jaki smoczek dla noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja

Jaki smoczek dla noworodka – co wybrać? Ranking najlepszych smoczków

Jaki smoczek dla noworodka wybrać? Liczy się nie tylko rozmiar, ale też kształt i materiał, z jakiego został on wykonany. Zanim ruszysz na zakupy – przeczytaj, na co jeszcze zwrócić uwagę i wybierz najlepszy smoczek dla noworodka!

Smoczek dla noworodka budzi dużo wątpliwości, począwszy od tego, czy w ogóle podawać go dziecku, po kwestie, jaki rodzaj i jaką wielkość smoczka wybrać, jeśli na jego podawanie się zdecydujemy. Odpowiednio dobrany smoczek uspokajający to mniejsze ryzyko wystąpienia wad zgryzu, wymowy i zaburzeń techniki ssania.

Smoczki różnią się między sobą nie tylko kształtem końcówki (np. okrągły, anatomiczny), ale też materiałem, z którego zostały wykonane (np. lateksowy, silikonowy). Do tego dochodzi kwestia rozmiaru – inny smoczek nadaje się dla wcześniaka, inny dla noworodka, a jeszcze inny dla starszego dziecka. Zanim podasz dziecku smoczek, sprawdź, jaki rodzaj będzie dla niego najodpowiedniejszy.

Spis treści:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Smoczek dla noworodka – czy podawać?

Noworodek karmiony piersią powinien dostać pierwszy smoczek, gdy ustabilizuje się proces laktacyjny. Wynika to z faktu, że ssanie piersi i smoczka wymaga innej techniki. Gdy dziecko nauczy się pić pokarm matki, może otrzymać smoczek, najlepiej by był to smoczek przypominający kształtem pierś matki.

Aby smoczek dobrze służył dziecku, nie należy go również nadużywać. Podawany zbyt często może prowadzić do powstawania wad zgryzu, podniebienia, a nawet późniejszych wad wymowy. Dziecko nie powinno również spać ze smoczkiem, to może przyczynić się do powstania próchnicy butelkowej (rodzaj próchnicy atakującej pierwsze zęby dziecka).

Nie podawaj smoczka dziecku za każdym razem, gdy płacze. Traktuj go jako dodatek który ma uspokajać i wyciszać malucha (przystawienie dziecka do piersi jest lepsze dla jego rozwoju). Z drugiej strony, smoczek jest dużo bardziej bezpieczny dla dziecka niż ssanie kciuka.

Rodzaje smoczków

Przeglądając rodzaje smoczków dostępnych w polskich sklepach, zaczniemy od różnic w materiale, z którego zostały wyprodukowane:

 • smoczek kauczukowy – kiedyś najbardziej popularny, teraz ustępuje miejsca smoczkom z innych tworzyw
 • smoczek lateksowy – wytrzymały i popularny, musisz jednak pamiętać, że wśród niemowląt zdarza się uczulenie na lateks
 • smoczek silikonowy – smoczki uspokajające z końcówką z silikonu są najtrwalsze.


Smoczki uspokajające możemy podzielić również ze względu na kształt gumki:

 • smoczek anatomiczny – gumka spłaszczona od dołu, wypukły od góry
 • smoczek okrągły – końcówka ma kształt wisienki
 • smoczek symetryczny – płaska gumka od góry i dołu.

Rodzaje tarcz smoczków

Ważna jest nie tylko końcówka smoczka, którą dziecko wkłada do buzi, ale również tarcza, która znajduje się na zewnątrz. Źle wyprofilowana, bez otworów wentylacyjnych prowadzi do gromadzenia się śliny pod plastikiem, co z kolei jest prostą drogą do wysypki, odparzeń i zaczerwienień delikatnej skóry wokół ust. W sklepach znajdziesz smoczki uspokajające, które mają różne tarczki:

 • tarczki tradycyjne – z wycięciem na nosek i otworami wentylacyjnymi;
 • zakończone kółeczkiem do wygodnego chwytania lub plastikową wypustką;
 • nocne – z fluorescencyjnymi wzorami na tarczy, żeby łatwo znaleźć zagubiony smoczek nocą;
 • połączone z gumką, czyli np. smoczki w całości odlane z silikonu lub kauczuku.

Smoczek ortodontyczny – co to takiego?

Niektóre smoczki opatrzone są określeniem smoczek ortodontyczny. Czym charakteryzuje się taki rodzaj smoczka? Przede wszystkim tym, że zapobiega cofaniu się dolnej szczęki poprzez wspomaganie jej naturalnego rozwoju.

Smoczek ortodontyczny – cechy:

 • ma główkę w kształcie skrzydełkowym, przez co zapobiega naciskom na górną szczękę,
 • posiada kanalik odpowietrzający, który pozwala obniżać ciśnienie w jamie ustnej powstające podczas ssania,
 • tarcza smoczka ortodontycznego jest wygięta w taki sposób, by znajdowała się daleko od dolnej szczęki
 • tarcza smoczka ortodontycznego dopasowana jest do krzywizn twarzy dziecka. Minimalizuje nieprzyjemny nacisk na zęby i dziąsła i zapobiega wadom zgryzu. Ma też symetryczny kształt, który zapewnia prawidłowy rozwój wszystkich części jamy ustnej – zębów, dziąseł i podniebienia
 • w tarczce smoczka znajdują się otwory, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza
 • jest wykonany z silikonu

 

Rozmiary smoczków dla dzieci

Na opakowaniach smoczków znajdziesz oznaczenia dotyczące wieku dziecka. To ważne, by rozmiar smoczka był dopasowany do wieku dziecka, by zapewnić prawidłowy rozwój mięśni, szczęki, podniebienia i języka. Wybierz inny smoczek dla noworodka, a inny dla starszego dziecka. Producenci oferują również specjalne smoczki dla wcześniaków.

Najczęściej stosowany podział smoczków ze względu na rozmiar/wiek dziecka:

 • 0-3 – od urodzenia do 3 miesiąca życia (najmniejszy smoczek polecany dla noworodka);
 • 3-6 – od 3 do 6 miesiąca życia;
 • 6-18 – od 6 do 18 miesiąca życia.

 

Rozmiary smoczków oznaczone literami:

 • A – do 6 miesiąca życia,
 • B – do 18 miesiąca życia,
 • C – powyżej 18 miesiąca życia.


Rozmiar smoczka oznaczony cyframi:

 • 0 – smoczek dla noworodków,
 • 1 – od urodzenia do 6 miesiąca życia,
 • 2 – od 6 do 18 miesiąca życia,
 • 3 – od 18 do 36 miesiąca życia.

Jaki smoczek dla noworodka – ranking

Smoczek w kształcie sutka to najlepszy smoczek do karmienia noworodka. Dzięki temu, że imituje kształt sutka matki podczas karmienia piersią, idealnie dopasowuje się do podniebienia dziecka. Nie zakłóca odruchu ssania. Może być wykonany z dowolnego materiału.

Jaki smoczek dla noworodka do uspokajania? Ranking smoczków uspokajających wygląda następująco:
1. smoczki ortodontyczne
2. smoczki anatomiczne
3. smoczki symetryczne
4. smoczki okrągłe.

Ranking smoczków ze względu na materiały, z jakich są wykonane:
1. smoczek silikonowy (byle był miękki) – nie uczula, jest trwały
2. smoczek lateksowy – świetny, o ile nie uczuli dziecka
3. smoczek kauczukowy – zwykle miękki, ale bardzo nietrwały i źle znosi częste wyparzanie.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią powinien być symetryczny i płaski, bo prowokuje u dziecka naturalny sposób ssania.

 

Specjalistyczne smoczki dla noworodka

Poza smoczkami uspokajającymi, które są przydatne, gdy chcesz uśpić dziecko, dostępne są również smoczki od zadań specjalnych, których używanie musi być zlecone przez specjalistę, np. ortodontę. Są to tzw. trenażery, terapeutyczne smoczki treningowe stosowane w przypadku problemów z motoryką jamy ustnej (np. niedomykanie ust, zły zgryz, problemy z połykaniem, żuciem czy ssaniem).

W sprzedaży jest także smoczek antykolkowy do ssania. Jego kształt tak dopasowuje się do buzi malucha, że zmniejsza się ryzyko zachłyśnięcia powietrzem. A przecież to dodatkowe gazy w żołądku powodują m.in. kolki u niemowlaka.


Zobacz także:

smoczek dla noworodka karmionego piersią
Adobe Stock
Karmienie
Smoczek a karmienie piersią: czy smoczek utrudnia laktację?
Smoczek a karmienie piersią to temat, który budzi dużo wątpliwości u debiutujących rodziców. Niektóre noworodki i niemowlęta najchętniej ssałyby pierś cały czas. Odstawione od niej są marudne i niespokojne. Rozwiązaniem problemu wydaje się smoczek uspokajacz. Czy ssanie smoczka nie zaburzy karmienia piersią, wyjaśnia doradczyni laktacyjna Joanna Kiełbasińska.

Smoczek dla noworodka karmionego piersią to nie katastrofa. Do niedawna smoczek-uspokajacz był jednym z najbardziej kontrowersyjnych gadżetów dla noworodków i niemowląt. I to nie tylko wśród położnych, neurologopedów czy fizjoterapeutów, ale również wśród samych rodziców. Teraz już wiadomo, że ssanie smoczka nie musi zakłócać karmienia piersią, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Spis treści: Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią? Czy smoczek zaburza karmienie piersią i laktację? Smoczek a laktacja – kiedy można go podać? Jaki smoczek przy karmieniu piersią? Czy smoczek uzależnia? Czy smoczek zaburza karmienie piersią? Ssanie smoczka przez noworodka karmionego piersią nadal ma wielu przeciwników. Do niedawna sądzono, że jeśli niemowlę ssie smoczek, może to wpłynąć niekorzystnie na technikę ssania piersi i długość trwania karmienia naturalnego. Naukowcy dokonali jednak dokładnej metaanalizy badań naukowych i doszli do wniosku, że jeśli smoczek-uspokajacz został podany noworodkowi już po ustabilizowaniu się laktacji i wypracowaniu efektywnej techniki ssania, nie powinien szkodzić. Podanie smoczka noworodkowi, który dobrze ssie pierś: nie zaburza rytmu karmień, nie zaburza techniki ssania piersi, nie skraca ogólnego czasu karmienia piersią.   Natura wymyśliła odruch ssania i szukania, aby dziecko było przystawiane do piersi według potrzeb , czyli tak często, jak tego potrzebuje. Wpływa to także na stymulację i stabilizację laktacji na odpowiednim dla dziecka poziomie. Większość mam po narodzinach dziecka przechodzi przez okres nazwany potocznie „wiszeniem dziecka na piersi”, który dość szybko się jednak kończy i sytuacja się normuje. To najczęściej w tym momencie pojawia się pokusa podania noworodkowi smoczka. Jeśli nie masz problemów z karmieniem piersią, a wydaje ci się,...

smoczek dla noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Smoczek dla noworodka: od kiedy podawać, jaki wybrać?
Smoczek to dozwolony sposób na uspokojenie noworodka. Warto jednak wiedzieć, kiedy noworodek powinien zacząć ssać smoczek, jak często można go podawać oraz co ile wymieniać na nowy. Pierwszy smoczek musi być dopasowany do potrzeb malutkiego dziecka.

Temat – smoczek dla noworodka to źródło wielu kontrowersji. Wielu rodziców martwi się, że smoczek źle wpłynie na karmienie piersią lub na wymowę dziecka. Stąd obawy, czy powinien być używany od pierwszych dni życia lub nawet – czy w ogóle powinien być używany. Sprawdź, od kiedy można podawać noworodkowi smoczek. I czy warto go proponować, jeśli dziecko go nie chce.  Spis treści: Smoczek dla noworodka – tak czy nie? Od kiedy smoczek dla noworodka? Jaki smoczek dla noworodka? Jak przygotować smoczek dla noworodka? Co ile wymieniać smoczek? Smoczek dla noworodka – tak czy nie? Nie należy obawiać się podawania smoczka noworodkowi, jeśli karmienie piersią przebiega bez zakłóceń. Badania pokazują, że nie ma zależności między długością i efektywnością karmienia piersią a ssaniem smoczka przez dziecko. Smoczek dla noworodka, a później dla niemowlęcia, może być pomocny, ale pod pewnymi warunkami. Warto poznać korzyści i ryzyka związane ze ssaniem smoczka przez dziecko. Smoczek dla noworodka – zalety i wady Niektóre dzieci rodzą się z silną potrzebą ssania, której nie sposób zaspokoić przystawianiem do piersi. W ich przypadku ssanie smoczka będzie dobrym rozwiązaniem. Zaspokojenie potrzeby ssania jest nie tylko naturalnym sposobem na uspokojenie, ale również na rozluźnienie ciała i poprawę trawienia. Jak podkreślają pediatrzy, podczas ssania (smoczka lub piersi) niemowlę wykonuje rytmiczne ruchy, a to rozluźnia mięśnie ramion i nóg, a nawet jelita. Inne korzyści wynikające z podawania smoczka : zmniejszenie ryzyka zespołu nagłego zgonu niemowląt (SIDS), jeśli stosujesz smoczek uspokajacz podczas zasypiania i snu dziecka; wspomaganie nauki efektywnego ssania u wcześniaków; pomoc w poprawie techniki ssania podczas karmienia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj