Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę
Pielęgnacja

Skórka jak marzenie

Pod wpływem słońca i upału skóra maleństwa może się buntować. Pojawiają się rumienie, grudki, krostki. Zobacz, jak ją dobrze pielęgnować.

Cieniutki naskórek niemowlęcia jest bezbronny wobec letnich temperatur. Dlatego mogą pojawić się kłopoty. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Potówki
To drobne grudki, zwykle umiejscowione na karku, szyi, brzuszku i na plecach. Potówki są spowodowane przegrzewaniem i poceniem się maleństwa, dlatego w upalne dni dziecko jest na nie szczególnie narażone. Zwykle tego typu krostki nie są groźne, ale nieleczone mogą zmienić się w ropne zmiany. Dlatego nie dopuszczaj do ich powstania. W upalne dni ubieraj malca jak najlżej: niemowlęciu wystarczy cienkie bawełniane body.
Jak leczyć? Jeśli krostki już się pojawiły, wykąp malca w chłodnej wodzie (możesz dodać do niej 2–3 kryształki nadmanganianu potasu, tak aby woda była lekko różowa). Nie smaruj potówek żadnym kremem. Krostki z ropnymi czubkami dezynfekuj raz dziennie spirytusem.

Odparzenia
Czerwone i gorące zmiany na skórze najczęściej zdarzają się w miejscach, gdzie skóra nie ma dostępu do powietrza i jest narażona na tarcie: pod paszkami, w pachwinach, na karku i na pupie (tam dochodzi do podrażnień także z powodu siusiu i kupki). Aby im przeciwdziałać, pozwalaj malcowi często leżeć bez pieluszki. Smaruj kremem z cynkiem wszystkie miejsca narażone na odparzenia.
Jak leczyć? Mimo twoich starań skóra pod pieluszką aż pali? Wietrz ją jak najczęściej i smaruj ochronnym kremem. Jeśli jednak odparzenie się pogłębia: tworzą się krwawiące nadżerki i grudki, pokaż malca lekarzowi.

Sucha skóra
Częściej zdarza się zimą, ale latem, zwłaszcza po wakacjach na plaży, skóra też może być wysuszona. Szorstkie i łuszczące się placki pojawiają się szczególnie tam, gdzie powłoka tłuszczowa naskórka jest najcieńsza: na przedramionach, brzuszku, łydkach i bokach tułowia.
Jak leczyć? Kąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem emolientów, czyli preparatów leczniczych, które nie wysuszają skóry. Nie natłuszczaj małego ciałka oliwką (możesz w ten sposób doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry), ale nawilżaj je lekkimi balsamami albo mleczkami do ciała. Dawaj dziecku więcej pić – dzięki temu nawilżysz skórę od wewnątrz.

Ciemieniucha
Ta niemiła dolegliwość to jedna z postaci łojotokowego zapalenia skóry. Ciemieniucha objawia się żółtymi, tłustymi łuskami, które pojawiają się między włoskami na głowie malucha albo w obrębie jego brwi. Jej przyczyną są najpewniej zaburzenia w pracy gruczołów łojowych.
Jak leczyć? Posmaruj łuski oliwką lub preparatem na ciemieniuchę (do kupienia w aptece). Po godzinie umyj główkę maleństwa i bardzo delikatnie wyczesz łuski miękką szczotką. Po kilku dniach zabiegów ciemieniucha powinna zniknąć.

Obserwuj przebarwienia!
Jeśli zauważysz, że pieprzyki na skórze dziecka się powiększają, zmieniają kształt albo kolor, jak najszybciej pokaż je lekarzowi. Raz, dwa razy w roku powinien obejrzeć je dermatolog, nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku. Chroń je przed słońcem!


Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

niemowlak, pielęgnacja,
Panthermedia
Zdrowie
Zmiany skórne, czyli skóra gładka jak (nie) u niemowlaka?
Skóra dziecka osiągnie pełną dojrzałość, gdy maluch będzie miał 2-3 lata. Wcześniej mogą na niej występować różne zmiany.

Białe, różowe, czerwone. Plamki, krostki, grudki. Każda najmniejsza zmiana na skórze niepokoi rodziców. Tymczasem większość z nich jest zupełnie niegroźna i nawet nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ale... zawsze jest jakieś "ale". Wielu z nich można się pozbyć np. zmieniając mydełko czy proszek do prania, ale jeśli któraś wygląda "podejrzanie", należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.   Krostki, ropne krostki i zaskórniki Najczęstsza diagnoza: trądzik niemowlęcy Rozregulowana gospodarka hormonalna może sprawić, że na skórze dziecka (głównie twarzy i klatce piersiowej) pojawią się krostki podobne do tych, które u młodzieży występują w okresie dojrzewania. By się ich pozbyć, do mycia używaj natłuszczających produktów i uważaj z oliwką – najlepiej na jakiś czas zaprzestań jej stosowania. Jeśli zmiany będą się nasilać, należy iść z dzieckiem do lekarza.   Zaczerwienienie skóry niedługo po porodzie Najczęstsza diagnoza: rumień toksyczny noworodków Etiologia występowania tych zmian nie jest znana, a same zmiany z reguły ustępują w ciągu dwóch tygodni od narodzin. "Leczenie" polega na tym, by nie przegrzewać skóry noworodka i codziennie fundować mu kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 37st.C.   Grudki na buzi (białe lub żółte) Najczęstsza diagnoza: przerost gruczołów łojowych Gdy gruczoły są przerośnięte (na skutek zbyt wysokiego poziomu hormonów, które dziecko "dostało" od mamy będąc w jej brzuchu), na twarzy malca mogą pojawić się takie zmiany. Nie trzeba ich leczyć ani specjalnie pielęgnować – z reguły same znikają w ok. 6. m. ż. malca.   Czerwone plamki i kropki Najczęstsza diagnoza: potówki Gdy gruczoły się zaczopują, nie może wypłynąć w nich pot, a stąd prosta droga do potówek na pupie, plecach, w...

Zdrowie
Krostki, wysypka, zaczerwienienie: skąd te zmiany na skórze niemowlęcia?
Plamki, krostki, grudki, zaczerwienienie, wysypka: skąd te problemy u niemowlęcia?

Czasem widać je tuż po porodzie, czasem dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach. Pojawiają się nagle i bardzo niepokoją rodziców. Są białe, różowe albo czerwone. Mowa o przeróżnych plamkach, grudkach, krostkach... Co robić, gdy je zobaczysz? Skóra maleństwa bardzo różni się od twojej. Jest cieniutka i wrażliwa, a także bardzo delikatna. Zaszkodzić jej może coś, co Tobie wydaje się miłe – na przykład pachnące mydełko, krem czy balsam. Niedobra jest też zbyt wysoka temperatura otoczenia. Skóra łatwo się wtedy wysusza, pojawiają się na niej różne plamki, grudki, krostki. Wielu z nich łatwo się pozbyć: wystarczy... poczekać, zmienić mydło, krem czy proszek do prania. Są jednak i takie, które trzeba jak najszybciej pokazać lekarzowi. Jeśli krostka wygląda podejrzanie, nigdy nie próbuj leczyć jej sama. Dzięki naszemu przewodnikowi nauczysz się odróżniać te zmiany, które wyleczysz w domu, od tych, jakie musisz pokazać lekarzowi. Zaskórniki i ropne krostki To może być: trądzik niemowlęcy. Trądzikowe grudki pojawiają się u co piątego niemowlęcia. Najczęściej na buzi i klatce piersiowej. Przyczyną tego jest zazwyczaj nadmiar hormonów, które maleństwo otrzymało w łonie mamy. U niektórych dzieci trądzik występuje także z powodu nieprawidłowej pielęgnacji – najczęściej po prostu używamy zdecydowanie za dużo oliwki. Jak pomóc? Kilka razy dziennie przemywaj dziecku skórę wodą z dodatkiem specjalnych płynów do mycia, natłuszczających skórę, np. Oilatum, Mustela, Hascosan, Lipikar. Nie używaj mydła, bo za mocno wysusza ono skórę. Jeśli to nie pomaga, idź z malcem do dermatologa. Zaczerwienienie skóry To może być: Rumień toksyczny noworodków. W drugie,-trzeciej dobie po porodzie na skórze mogą się pojawić plamy rumieniowe, a czasem również krostki. Przyczyna dokładnie nie jest znana. Najprawdopodobniej to pozostałość po...

1_Bledy_twm_05.jpg
Pielęgnacja
Pielęgnacyjne błędy
Choć zawsze chcemy dobrze, czasem popełniamy błędy – nawet w opiece nad bobasem. Poznaj najczęstsze pielęgnacyjne wpadki, aby w przyszłości ich uniknąć.

  Na początku wcale nie jest łatwo pielęgnować malutkie ciałko. Ale po kilku tygodniach także czasem popełniamy błędy. Jakie? 1. Za dużo oliwki W pierwszych dniach życia dziecka oliwka może pomóc natłuścić wysuszoną skórę. Kiedy jednak smyk skończy miesiąc, stosuj oliwkę ostrożnie, bo może podrażniać abo nasilać łojotok (skóra jest wtedy tłusta, z krostkami). Starszego smyka lepiej smarować delikatnym balsamem lub mleczkiem dla niemowląt. One również nawilżają naskórek, ale nie pozostawiają tłustej, nieprzepuszczającej powietrza warstwy. 2. Rumianek na buzię Napar z rumianku często powoduje uczulenia. O wiele lepsza jest woda. Przemywaj buzię i oczka dziecka jałowymi gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą. Rób to zawsze od czoła w dół i od skroni w kierunku nosa. 3. Maść i puder jednocześnie Pudry co prawda działają kojąco, ale nie rozprowadzają się na skórze równomiernie. W połączeniu z maścią tworzą papkę, która nie przepuszcza powietrza i może spowodować odparzenia (zwłaszcza w gorące dni). 4. Rzadkie mycie główki Główka dziecka łatwo się poci, szczególnie kiedy smyk leży na pleckach lub ssie. Dlatego warto myć ją codziennie. Pamiętaj, że częste mycie włosów ich nie niszczy (pod warunkiem, że do ich wysuszenia nie używasz suszarki). 5. Patyczki do uszu Uszka niemowlęcia czyści się jedynie z zewnątrz. Nie wolno manipulować w nich żadnymi patyczkami czy wacikami – przewody słuchowe łatwo uszkodzić. Ucho w środku oczyszcza się samoistnie. 6. Niewłaściwe mycie pupki Jeśli masz córeczkę, pamiętaj o tym, aby myjąc okolice krocza, zawsze zachowywać kierunek od cewki moczowej do odbytu, gdyż inaczej łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z kału do pochwy. Jeśli natomiast masz synka, nigdy nie odciągaj mu napletka! Skompletuj koniecznie! - Mydełko - mydełkiem umyjesz całe ciałko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak