Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
manikiur, nożyczki, obcinanie panokci, niemowlę
Pielęgnacja

Pierwszy manikiur

Obcinanie mikroskopijnych paznokci i czyszczenie tycich uszek wydaje ci się zadaniem ponad siły? Podpowiemy ci, jak to spokojnie zrobić.

Nie tylko parkowanie samochodu tyłem wymaga wprawy, opieka nad maleństwem także. Dlatego nie panikuj, nie mów mężowi: „Ty to zrób, bo ja nie dam rady”, tylko podwiń rękawy i do roboty.

Niemowlęce paznokietki są ostre jak kocie pazurki, dlatego muszą być zawsze krótko obcięte. Tylko gdy malec jest w szpi-talu, lepiej wstrzymać się z robieniem zabiegów pielęgnacyjnych. Każda mała ranka na skórze to wrota dla drobnoustrojów, więc nie warto ryzykować. Jeśli dziecko drapie sobie buzię, załóż mu bawełniane rękawiczki bez palców. Możesz też zakryć rączki maluszka zbyt długimi rękawkami lub założyć na nie bawełniane skarpetki.

Obcinanie paznokci
Paznokcie malucha rosną błyskawicznie i choć wyglądają trochę jak pergamin (są cieniutkie i giętkie), mogą mocno podrapać. Pamiętaj: nie wolno ich obrywać ani ogryzać, bo można w ten sposób uszkodzić delikatną płytkę i to, co jest pod nią. A to bolesne dla maleństwa. Absolutnie nie wolno ci zbliżać się do smyka z „dorosłymi”, ostro zakończonymi nożyczkami. Obcinamy paznokcie tylko malutkimi nożyczkami o zaokrąglonych końcówkach (sprawdź przed zakupem, czy są dobrze wykonane i działają jak należy) albo minicążkami wyprodukowanymi z myślą o oseskach. A więc do dzieła:
• Wybierz odpowiedni moment. Zabieranie się za manikiur, gdy dziecko jest głodne, rozdrażnione albo zmęczone, to gotowe problemy. Dopóki nie nabierzesz wprawy – a bobas jest maleńki – obcinaj mu pazurki, gdy śpi. Unikniesz płaczu i dodatkowego stresu.
Dobrze oświetl miejsce, gdzie będziesz robić manikiur. Musisz dobrze widzieć, by nie skaleczyć dziecka.
• Umyj ręce – sobie i dziecku. W razie skaleczenia zmniejszysz ryzyko infekcji. Dokładnie zdezynfekuj obcinacz spirytusem.
• Przytrzymaj paluszek. Nie łap całej dłoni. Chwyć paluszek na tyle silnie, by ci się nie wyśliznął. Ale nie ściskaj go za mocno, bo malec obudzi się i zacznie płakać.
• Bądź ostrożna. Nie szarp, nie rób niczego na siłę, nie spiesz się. Dwudziestu maleńkich paznokietków nie da się obciąć w dwie minuty. Możesz podzielić sobie zadanie na etapy, np. jednego dnia jedna rączka, drugiego druga itd. U nóżek paznokcie rosną znacznie wolniej, a więc skraca się je o wiele rzadziej. Nie obcinaj ich zbyt krótko.
• Paznokcie u rąk obcinaj na półokrągło. Dzięki temu malec nie drapie się ostrymi kancikami. U nóżek zaś – prosto. Dzięki temu paznokietki nie będą wrastały.
• Zdezynfekuj rankę i uspokój smyka, jeśli niechcący go skaleczysz. Do ranki przyłóż gazik nasączony spirytusem.
Zrób okład z rivanolu, jeśli w okolicach paznokci pojawi się obrzęk. Obserwuj to miejsce. Jeśli w ciągu dwóch dni sytuacja się nie poprawi albo pojawia się ropa, idź z maluszkiem do lekarza.

Czyszczenie uszu
Naprawdę brudne uszy miewają dopiero smyki, które czołgają się po placu zabaw, czy ryją nosem w piaskownicy. Niemowlęta nie mają okazji aż tak ich wysmarować, więc nie ma co przesadzać z czyszczeniem. Woskowina, która się gromadzi w uszach, nie tkwi tam bez sensu – chroni wnętrze ucha, więc nie można się jej pozbywać zupełnie. Poza tym, dłubiąc w uchu, można ją wepchnąć głębiej. A zatem:
• Po kąpieli ubierz malca. Dzięki temu nie będziesz się niepotrzebnie spieszyć ze strachu, że osesek zmarznie.
• Ułóż go przed sobą. Przytrzymaj jego przechyloną w bok główkę ręką, tak by nie mógł jej przez chwilę obrócić.
• Czyść ucho tylko z zewnątrz. Możesz to robić zwilżonym wodą wacikiem albo pałeczką z ogranicznikiem. Przemyj zakamarki małżowin, ujścia (i tylko ujścia) przewodów słuchowych i miejsce za uszami.
• Nie wkładaj nic do ucha. Żadne patyczki ani waciki nie mogą dostawać się do wnętrza maleńkiego uszka. Przewody słuchowe łatwo uszkodzić. Nie zagłębiaj się w nie, nawet jeśli kąpałaś maluszka.
• Idź do lekarza. Kiedy woskowiny w uchu jest bardzo dużo, wybierz się z dzieckiem do pediatry. Jeśli będzie taka potrzeba, zaproponuje ci preparat, który ją rozpuszcza. Środków tego rodzaju nie powinno się jednak stosować profilaktycznie.

Młode mamy często martwią się, gdy podczas kąpieli do ucha malca dostanie się woda. Niepotrzebnie. Jeśli twój smyk zmoczył sobie uszy, ułóż go na boczku, a potem na drugim, by mogła spokojnie wypłynąć. Resztki usuń wacikiem albo pałeczką (tylko z zewnątrz).


Konsultacja: Anna Kieżyńska, położna, I Klinika Położnicza we Wrocławiu.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pielęgnacja
Obcinanie paznokci
Pewnie trochę przeraża Cię myśl o obcinaniu paznokietków, które ledwo widać. Spróbuj jednak nie panikować, a zobaczysz, jak szybko dojdziesz do wprawy.

To pierwszy zabieg pielęgnacyjny, który musisz opanować tuż po tym, jak wrócisz z maleństwem ze szpitala. Pewnie trochę przeraża Cię myśl o obcinaniu paznokietków, które ledwo widać. Spróbuj jednak nie panikować, a zobaczysz, jak szybko dojdziesz do wprawy.   U malutkiego dziecka najłatwiej robić to, kiedy śpi. Pamiętaj tylko, by pod rączkę czy nóżkę podłożyć np. tetrową pieluchę, z której później łatwo strzepniesz obcięte pazurki. Aby obcinanie mikroskopijnych paznokietków było bezpieczne, kup specjalne nożyczki z zaokrąglonymi czubkami. Gdy maluch ma kilka miesięcy , trudniej jest to robić podczas snu. Śpi czujniej niż noworodek, a gdy się poruszy, możesz mu zrobić krzywdę. Przekonaj go, że to niebolesny zabieg. Dzieci lubią naśladować dorosłych – może pokażesz mu, jak obcinasz sobie paznokcie? Opowiadaj o tym, co robisz – maluch będzie Cię słuchał i zobaczy, że nożyczki nie robią krzywdy. Jeśli dziecko protestuje , odwróć jego uwagę. Zajmij je czymś, opowiedz bajkę. Ważna jest kolejność: najpierw zacznij opowieść, a gdy fabuła się rozwinie i maluch się nią zainteresuje, przystąp do obcinania. Jeśli najpierw weźmiesz do ręki nożyczki, a opowiadać zaczniesz, gdy smyk już krzyczy – nic z tego nie będzie. Poproś męża o pomoc – wtedy wszystko przebiegnie sprawniej. Pamiętaj! Paznokcie u rączek obcinaj na okrągło, u nóżek – prosto. Nie skracaj ich za bardzo i nigdy nie obgryzaj! Ostre końce możesz lekko spiłować pilniczkiem. Konsultacja: dr n. med. Joanna Koralewska pediatra neonatolog. Leczy dzieci od 25 lat, przez 17 lat pracowała na oddziale fizjologii i patologii noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.  

Pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak pielęgnować noworodka – najważniejsze rady
Jak pielęgnować noworodka? Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Musisz jednak wiedzieć o paru ważnych rzeczach, np. żeby buźkę malucha codziennie przemywać zmoczonym wacikiem, ale... pępka nie smarować niczym. Uszu noworodka nie możesz czyścić patyczkami, a nosek – tylko z zewnątrz.

Jak pielęgnować noworodka to pytanie, które niekiedy spędza sen z powiek przyszłym mamom. Przede wszystkim nie wykonuj gwałtownych ruchów, gdy jesteś zmęczona – ogranicz wszelkie zabiegi do minimum, np. powstrzymaj się od obcinania paznokci dziecku. Zanim rozpoczniesz kąpanie lub przewijanie - przygotuj sobie wcześniej wszystkie potrzebne przedmioty, znacznie ułatwi ci to wszelkie czynności. Przeczytaj, jak dobrze opiekować się noworodkiem: jak go przewijać, kąpać, obcinać paznokcie i robić te wszystkie inne rzeczy, których pielęgnacja noworodka wymaga. Spis treści : Jak opiekować się noworodkiem: porady  Jak pielęgnować noworodka: przewijanie Pielęgnacja pępka Jak pielęgnować noworodka: buzia Obcinanie paznokci Jak pielęgnować noworodka: kąpiel Jak opiekować się noworodkiem: porady  Zanim zabierzesz się za kąpanie, przewijanie czy cokolwiek innego, zgromadź wszystko, co ci będzie potrzebne, by nie szukać  rozpaczliwie pieluszek, mydełka, kremu do pupy itd. Cokolwiek robisz, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów . Jeśli dziecko się przestraszy, zacznie płakać i wić się jak piskorz, a to z pewnością nie ułatwi ci zadania.   Mów do dziecka. Gdy kąpiesz, przewijasz czy ubierasz maleństwo , opowiadaj mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się szeroko i rozśmieszaj je na różne sposoby (np. całując stópki, robiąc miny itd.). Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie, a nie na pieluszce czy waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka. Nie pakuj się w kłopoty . Np. nie zabieraj się za kąpanie malucha albo obcinanie mu paznokci , jeśli słaniasz się ze zmęczenia, bardzo się spieszysz albo jesteś czymś okropnie zdenerwowana. W takiej sytuacji lepiej ogranicz wszelkie zabiegi do minimum (z...

Children01197.jpg
Piotr Ratajski
Pielęgnacja
9 najczęstszych błędów w pielęgnacji niemowląt
Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia nie jest tak trudna, jak się wydaje początkującym rodzicom. Mimo to podczas kąpieli, przewijania czy innych zabiegów pielęgnacyjnych nietrudno o wpadkę. Sprawdź, czego nie robić.

Jeden sposób pielęgnacji noworodka i niemowlęcia podpowiada babcia. Co innego radzi koleżanka, a jeszcze co innego sama czytałaś na ten temat w poradniku. Masz wątpliwości? Sprawdź, czego lepiej unikać. Oto lista najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji maleńkiego dziecka  1. Zbyt wiele kosmetyków dla niemowlaka To, że półki sklepowe uginają się od preparatów do pielęgnacji dzieci, nie znaczy, że maluszek ich wszystkich potrzebuje. Przeciwnie, nadmiar specyfików może spowodować podrażnienie skóry, a nawet wywołać alergię . Jeżeli używasz płynu do kąpieli, nie musisz już myć szkraba mydłem. Jeśli zaś płyn ma dodatek oliwki, nie smaruj go potem jeszcze raz oliwką. 2. Oliwka na potówki Kiedy posmarujesz potówki oliwką, stan skóry malca zamiast się polepszyć – pogorszy się. Nic dziwnego, potówek nie należy natłuszczać, bo wtedy jeszcze bardziej zatykają się pory. Najlepiej przemywać je roztworem nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa) i nie przegrzewać malca. 3. Czyszczenie uszu niemowlęcia patyczkami Jeśli z ucha wypływa woskowina, wystarczy wilgotnym wacikiem przetrzeć samą małżowinę. Gdy woskowina zatyka uszko, możesz rozrzedzić ją ciekłą parafiną lub specjalnymi kroplami. Wpuść do ucha dwie krople i ułóż dziecko na pięć minut na boku, tak by nie wypłynęły z ucha. Dopiero po tym czasie przechyl główkę smyka i wytrzyj uszko. Tak samo postępuj z drugim uchem. 4. Mycie buzi niemowlaka mydłem Skóra na policzkach maleństwa jest delikatna i takie „gorliwe” zabiegi pielęgnacyjne mogą ją tylko nadmiernie wysuszać i podrażniać. Poza tym mydło mogłoby dostać się do oczu maluszka, a to z pewnością nie byłoby dla niego przyjemne. Buźkę niemowlęcia wystarczy przemyć gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Gdy jest mocno zabrudzona, możesz użyć do tego jednorazowych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak