Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kąpiel niemowlaka, włoski, pielęgnacja ciałka, piana, niemowlę
Pielęgnacja

Pielęgnacja dziecięcej czuprynki

Jedne dzieci przychodzą na świat łyse jak kolanko, inne z burzą loczków. Od czego to zależy i jak pielęgnować włoski niemowlęcia? Oto garść faktów "z życia włosków" i kilka praktycznych porad.

Pierwsze prawdziwe włoski u maleństwa pojawiają się... już w czwartym miesiącu życia płodowego. Wyrastają na główce, a ciało pokrywa się meszkiem. Jednak ok. 2 tygodnie po urodzeniu malca wycierają się one lub wypadają. Normalne zatem jest, że miesięczny bobas jest łysy jak kolanko, nawet jeśli na świat przyszedł jako brzdąc z bujną czuprynką.

Zupełnie normalny jest również fakt, że nowe włoski... będą całkiem inne niż te pierwsze. Zresztą kolor i struktura kosmyków będą się zmieniać z wiekiem – dopiero w momencie dojrzewania osiągną kolor "docelowy". Warto wiedzieć, że właściwe włoski mogą się pojawić od razu po wytarciu się tych płodowych, albo po dłuższej przerwie, trwającej nawet do 2. roku życia.

Włoski małego dziecka są najczęściej jasne, ponieważ nie są jeszcze dojrzałe. Ich odcień z czasem się zmienia (podobnie jak karnacja skóry). Jaki kolor będą docelowo miały włosy, zależy od wielu komórek barwnikowych uaktywniających się z wiekiem – najczęściej ciemnieją w okresie dojrzewania. Wskazówką, jakie kosmyki będzie miało starsze dziecko, jest stan czuprynki u przedszkolaka – u sześciolatka widać np., czy włoski będą kręcone czy proste, choć loczki niczym u aniołka mogą zniknąć także w następnych latach. Działanie hormonów w okresie dojrzewania wpływa na konstrukcję włosów, więc np. ze sprężynek zrobią się jedynie falujące.

Sposoby na czyste włoski

Kąpiel, a co za tym idzie mycie dziecku włosków, to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie zawsze przebiega on idealnie, spokojnie i bez płaczu, ponieważ brzdąc może potrzebować trochę czasu, by się przyzwyczaić do nowych doznań. Zadaniem rodziców jest mu w tym pomóc. Jak?

  • Odpowiednie kosmetyki. "Dorosłe" kosmetyki nie są odpowiednie dla dzieci, dlatego mama może "pożyczać" szampon od bobasa, ale nigdy w drugą stronę! Pociecha powinna mieć produkty pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb niemowlęcej skóry i młodych włosków. Dobrze, gdyby miały rekomendacje autorytatywnych instytucji (np. IMiD), powinny być też. hipoalergiczne. Czuprynkę bobasa można myć szamponem lub produktem 2w1 (który przeznaczony jest do mycia ciała i włosów). Ważne, by kosmetyk był delikatny jak czysta woda i nie szczypał w oczy, ponieważ maleństwo nie ma jeszcze dobrze wykształconego odruchu mrugania. Ciemiączkiem można się nie przejmować, gdyż pokrywa je mocna, elastyczna tkanka, która na pewno nie ulegnie uszkodzeniu podczas delikatnego masowania główki maluszka.
  • Pomocne gadżety. Jeśli malec płacze, gdy woda zalewa mu buzie, z pomocą przyjdzie rondko kąpielowe. Zrobione jest ono z miękkiego, elastycznego tworzywa, dzięki czemu łatwo dopasowuje się do kształtu głowy. W tej roli dobrze sprawdzi się także gruby ręcznik złożony w kostkę – położony na czole maleństwa zabezpieczy oczka przed dostaniem się do nich piany. Trzylatkowi mogą pomóc okularki do pływania. Skuteczne bywa też spłukiwanie włosów za pomocą konewki lub kubeczka, bo mniejszy strumień wody łatwiej kontrolować.
  • Uwaga przekierowana. Jeśli dziecko nie jest w stanie utrzymać pochylonej do tylu główki – co ułatwia jej umycie – potrzebny jest "sposób". Najlepiej sprawić, by dziecko naturalnie pochylało głowę, zainteresowane kimś/czymś. Sprawdzone pomysły?  Na parapecie (jeśli jest na odpowiedniej wysokości) można poustawiać ulubione zabawki dziecka lub przykleić je do glazury przyssawkami. Mały odkrywca zacznie wyciągać do nich rączki i przy okazji zadzierać główkę, co ułatwi umycie mu włosków.

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

noworodek dużo włosów
Instagram @picgenic
Aktualności
Tym 2-miesięcznym bobasem zachwyca się cały świat. Zobacz zdjęcia!
Co jest niezwykłego w tym maluszku? Przyjrzyjcie się zdjęciu! ;-)

Dzieci rodzą się z różną wagą, wzrostem, kolorem skóry, włosów, oczu. Nie każde może się jednak pochwalić taką fryzurą ;-) Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie 2-miesięczne dziecko, któremu można robić kucyki? O tym, jak niezwykła jest maleńka Coral, poinformował jej tata. Wielu rodziców może pozazdrościć owłosionej główki dziewczynce. Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do widoku łysej główki noworodka . Kilka włosów na krzyż, bezzębny uśmiech, samo szczęście. Czasem się zdarza, by dziecko miało trochę więcej włosków, ale nie tyle co maleńka Carol. Skąd na jej główce wzięło się takie szaleństwo? Na pewno nie z powodu diety mamy, kiedy była w ciąży.  Zazwyczaj jest to po prostu wynik genów . Poza tym, warto także pamiętać, że włosy noworodka wycierają się do 4.miesiąca życia, dopiero potem pojawiają się te właściwe. Kolor włosów dziecka także się zmienia. Najczęściej jasne włoski ciemnieją wraz z uaktywniającymi się z wiekiem komórkami barwnikowymi. Tak samo dziecko które urodzi się z cudownymi loczkami, wcale nie musi mieć kręconych włosów w dorosłym życiu. Dziecko które urodzi się z bujną fryzurą, nie ma gwarancji, że będzie je miało na zawsze. Niech rodzice małej Coral cieszą się tym wyjątkowym widokiem zwariowanej fryzury córeczki. Zobacz także: Czy można porozmawiać z niemowlakiem? Zobacz zabawny film!

