Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Przewijanie a płeć dziecka

Pieluchę trzeba zmieniać co najmniej kilka razy dziennie. Podpowiadamy, jak zrobić to najlepiej, kiedy masz dziewczynkę, a jak kiedy chłopca.

20przewijanie214.jpg
Nie ma uniwersalnego sposobu przewijania noworodka, bo także w tej sprawie rządzi płeć.


A wszystko to z powodu odmiennej budowy i funkcji narządów płciowych chłopca i dziewczynki. Ich wygląd u nowo narodzonego maleństwa może niekiedy niepokoić mamę. Wyjaśniamy więc wątpliwości i radzimy, jak najlepiej pielęgnować pupę maluszka.

Masz córkę
- Przez pierwsze dni możesz zaobserwować wydzielinę z pochwy. Czasami ma różowawe zabarwienie – to nic złego! Pojawia się ona pod wpływem hormonów, które przeniknęły do krwi dziecka z organizmu mamy. Objawy te ustępują same kilka dni po narodzinach.
- Na początku srom bywa obrzmiały. To również efekt działania hormonów mamy. Po około sześciu tygodniach obrzmienie samo znika.
- Spomiędzy warg sromowych może wystawać różowy języczek. To powiększona pod wpływem hormonów łechtaczka. Z czasem, kiedy ich stężenie wróci do normy, przestanie być widoczna.

Masz syna
- Niektórzy chłopcy rodzą się z niezstąpionym jądrem. Aby to sprawdzić, ujmij lekko palcami mosznę, najlepiej podczas kąpieli, gdy ciało dziecka jest rozgrzane i rozluźnione. Jądra powinny być twarde w dotyku i okrągłe. Gdy jednego z nich stale lub czasami nie można wyczuć w mosznie, poradź się pediatry.
- Bywa, że otwór napletka jest zbyt ciasny. Może to utrudniać siusianie i sprawiać, że pod napletkiem gromadzi się tzw. mastka. Napletka nie można odprowadzić. Taką wadę określa się jako stulejkę. Czasami prowadzi ona do stanów zapalnych delikatnego siusiaczka. Wymaga to odpowiedniego leczenia.
- Ujście cewki moczowej jest źle umiejscowione. Zwykle znajduje się na czubku siusiaczka. Niekiedy jednak może być usytuowane poniżej. Jest to wada wrodzona, określana mianem spodziectwa. Spytaj lekarza, jak w takim przypadku pielęgnować malca.

Zmiana pieluchy u dziewczynki
Do przewijania potrzebne ci będą: gaziki, waciki, wilgotne chusteczki (np. Huggies, Dzidziuś, Nivea baby, Pampers Sensitive), krem do posmarowania pupy. Pieluchyi powinny być dobrane do wagi dziecka (jest podana na opakowaniu). Dla noworodka najlepsze są specjalne, wyjątkowo delikatne pieluszki, np. New Baby Pampers, Newborn Huggies lub Happy. Możesz też zdecydować się na pieluchy tetrowe albo pieluchomajteczki do prania. Zanim założysz pieluszkę dziewczynce:
1. Przemyj jej pupę od przodu ku tyłowi. Robiąc na odwrót, możesz wywołać zakażenie układu moczowego.
2. Po każdym ruchu użyj nowego wacika. Albo specjalnej chusteczki nawilżanej, która oczyszcza skórę, a także pielęgnuje ją.
3. Zwróć uwagę na wszystkie zagłębienia i fałdki. Jeśli malutka zrobiła kupkę, usuń zabrudzenia brzegiem pieluszki, a potem umyj pupę, nóżki i brzuszek wodą z mydłem lub chusteczkami nawilżanymi. Po siusiu wystarczy użyć tylko ciepłej przegotowanej wody.
4. Dokładnie osusz skórę. Pośladki i fałdki ud posmaruj cienką warstwą kremu lub maści przeciw odparzeniom.

Zmiana pieluchy u chłopca
Zanim zaczniesz przewijać synka, przygotuj te same rzeczy, które są potrzebne w przypadku dziewczynki.
1. Oczyść skórę. Chusteczką lub wacikiem zetrzyj z niej resztki kupki i siusiu. Pamiętaj o zakamarkach wokół worka mosznowego oraz pod siusiaczkiem.
2. Przemyj pupcię, siusiaka, brzuszek i nóżki dziecka. Po kupce – najlepiej ciepłą wodą i delikatnym mydłem, po siusiu samą wodą lub chusteczkami. Nie odciągaj napletka na siłę, odchyl go jedynie delikatnie i przemyj siusiaczka.
3. Natłuść zagłębienia. Skórę wokół pachwinek i worka mosznowego posmaruj kremem lub oliwką.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

KY107054.jpg
Pielęgnacja
Pytania do dermatologa o przewijanie
Jak pielęgnować pupę niemowlaka podczas zmieniania pieluchy? Na pytania odpowiada dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak często trzeba zmieniać pieluszkę? dr n. med. Dorota Jenerowicz: Im częściej, tym lepiej. Zabrudzona i mokra pieluszka może przyczynić się do podrażnień. U noworodka, czyli dziecka w pierwszym miesiącu życia, powinno się ją zmieniać co najmniej co trzy godziny i zawsze od razu, gdy pojawi się kupka .  Czy zawsze trzeba myć pupę? dr n. med. Dorota Jenerowicz: Mycie pupy noworodka podczas przewijania to dobry sposób na uniknięcie odparzeń. Do mycia potrzebna jest ciepła woda (jak do kąpieli) oraz kostka myjąca lub płyn, które zapewnią odpowiednie pH skóry (kosmetyki dla dorosłych mogą podrażniać skórę dziecka). Namoczonym i namydlonym wacikiem oczyszcza się wszystkie fałdki. Po jednym ruchu wacik zmienia się na nowy. Przed założeniem czystej pieluszki skórę wystarczy osuszyć. Lepiej nie używać gąbek i myjek, bo trudno je utrzymać w czystości. Warto wiedzieć: Odparzenia - co jest prawdą, a co mitem? Jak przewijać dziewczynkę, a jak chłopca? dr n. med. Dorota Jenerowicz: U dziewczynek ważny jest kierunek mycia: prawidłowy to przód-tył (od cewki moczowej do pupy). W ten sposób zapobiega się zakażeniu układu moczowego bakteriami z kupki. Wacikiem przemywa się okolice krocza, zagłębienia, wargi sromowe i pupę. U chłopca najpierw myje się siusiaka (bez odciągania napletka). Potem zakamarki pod siusiakiem, wokół worka mosznowego i pod nim (w tych miejscach często dochodzi do odparzeń), pachwiny i pośladki. Białą wydzielinę, zwaną mastką, która zbiera się na krawędzi napletka , też trzeba usunąć. Kiedy można użyć chusteczek pielęgnacyjnych? dr n. med. Dorota Jenerowicz: Jeśli dziecko nie ma skłonności do podrażnień, można oczyścić mu pupę nawilżanymi chusteczkami pielęgnacyjnymi . Przydają się one przede wszystkim poza domem. Szukając odpowiednich dla noworodka, zwróć uwagę, by były wysokiej jakości. Dlaczego ważne...

081-02.jpg
Pielęgnacja
Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Co będzie Ci potrzebne? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.       Chusteczki pielęgnacyjne Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną Gdzie przewijać Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to...

Noworodek
Zmiana pieluchy u noworodka
Noworodka powinnaś przewijać przynajmniej co trzy godziny, a także po każdej kupie. Skóra na pupie jest wrażliwa i łatwo może ulec odparzeniu.

Zmiana pieluchy u noworodka płci męskiej Do przewijania potrzebne ci będą: gaziki, waciki, wilgotne chusteczki do pielęgnacji niemowląt, krem albo oliwka do posmarowania pupy. Pieluszki powinny być dobrane do wielkości dziecka. W za dużych będzie mu niewygodnie, za małe mogą obcierać delikatną skórkę na nóżkach. Możesz też zdecydować się na pieluchy tetrowe albo pieluchomajteczki do prania. Dokładnie wytrzyj zanieczyszczenia z zakamarków wokół worka mosznowego oraz pod siusiaczkiem. Przetrzyj siusiaka, ale nie odciągaj napletka. Odchyl go delikatnie i oczyść wacikiem. Przemyj skórę na pupie, brzuszku i udkach dziecka. Po kupce – użyj do tego ciepłej wody i delikatnego mydełka lub płynu albo chusteczek, po siusiu – zrób to samą wodą lub chusteczkami. Posmaruj pupę i zagłębienia wokół worka mosznowego kremem lub maścią przeciw odparzeniom. Zmiana pieluchy u noworodka płci żeńskiej Zanim zaczniesz przewijać córeczkę, przygotuj te same rzeczy, które są potrzebne dla chłopca. Pupę przemywaj od przodu ku tyłowi, aby nie przenosić zanieczyszczeń z okolic odbytu. Przy każdym ruchu używaj nowego wacika, czystego gazika albo czystej wilgotnej chusteczki do pielęgnacji. Wyczyść dokładnie wszystkie zagłębienia i fałdki. Jeśli malutka zrobiła kupkę, usuń zabrudzenia brzegiem pieluszki, potem umyj pupę i okolice wodą z delikatnym mydłem lub chusteczkami. Po siusiu użyj przegotowanej wody lub chusteczek. Po obmyciu pamiętaj, żeby dokładnie osuszyć skórę. Pośladki i fałdki ud posmaruj cienką warstwą kremu lub maści przeciw odparzeniom. Jakie pieluszki dla noworodka - sprawdź opinie! Odparzona skóra pupy noworodka Odparzenie w pierwszym stadium objawia się zaróżowieniem skóry. Chore miejsce jest gorące i piecze. Działaj szybko, by stan skóry się nie pogorszył: - posmaruj pupę noworodka odpowiednim preparatem  (Sudocrem, Linomag,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak