niewyraźny obraz
Przez pierwsze dni życia maluszek widzi świat... do góry nogami. Dzieje się tak dlatego, że obraz, który dociera do siatkówki, jest odwrócony przez soczewkę. Radzimy sobie z tym, gdyż mózg przetwarza i interpretuje to, co dociera do niego za pośrednictwem oczu. Musi się jednak tego nauczyć.

Na początku maluch nie widzi Cię też zbyt wyraźnie. Jego wzrok wyostrzy się dopiero z czasem. Póki co pochylaj się nad nim i zbliżaj twarz do jego buzi na odległość około 20 centymetrów. To dla niego optymalny dystans. Choć Twoje dziecko widzi jeszcze nieostro, potrafi zlokalizować źródło światła i odróżnia kolory zielony i czerwony!

Co robić, gdy ropieją?
Niewielka ilość wydzieliny zgromadzona w kąciku oka nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak oczka ropieją mocniej, musisz pójść z maluchem do okulisty. Taki objaw może oznaczać infekcję.

Zdarza się też, że kanaliki łzowe noworodka są zatkane, co może doprowadzić do stanu zapalnego. Na ogół pomaga masaż: delikatne uciskanie palcem wgłębienia przy wewnętrznym kąciku oka. Jeśli to nie wystarcza, okulista próbuje przepłukać kanalik antybiotykiem. A jeżeli i to nie daje rezultatu – lekarz udrożni go, sondując drogi łzowe.


Konsultacja: dr n. med. Jolanta Markuszewska, specjalista chorób oczu, Wrocławskie Centrum Okulistyczne.

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

dziecko, niemowlę, uśmiech
famveldman - Fotolia.com
Pielęgnacja
Jak pielęgnować oczy noworodka?
Zmysł wzroku noworodka intensywnie się rozwija, dlatego już od 1. dnia życia oczy dziecka wymagają systematycznej i regularnej pielęgnacji. Nie jest ona ani trudna, ani czasochłonna, choć świeżo upieczonym rodzicom może wydawać się inaczej.

Jak widzi maluch? Prawdą jest, że noworodki widzą świat... do góry nogami! Dzieje się tak dlatego, że obraz, który dociera do siatkówki, jest odwrócony przez soczewkę. Mózg dziecka musi dopiero nauczyć się przetwarzania i interpretowania obrazów. Ponadto każde dziecko ma po urodzeniu niebieskie oczy – ich ostateczny kolor ustali się do końca pierwszego roku życia. Zaraz po urodzeniu noworodek wyraźnie widzi tylko to, co ma przed sobą i tylko do ok. 30 cm. Dostrzega twarz mamy, ale wszystko co za nią i obok jest rozmazane. Dwumiesięczne niemowlę potrafi na chwilę zatrzymać wzrok na jednym punkcie, a w 4-5 miesiącu pojawia się widzenie obuoczne , pozwalające na dostrzeganie głębi. Po skończeniu 6. miesiąca malec widzi już szczegóły i dostrzega więcej barw, a roczny brzdąc ma podobną ostrość wzroku do dorosłego. O ile jednak wzrok dziecka z dnia na dzień się zmienia, to pielęgnacja oczu jest od samego początku niezmiennie ważna. Warto wiedzieć: Kiedy niemowlę zacznie ronić łzy? Pielęgnacja dziecięcych oczu W pierwszych minutach po narodzinach standardowo wkrapla się do oczu noworodka jednoprocentowy roztwór azotanu srebra – to tzw. zabieg Credego. Inni eksperci preferują krople lub maści z antybiotykiem. Ma to uchronić oczy dziecka przed drobnoustrojami (np. chlamydii lub rzeżączki), którymi maluch mógłby się zarazić podczas porodu (znajdują się w drogach rodnych mamy). Kiedy dziecko wraca do domu, pielęgnacja jego oczu to obowiązek rodziców. O czym muszą pamiętać? Po pierwsze o tym, że przez pierwszych kilka tygodni dziecko nie wytwarza łez – płacze "na sucho".  W związku z tym wysusza się śluzówka oka, a worku spojówkowym gromadzi się wydzielina . Maluch po obudzeniu może mieć sklejone oczka i problemy  z ich otworzeniem. Aby uniknąć tego typu sytuacji, oczy trzeba regularnie przemywać. Nie nadają...

pierwsze łzy u dziecka, płacz niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kiedy pojawiają się pierwsze łzy u niemowlaka?
Czy pierwsze łzy u dziecka pojawiają się z jego pierwszym płaczem? Czy musisz niepokoić się, gdy twój noworodek krzyczy, ale ma suche oczka? Kiedy zobaczysz u niego pierwsze łzy? Sprawdź!

Kiedy u niemowlaka pojawiają się łzy? Łzy u noworodka pojawiają się dopiero pod koniec pierwszego miesiąca życia. Wcześniej płacz dziecka bardziej przypomina krzyk, bo oczy maluszka są suche. Brak łez u niemowlaka nie jest problemem tylko naturalną sytuacją. W drugim miesiącu zaczynają być produkowane w gruczołach łzowych nad gałkami ocznymi. Kanaliki łzowe są u noworodków bardzo wąskie, a niekiedy niedrożne. Zablokowane kanały łzowe powodują, że łzy wypełniają oczy i dziecko często wygląda, jakby było zapłakane. Jest to w pełni normalna sytuacja, a kanaliki samoistnie odblokowują się przed upływem roku. Pediatrzy zalecają niekiedy ich masowanie, by przyspieszyć przeczyszczanie.   Kłopoty z oczami – o kiedy do lekarza Czasami pojawiają się kłopoty z oczkami . W wewnętrznym kąciku oka zbiera się żółtawobiała wydzielina, a powieki są zlepione – gdy dziecko budzi się rano, zmyj ją sterylnym gazikiem zmoczonym w letniej, przegotowanej wodzie. Pamiętaj o kierunku przemywania oczu: od skroni do nosa, nigdy odwrotnie. Jeśli wydzielina jest gęstsza i ciemniejsza, a białka oczu są zaczerwienione, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Skontaktuj się z nim również wtedy, gdy załzawione oczy są wrażliwe na światło lub jedno oko różni się kształtem i wielkością od drugiego. Sprawdź także: Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja oczu Ropiejące oczy dziecka – co pomoże? Płacz dziecka pomaga mu zwalczyć katar

krótkowzroczność u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Krótkowzroczność u dzieci: objawy, rodzaje i leczenie. Czy krótkowzroczność może się cofnąć?
Krótkowzroczność u dzieci zdarza się często, a przyczyną może być m.in. spędzanie zbyt długiego czasu przed ekranami. Objawy krótkowzroczności łatwo rozpoznać, bo dziecko mruży oczy i przesadnie przybliża je, np. do książeczek. Szybkie wykrycie wady wzroku pozwala zahamować jej rozwój.

Krótkowzroczność u dzieci to powszechna wada. Oko u zdrowego dziecka widzi dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka dzięki zdolności do akomodacji. U krótkowidza jest inaczej: oddalony obraz staje się dla niego niewyraźny i rozmazany. Wyjaśniamy,   jakie objawy daje krótkowzroczność u dzieci, jak ją zahamować i czy wada może się cofnąć. Krótkowzroczność u dzieci Krótkowzroczność jest to wada wzroku, która utrudnia funkcjonowanie dzieciom np. w szkole, kiedy nie widzą tego, co nauczyciel napisał na tablicy, lub podczas zabawy, bo obraz, który jest dalej, rozmazuje się. Krótkowidz bardzo dobrze widzi z bliska i nie ma problemu z rozczytaniem nawet drobnego druczku, ale im coś jest dalej, tym ostrość widzenia się pogarsza. Okuliści wyróżniają trzy rodzaje krótkowzroczności: niską (do -3 dioptrii), średnią (między -3 a -8 dioptrii), wysoką (powyżej). W przypadku wysokiej krótkowzroczności pojawiają się zmiany w siatkówce, które przede wszystkim mogą prowadzić do jej odwarstwienia lub do zmian zwyrodnieniowych w plamce siatkówki, i wpływać znacząco na obniżenie czynności wzrokowych dziecka. Krótkowzroczność u dzieci: przyczyny Wśród przyczyn krótkowzroczności niebagatelną rolę odgrywają geny . Jest to wada wzroku, którą dziedziczymy po przodkach. Jeśli ty lub twoi rodzice jesteście krótkowidzami, ryzyko, że twoje dzieci również będą miały tę dolegliwość, wzrasta aż 6-krotnie. Obecnie jednak krótkowzroczność bardzo często powstaje na skutek nieodpowiedniego trybu życia . Do powstawania tej wady wzroku przyczyniają się: długie siedzenie przed ekranem (telewizor, laptop, tablet); brak odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu; ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i patrzenie na rzeczy, które są blisko (oko odpoczywa, gdy jesteśmy na zewnątrz i patrzymy w dal). Najnowsze badania...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak