farma dzieci na Ukrainie
Adobe Stock
Pielęgnacja

Pierwsi rodzice zgłaszają się po „dzieci na zamówienie’’

Parę dni temu po dzieci urodzone na zamówienie na Ukrainie przyjechali pierwsi rodzice. Jest to 11 par z Argentyny, które nie mogły odebrać swoich dzieci z powodu koronawirusa. W sumie na rodziców czeka 500 niemowląt!

Na Ukrainie można zamówić sobie dziecko, które urodzi surogatka. Proceder ten trwa od lat. Epidemia koronawirusa uniemożliwiła jednak zamawiającym je rodzicom odebranie dzieci z klinik. W hotelu czekało ok. 46 dzieci, a w całej Ukrainie być może nawet pół tysiąca. Teraz do Kijowa przyjechało 11 par, które już nie mogą się doczekać odebrania swoich „zamówionych’’ dzieci.

Nawet 500 niemowlaków czeka na rodziców

W związku z pozamykanymi granicami, dzieci utknęły w klinice zajmującej się „produkcją dzieci na zamówienie’’, m.in. dla par cierpiących na bezpłodność. Szacuje się, że takich ośrodków na Ukrainie jest 50-70, więc dzieci, które czekają na wyjazd z Ukrainy, może być nawet 500. Poniżej film pokazujący oczekujące niemowlęta.


Najpierw kwarantanna, później dziecko

Choć granice są nadal zamknięte, ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało zgodę na przyjazd 11 par z Argentyny. Przyszli rodzice są zmęczeni, ale pełni optymizmu – ich oczekiwanie na wymarzonego potomka wydłużyła epidemia koronawirusa. Jednak po wylądowaniu w Kijowe muszą zostać poddani dwutygodniowej kwarantannie, a dopiero później po raz pierwszy na żywo zobaczą swoje dzieci. Wcześniej mogli je podziwiać wyłącznie na zdjęciach.

Wielkie emocje przyszłych rodziców

Pandemia koronawirusa ujawniła na świecie wiele patologii. Są ludzie, którzy do jednej z nich zaliczają surogację, która nie jest sposobem leczenia bezpłodności. Uważają oni, że surogacja sprawia, że ludzkie ciało jest towarem, a dziecko można zamówić, wyprodukować w procedurze in vitro i sprzedać.

Zupełnie inne podejście prezentują pary, które właśnie wylądowały w Kijowie. „Bezskutecznie staraliśmy się o dziecko 20 lat. Procedura adopcji jest w Argentynie bardzo długa, dlatego zdecydowaliśmy się na surogację na Ukrainie. Dziękujemy ukraińskiemu rządowi, ambasadzie Argentyny i tej niesamowitej kobiecie, która podarowała nam syna. Wygląda identycznie jak jego tata".  Para zaciągnęła kredyt na spełnienie swojego marzenia o własnym dziecku. Będzie go spłacać jeszcze przez pięć lat.

Ile kosztuje ukraińska surogacja?

To zależy, gdyż usługę tę można zamówić w pakiecie. Sama surogatka otrzymuje równowartość 80 tysięcy złotych. Pakiet z przelotami, noclegami i spotkaniami kosztuje równowartość od 120 do 300 tysięcy złotych. Niektóre kobiety decydują się zostać surogatkami więcej niż raz. Obcokrajowców chętnych na skorzystanie z takiej usługi nie brakuje.

To nie jest handel dziećmi?

Jedną z firm, która zajmuje się dostarczaniem „dzieci na zamówienie’’ jest Biotexcom – to z tej firmy pochodzi film opublikowany w sieci. Jej przedstawiciel tłumaczy, że proceder ten nie jest handlem dziećmi, gdyż surogatki rodzą dziecko, które jest genetycznie spokrewnione z oczekującymi na nich za granicą rodzicami.

A co Ty sądzisz o surogacji?

Źródło: rmx.news, Radio Swoboda

Więcej o sytuacji w związku z pandemią:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Znaleziono chłopczyka w warszawskim oknie życia
AdobeStock
Noworodek
Noworodek w warszawskim oknie życia. Matka nie zostawiła żadnej wiadomości
Siostry zakonne zobaczyły chłopca 7 maja w samo południe. Nadały mu imię Stefan – na cześć Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Siostry zakonne z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej w Warszawie usłyszały charakterystyczny alarm 7 maja o godz. 12.20. To dość nietypowa pora, zwykle opiekunowie nie zostawiają maluszków w oknach życia w środku dnia, być może z obawy przed tym, że ktoś ich zauważy. Tym razem było inaczej, w oknie leżał noworodek – chłopiec. Ponieważ przy dziecku nie znajdowała się żadna karteczka, siostry zdecydowały, że nazwą go Stefan - na cześć Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Noworodek został przewieziony do szpitala na Madalińskiego O znalezieniu dziecka w oknie życia  zawsze należy powiadomić policję oraz pogotowie. Zgodnie z tą procedurą siostry zakonne wezwały na miejsce stosowne służby. Noworodek został zabrany do szpitala im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego w celu wykonania niezbędnych badań. To już 17. dziecko znalezione w warszawskim oknie życia Okno życia funkcjonujące przy ul. Hożej w Warszawie jest drugim w Polsce. Zostało poświęcone przez kard. Kazimierza Nycza 6 grudnia 2008 roku. Stefan jest 17. dzieckiem, które do niego trafiło. Poprzednio siostry zakonne usłyszały dzwonek z okna dokładnie dwa lata temu. 8 maja 2018 roku znalazł się w nim również chłopiec – Kubuś. Zobacz też: Sosnowiec: w oknie życia pozostawiono nowo narodzone dziecko Co się staje z dzieckiem zostawionym w oknie życia? Gdy dziecko trafia do okna życia , na miejsce wzywane są odpowiednie służby. Do czasu ich przyjazdu siostry zakonne opiekują się dzieckiem, a gdy trzeba, nadają mu imię. Następnie dziecko trafia do szpitala w celu sprawdzenia, w jakim jest stanie zdrowia. Jeśli wszystko jest w porządku, zostaje przewiezione do ośrodka preadopcyjnego. W momencie oddania dziecka do okna życia matka zrzeka się praw rodzicielskich . Dzięki temu jego sytuacja prawna jest klarowna i może ono od razu brać...

Gigantyczne dziecko urodzone w Nowej Zelandii siłami natury bez znieczulenia
AdobeStock
Poród naturalny
Ten noworodek to prawdziwy Herkules. Urodził się dwa razy większy niż przeciętne dziecko!
Nikt z obecnych na sali porodowej nie przypuszczał, że dziecko będzie aż tak duże. Jego mama również nie była na to przygotowana...

Niewiarygodne! Ten noworodek ma rozmiary 11-tygodniowego niemowlaka , a jest na świecie dopiero od kilkunastu dni. Urodził się, ważąc prawie 6 kg, czyli mniej więcej dwa razy tyle, ile przeciętnie waży nowo narodzone dziecko. W dodatku poród odbył się siłami natury, bez znieczulenia! Chłopiec o imieniu Tobias od razu został okrzyknięty dzieckiem Herkulesa, ale to jego mama jest prawdziwą wojowniczką, skoro udało jej się tego dokonać. Zgodzicie się? Brzuch w ciąży rósł w zastraszającym tempie Nicolina Newcome, mama gigantycznego noworodka z Nowej Zelandii przyznała, że już w trakcie ciąży jej brzuch wzbudzał spore zainteresowanie. Znajomi i przyjaciele pytali wielokrotnie, czy na pewno spodziewa się jednego dziecka , a nie bliźniaków, bo rozmiar brzucha był naprawdę pokaźny. Lekarz zlecił nawet wykonanie dodatkowych badań w kierunku cukrzycy, która mogłaby wpłynąć na dużą masę dziecka, ale wyniki okazały się negatywne. Natomiast gdy chłopiec kopał, uderzenia były tak silne, że można było przypuszczać, że urodzi się dużym noworodkiem. Nikt jednak nie myślał, że aż tak dużym. Zobacz też: Rekordowy noworodek: urodzenie tego bobasa to nie lada wyczyn! Poród siłami natury 1 maja Nicola Newcome zjawiła się w szpitalu, ponieważ rozpoczęła się już akcja porodowa. Nikt z personelu nie sądził, że dziecko, które ma się za chwilę urodzić, będzie ważyło 13 funtów i 7 uncji, czyli prawie 6 kg. Poród odbył się siłami natury, Nicola nie poprosiła nawet o znieczulenie zewnątrzoponowe . W pewnym momencie pojawiły się komplikacje, ponieważ ramiona chłopca nie mogły przecisnąć się przez kanał rodny matki. Kilku lekarzy próbowało wyciągnąć dziecko, a kiedy w końcu się to udało, wszyscy naraz wołali: „Wow, jakie duże dziecko, jaki on jest duży!”. Wszystko było za małe Mama chłopca również nie kryła zdziwienia. Ani ona, ani ojciec...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj