usypianie dziecka
Panthermedia
Pielęgnacja

(Na)senne rytuały niemowlaka

Czyli o czym pamiętać, by maluch łatwo zasypiał i smacznie spał całą noc.

Widok śpiącego dziecka to miód na serce dla każdej zmęczonej mamy. I marzenie wielu z nich... Jedne maluszki zasypiają "jak dziecko", ale ukołysanie innych graniczy wręcz z cudem. O czym należy pamiętać, by maleństwo usypiało chętnie i szybko?

Dziecko to troszkę "mały dorosły" – jeśli chodzi o spanie. Tak jak mamie i tacie, jemu także ma być wygodnie, ciepło i bezpiecznie – inaczej ze spokojnego zdrowego snu nici. By taki właśnie był, pamiętaj o:

 • Asertywności – nawet jeśli kroi Ci się serce, nie gódź się na żadną zabawę z maleństwem gdy pora do łóżeczka. Jedno ustępstwo to początek – jeśli nie będziesz konsekwentna, maluch zacznie to wykorzystywać.
 • Drzemkach w ciągu dnia – są one dziecku potrzebne, ale nie mogą być za częste. Reguluj je, w innym wypadku w porze spania brzdąc ani pomyśli o spokojnym leżeniu w łóżku, o zaśnięciu nie wspominając.
 • Trzymaniu emocji na wodzy – ponieważ dziecko to barometr uczuć rodzica. Jeśli źle się czujesz, masz zły humor etc. pozwól, by malucha ukołysał np. tata lub inna "sprawdzona" osoba, która jest w tym czasie w domu.
 • Wyborze odpowiedniego miejsca do spania – na początek może to być kołyska. Powolne i rytmiczne bujanie może pomóc dziecku spokojnie i szybko usnąć, dlatego kołyska może być prawdziwym dobrodziejstwem! Pamiętaj jednak, że malec może w nich spać tylko do 3. miesiąca życia. Kiedy zacznie próby przewracania się z pleców na brzuszek, pora na przeprowadzkę z kołyski czy koszyka do własnego łóżeczka, ponieważ jest ono bezpieczniejsze dla kręcącego się maleństwa.
 • Suchej pieluszce – nic tak nie przeszkadza we śnie, jak uczucie, że ma się mokro.
 • Właściwej temperaturze – chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu zasypianiu, dlatego codziennie wietrz sypialnie pociechy. Optymalna temperatura to 20-21 st.C.
 • Wygodnym ubranku – powinno być przewiewne, najlepiej bawełniane. Spocone dziecko nie będzie spać spokojnie, a tak może się stać, jeśli położysz je spać w piżamce ze sztucznej tkaniny.
 • Braku poduszki – malec powinien spać na płaskim materacyku.
 • Rytuał powinien być... rytuałem! Jeśli maluch wie, czego może się spodziewać, jest spokojniejszy. A spokój to pierwszy krok do snu. Dlatego zadbaj o to, by pora i sposób zasypiania co dzień były tak podobne, jak to tylko możliwe. Niech to będzie taki codzienny, powtarzalny rytuał właśnie. Co powinno wchodzić w jego skład?
 • Wieczorna kąpiel. Co prawda dziecko niekoniecznie trzeba kąpać wieczorem, jednak kąpiel o tej porze, to pierwszy etap "nasennego rytuału". Czemu? Ponieważ woda (powinna mieć temperaturę ok. 37C) rozluźnia mięśnie i właśnie działa nasennie. Jeśli maluch lubi się pluskać, troszkę go ona zmęczy, a zmęczony brzdąc chętniej zamknie oczka, niż ten w pełni sił.
 • Porcja czułości. Po kąpieli zafunduj dziecku mały masaż. Posmaruj swoje ręce oliwką dla niemowląt i czule głaszcz po kolei rączki, nóżki, plecki i brzuszek dziecka. Taki minimasaż powinien trwać od 5 min (u noworodków) do 15 min u niemowląt i małych dzieci. Muskaj skórę, lekko uciskaj, całuj. W ten sposób pokażesz maluchowi, jak bardzo go kochasz i sprawisz, że poczuje się w pełni bezpieczne.
 • Bajka lub kołysanka. Na koniec poczytaj lub zaśpiewaj dziecku. Pamiętaj, by nie wybierać książeczek, które wymagają skupiania uwagi, bo zamiast uśpić dziecko, osiągniesz odwrotny efekt. Tak samo nie pokazuj mu obrazków etc. To je dodatkowo rozbudzi. Śpiewaj zaś cicho, coraz ciszej...

Czy wiesz że...

 • Potoczne stwierdzenie, że dziecko rośnie kiedy śpi, jest prawdziwe. W czasie snu podwyższa się poziom wydzielania hormonu wzrostu i rozwijają się nowe połączenia tworzące drogi nerwowe.
 • Przez pierwsze trzy miesiące malec funkcjonuje w charakterystycznym trójdzielnym rytmie: czuwania, snu aktywnego i snu głębokiego (fazy te następują kolejno co dwie lub trzy godziny).

Sposób na usypianie dziecka – film

niemowlę, ręcznik kąpielowy, kąpiel
Panthermedia
Pielęgnacja
Pierwsza kąpiel noworodka bez tajemnic
Kąpiel maleńkiej i bezbronnej kruszynki wydaje się misją niemożliwą. Oto kilka naszych rad.

// Tak jak do każdej czynności pielęgnacyjnej, tak i do kąpieli bobasa należy się odpowiednio przygotować. Nie są to jednak jakieś szczególne przygotowania – ma być bezpiecznie i wygodnie. A by tak się stało, mama luba tata (w wielu domach to właśnie tata "odpowiedzialny" jest za kąpiel) musi mieć wszystko w zasięgu ręki, ponieważ malec nawet na chwilę nie może zostawać sam. O czym należy pamiętać? Kąpielowe akcesoria dla noworodka Możesz zdecydować się na lekką, tanią klasyczną wanienkę, wanienkę profilowaną lub taką ze stelażem i odprowadzeniem wody – wybór zależy od Ciebie i Twoich możliwości finansowych. Potrzebne kosmetyki to produkty do oczyszczania (mydełko, żel 2 w 1, szampon), oliwka lub balsam do ciała (by posmarować malca po wyjęciu z wanienki), spirytus do przemywania pępuszka, krem przeciw odparzeniom. Potrzebny będzie także rożek lub ręcznik kąpielowy, waciki do przemycia oczu, czysta pieluszka i świeże ubranko. Najlepsza pora na kąpiel noworodka Małe dziecko czuje się bezpiecznie, gdy świat wokół niego jest przewidywalny. Dlatego tak ważne są rytuały – powtarzające się o tej samej porze te same czynności – także te pielęgnacyjne. Wieczorna kąpiel powinna być właśnie takim rytuałem – sygnałem dla malca, że po pluskaniu przyjdzie czas na masaż, bajeczkę (kołysankę) i sen. Ważne też, by kąpać pociechę między posiłkami – głodny bobas będzie niespokojny, a dopiero co nakarmionemu może się ulewać pokarm. Bezpieczne miejsce na kąpiel noworodka Nie musisz kąpać malca w łazience. Jeśli wygodniej Ci wynieść wanienkę np. do sypialni – żaden problem. Ważne jest bowiem nie samo miejsce, co warunki w nim panujące. Nie może być przeciągu (ponieważ grozi to przeziębieniem dziecka), optymalna temperatura to ok. 23 st. C. Sama woda powinna...

Rozwój
Co zrobić, by dziecko szybko usnęło?
Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące.

Problemy ze uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym. 1. Rytuały Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka, czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu. 2. Wietrz dokładnie przed snem Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). 3. Nie denerwuj się Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. 4. Wyciszaj przed snem Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego psiaka) lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest ciepła kąpiel lub delikatny masaż. 5. Wygodnie i zdrowo Małe dziecko powinno spać na płaskim, w miarę twardym materacyku, bez poduszki...

dobry sen, usypianie
Rozwój
Rady na dobry sen
Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące.

Co zrobić, żeby małe dziecko usnęło w miarę szybko? Przedstawiamy rady, dzięki którym usypianie maluszka przestanie być męczące. Problemy z uśpieniem dziecka często doprowadzają do zniecierpliwienia, rozpaczy i zmęczenia jego rodziców. Tymczasem wystarczy odrobina konsekwencji i dobrej woli, aby usypianie maluszka nie kończyło się codziennie Waszym rozstrojem nerwowym. 1. Rytuały Dla maluszka wyjątkowo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Dlatego trzymaj się jednego, raz na zawsze ustalonego, planu dnia i kładź swoje maleństwo o stałej porze. Gdy kąpiel jest codziennie o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka , czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty przyjaciół nie wytrąciły Was z rytmu. Zobacz także: Teksty najpopularniejszych kołysanek 2. Wietrz dokładnie przed snem Chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu snu i dorosłych, i dzieci. Codziennie dokładnie wietrz sypialnię maluszka, a w lecie starajcie się spać przy otwartym oknie. Dbaj, aby temperatura w pokoju liczyła 18-20 stopni (wyższa temperatura nie tylko sprzyja namnażaniu się roztoczy, ale i po prostu męczy maluszka). 3. Nie denerwuj się Jeśli usypiasz dziecko już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci maleństwa. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeśli Twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania. 4. Wyciszaj przed snem Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluszkowi, na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko , opowiadając mu spokojne bajki (wilk z "Czerwonego Kapturka" zdecydowanie powinien wieczorami zmieniać się w przymilnego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj