
Tak jak do każdej czynności pielęgnacyjnej, tak i do kąpieli bobasa należy się odpowiednio przygotować. Nie są to jednak jakieś szczególne przygotowania – ma być bezpiecznie i wygodnie. A by tak się stało, mama luba tata (w wielu domach to właśnie tata "odpowiedzialny" jest za kąpiel) musi mieć wszystko w zasięgu ręki, ponieważ malec nawet na chwilę nie może zostawać sam. O czym należy pamiętać?
Kąpielowe akcesoria dla noworodka
Możesz zdecydować się na lekką, tanią klasyczną wanienkę, wanienkę profilowaną lub taką ze stelażem i odprowadzeniem wody – wybór zależy od Ciebie i Twoich możliwości finansowych. Potrzebne kosmetyki to produkty do oczyszczania (mydełko, żel 2 w 1, szampon), oliwka lub balsam do ciała (by posmarować malca po wyjęciu z wanienki), spirytus do przemywania pępuszka, krem przeciw odparzeniom. Potrzebny będzie także rożek lub ręcznik kąpielowy, waciki do przemycia oczu, czysta pieluszka i świeże ubranko.
Najlepsza pora na kąpiel noworodka
Małe dziecko czuje się bezpiecznie, gdy świat wokół niego jest przewidywalny. Dlatego tak ważne są rytuały – powtarzające się o tej samej porze te same czynności – także te pielęgnacyjne. Wieczorna kąpiel powinna być właśnie takim rytuałem – sygnałem dla malca, że po pluskaniu przyjdzie czas na masaż, bajeczkę (kołysankę) i sen. Ważne też, by kąpać pociechę między posiłkami – głodny bobas będzie niespokojny, a dopiero co nakarmionemu może się ulewać pokarm.
Bezpieczne miejsce na kąpiel noworodka
Nie musisz kąpać malca w łazience. Jeśli wygodniej Ci wynieść wanienkę np. do sypialni – żaden problem. Ważne jest bowiem nie samo miejsce, co warunki w nim panujące. Nie może być przeciągu (ponieważ grozi to przeziębieniem dziecka), optymalna temperatura to ok. 23 st. C. Sama woda powinna zajmować ok. 1/3 wysokości wanienki i mieć ok. 36-37 st. C. Jeśli malec głośno płacze, gdy czuje wodę, na początku możesz wkładać go do wanienki w kaftaniku i zdjąć jak się troszkę przyzwyczai.
Kąpiel noworodka krok po kroku
- Zanurz maleństwo w wodzie. By nie wyślizgnęło Ci się z rąk, pod pachę malca włóż rękę tak, by trzymać mu główkę i chwyć mocno za bark Drugą ręką podtrzymuj pupę i bioderka brzdąca. Gdy będziesz już czuła się pewnie, drugą ręką możesz podać mu zabawkę do kąpieli.
- Umyj pociechę. Możesz to zrobić myjką lub po prostu ręką. Najpierw oczyść szyjkę, potem ramionka, brzuszek, pupę i nóżki. Jeśli kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł, uważaj by go nie zamoczyć. Jeśli chodzi o włoski, to my je dopiero pod koniec kąpieli, bo maluchy często nie lubią polewania głowy wodą (zwłaszcza, jak zalewa im oczy).
- Wyjmij niemowlę z wanienki. Rób to spokojnie i powoli. Dokładnie wypłucz ręce z mydła, by brzdąc Ci się nie wyślizgnął. Od razu po wyjęciu z wody połóż go na przewijaku (łóżku) i zawiń w ręcznik, by nie zmarzł.
- Osusz skórę i ubierz malucha. Pamiętaj – nie trzyj jego skóry ręcznikiem, tylko delikatnie dotykaj. Zacznij od główki, miejsc za uszkami, fałdek szyjnych, paszek oraz okolic pośladków. Na koniec posmaruj pupę malca kremem przeciw odparzeniom, a ciałko kosmetykiem nawilżającym lub – w zależności od potrzeb – natłuszczającym.

Niezbędne akcesoria Możesz zdecydować się na najprostszą wanienkę (jest lekka, tania, da się ją ustawić w każdym miejscu) lub bardziej skomplikowane urządzenie: stelaż z wanienką i odprowadzeniem wody czy wanienkę profilowaną. Potrzebne też będą: miękka myjka, miseczka na przegotowaną wodę i waciki (do mycia buzi) oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka. Jeśli chodzi zaś o kosmetyki, to nie obejdzie się bez kremu przeciwko odparzeniom (żeby wysmarować pupę przed założeniem pieluszki), kremu do ciała (żeby nawilżyć skórę, jeśli będzie taka potrzeba) i oczywiście produktu do kąpieli. Ponieważ chlorowana woda wysusza skórę, dlatego kosmetyk do mycia powinien myć, nawilżać i chronić przed wysuszeniem. Mycie zwykłym mydłem może powodować wzrost odczynu pH skóry, uszkadzać ochronną barierę lipidową i ułatwiać wnikanie bakterii. Najlepiej, jakby w "małej kosmetyczce" znalazły się emolienty, np. Oilatum Soft. To emulsja do codziennej kąpieli, zapobiegająca skutecznie przeznaskórkowej utracie wody. Jest to kosmetyk aktywnie pielęgnujący – redukuje uczucie suchości skóry powodując, że skóra staje się gładka, delikatna, nawilżona oraz myje skórę, dzięki czemu nie trzeba używać do kąpieli produktów zawierających detergenty. Najlepsza pora Pora kąpieli powinna być w miarę niezmienna, by przyzwyczajać dziecko do określonego rytmu dnia – tzw. rytuały działają na maleństwo uspokajająco i wyciszająco. Zresztą Tobie łatwiej będzie się zorganizować. Najwygodniej jest kąpać maluszka wieczorem lub późnym popołudniem. Jest wtedy szansa, że rozluźniony wodą lepiej zaśnie. Pamiętaj także, żeby przy wyborze pory kąpieli wziąć pod uwagę kiedy maluch jadł: głodna pociecha będzie niespokojna, a dopiero co nakarmiona może ulewać pokarm. Odpowiednie miejsce Kąpiel przygotuj w pomieszczeniu (nie musi to być...

Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z obsługą noworodka. Na dobry początek nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty. Kąpiel noworodka Jak kąpać noworodka ? Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr . Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką. Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna. Polecamy: Kąpiel noworodka - FILM Przewijanie noworodka Pieluchę należy zmieniać po każdej kupie (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluchę, chusteczki nawilżane i krem do pupy . Połóż dziecko na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów dziecka. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy niemowlę ma podrażnioną skórę, zbierz...

Kompletowanie wyprawki wcale nie jest takie łatwe. Jeśli już choć raz wybrałaś się do sklepu, by kupić rzeczy dla mającego urodzić się dziecka, to doskonale wiesz dlaczego. Co jest naprawdę potrzebne, choćby przy kąpieli? Bo że wanienka, to oczywiste – ale jaką wybrać? Co jest lepsze: mydełko czy płyn do mycia? A co z szamponem? Pytaniom nie ma końca. Pomożemy ci na nie odpowiedzieć. Sprawdź, co musi się znaleźć w wyprawce dla noworodka, a co będzie niezbędne do jego kąpieli (to bezwzględne minimum): Wanienka Płyn myjący Ręcznik – 2 sztuki A oto rzeczy, które ułatwią ci kąpiel maleńkiego dziecka: Termometr do wody Myjka Leżaczek Co będzie potrzebne do kąpieli Wanienka Może być najprostsza. Ale możesz wybrać nieco droższą, wyprofilowaną w środku – dzięki temu nie będziesz musiała trzymać dziecka w czasie kąpieli na ręku. Łatwiej też ci będzie poradzić sobie z myciem noworodka bez pomocy drugiej osoby. Są również wanienki na stelażu, który umożliwia dostosowanie ich wysokości do wzrostu kąpiącej dziecko osoby. To rozwiązanie wygodne, ale bardziej kosztowne i wymagające więcej miejsca podczas kąpieli malucha . Płyn myjący Nie kupuj zwykłego mydła, ponieważ może ono wysuszać bardzo delikatną skórę noworodka . Kompletując wyprawkę, wybierz bezzapachowy płyn myjący o odczynie zbliżonym do skóry maleńkiego dziecka (pH 5,5). Ważne, by miał on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) albo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Zwróć też uwagę, czy kosmetyk jest przeznaczony do pielęgnacji skóry już od pierwszych dni życia. Kosmetyki od pierwszego dnia życia - opinie Zwłaszcza jeśli w waszej rodzinie są alergicy, warto wybrać do kąpieli noworodka...