Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, spacer, nauka chodzenia
Pielęgnacja

Po co dziecku spacer

Maluszek powinien spędzać na dworze przynajmniej dwie godziny dziennie, codziennie! Bo długi spacer to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz dać swojemu dziecku.

Gdyby policzyć kilometry, jakie przemierzyłaś, pchając przed sobą wózek, pewnie uzbierałoby się ich tyle, ile przebył Fileas Fogg podczas swojej 80-dniowej podróży dookoła świata. Nic dziwnego, że czasem (np. po trzech godzinach marszu!) zastanawiasz się: „Czemu wszyscy, od teściowej po lekarza, na okrągło trąbią o spacerze?”. Zobacz, dlaczego codzienne wyjście z dzieckiem jest takie ważne.

Spacer hartuje i leczy
Dzięki codziennym spacerom malec nauczy się radzić sobie ze zmianami temperatury. Wyjście z domu doskonale dotleni dziecięcy organizm, dzięki czemu będzie on lepiej funkcjonował. Spacery dostarczają też naturalnej witaminy D, koniecznej do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Aby smyk rzeczywiście odniósł korzyści z przechadzki, nie przegrzewaj go. W letni dzień maluch powinien być ubrany tak samo jak ty, jeśli więc masz na sobie sukienkę na ramiączkach, nie otulaj malca w welurek, ale załóż mu pieluszkę i włóż lekką koszulkę. Podczas spaceru sprawdzaj kark dziecka. Jeśli jest ciepły, ale nie spocony, to znaczy, że ubrałaś go idealnie!

Spacer wyznacza pory dnia
Rytm dnia i nocy to coś, czego niemowlę musi się dopiero nauczyć. Codzienny spacer, zawsze o tej samej porze, z pewnością mu to ułatwi. Dzięki temu, że niemowlęta na dworze zasypiają bez problemów, wyjście z domu pomoże ci uregulować pory dziennych drzemek twojego malca. Jeśli chcesz, aby smyk dłużej pospał, wyjdź na dwór tuż po karmieniu. Najedzony bobas zaśnie głęboko. Ze starszakiem sprawa jest jeszcze prostsza: zabawa na dworze sprawi, że dziecko wieczorem zaśnie w ciągu chwili.

Spacer zaostrza apetyt
Ruch na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na niejadka. Spora dawka tlenu połączona z zabawą i nowymi doznaniami sprawi, że maluszek szybciej poczuje głód. Jeśli zaserwujesz mu posiłek na spacerze, najpewniej zje większą porcję niż zwykle. Być może nawet uda ci się przemycić w zupce porcję nielubianego selera albo pietruszki. Zajęty obserwacją otoczenia smyk będzie mniej zwracał uwagę na to, jak smakuje obiadek. Jeśli twój maluszek pije jeszcze tylko mleko, na spacerze możesz mu podać pierś. Wystarczy, że znajdziesz ocienioną i osłoniętą przed wiatrem ławkę. Jeśli zaś karmisz mieszanką, zabierz ze sobą dokładnie odmierzoną porcję proszku i wodę w butelce. Tuż przed posiłkiem zmieszaj je ze sobą, a po karmieniu wylej resztki.

Spacer uczy nowości
Noworodek najpewniej prześpi cały spacer. Ale już trzy-, czteromiesięczne niemowlę z podziwem zapatrzy się w poruszane wiatrem gałęzie, a półroczny maluch nie spocznie, póki nie zerwie chociaż jednego listeczka. Starsze dziecko nie oderwie oczu od biegnącego obok psa, gruchających gołębi, dzieci na placu zabaw. Dzięki spacerom szkrab o wiele szybciej poznaje otaczający świat. Jeśli weźmiesz go na ręce, zobaczy drzewa z nowej perspektywy, gdy posadzisz na trawie, poczuje, że kwiatki pachną, a listki łaskoczą. Takie doświadczenia rozwijają wyobraźnię oraz dopingują smyka do zdobywania i doskonalenia umiejętności (by zerwać liść, trzeba go najpierw chwycić w palce, a żeby pchać z mamą wózek, trzeba nauczyć się dobrze chodzić).

Spacer poprawia humor (nie tylko malca)
Masz już czasem dość monotonii? Spacer to okazja, aby od niej odetchnąć. Wystarczy, że nie będziesz każdego dnia przemierzać tych samych alejek, ale wybierzesz się na odkrywanie okolicy. Postaraj się, aby wasze spacery nie były nudnym chodzeniem bez celu. Zaplanuj: „Dziś zobaczymy, dokąd prowadzi ta dróżka na końcu ulicy”. Szybki marsz sprawi, że poczujesz się lepiej – ruch wyzwala produkcję serotoniny nazywanej hormonem szczęścia. Jeśli malec nie śpi, wykorzystaj spacer na zacieśnianie więzi między wami. Uśmiechaj się do swojego szkraba, pokazuj okolicę i zagaduj.

Nieodłączni towarzysze
Aby twoje wyjście z maluszkiem obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek, koniecznie zabierz ze sobą:
- chusteczki nawilżane — przydadzą się do wytarcia dłoni albo buzi dziecka,
- ciuszki na zmianę — gdy maluszek uleje albo pobrudzi się w piaskownicy,
- picie — dla malucha woda mineralna, a dla mamy energetyzujący sok ze świeżych warzyw,
- parasolka do wózka — ochroni buzię maluszka przed palącym słońcem.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

mama, niemowlę, wiosna
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenne zmiany - jak ubierać dziecko wiosną?
Koniec z półgodzinnymi rundkami wokół bloku i popołudniami spędzanymi w domu! Koniec z ciepłymi czapkami, rękawiczkami i szalikami! Najwyższy czas, by po mroźnej zimie zmienić garderobę maluszka i niektóre jego zwyczaje. Jakie? Z nami znajdziesz odpowiedź.

Gdyby rok rozpoczynał się w marcu, łatwiej by było przestrzegać noworocznych postanowień. Wszystko się budzi do życia, więc i my mamy ochotę zmienić coś na lepsze. Przeczytaj, jakie modyfikacje w pielęgnacji dziecka trzeba wprowadzić, gdy na drzewach pojawiają się pierwsze pąki. Jak ubierać dziecko wiosną? Zamień kombinezon na bezrękawnik! To niby oczywiste, jednak w parkach i na placach zabaw jeszcze pod koniec (nawet ciepłego) marca  można dostrzec dzieci męczące się w puchowych kurtkach i wełnianych czapeczkach. A to niedobrze.  Spocone dziecko jest łatwym celem dla wirusów. Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko jest odpowiednio ubrane , dotknij jego karczku. Sucha i ciepła skóra oznacza, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj za to, że dziecko wciąż powinien nosić nakrycie głowy. Gdy jest chłodno, cieplejszą, zakrywającą uszy czapkę, a gdy zrobi się cieplej – cieniutką, przewiewną czapeczkę albo chustkę. Starsze dziecko może biegać z gołą głową, gdy na dworze jest co najmniej 15°C. Jakie buty zakładać dziecku wiosną? Ocieplane kozaczki czy śniegowce w marcu to gruba przesada, jednak dziecko nie powinien jeszcze chodzić w zbyt lekkich bucikach. Po zimie ziemia jeszcze długo jest lodowata, poza tym jest sporo błota, często pada. Podeszwa wiosennych bucików musi być więc dość solidna, a sam bucik koniecznie nieprzemakalny. Najlepsze będą tzw. buty przejściowe , czyli trzewiczki z szerokim noskiem i cholewką do kostek. Na deszczowe dni przydadzą się kolorowe kalosze. Pamiętaj, że nogi w nich szybko marzną, dlatego dziecko powinno mieć ciepłe skarpety.   Zobacz też: 10 hitów na wiosenny spacer z dwulatkiem Wiosenna zamiana gondoli na spacerówkę Jeśli twoje dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, wiosna to idealny moment, by przesadzić go z gondoli do spacerówki. Dziecko w takim wózku będzie więcej widział, a...

Pielęgnacja
Spacer superspacerówką
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć? Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć, za żadne skarby nie będzie chciało jeździć w głębokim wózku – świat oglądany z pozycji siedzącej jest przecież o wiele ciekawszy. Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę. Producenci prześcigają się w ulepszaniu i upiększaniu wózków. Zmieniają się modele i kolory, a nawet liczba kółek – spacerówka wcale nie musi mieć czterech. Jednak to, jak wózek wygląda czy ile ma kółek, jest sprawą drugorzędną. Spacerówka powinna być przede wszystkim wygodna dla dziecka, a dla Ciebie łatwa w użytkowaniu. Maluszek będzie z niej intensywnie korzystał do drugiego a nawet trzeciego roku życia, dlatego lepiej nie oszczędzać na tym zakupie. Pomożemy Ci wybrać najlepszy model spacerówki. Dla maluszka i starszego Zanim zdecydujesz, jaką kupić, weź pod uwagę wiek dziecka. Dla malucha, który dopiero nauczył się siedzieć (ma niewiele ponad pół roku), trzeba wybrać inną spacerówkę niż dla półtorarocznego brzdąca, który jest zdecydowanie bardziej ruchliwy. Dla siedzącego niemowlęcia dobry będzie wózek z miękko wyłożonymi brzegami i miękkim pałąkiem, żeby maluszek nie uderzył się, gdy np. najedziesz na jakąś nierówność. Powinien też mieć niezbyt twardą amortyzację. Starszemu dziecku kup spacerówkę z odpinanym pałąkiem i na tyle niską, by maluch mógł sam do niej wchodzić – nie będziesz wtedy musiała dźwigać dość ciężkiego już brzdąca. Wózek dla młodszych, jak i dla starszych powinien mieć regulację oparcia (najlepiej trzystopniową), abyś mogła opuścić oparcie do wygodnej pozycji leżącej, gdy dziecko zaśnie na spacerze. Dla bezpieczeństwa dobrze jest, gdy ma hamulce na przednich i tylnych kołach. W mieście i w terenie Jeśli mieszkasz poza miastem lub często chodzisz na spacery do lasu, albo uprawiasz sport i chcesz brać ze sobą malucha, wybierz wózek z dużymi...

spacer
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenny spacer
Chociaż zrobiło się trochę cieplej, wasze spacery będą wyglądać podobnie jak zimą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Podpowiadamy, jakie wprowadzić zmiany.

  Rewolucji nie będzie, bo różnice są niewielkie. Sprawdź, jak teraz ubierać maluszka, którym kremem smarować buzię i na jak długo wychodzić. Lżej ubieraj Wiosenna pogoda lubi płatać figle, dlatego zasada ubierania na cebulkę obowiązuje nadal. Trochę ją jednak zmodyfikujemy. - Policz warstwy. W ciepłe dni wystarczy, jeśli włożysz malcowi body (to będzie warstwa izolacyjna, dzięki której zimne powietrze nie dotrze do skóry), śpioszki ze stópkami, skarpetki i sweterek. Zamiast puchowego kombinezonu załóż kurteczkę i polarowe spodnie. - Weź dodatkowy koc. Włóż go pod wózek, na wypadek zerwania się wiatru albo przelotnego deszczu.  W chłodniejsze dni przydadzą się też rękawiczki (ale cieńsze niż zimą, najlepiej bawełniane) i wiązana, polarowa czapka. - Nie przegrzewaj. Jeżeli jest tak ciepło, że ty zakładasz już tylko bluzkę, nie każ malcowi pocić się pod czterema warstwami ubrania – takie obrazki wciąż można zobaczyć w parkach! - Sprawdzaj kark. Powinien być ciepły, ale nie spocony. Nie sugeruj się ciepłotą rąk malca – często są chłodne, nawet jeśli dziecku wcale nie jest zimno. Zmień krem Na początku wiosny dzieci nadal nie powinny wychodzić na spacer z „gołą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić np. przed chłodnymi powiewami. - Wybierz lżejszy krem. Kiedy słupek w termometrze za oknem skoczy powyżej 7ºC, zrezygnuj z tłustych i ciężkich kremów na zimę. Przejdź na lżejsze, zawierające wodę preparaty. Właśnie teraz jest pora na kosmetyki „na każdą pogodę”. - Chroń przed słońcem. Dziecku poniżej szóstego miesiąca nie nakładaj kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Lepiej będzie, jeśli postawisz budkę w gondoli, tak by ocieniała jego buzię. W drugim półroczu życia maluchy mogą już być smarowane kremami z filtrami (ale...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak