Kiedy i jak myć twarz noworodka?

Najlepiej robić to rano i wieczorem. Na buzi często zostają resztki mleka, które mogą podrażniać skórę. Przez pierwszy miesiąc do mycia używa się ciepłej przegotowanej wody. Namoczonym wacikiem delikatnie przeciera się czoło, policzki, nos, brodę i zakamarki pod brodą i za uszami, bo tam gromadzą się resztki ulanego pokarmu. Od czasu do czasu warto użyć także płynu do mycia, tzw. emolientu, który stosuje się do higieny ciała dziecka podczas kąpieli. Jeśli skóra nie jest wysuszona, może to być też kostka dermatologiczna (mydełko, które nie narusza delikatnego naskórka malucha). Na koniec skórę należy delikatnie osuszyć wacikiem.

Reklama

Czy krem do buzi jest potrzebny?

Jeśli skóra na twarzy jest dobrze nawilżona, nie trzeba jej codziennie smarować. Gdy przesusza się lub łuszczy – przyda się krem nawilżający dla noworodków. U maluszka, który nie skończył miesiąca, nie stosuje się także kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. W tym wieku jedyny skuteczny sposób ochrony przed słońcem to cień.

Przeczytaj także: Lato z noworodkiem

W jaki sposób dbać o oczy noworodka?

Najlepiej jak najrzadziej je dotykać – tylko wtedy, gdy trzeba je oczyścić podczas mycia całej twarzy. Na początku przemywa się je solą fizjologiczną – można jej używać do trzeciego miesiąca. Jest neutralna dla organizmu, nie wywołuje skutków ubocznych, np. podrażnień. Można ją kupić w aptece na receptę, ale są też preparaty w wolnej sprzedaży (powinien to być roztwór o stężeniu 0,9 proc.).

Namoczonym w soli fizjologicznej wacikiem przemywa się oczko zawsze w jednym kierunku – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika, czyli od uszka do noska. Należy to zrobić jednym delikatnym pociągnięciem, do każdego oka stosując osobny wacik. Do mycia oczu – podobnie jak buzi – nie używa się naparu z rumianku, który może wywołać uczulenie.

Zobacz także

Co jest potrzebne do czyszczenia uszu?

Do higieny uszu, podobnie jak noworodkowej buzi, potrzebne są jedynie waciki i woda. Nie jest wskazane używanie patyczków kosmetycznych, gdyż wnętrze uszu oczyszcza się z zalegającej w nim woskowiny samo. Mokrym wacikiem usuwa się tylko jej nadmiar z małżowiny, np. przy okazji mycia buzi albo podczas kąpieli.

Czy noworodka trzeba czesać?

Nawet jeśli dziecko nie ma imponującej fryzury, tylko malutki puszek, włoski należy przeczesać dwa razy dziennie – rano i po myciu głowy podczas kąpieli. Potrzebna będzie specjalna szczoteczka dla niemowląt z miękkim włosiem.

Przeczytaj także: Pytania o mycie głowy niemowlaka

Co robić z wybroczynami?

Noworodki mogą mieć na czole lub w okolicach oczu krwiaki, które powstały w wyniku popękania naczyń krwionośnych podczas narodzin. Wybroczyny miewają nieraz dość ciemny odcień i nawet przypominają wrodzone znamiona barwnikowe i naczyniowe. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ale lepiej ich nie dotykać.

Jeśli powierzchnia wybroczyn jest niewielka, nie ma powodu do niepokoju – same znikną po 7–10 dniach. Dziecko z dużymi wybroczynami (np. obejmującymi sporą część twarzy), lekarz może skierować na badania oceniające krzepliwość krwi.

Reklama

Konsultacja: dr n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadawany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów (UEMS).

Reklama
Reklama
Reklama