Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
1_Bledy_twm_05.jpg
Pielęgnacja

Pielęgnacyjne błędy

Choć zawsze chcemy dobrze, czasem popełniamy błędy – nawet w opiece nad bobasem. Poznaj najczęstsze pielęgnacyjne wpadki, aby w przyszłości ich uniknąć.

 

Na początku wcale nie jest łatwo pielęgnować malutkie ciałko. Ale po kilku tygodniach także czasem popełniamy błędy. Jakie?
1. Za dużo oliwki
W pierwszych dniach życia dziecka oliwka może pomóc natłuścić wysuszoną skórę. Kiedy jednak smyk skończy miesiąc, stosuj oliwkę ostrożnie, bo może podrażniać abo nasilać łojotok (skóra jest wtedy tłusta, z krostkami). Starszego smyka lepiej smarować delikatnym balsamem lub mleczkiem dla niemowląt. One również nawilżają naskórek, ale nie pozostawiają tłustej, nieprzepuszczającej powietrza warstwy.

2. Rumianek na buzię
Napar z rumianku często powoduje uczulenia. O wiele lepsza jest woda. Przemywaj buzię i oczka dziecka jałowymi gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą. Rób to zawsze od czoła w dół i od skroni w kierunku nosa.

3. Maść i puder jednocześnie
Pudry co prawda działają kojąco, ale nie rozprowadzają się na skórze równomiernie. W połączeniu z maścią tworzą papkę, która nie przepuszcza powietrza i może spowodować odparzenia (zwłaszcza w gorące dni).

4. Rzadkie mycie główki
Główka dziecka łatwo się poci, szczególnie kiedy smyk leży na pleckach lub ssie. Dlatego warto myć ją codziennie. Pamiętaj, że częste mycie włosów ich nie niszczy (pod warunkiem, że do ich wysuszenia nie używasz suszarki).

5. Patyczki do uszu
Uszka niemowlęcia czyści się jedynie z zewnątrz. Nie wolno manipulować w nich żadnymi patyczkami czy wacikami – przewody słuchowe łatwo uszkodzić. Ucho w środku oczyszcza się samoistnie.

6. Niewłaściwe mycie pupki
Jeśli masz córeczkę, pamiętaj o tym, aby myjąc okolice krocza, zawsze zachowywać kierunek od cewki moczowej do odbytu, gdyż inaczej łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z kału do pochwy. Jeśli natomiast masz synka, nigdy nie odciągaj mu napletka!


Skompletuj koniecznie!
- Mydełko - mydełkiem umyjesz całe ciałko smyka: od stóp do czubka głowy (nawet włoski).
- Mleczko do ciała - natrzyj nim maluszka tuż po kąpieli. Dzięki warstwie mleczka skóra malca będzie miękka i gładka.
- Krem przeciw odparzeniom - stosuj krem podczas każdej zmiany pieluszki. Składniki siusiu i kupki dziecka mogą podrażniać delikatną skórę.
- Krem ochronny na twarz - jeśli smyk skończy pół roku, smaruj go kremem z filtrem przeciwsłonecznym.
- Sól fizjologiczna - możesz wkropić ją do oczu i noska malca albo przemywać nią buzię.

 

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
Noworodek
8 niezbędnych kosmetyków dla noworodka: te powinny być w łazience
Noworodek nie potrzebuje dużej ilości żeli, kremów i zasypek. Pomożemy ci skompletować jego kosmetyczkę tak, by znalazły się w niej środki, które naprawdę warto mieć.

Skóra noworodka jest bardzo cieniutka i zawiera niewiele gruczołów łojowych. Z tego powodu nie może jeszcze samodzielnie wytworzyć naturalnej warstewki tłuszczu, która chroniłaby ją przed podrażnieniami. Dlatego powinnaś właściwie pielęgnować skórę dziecka i uważać, by odpowiednio dobrać kosmetyki, nie przesadzić z ich ilością. Sprawdź, które naprawdę są potrzebne twojemu dziecku. 1. Delikatne mydło dla noworodka To pierwszy i najważniejszy wśród podstawowych kosmetyków dziecka . Możesz go używać nie tylko do mycia ciała, ale również włosów, szczególnie gdy jest ich niewiele. Mydła dla niemowląt zawierają substancje natłuszczające delikatną skórę, np. glicerynę, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, lanolinę. Zdarza się jednak, że nawet najdelikatniejsze nie ochronią skóry dziecka przed przesuszeniem. Tradycyjną kostkę zastąp wówczas kremowym żelem do mycia ciała lub płynem do kąpieli z dodatkiem oliwki. Nie stosuj wtedy dodatkowo żadnego mydła. Sprawdź, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka krok po kroku 2. Chusteczki pielęgnacyjne dla noworodka Nie zastąpią oczywiście wieczornego mycia, ale pomogą w codziennej toalecie niemowlęcia. Są bezpieczne dla skóry noworodka, a przy tym bardzo wygodne. Możesz używać ich przy każdym przewijaniu dziecka , by usunąć kupkę czy wytrzeć krocze z moczu. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz umyć pupy czy rączek dziecka wodą i mydłem, np. podczas wizyty u lekarza, w czasie podróży samochodem czy spaceru w ciepły dzień. Chusteczki nasączone mleczkiem, balsamem lub lotionem oczyszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Nie powodują przy tym podrażnień, a nawet łagodzą już istniejące. Jeśli twój noworodek ma często zaczerwienioną pupę, wybieraj chusteczki, które w nazwie mają określenie „soft” – są bezzapachowe i wyjątkowo delikatne. Unikaj natomiast tych...

niemowlę, zima, pielęgnacja, czapka, szalik
Pielęgnacja
Zimowa pielęgnacja
Choć spacery w chłodny dzień poprawiają krążenie i hartują, z rumianych policzków nie warto się cieszyć. Chłodu nie lubi żadna skóra, a szczególnie tak delikatna i wrażliwa jaką mają maluchy. Pomożemy ci się o nią zatroszczyć.

Odkąd grzeją kaloryfery, w mieszkaniach jest zwykle za ciepło i zdecydowanie za sucho. To dodatkowo osłabia warstwę ochronną skóry, która chroni przed utratą wody i podrażnieniami. Szkodzą jej też duże zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz, zimno i mróz. Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko , aby nie zmarzł i się nie spocił? Czym smarować mu buźkę? Kiedy zrezygnować ze spaceru? Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru? Mróz, który ciebie zaledwie szczypie w policzki, u małego dziecka może spowodować odmrożenie . Dlaczego? Bo skóra dziecka rozwija się i dojrzewa przez pierwsze trzy lata. Jest więc bardzo cienka, delikatna i o wiele bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra dorosłego. Dostosuj długość spaceru nie tylko do tego, jaka jest temperatura, ale też do siły wiatru i wilgotności powietrza (im większa, tym szybciej maluch marznie). Gdy zaczną się mrozy , nie wychodź z dzieckiem na dwór, zanim nie sprawdzisz, jaka jest pogoda. Ubierz malucha cieplutko, na cebulkę, pamiętaj, że gdy leży, szybciej marznie. Połóż jeden kocyk na spodzie wózka i weź dodatkowy do okrycia. Jak chronić buzię dziecka zimą? Używaj tylko kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i z informacją, że są tłuste oraz że wolno je stosować podczas mrozów („krem na każdą pogodę”, „krem zimowy”, „cold cream”). Możesz też użyć wazeliny kosmetycznej lub tłustej maści i bazy tłuszczowej bez dodatków, ale nie oliwki. Pamiętaj, że buzię trzeba chronić nawet, gdy termometr wskazuje powyżej 0°C. Równie niebezpieczny jak mróz jest dla skóry dziecka zimny wiatr lub śnieg z deszczem. Kiedy nakładać krem na zimę na buzię dziecka? Nie odkładaj smarowania na ostatnią chwilę, gdy maluch będzie już ubrany. Nałóż krem co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu – po to, by dobrze się wchłonął, zanim dziecko...

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu
Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka. Spis treści: Kąpiel noworodka Pielęgnacja twarzy noworodka Mycie głowy noworodka Pielęgnacja pupy noworodka Pielęgnacja pępka noworodka Co stosować do pielęgnacji noworodka? Kąpiel noworodka Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna).  Pielęgnacja twarzy noworodka Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie. Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry. Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka?  Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak