Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, noworodek, leżeć
Pielęgnacja

Słowniczek młodej mamy

Narodziny dziecka wnoszą zamieszanie nawet w sferze językowej... Chcesz się dogadać? Czas na kucie słówek.

Po urodzeniu dziecka w twoim życiu wiele się zmienia. Dotyczy to także słownika. Wyrazy znane i lubiane mogą nabrać całkiem nowych znaczeń. Pojawiają się także zupełnie nowe i niepokojące.

Apgar Skala (lub test) - badanie stanu noworodka, przeprowadzane tuż po porodzie. Nazwa pochodzi od nazwiska anestezjolog Wirginii Apgar, ale bywa też rozwijana jako skrót angielskich słów oznaczających oddech, puls, reakcję na bodźce, napięcie mięśni i kolor skóry. Za każdą z tych kategorii lekarz przyznaje od 0 do 2 punktów. Wynik 8–10 oznacza stan bardzo dobry, 4–7 – średni, 1–3 – zły.

Aspirator - urządzenie do wysysania (fuj!) kataru z nosa dziecka. Brzmi paskudnie, za to zyskuje przy bliższym poznaniu. Skuteczne i – wbrew pozorom – higieniczne.

Baby blues - tak z cudzoziemska określane jest to, co my nazywamy smutkiem po porodzie. Od razu lepiej brzmi i uświadamia, że jest zjawiskiem powszechnym i globalnym. Podobno dotyczy aż 3/4 kobiet! Dlatego nie męcz się z nim sama. Zwróć się o pomoc. Do męża, mamy, siostry, położnej, przyjaciółki lub psychologa.

Body - nazwa znana każdemu, kto w latach osiemdziesiątych pasjonował się aerobikiem. Tu: niemowlęca bluzeczka zapinana w kroku na zatrzaski. Nie fałduje się, nie podjeżdża do góry i dziecko nie świeci gołymi nerkami.

Ciemiączko - nieskostniałe (aaa!) miejsce na czaszce noworodka wypełnione błoną łącznotkankową. Dzięki niemu główka mogła podczas porodu dopasować się nieco do kształtu kanału rodnego. Ciemiączek jest kilka, ale wyczuć można zazwyczaj tylko dwa największe – przednie i tylne. Dzięki błonowej budowie można poprzez nie wykonać badanie USG i ocenić stan mózgu niemowlaka. Pielęgnując dziecko, można je bez obaw delikatnie dotykać.

Ciemieniucha - nazwa straszna i kojarząca się z jesienią średniowiecza. A i samo zjawisko nie za piękne: grube, żółte łuski na główce dziecka, zazwyczaj w okolicach ciemiączka (stąd nazwa). Czasem pokrywają niemal całą powierzchnię skóry głowy. Powstają w wyniku zbyt intensywnej (bo niepotrzebnie wspartej matczynymi hormonami) pracy gruczołów łojowych. Wydzielane w nadmiarze sebum łączy się ze złuszczonymi komórkami naskórka i wysychając, tworzy rzeczoną ciemieniuchę. Na szczęście łatwo ją usunąć, smarując stosownymi preparatami (podobno równie dobrze działa masło) i wyczesując miękką szczoteczką.

Dopajanie - słowo analogiczne do dokarmiania. Oznacza dawanie niemowlęciu czegoś do picia oprócz mleka – np. herbatki. Zazwyczaj niekonieczne przy karmieniu piersią, a wskazane przy karmieniu butelką (zwłaszcza latem). Lepiej jednak skonsultować to ze swoim pediatrą.

Gondola - służy do podróży, jednak nie po weneckich kanałach. To pierwszy typ wózka, jakim będziesz wozić dziecko, zanim przyjdzie czas na spacerówki i parasolki (patrz: parasolka). Dawniej nazywana wózkiem głębokim. Niekiedy bywa zdejmowana i służy np. do przewożenia malucha samochodem (tylko w przypadku malutkich dzieci i tylko, jeśli ma własne pasy) lub wnoszenia go po schodach. Po zdjęciu gondoli często na tym samym podwoziu można zamontować fotelik samochodowy lub (później) spacerówkę.

Gryzaczek - do gryzienia służą dzieciom zabawki i wiele innych przedmiotów: telefony komórkowe i stacjonarne, piloty do sprzętu rtv. Jednak gryzaczki jako jedyne wymyślono specjalnie do tego. Mają przynieść ulgę ząbkującemu dziecku. Bywają wypełnione płynem i można je schładzać w lodówce. W takim wypadku wybieraj gryzaki renomowanych producentów. Chodzi o ten tajemniczy płyn i hipotetyczną sytuację, że twoje zdolne dziecko się do niego dogryzie.

Kikut pępowiny - fragment pozostały po przecięciu pępowiny.

Kolka - a dokładnie: kolka niemowlęca. Przekleństwo wielu rodziców (i zapewne ich dzieci). Częsta dolegliwość u niemowląt, objawiająca się trudnym do ukojenia płaczem. Na ogół ustępuje około 3–4. miesiąca życia. Jako przyczynę płaczu przyjmuje się bóle brzucha, ale nowe teorie łączą kolkę z emocjami, alergią, niedojrzałością układu pokarmowego. Nie wiadomo, skąd się bierze, więc trudno się ją leczy. Warto próbować: uspokoić się, zmienić dietę mamy (w przypadku dziecka karmionego piersią), zmienić rodzaj mleka (w przypadku karmionego mieszanką), podawać herbatkę koperkową, preparaty przeciw kolce (w przypadku dzieci powyżej miesiąca), masować brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Laktator - urządzenie do odciągania pokarmu z piersi. Może być ręczny lub elektryczny. Ten ostatni jest droższy, ale jeśli będziesz odciągać częściej niż naprawdę sporadycznie, warto w niego zainwestować.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Mama
Niepokoje młodej mamy
Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania.

Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania. Bądź spokojna, z naszą pomocą nauczysz się radzić sobie z każdym problemem. Pytaj, my odpowiemy. Noworodek jest taki mały. Boję się, że niechcący zrobię mu krzywdę Zupełnie niepotrzebnie. Noworodek nie jest taki kruchy, jak mogłoby się wydawać. Natura zadbała o to, by był wystarczająco odporny, mając nawet niewprawną mamę. Zauważyłaś, jak trudno rozprostować jego rączki i nóżki? Gdy unosisz dziecko, jego kończyny przylegają do tułowia, tylko główka opada bezwładnie. Podpieraj ją koniecznie, gdy będziesz brać dziecko na ręce. Jak upewnić się, że noworodek nie marznie Zanim nabierzesz nauczysz się odróżniać kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, lub przeciwnie – za zimno, ubieraj go tak, jak Tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. Śpiące dziecko niewiele się rusza, a więc nie rozgrzewa się i trzeba to zrekompensować za pomocą ubrania. • Czapeczka – na oddziałach noworodków dzieci leżą z odkrytymi główkami. W mieszkaniu też nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem, że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, załóż maleństwu czapeczkę. • Ubranie na spacer – szybko zorientujesz się, jak przygotować malca do spaceru (nauczysz się tego metodą prób i błędów). Po spacerze dziecko nie powinno być spocone, nie może też mieć chłodnych rączek i nóżek. Czy zdołam się obudzić, gdy noworodek będzie mnie potrzebować Już pierwsza noc po porodzie przekona Cię, że ten lęk jest całkowicie nieuzasadniony. Nawet jeśli kiedyś spałaś twardym snem, teraz zbudzi Cię najlżejsze poruszenie się dziecka. Czy martwić się wodnistymi...

Noworodek
Pierwsze dwie doby po porodzie
Co Was czeka po porodzie? Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać do szpitala? Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona? Podpowiadamy

Pierwsze dni z dzieckiem spędzisz w szpitalu. Co Was tam czeka. Jakie rzeczy powinnaś ze sobą zabrać. Kto się zajmie dzieckiem, gdy będziesz zbyt zmęczona. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości. Poród nie kończy się z chwilą, gdy dziecko przyjdzie na świat. Musisz jeszcze „urodzić” łożysko, a jeśli krocze zostało nacięte, znieść jego zszycie. Wcześniej nacieszysz się dzieckiem, przystawisz je do piersi. Przygotuj się jednak, że możecie osobno spędzić pierwsze dwie godziny (a po porodzie z użyciem kleszczy lub próżnociągu, gdy zostały w macicy resztki łożyska czy błon płodowych – nawet cztery). Oboje pod czujną opieką. Ty – położnej, ginekologa przyjmującego poród, anestezjologa (gdy miałaś znieczulenie). Dziecko – neonatologa, który zbada jego odruchy, oceni według skali Apgar, zważy, zmierzy. Położna założy dziecku bransoletkę z Twoim nazwiskiem (na rączkę, czasem i na nóżkę), owinie, położy w łóżeczku. Gdy lekarz uzna, że jesteście w dobrej kondycji, pojedziecie na oddział poporodowy. Pojedyncza sala dla Ciebie i noworodka czy raczej nie Sale są kilkuosobowe, będziesz więc razem z innymi mamami i ich pociechami. Może się to okazać nieocenionym wsparciem! Będziesz spokojniejsza, zostawiając dziecko pod opieką sąsiadki z łóżka obok, gdy pójdziesz do łazienki. Być możesz podpowie Ci ona, jak utulić płaczące maleństwo albo pomoże je przewinąć. Wspólne przeżycia zbliżają, a zawarte po porodzie znajomości są często początkiem przyjaźni. Świeżo upieczone mamy wymieniają się SMS-ami, e-mailami, spotykają się. To równie mocna więź jak ta, którą mężczyźni nawiązują w wojsku! Bywa jednak i tak, że obecność innych (podczas odwiedzin) jest tak męcząca, że pragniesz ciszy izolatki. Jeśli nie ma tłoku, nie powinno być przeszkód z przenosinami. Ale lepiej jeszcze przed porodem dowiedzieć się, ile...

ulewanie mleka
Fotolia
Zdrowie
Dlaczego dziecko ulewa?
Ulewanie to częste zjawisko wśród niemowląt. Podpowiadamy jak sobie z nim radzić.

Nakarmiłaś maleństwo, ułożyłaś w łóżeczku, a po chwili zauważyłaś, że z buzi malca wylewa się mleko. Nie martw się – ta przypadłość zdarza się niemal wszystkim niemowlętom. Przyczyny ulewania Ulewanie pokarmu jest spowodowane osłabionym napięciem dolnego zwieracza przełyku. Taki niedorozwój mięśnia przełyku występuje u większości noworodków i utrzymuje się zazwyczaj do trzeciego, czwartego miesiąca życia. Ulewany pokarm nie różni się od wypijanego, jeśli dojdzie tylko do przełyku. Jeśli natomiast doszedł już do żołądka, wówczas będzie zwarzony, o zapachu kwaśnego mleka. Zdarza się, że maleństwa ulewają z przejedzenia. Połknięty pokarm po prostu nie mieści się w malutkim żołądku i zostaje z niego usunięty. Czy się najada? Niektóre mamy obawiają się, że dziecko ulewa dużo pokarmu i w związku z tym nie najada się do syta. Są to obawy bezpodstawne. Maleństwo ulewa nie więcej niż jedną, dwie łyżeczki mleka. Taka ilość nie ma wpływu na nasycenie dziecka. Jeśli maluch dobrze się rozwija i odpowiednio przybiera na wadze , wówczas nie ma powodu do niepokoju – z ulewania na pewno wyrośnie. Kiedy do lekarza? Jeśli ulewanie wiąże się z niskim przyrostem wagi lub jeśli maluch ulewając krztusi się albo kaszle, skontaktuj się z lekarzem. Porada lekarska jest konieczna także wówczas, gdy ulewane mleko ma zabarwienie brązowe lub zielone oraz wówczas gdy tryska na odległość (tzw. wymioty chlustające ). Takie objawy mogą sygnalizować zwężenie odźwiernika, które leczy się operacyjnie. Ubrudzone ubranka Ulewanie jest kłopotliwe także ze względu na brudzenie się ubranek . Aby wszystkie kaftaniki i pajacyki twojej pociechy nie były pochlapane mlekiem, pamiętaj, aby w trakcie karmienia i bezpośrednio po nim podłożyć dziecku pod bródkę i na ramiona pieluszkę tetrową. Jeśli ulewanie jest obfite, wówczas lekarz może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak