Niektóre dzieci już jako niemowlęta mają bujną czuprynkę. Nie czekaj więc z obcięciem włosów do pierwszych urodzin. Nie łudź się jednak, że pójdzie Ci łatwo – maluchy zwykle nie lubią tego zabiegu. Poza tym spokojne siedzenie, gdy Ty masz nożyczki w ręku, jest niemal niemożliwe dla tak małego dziecka. Co możesz zrobić?
1. Dobrze się zorganizuj. Przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria: nożyczki, grzebień, wodę w miseczce do zmoczenia włosków.
2. Poproś o pomoc męża, babcię albo koleżankę – niech odwrócą uwagę dziecka, a Ty w tym czasie szybciutko obetnij mu włoski. Nie przejmuj się, jeśli grzywkę przytniesz krzywo lub w ząbki.
3. Włącz krótką bajkę – to jeden z niewielu momentów, kiedy możesz rozgrzeszyć się z tego, że maluch ogląda telewizję. Już niedługo Twój szkrab zrozumie potrzebę obcinania włosków i chodzenia do fryzjera. Wtedy będzie o wiele łatwiej.
Tekst: Laryssa Kowalczyk
Konsultacja: dr n. med. Joanna Koralewska pediatra neonatolog. Leczy dzieci od 25 lat, przez 17 lat pracowała na oddziale fizjologii i patologii noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.
Co budzi największy niepokój podczas pielęgnacji niemowlaka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości! 1. Jak często trzeba kąpać niemowlaka? Najlepiej codziennie. Starsze niemowlę coraz więcej czasu spędza na podłodze i coraz bardziej się brudzi. Poza tym, często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Kąpiel również może być czasem dobrej zabawy. 2. Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli? To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje warstwa ochronna, która chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry. 3. Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki? Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy: jedną ręką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, drugą – myć całe ciało. Jest to prostsze, gdy maluszka kąpią...
To pierwszy zabieg pielęgnacyjny, który musisz opanować tuż po tym, jak wrócisz z maleństwem ze szpitala. Pewnie trochę przeraża Cię myśl o obcinaniu paznokietków, które ledwo widać. Spróbuj jednak nie panikować, a zobaczysz, jak szybko dojdziesz do wprawy. U malutkiego dziecka najłatwiej robić to, kiedy śpi. Pamiętaj tylko, by pod rączkę czy nóżkę podłożyć np. tetrową pieluchę, z której później łatwo strzepniesz obcięte pazurki. Aby obcinanie mikroskopijnych paznokietków było bezpieczne, kup specjalne nożyczki z zaokrąglonymi czubkami. Gdy maluch ma kilka miesięcy , trudniej jest to robić podczas snu. Śpi czujniej niż noworodek, a gdy się poruszy, możesz mu zrobić krzywdę. Przekonaj go, że to niebolesny zabieg. Dzieci lubią naśladować dorosłych – może pokażesz mu, jak obcinasz sobie paznokcie? Opowiadaj o tym, co robisz – maluch będzie Cię słuchał i zobaczy, że nożyczki nie robią krzywdy. Jeśli dziecko protestuje , odwróć jego uwagę. Zajmij je czymś, opowiedz bajkę. Ważna jest kolejność: najpierw zacznij opowieść, a gdy fabuła się rozwinie i maluch się nią zainteresuje, przystąp do obcinania. Jeśli najpierw weźmiesz do ręki nożyczki, a opowiadać zaczniesz, gdy smyk już krzyczy – nic z tego nie będzie. Poproś męża o pomoc – wtedy wszystko przebiegnie sprawniej. Pamiętaj! Paznokcie u rączek obcinaj na okrągło, u nóżek – prosto. Nie skracaj ich za bardzo i nigdy nie obgryzaj! Ostre końce możesz lekko spiłować pilniczkiem. Konsultacja: dr n. med. Joanna Koralewska pediatra neonatolog. Leczy dzieci od 25 lat, przez 17 lat pracowała na oddziale fizjologii i patologii noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.

Urocze loczki, delikatny meszek, słodka łysinka... Choć niemowlę nie zawsze może się pochwalić bujnymi włosami, warto zadbać o te, z którymi się urodził, i o te, których... jeszcze nie widać! Mycie i suszenie Włosy malca myj na samym początku kąpieli. Ułóż główkę bobasa w zgięciu łokcia i delikatnie namydlij. Uważaj, aby piana nie dostała się do jego oczu. Po chwili spłucz ją ciepłym strumieniem z prysznica albo wodą z wanienki. Używaj łagodnego mydła – tego samego, którym namydlasz całe ciało dziecka. Jeśli wolisz stosować szampon dla niemowląt upewnij się, że wybrany przez ciebie kosmetyk jest przeznaczony dla dzieci już od pierwszych dni życia. Najlepiej myć włoski codziennie, bo główka niemowlęcia bardzo się poci. Nie wierz w popularne opinie, że częste mycie i suszenie włosów osłabia je. Woda i mydło z pewnością nie zrobią im krzywdy. Za to suszarka – owszem, dlatego pozwól, by główka dziecka wyschła sama (to nie trwa długo). Noworodkowi z bujną czupryną możesz po kąpieli włożyć na chwilę bawełnianą czapeczkę, oczywiście tylko wtedy, gdy w domu jest chłodno. Nie obawiaj się, że podczas mycia głowy, uszkodzisz ciemiączko. Błona, która je zarasta, jest bardzo mocna. Szczotkowanie łysej główki Zastanawiasz się, po co to robić, skoro tam, gdzie powinna znajdować się prawdziwa gęstwina, rośnie jakieś siedem włosów na krzyż? Właśnie po to, aby urosło ich trochę więcej! Delikatny masaż szczotką poprawi ukrwienie skóry i wzmocni mieszki włosowe, dzięki czemu fryzura będzie gęstsza. Najmłodszym bobasom możesz kupić specjalne miękkie szczoteczki dla niemowląt. Do rozczesywania włosów starszych dzieci użyj grzebienia o szeroko rozstawionych dużych zębach lub szczotki, której druciki są zakończone plastikowymi kuleczkami. Pierwsze podcięcie Meszek, z jakim urodził się twój bobas, wytrze się po kilku...