
Twoje dziecko przyszło (lub przyjdzie) na świat z niebieskimi oczami, niezależnie od tego, co Ty i jego tata przekazaliście mu w genach. W przedniej warstwie tęczówki noworodka nie ma jeszcze pigmentu – prześwieca przez nią barwnik, który jest głębiej. Ostatecznie kolor oczu ustala się w ciągu pierwszego roku życia.
Będą śliczne
Tuż po przyjściu na świat Twój maluch może mieć zaczerwienione białka i mocno opuchnięte powieki. Nic dziwnego: ma za sobą potężny wysiłek. Nie obawiaj się – obrzęki i przekrwienie znikną w ciągu kilku dni.
Twoja pociecha może mieć także podrażnione spojówki – to uboczny efekt tzw. zabiegu Credego, polegającego na zakropleniu oka jednoprocentowym roztworem azotanu srebra. Robi się go, by zapobiec zakażeniu groźnymi drobnoustrojami (np. paciorkowcami), jakie mogły się dostać do oczu malucha podczas porodu.
Niewyraźny obraz
Przez pierwsze dni życia maluszek widzi świat... do góry nogami. Dzieje się tak dlatego, że obraz, który dociera do siatkówki, jest odwrócony przez soczewkę. Radzimy sobie z tym, gdyż mózg przetwarza i interpretuje to, co dociera do niego za pośrednictwem oczu. Musi się jednak tego nauczyć.
Na początku maluch nie widzi Cię też zbyt wyraźnie. Jego wzrok wyostrzy się dopiero z czasem. Póki co pochylaj się nad nim i zbliżaj twarz do jego buzi na odległość około 20 centymetrów. To dla niego optymalny dystans. Choć Twoje dziecko widzi jeszcze nieostro, potrafi zlokalizować źródło światła i odróżnia kolory zielony i czerwony!
Co robić, gdy ropieją?
Niewielka ilość wydzieliny zgromadzona w kąciku oka nie jest niczym niepokojącym. Jeśli jednak oczka ropieją mocniej, musisz pójść z maluchem do okulisty. Taki objaw może oznaczać infekcję.
Zdarza się też, że kanaliki łzowe noworodka są zatkane, co może doprowadzić do stanu zapalnego. Na ogół pomaga masaż: delikatne uciskanie palcem wgłębienia przy wewnętrznym kąciku oka. Jeśli to nie wystarcza, okulista próbuje przepłukać kanalik antybiotykiem. A jeżeli i to nie daje rezultatu – lekarz udrożni go, sondując drogi łzowe.
Konsultacja: dr n. med. Jolanta Markuszewska, specjalista chorób oczu, Wrocławskie Centrum Okulistyczne.