17847.jpg
Pielęgnacja
Prawdy i mity o dziecięcych włoskach
Obciąć na jeżyka, myć jak najrzadziej, skrócić dopiero po pierwszym roku... Co sprawi, że dziecko będzie mieć piękne, mocne włosy?

Gęsta czupryna, z jaką maluch przychodzi na świat, wcale nie zapowiada, że będzie miał on piękne loki. Co więcej, jej pojawienie się wcale nie zależy od tego, jak odżywiałaś się w czasie ciąży. To cecha, którą dziedziczymy. Te pierwsze rosną wyłącznie w okresie płodowym, około 12. tygodnia ciąży. Potem przechodzą w tzw. stan spoczynku. U niektórych noworodków są długie, gęste i wydają się bardzo mocne, ale to nie znaczy, że rosną. Tak samo jak te, które są cienkie, wypadną i wytrą się do czwartego miesiąca życia. Później, z tych samych mieszków włosowych, wyrosną nowe, już właściwe włosy . Tak jest u wszystkich dzieci, jednak rodzice maluchów, które przez długi czas mają łysą główkę, próbują różnych sztuczek „na porost włosów”. Wyjaśniamy wątpliwości z tym związane. Włoski, które pojawiają się późno, będą w przyszłości słabsze FAŁSZ Jest dokładnie odwrotnie – im później wyrosną, tym będą mocniejsze. Właściwe włosy mogą się pojawić od razu po wytarciu się tych płodowych albo po dłuższej przerwie, trwającej nawet do drugiego roku życia. Długo utrzymującą się łysinką nie trzeba się niepokoić. Nie wolno też robić żadnych specjalnych zabiegów, by pobudzić pracę mieszków włosowych : masaży, natłuszczania itp. Moment, w którym pojawią się włosy, zależy od informacji zapisanej w genach, więc nie można tego zmienić. Jeśli trzylatek ma włoski bardzo słabe, warto zasięgnąć porady dermatologa. Jednak łysa główka u dwulatka jest normalna. Kolor włosów zmienia się z wiekiem PRAWDA Niemowlęce włoski (już te właściwe) są zwykle jasne, bo nie są jeszcze dojrzałe. Ich kolor z czasem się zmienia, podobnie jak karnacja skóry, która jest inna u kilkumiesięcznego dziecka i nastolatka. Jaki odcień ostatecznie przybiorą włosy, zależy od wielu komórek barwnikowych uaktywniających się z wiekiem....

AMR, włosy niemowlaka i noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Włosy niemowlaka i noworodka: pielęgnacja główki (szczotka, mycie, czesanie)
Włosy u noworodka mogą rosnąć na uszach, plecach, a nawet na ramionach. Z czasem jednak się wycierają. Dermatolog tłumaczy, czy się tym przejmować i jak pielęgnować główkę noworodka oraz niemowlęcia.

Włosy noworodka i niemowlaka na pewno są prostsze w obsłudze niż włosy dorosłych - to jeszcze nie pora na różnorodne żele i odżywki. Co więcej – w pierwszych miesiącach życia dziecka zbędny jest nawet szampon. Mimo to dbanie o włosy wskazane jest od pierwszych dni po narodzinach i to bez względu na to, czy noworodek ma długie włosy czy tylko delikatny puszek. Jak pielęgnować włosy i głowę noworodka oraz starszego niemowlęcia, tłumaczy dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spis treści:  Włosy u noworodka (płodowe) Wycieranie się włosów u niemowlaka Kolor włosów dziecka po urodzeniu Włosy u noworodka na uszach, plecach i policzkach Czym myć włosy noworodka i niemowlaka? Czesanie noworodka i niemowlaka - jaka szczotka? Jak pielęgnować główkę noworodka?  Ciemieniucha - co to takiego? Co wywołuje ciemieniuchę i jak się jej pozbyć? Włosy u noworodka (płodowe) i niemowlęcia  Włosy noworodka to tzw. włosy płodowe. Dziecko przychodzi z nimi na świat, a potem je traci (potocznie mówimy, że włosy te się wycierają). To, czy są ciemne, gęste, kręcone czy proste nie znaczy, że takie dziecko będzie miało również na późniejszych etapach życia.    Największe zmiany dotyczące włosów można zaobserwować w pierwszym roku życia. Po wytarciu się pierwszych włosków rosną kolejne, które mogą zmieniać się pod względem ilość pigmentu czy skrętu. Stopniowe przemiany dotyczące włosów mogą potrwać nawet do 13. roku życia. Jeśli chodzi o samą gęstość włosów - przeważnie będzie ona wyglądać przez większość życia tak, jak w okolicach 5. roku życia. Wycieranie się włosów u niemowlaka Wszystkie niemowlaki tracą swoje pierwsze włoski. U dzieci,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz