Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, pielęgnacja
Pielęgnacja

Skóra malucha wymaga ochrony

Delikatne ciałko źle reaguje na produkty zawierające różne chemikalia. Łatwo wtedy o wypryski, obtarcia, odparzenia. Jak im zapobiec?

By nie dopuścić do powstawania skórnych dolegliwości, często wystarczy ograniczyć w otoczeniu malucha ilość szkodliwych substancji chemicznych.

Weź pod lupę kosmetyki i środki czystości
Choć produkty te często ładnie wyglądają i pachną, mogą powodować u dziecka uczulenia.
- Nie kupuj maluchowi „dorosłych” mydeł czy oliwek. Wybieraj te przeznaczone specjalnie dla dzieci.
- Unikaj proszków do prania z detergentami i mocnych preparatów do tępienia mikrobów (np. w toalecie). Dla utrzymana w domu czystości wystarczy odkurzacz i woda z dodatkiem łagodnego płynu myjącego.
- Jeśli już musisz użyć mocniejszego preparatu (np. do czyszczenia kuchenki), nie rób tego przy dziecku. A po skończonej pracy bardzo dokładnie wywietrz mieszkanie.

Staraj się kierować własnym nosem
Zabawki, naczynia, wykładziny podłogowe, farby... Zanim je kupisz – powąchaj. Ostry zapach plastiku, klejów, rozpuszczalników czy utrwalaczy powinien od razu cię zniechęcić do wyboru towaru.
- Szczególną uwagę zwracaj na produkty bez europejskich atestów. Powód? Według kontrolerów sanepidu mogą zawierać m.in. szkodliwą dla zdrowia melaminę, ołów czy chrom.
- Pamiętaj, dziecięce ubrania z syntetyków również nie są wolne od szkodliwych chemikaliów. Dlatego najlepiej postaw na włókna naturalne, takie jak np. bawełna czy len.

Wybieraj zdrową żywność ekologiczną
Jest ona dla dziecka najbardziej wskazana, bo nie zawiera żadnych pozostałości sztucznych nawozów czy środków ochrony roślin.
- Niemowlęciu najlepiej podawaj gotowe posiłki ze słoiczków. Nie mają chemicznych „ulepszaczy”, np. wzmacniaczy smaku czy zapachu.
- Kupując jedzenie starszakowi, kieruj się zasadą: im mniej barwników i konserwantów, tym lepiej.


 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Mama sprząta
Fotolia
Zakupy
Jakich środków czystości używać przy małym dziecku?
Sprawdź, na co uważać wybierając środki czystości. Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest używanie odpowiednich produktów do utrzymania czystości w domu.

Wpływ środków czystości na zdrowie dziecka Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowie dzieci i staramy się o nie dbać. Przygotowujemy pełnowartościowe posiłki, zwracamy uwagę na kosmetyki, czy proszki do prania, które mogłyby uczulać małe dziecko. Niewiele z nas jednak wie, że zagrożeniem dla zdrowia dziecka może być także nasze... mieszkanie. A właściwie detergenty , których używamy do jego sprzątania. Całą masę szkodliwych związków chemicznych można znaleźć w odplamiaczach, płynach czy pastach czyszczących. Nie chodzi nawet o to, że kolorowe płyny czy fikuśne butelki mogą przyciągnąć wzrok dziecka, który zaciekawiony może zechcieć spróbować tego, co jest w środku. Wystarczy, że dziecko będzie przebywać w otoczeniu sprzętów, do których czyszczenia na co dzień używamy szkodliwych detergentów, żeby zaszkodzić jego zdrowiu. Astma , alergie , nowotwory czy wady wrodzone u dzieci – to choroby, do których według badań Światowej Organizacji Zdrowia mogą prowadzić środki czystości trzymane przez nas w domu. Winowajcą są toksyczne chemikalia , jakie znajdują się w składzie produktów. Niebezpieczne składniki w środkach czystości: Triksolan - związek chemiczny obecny w większości płynów do mycia naczyń i past do zębów . Fosforany, związki chemiczne chloru i alergenne substancje zapachowe -znajdziesz je w większości popularnych detergentów . Niepożądane skutki, które mogą wystąpić to m.in. podrażnienie skóry, jej suchość i pękanie, przewlekłe choroby nerek, uszkodzenia wątroby, w końcu, nawet nowotwory. Jak zadbać o czystość domu, by nie narażać zdrowia dziecka? Nikt nie jest w stanie odizolować dziecka od przedmiotów codziennego użytku, dlatego warto rozważyć zmianę detergentów na bardziej ekologiczne. – Przyglądajmy się uważnie opakowaniom produktów, które kupujemy – europejski znak ekologiczny...

słoiczki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Słoiczki dla niemowląt: czy naprawdę są zdrowe? Ranking gotowych dań dla dzieci
W słoiczkach dla niemowląt nie ma konserwantów, bo zabrania tego prawo. Są ściśle kontrolowane. Dania ze słoiczków, gotowe obiadki i deserki dla dzieci mogą być w niektórych przypadkach zdrowsze niż domowe potrawy. Przedstawiamy ranking najlepszych gotowych dań dla dzieci – te smakują im najbardziej!

Słoiczki dla niemowląt są wygodne, bo wystarczy otworzyć opakowanie i już można karmić dziecko. Nie trzeba więc szukać ekologicznej marchewki, gotować mięska i warzyw. Ale czy gotowe dania dla niemowląt są naprawdę tak zdrowe, jak zapewniają nas producenci? Obalamy mity o słoiczkach dla dzieci i przedstawiamy nasz ranking słoiczków. Spis treści: Czy podawać dziecku słoiczki? Po czym poznać dobre słoiczki dla dzieci? Słoiczki dla niemowląt: RANKING Czy dieta dziecka może się opierać na słoiczkach? Czy słoiczki dla niemowląt mogą być zdrowsze od domowej zupy? Czy alergik może jeść słoiczki dla niemowląt? Czy słoiczki trzeba przechowywać w lodówce? Czy najprościej karmić dziecko wprost ze słoiczka? Czy dania ze słoiczków trzeba dosalać? Czy podawać dziecku słoiczki? Słoiczki, czyli gotowe dania, zdecydowanie warto podawać dziecku. Ich zaletą jest to, że podczas całego procesu przygotowania są one pod ścisłą kontrolą. Dokładnie sprawdza się surowce: nie wszystkie owoce i warzywa pochodzą z typowo ekologicznych upraw, jednak wszystkie są kontrolowane, czy nie ma w nich pozostałości metali ciężkich, pestycydów i środków ochrony roślin. Potem kontroluje się też „gotowanie”. Ponadto słoiczki dla niemowląt są dostosowane (m.in. konsystencją) do wieku dziecka na cały okres rozszerzania diety i dłużej. Po czym poznać dobre słoiczki dla niemowląt? Warzywa, owoce, mięso, z których przygotowuje się gotowe dania, pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli. Mimo tej gwarancji to ty bądź najsurowszym kontrolerem. Zwracaj uwagę na: Surowce. Skąd się je bierze? Z upraw kontrolowanych. Wszystkie są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Normy żywności dla niemowląt są rygorystyczne. Niektóre...

dziecko, niemowlę, czekolada, kuchnia
Panthermedia
Dieta
Przysmaki roczniaka
Gdyby twój smyk potrafił pisać, pewnie ułożyłby całe menu ze swoich ulubionych dań. Tylko czy to menu byłoby na pewno zdrowe? Przekonaj się sama.

Byłaś kiedyś w restauracji McDonald’s? Ja byłam. I widziałam niespełna dwuletnie szkraby jak wsuwają frytki, zapijając je colą. Przepytaliśmy więc mamy starszaków i stworzyliśmy listę ich ulubionych przysmaków. Sprawdź, które smyk może jeść, a jakich lepiej unikać jak ognia. Paluszki rybne - TYLKO TE DLA DZIECI Ryby są zdrowe, mają jod i kwasy omega-3. Niestety, w składzie gotowych paluszków często jest niewiele samych ryb (nawet mniej niż 50 proc. i często nie wiadomo jakiego gatunku!), reszta zaś to panierka – bułka, często z dodatkiem szkodliwych utwardzonych tłuszczów. Nasza rada: Wybieraj paluszki, na opakowaniu których jest napisane, z jakich gatunków ryb zostały zrobione (najzdrowsze są morskie i pstrąg). Po przepołowieniu dobrego paluszka widać kawałki ryby. Napoje gazowane - ABSOLUTNIE NIE Szczególnym uwielbieniem dzieciaki darzą colę i pepsi. Ale pełno w nich niezdrowych składników: cukru (w szklance aż pięć łyżeczek!), barwników, regulatorów kwasowości, aromatów, kofeiny i kwasu fosforanowego, który wypłukuje wapń z kości. Nasza rada: Jeśli smyk wypije łyczek, to taka ilość mu nie zaszkodzi. Lepiej jednak unikać tego typu napojów, bo malec szybko przyzwyczaja się do ich smaku. Krem czekoladowy - BARDZO RZADKO Dzieciaki uwielbiają orzechowo-czekoladowym kremem smarować chlebek, placuszki, naleśniki. Pamiętaj jednak, że głównymi składnikami nutelli i innych tego typu produktów nie są wcale orzechy ani czekolada, tylko cukier i tłuszcz. Nasza rada: Czytaj etykiety. Kremy czekoladowe bardzo się od siebie różnią! Oryginalna nutella zawiera 13 proc. orzechów i 7,4 proc. odtłuszczonego kakao (w innych kremach orzechów i kakao jest mniej). Zwróć też uwagę na rodzaj tłuszczów: ważne, by nie było tam utwardzonych (powodują m.in. otyłość i choroby serca). Parówki - TYLKO TE DLA DZIECI Co jest w środku? Wydaje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak