Pielęgnacja skóry małego alergika
Coraz więcej maluchów cierpi w powodu alergii. Część z nich objawia się jako odczyny skórne, dlatego tak ważna jest prawidłowa pielęgnacja delikatnej skóry najmłodszych wrażliwców.
Gdy mówimy o skórze dziecka dotkniętego alergią, oczami wyobraźni widzimy łuszczącą się, suchą i szorstką skórę, zaczerwienienia, a nawet ogniska stanu zapalnego. Tymczasem także mały alergik może mieć skórę delikatną niczym przysłowiowa "pupcia niemowlaka". By tak było, niezmiernie ważna jest kompleksowa i systematyczna pielęgnacja – zwłaszcza oczyszczanie i natłuszczanie.
Mycie bez mydła
Sucha, wrażliwa i atopowa skóra powinna być oczyszczana bardzo delikatnymi środkami, które nie usuwają lipidów z naskórka i nie przesuszają skóry. Dlatego nie wolno stosować mydła alkalicznego, a produkty, które już podczas kąpieli uzupełniają naturalną barierę ochronną skóry, o neutralnym dla niej pH (5,5). Wybierając kosmetyk warto zdecydować się na taki, który ma w składzie np. parafinę lub ceramidy – składniki, które dotłuszczają skórę i tworzą na niej film zapobiegający wysuszeniu.
Odpowiednio dobrane produkty myjące pozwalają kąpać dziecko codziennie. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet na lekko przepoconej skórze łatwo dochodzi do mikrozakażeń. Ważne, by kąpiel trwała tylko tyle czasu, ile rodzic potrzebuje, by dokładnie umyć dziecko – zbyt długie pluskanie się w wanience może potęgować objawy suchości skóry. Istotna jest także temperatura wody – nie powinna być zbyt wysoka, optymalna to ok. 37C.
Nawilżanie po kąpieli
Nawet jeśli malec był myty przy użyciu kosmetyku, który nawilża czy natłuszcza, po wyjęciu z wanienki należy jego skórę dodatkowo natłuścić. Czym? Mogą to być mleczka, kremy, balsamy – w zależności od upodobań rodzica i dziecka. Mniej liczy się konsystencja czy zapach – najważniejsze jest, by były to kosmetyki stworzone z myślą o alergikach. Ciałko bobasa trzeba smarować obowiązkowo po każdej kąpieli plus kilkakrotnie w ciągu dnia – w zależności od potrzeb. Ważne: pielęgnacja powinna wyglądać w taki sposób na co dzień, czyli nawet wtedy, gdy na skórze nie ma zaczerwienień, a ona sama nie łuszczy się i nie swędzi.
Uwaga na alergie kontaktowe
Alergia może być wrodzona (np. AZS) jak i kontaktowa, która może "zostać" na stałe lub zniknąć, wraz z wyeliminowaniem alergenu. U niemowlęcia najczęściej występuje alergia pokarmowa, u starszaka także kontaktowa i wziewna. Niemowlę karmione piersią może zareagować odczynami skórnymi na jakiś składnik pokarmowy spożywany przez mamę, np. mleko krowie, czekoladę czy cytrusy. Odczyny alergiczne mogą wystąpić także, gdy skóra zetknie się z ubrankiem pranym w drażniącym proszku, sierścią psa czy... ulubionym kwiatkiem doniczkowym. O tym, co i jak może uczulać warto porozmawiać z pediatrą maluszka.