Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kąpiel noworodka film
Panthermedia
Pielęgnacja

Prawdy i mity w pielęgnacji noworodka

Każdy rodzic musi "nauczyć się" swojego dziecka. Nawet wiedza zdobyta dzięki poradnikom, internetowi czy babcinym radom wraz z dużą dawką miłości i troski nie zagwarantuje, że nie zdarzy ci się jakaś pielęgnacyjna wpadka. Radzimy, jak ich uniknąć.
Priorytetem troskliwych rodziców jest to, by ich dziecko prawidłowo się rozwijała i rosło jak "na drożdżach". Kiedy oczekują na drugie czy kolejne dziecko, wiedzą czego się spodziewać – w końcu mają za sobą niezły "trening". Kiedy jednak po raz pierwszy doświadczają cudu bycia rodzicem, są pełni wątpliwości. Chcą dla maleństwa wszystkiego co najlepsze, więc tym bardziej przeżywają każdy błąd. Tymczasem większość z nich jest naprawdę błaha i prosta do wyeliminowania.

Błędy w pielęgnacji niemowlaka

Oto kilka najczęstszych pielęgnacyjnych "pomyłek".
 
  • za dużo kosmetyków — tak jak ty masz kosmetyki dostosowane do indywidualnych potrzeb ich skóry, tak i dziecko powinno mieć swoją małą kosmetyczkę. A co w niej? Produkty bezpieczne, testowane pod okiem autorytatywnych instytucji, dopasowane do specyficznych wymagań jeszcze w pełni nierozwiniętej skóry: krem przeciw odparzeniom, oliwka, mydełko do ciała, szampon – warto je mieć zawsze pod ręką. Nie znaczy to jednak, że wszystkiego należy używać jednocześnie. Posmarowana kremem przeciw odparzeniom pupa nie wymaga już natłuszczania oliwką etc. Liczy się bowiem przede wszystkim jakość produktów, a nie ilość – wybierajmy te aktualnie potrzebne, a nie używajmy wszystkiego na raz.
  • patyczek do uszu — by nie uszkodzić dziecku bardzo delikatnej błony bębenkowej, pod żadnym pozorem nie czyść mu uszek patyczkami kosmetycznymi. Zamiast nimi, uszy malca wystarczy wyczyścić wilgotnym wacikiem zwiniętym w rulonik.
  • za ciepło — to, że lubisz relaksować się w gorącej kąpieli, nie znaczy, że i maluch dobrze się czuje w wodzie o wysokiej temperaturze. Optymalna temperatura wody dla niemowlaka to ok. 37C. Uwaga: jeśli w domu nie ma termometru do pomiaru ciepła wody, możesz zastąpić go łokciem — jeśli woda jest przyjemnie letnia, możesz wkładać do niej malucha.
  • oliwka na potówki — oliwka ma wiele zalet — m.in. pomaga w skutecznej walce z ciemieniuchą czy natłuszcza skórę, w której brakuje lipidów. Ma jednak tendencję do zatykania porów, dlatego nie stosuj jej, jeśli pupa dziecka pokryta jej potówkami. Zamiast je zlikwidować, może pogorszyć stan skóry.
  • kierunek mycia ma znaczenie — chodzi nam o kierunek, w jakim myjemy pupę dziecka podczas przewijania. Należy to robić w kierunku od warg sromowych/prącia w kierunku odbytu. Ten zabieg pielęgnacyjny przeprowadzony w odwrotną stronę, może zaowocować infekcją bakteryjną.
  • obgryzanie maluchowi paznokci —  nożyczki do dziecięcych pazurków są tak wyprofilowane i zaokrąglone, żebyś bezpiecznie mogła obciąć nimi małe paznokcie. To dużo bezpieczniejsze, niż obgryzanie ich, nie słuchaj więc "dobrych doradców".  Obgryzając paznokcie łatwo o skaleczenie i zainfekowanie rany bakteriami. Jeśli malec się wierci, obcinaj jego paznokcie, gdy śpi.
  • rumiankowa buzia — słyszałaś, żeby myć twarzyczkę dziecka rumiankiem? Nie rób tego! Napar z rumianku często powoduje uczulenia. O wiele lepsza jest letnia, przegotowana woda.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

kosmetyki dla niemowląt, kosmetyki dla dzieci, pielęgnacja skóry niemowlęcia
Panthermedia
Pielęgnacja
Skóra skórze nierówna, czyli pielęgnacja szyta na miarę
W zależności od tego, jaką skórę ma dziecko, różna powinna być jej pielęgnacja. O czym należy pamiętać i jakie kosmetyki wybrać?

// Często opisując coś, co jest delikatne, gładkie, przyjemne w dotyku, mówimy, że jest „jak skóra niemowlęcia". Tymczasem gdybyśmy spytali mamy, w jaki sposób opisałyby skórę swojej pociechy, zapewne częściej padałby przymiotnik „kapryśna” niż „idealna”. Bo skóra malca naprawdę jest „niezdecydowana” i lubi „pokaprysić”. Wynika to głównie z tego, ze podobnie jak inne organy, w momencie przyjścia dziecka na świat nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Jest nawet dwukrotnie cieńsza od skóry dorosłego i będzie dojrzewać do 3. roku życia. Oto nasze podpowiedzi, jak powinna wyglądać jej prawidłowa pielęgnacja: Odpowiednia częstotliwość nawilżania skóry Raz dziennie, a może częściej? O tym, jak często należy smarować ciałko dziecka odpowiednio dobranym kosmetykiem, decyduje rodzaj skóry maluszka. Normalną skórę wystarczy nawilżać raz dziennie, najlepiej po wieczornej kąpieli. Gdy zaś skóra jest szorstka, łuszczy się i swędzi, wtedy należy ten zabieg pielęgnacyjny powtarzać nawet kilka razy dziennie. Oliwka, mleczko, balsam Każdy z tych kosmetyków ma podobne zadanie – ma nawilżać i/lub natłuszczać poprzez uzupełnianie ilości lipidów w naskórku. Wybór zależy od upodobań mamy i dziecka – ważne tylko, by nie był to „dorosły” produkt, tylko preparat dostosowany do potrzeb skóry noworodków, niemowląt i małych dzieci. I jeszcze jedna uwaga: gdy maluch ma podrażnioną skórę, warto zrezygnować z oliwki , która może dodatkowo zaostrzyć ten stan. Kosmetyki do zadań specjalnych Gdy skóra maleństwa się łuszczy i swędzi, idealnie sprawdzą się bardziej tłuste i gęste produkty typu. Również pupa malca powinna mieć „swój” produkt – krem przeciw odparzeniom (najlepiej taki, który ma w swym składzie zawarty cynk). Chroni on przed szkodliwym działaniem...

Przewijanie Dada
Fotolia
Patronaty
Jak szybko i sprawnie przewinąć niemowlę?
Przewijanie niemowlaka to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Zobacz, jak zrobić to sprawnie i szybko.

Zmiana pieluszki to czynność, którą przez najbliższe kilka miesięcy będziesz wykonywała bardzo często, niekiedy w niezbyt sprzyjających warunkach, np. na spacerze w parku albo podczas odwiedzin u znajomych. Warto więc nauczyć się, jak ją usprawnić, by nie zabierała nam ona zbyt wiele czasu, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko i w opiece i pielęgnacji niemowlaka nie masz jeszcze dużej wprawy. Oto krótka instrukcja przewijania malucha krok po kroku – w sam raz do wydrukowania i powieszenia nad przewijakiem. Niezbędne przygotowania Na początku warto zorganizować specjalne miejsce do przewijania , w którym i tobie i dziecku będzie wygodnie. Jeśli masz w domu sporo miejsca, możesz kupić specjalną komodę z przewijakiem. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w komodzie możesz trzymać wszystkie akcesoria potrzebne podczas przewijania. Jeśli jednak dysponujesz niewielką przestrzenią, w zupełności wystarczy przewijak nakładany na łóżeczko. Umieść go na takiej wysokości, abyś nie musiała nadmiernie schylać się nad maluszkiem – to zaoszczędzi ci problemów z kręgosłupem. Na przewijaku warto położyć miękki ręcznik , aby rozgrzana skóra niemowlaka nie dotykała bezpośrednio zimnej powierzchni. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka na przewijaku bez opieki. Dlatego zanim zaczniesz przewijać malucha, przygotuj i umieść w zasięgu ręki wszystkie rzeczy, które będą ci potrzebne, tj. jednorazowe pieluszki , chusteczki nawilżające lub ciepłą wodę i płatki kosmetyczne, krem przeciw odparzeniom . Przydać może się także czyste ubranko , jeśli okaże się, że to, które maluch ma na sobie, jest zabrudzone. Wszystko gotowe? Świetnie, czas rozpocząć akcję: przewijanie! Akcja: przewijanie! Najpierw rozepnij pieluszkę i ostrożnie sprawdź, czy w środku nie ma większej niespodzianki. Jeśli jest, wytrzyj pupę malucha czystym...

081-02.jpg
Pielęgnacja
Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Co będzie Ci potrzebne? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.       Chusteczki pielęgnacyjne Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną Gdzie przewijać Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz