
Po urodzeniu dziecka w twoim życiu wiele się zmienia. Dotyczy to także słownika. Wyrazy znane i lubiane mogą nabrać całkiem nowych znaczeń. Pojawiają się także zupełnie nowe i niepokojące.
Apgar Skala (lub test) - badanie stanu noworodka, przeprowadzane tuż po porodzie. Nazwa pochodzi od nazwiska anestezjolog Wirginii Apgar, ale bywa też rozwijana jako skrót angielskich słów oznaczających oddech, puls, reakcję na bodźce, napięcie mięśni i kolor skóry. Za każdą z tych kategorii lekarz przyznaje od 0 do 2 punktów. Wynik 8–10 oznacza stan bardzo dobry, 4–7 – średni, 1–3 – zły.
Aspirator - urządzenie do wysysania (fuj!) kataru z nosa dziecka. Brzmi paskudnie, za to zyskuje przy bliższym poznaniu. Skuteczne i – wbrew pozorom – higieniczne.
Baby blues - tak z cudzoziemska określane jest to, co my nazywamy smutkiem po porodzie. Od razu lepiej brzmi i uświadamia, że jest zjawiskiem powszechnym i globalnym. Podobno dotyczy aż 3/4 kobiet! Dlatego nie męcz się z nim sama. Zwróć się o pomoc. Do męża, mamy, siostry, położnej, przyjaciółki lub psychologa.
Body - nazwa znana każdemu, kto w latach osiemdziesiątych pasjonował się aerobikiem. Tu: niemowlęca bluzeczka zapinana w kroku na zatrzaski. Nie fałduje się, nie podjeżdża do góry i dziecko nie świeci gołymi nerkami.
Ciemiączko - nieskostniałe (aaa!) miejsce na czaszce noworodka wypełnione błoną łącznotkankową. Dzięki niemu główka mogła podczas porodu dopasować się nieco do kształtu kanału rodnego. Ciemiączek jest kilka, ale wyczuć można zazwyczaj tylko dwa największe – przednie i tylne. Dzięki błonowej budowie można poprzez nie wykonać badanie USG i ocenić stan mózgu niemowlaka. Pielęgnując dziecko, można je bez obaw delikatnie dotykać.
Ciemieniucha - nazwa straszna i kojarząca się z jesienią średniowiecza. A i samo zjawisko nie za piękne: grube, żółte łuski na główce dziecka, zazwyczaj w okolicach ciemiączka (stąd nazwa). Czasem pokrywają niemal całą powierzchnię skóry głowy. Powstają w wyniku zbyt intensywnej (bo niepotrzebnie wspartej matczynymi hormonami) pracy gruczołów łojowych. Wydzielane w nadmiarze sebum łączy się ze złuszczonymi komórkami naskórka i wysychając, tworzy rzeczoną ciemieniuchę. Na szczęście łatwo ją usunąć, smarując stosownymi preparatami (podobno równie dobrze działa masło) i wyczesując miękką szczoteczką.
Dopajanie - słowo analogiczne do dokarmiania. Oznacza dawanie niemowlęciu czegoś do picia oprócz mleka – np. herbatki. Zazwyczaj niekonieczne przy karmieniu piersią, a wskazane przy karmieniu butelką (zwłaszcza latem). Lepiej jednak skonsultować to ze swoim pediatrą.
Gondola - służy do podróży, jednak nie po weneckich kanałach. To pierwszy typ wózka, jakim będziesz wozić dziecko, zanim przyjdzie czas na spacerówki i parasolki (patrz: parasolka). Dawniej nazywana wózkiem głębokim. Niekiedy bywa zdejmowana i służy np. do przewożenia malucha samochodem (tylko w przypadku malutkich dzieci i tylko, jeśli ma własne pasy) lub wnoszenia go po schodach. Po zdjęciu gondoli często na tym samym podwoziu można zamontować fotelik samochodowy lub (później) spacerówkę.
Gryzaczek - do gryzienia służą dzieciom zabawki i wiele innych przedmiotów: telefony komórkowe i stacjonarne, piloty do sprzętu rtv. Jednak gryzaczki jako jedyne wymyślono specjalnie do tego. Mają przynieść ulgę ząbkującemu dziecku. Bywają wypełnione płynem i można je schładzać w lodówce. W takim wypadku wybieraj gryzaki renomowanych producentów. Chodzi o ten tajemniczy płyn i hipotetyczną sytuację, że twoje zdolne dziecko się do niego dogryzie.
Kikut pępowiny - fragment pozostały po przecięciu pępowiny.
Kolka - a dokładnie: kolka niemowlęca. Przekleństwo wielu rodziców (i zapewne ich dzieci). Częsta dolegliwość u niemowląt, objawiająca się trudnym do ukojenia płaczem. Na ogół ustępuje około 3–4. miesiąca życia. Jako przyczynę płaczu przyjmuje się bóle brzucha, ale nowe teorie łączą kolkę z emocjami, alergią, niedojrzałością układu pokarmowego. Nie wiadomo, skąd się bierze, więc trudno się ją leczy. Warto próbować: uspokoić się, zmienić dietę mamy (w przypadku dziecka karmionego piersią), zmienić rodzaj mleka (w przypadku karmionego mieszanką), podawać herbatkę koperkową, preparaty przeciw kolce (w przypadku dzieci powyżej miesiąca), masować brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Laktator - urządzenie do odciągania pokarmu z piersi. Może być ręczny lub elektryczny. Ten ostatni jest droższy, ale jeśli będziesz odciągać częściej niż naprawdę sporadycznie, warto w niego zainwestować.