Smutku a nawet łez trudno uniknąć, ale poniższe wskazówki mogą pomóc Twojemu dziecku poradzić sobie z tymi trudnymi uczuciami.

Reklama

To najtrudniejszy moment. Odwrócić się i zamknąć za sobą drzwi. Zwłaszcza, gdy dziecko rozpacza.

Przygotuj się wcześniej
Do wyjścia przygotuj się wcześniej i ostatnie pół godziny przed wyjściem poświęć dziecku. Pobawcie się razem, poczytajcie bajkę, zjedzcie razem śniadanie. Twoje nerwowe przygotowania i pośpiech wytrącą malca z równowagi i utrudnią mu rozstanie. Poczuje się pominięty i porzucony.

Zostaw coś swojego
Zostaw dziecku coś, co będzie mu Ciebie przypominało, np. Twoją ulubioną apaszkę, zdjęcie, sweter itp. Niektóre dzieci czują się pewniej i bezpieczniej mając przy sobie „kawałek mamy”. Ale nie wszystkie. Są takie, które wydają się wytrącone gdy przypominają sobie o mamie. W takiej sytuacji daruj sobie ten sposób.

Wprowadź rytuał
Zastanów się nad jakimś ciekawym rytuałem związanym z wyjściem. Niech to będzie coś przyjemnego dla dziecka, co osłodzi mu chwilę rozstania. Rytuały dają poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym co się wydarzy. Możesz też wymyślić jakiś śmieszny wierszyk, którym zawsze będziecie się żegnać, „przybijać piątki” itp.

Zobacz także

Obiecaj coś przyjemnego po powrocie
Powiedz, że teraz musisz wyjść, ale „po obiadku” (lub w innym czasie) wrócisz i skieruj uwagę dziecka właśnie na ten czas. Obiecaj, że pobawicie się w jego ulubioną zabawę, pójdziecie na plac zabaw, na lody, zrobicie coś dobrego do jedzenia. Taka miła perspektywa pomoże dziecku oderwać się od myśli o Twojej nieobecności, a skupi uwagę na Twoim powrocie.

Niech opiekunka przyjdzie wcześniej
Dla dziecko to szok, jeśli Ty stoisz już w drzwiach i przekazujesz je od razu wchodzącej do domu opiekunkę. Poproś ją, by przyszła około pół godziny przed Twoim wyjściem. W tym czasie dziecko będzie miało czas przyzwyczaić się do myśli, że z nią zostanie. Porozmawiaj z nią spokojnie, chwilę, wspólnie się pobawcie.

Zapewnij atrakcję w chwili rozstania...
Postaraj się, o to, by przed Twoim wyjściem dziecko miało jakieś atrakcyjne zajęcie. Na czas rozstania przerwie zabawę, ale potem będzie mogło do niej wrócić i nie myśleć o Twojej nieobecności.

Pozwól zrobić w oknie pa-pa
Wielu dzieciom to pomaga. Postaw malucha przy oknie wychodzącym na ulicę, którą będziesz iść, a potem powiedz, że za chwilę wyjdziesz i zrobisz mu "pa-pa". Nawet gdy płacze, uśmiechnij się wesoło, pomachaj i odejdź.

Ukryj swój smutek
To normalne, że trudno Ci rozstać się z dzieckiem, zwłaszcza gdy ono źle to znosi. Ale nie okazuj mu tego, bo zarazisz go swoim niepokojem.

Nigdy nie wychodź ukradkiem
Usypianie dziecka czy zabawianie go w drugim pokoju, by matka mogła niepostrzeżenie wyjść, sprawia, że dziecko czuje się zdradzone i porzucone. Traci poczucie bezpieczeństwa, bo wie że mama w każdej chwili może zniknąć bez uprzedzenia. Może więc zacząć jeszcze bardziej kurczowo trzymać się Ciebie i jeszcze bardziej utrudnić późniejsze rozstania.

Reklama

4 razy „NIE”
- NIE wychodź z domu ukradkiem. Usypianie dziecka czy zabawianie go w drugim pokoju, by matka mogła niepostrzeżenie wyjść, sprawia, że dziecko czuje się zdradzone i porzucone, a w przyszłości zwiększa lęk przed rozstaniem.
- NIE planuj podróży, gdy w życiu dziecka dzieją się ważne rzeczy, np. idzie po raz pierwszy do przedszkola, choruje, zmienia się opiekunka.
- NIE dramatyzuj przy pożegnaniu. Bądź pogodna, wesoło pomachaj ręką, nawet gdy berbeć płacze.
- NIE zostawiaj dziecka zbyt długo. Dla każdego malucha „długo” znaczy co innego, ale z pewnością tydzień bez rodziców to sporo, dwa tygodnie to długo, a miesiąc – bardzo długo. Wróć tak szybko, jak to możliwe.

Reklama
Reklama
Reklama