
Cieniutki naskórek niemowlęcia jest bezbronny wobec letnich temperatur. Dlatego mogą pojawić się kłopoty. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.
Potówki
To drobne grudki, zwykle umiejscowione na karku, szyi, brzuszku i na plecach. Potówki są spowodowane przegrzewaniem i poceniem się maleństwa, dlatego w upalne dni dziecko jest na nie szczególnie narażone. Zwykle tego typu krostki nie są groźne, ale nieleczone mogą zmienić się w ropne zmiany. Dlatego nie dopuszczaj do ich powstania. W upalne dni ubieraj malca jak najlżej: niemowlęciu wystarczy cienkie bawełniane body.
Jak leczyć? Jeśli krostki już się pojawiły, wykąp malca w chłodnej wodzie (możesz dodać do niej 2–3 kryształki nadmanganianu potasu, tak aby woda była lekko różowa). Nie smaruj potówek żadnym kremem. Krostki z ropnymi czubkami dezynfekuj raz dziennie spirytusem.
Odparzenia
Czerwone i gorące zmiany na skórze najczęściej zdarzają się w miejscach, gdzie skóra nie ma dostępu do powietrza i jest narażona na tarcie: pod paszkami, w pachwinach, na karku i na pupie (tam dochodzi do podrażnień także z powodu siusiu i kupki). Aby im przeciwdziałać, pozwalaj malcowi często leżeć bez pieluszki. Smaruj kremem z cynkiem wszystkie miejsca narażone na odparzenia.
Jak leczyć? Mimo twoich starań skóra pod pieluszką aż pali? Wietrz ją jak najczęściej i smaruj ochronnym kremem. Jeśli jednak odparzenie się pogłębia: tworzą się krwawiące nadżerki i grudki, pokaż malca lekarzowi.
Sucha skóra
Częściej zdarza się zimą, ale latem, zwłaszcza po wakacjach na plaży, skóra też może być wysuszona. Szorstkie i łuszczące się placki pojawiają się szczególnie tam, gdzie powłoka tłuszczowa naskórka jest najcieńsza: na przedramionach, brzuszku, łydkach i bokach tułowia.
Jak leczyć? Kąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem emolientów, czyli preparatów leczniczych, które nie wysuszają skóry. Nie natłuszczaj małego ciałka oliwką (możesz w ten sposób doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry), ale nawilżaj je lekkimi balsamami albo mleczkami do ciała. Dawaj dziecku więcej pić – dzięki temu nawilżysz skórę od wewnątrz.
Ciemieniucha
Ta niemiła dolegliwość to jedna z postaci łojotokowego zapalenia skóry. Ciemieniucha objawia się żółtymi, tłustymi łuskami, które pojawiają się między włoskami na głowie malucha albo w obrębie jego brwi. Jej przyczyną są najpewniej zaburzenia w pracy gruczołów łojowych.
Jak leczyć? Posmaruj łuski oliwką lub preparatem na ciemieniuchę (do kupienia w aptece). Po godzinie umyj główkę maleństwa i bardzo delikatnie wyczesz łuski miękką szczotką. Po kilku dniach zabiegów ciemieniucha powinna zniknąć.
Obserwuj przebarwienia!
Jeśli zauważysz, że pieprzyki na skórze dziecka się powiększają, zmieniają kształt albo kolor, jak najszybciej pokaż je lekarzowi. Raz, dwa razy w roku powinien obejrzeć je dermatolog, nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku. Chroń je przed słońcem!
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”.
