Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
smoczek
RF
Pielęgnacja

Smoczek: przyjaciel czy wróg twojego dziecka?

Niemowlę uspokaja się, gdy ssie smoczek, ale czy nie spowoduje on wad zgryzu? Co więc robić: podawać smoczek czy lepiej wychowywać dziecko bez smoczka?


Noworodek rodzi się z bardzo silnym odruchem ssania. Gdy włożysz mu do buzi pierś, smoczek czy palec, zacznie ssać. Odruch ssania u dziecka jest bardzo silny: noworodek najchętniej przez cały czas chciałby ssać twoją pierś. Czy jednak smoczek dla niemowlęcia to zawsze dobre rozwiązanie - podpowiada dr Katarzyna Nowicka, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka. 

Smoczek dla noworodka? Z tym lepiej poczekać

Nie podawaj noworodkowi smoczka: szczególnie gdy karmisz go piersią. W pierwszych tygodniach życia dziecko uczy się ssania piersi, a smoczek ssie się inaczej niż pierś: stąd często trudne początki karmienia piersią.
Gdy zaczniesz podawać noworodkowi smoczek, może mieć spore problemy z prawidłowym uchwyceniem brodawki. A to dlatego, że ssanie piersi i smoczka wymaga od dziecka zupełnie innych ruchów warg i języka. Tymczasem dobre przystawienie dziecka do piersi to warunek dobrego ssania.
Jeśli maluszek będzie źle ssał, zaczną cię boleć brodawki, zniechęcisz się do karmienia, mleka będzie za mało i... za wcześnie odstawisz dziecko od piersi.
Gdy noworodek płacze, nakarm go, noś na rękach, przytulaj, bujaj, śpiewaj mu kołysanki. Ale nie podawaj noworodkowi smoczka.

Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie

Smoczek dla niemowlęcia może być bezpieczny

Lepiej, gdy poczekasz z podaniem smoczka kilka tygodni. Niemowlę zapewne będzie już mistrzem ssania piersi około 6. tygodnia życia dziecka. Wtedy podanie smoczka nie powinno już spowodować problemów z karmieniem piersią. Wręcz przeciwnie – to często świetne rozwiązanie. Bo smoczek wcale nie jest złym wynalazkiem, którego powinnaś unikać jak ognia. 
 

Zobacz także
smoczek dla noworodka karmionego piersią

Smoczek a karmienie piersią: czy smoczek utrudnia laktację?

jak odstawić smoczek

Jak odstawić smoczek? 7 sprawdzonych sposobów [WIDEO]

niemowlę, smoczek

Czy twoje dziecko jest gotowe na pożegnanie ze smoczkiem? – test

Można oblizywać smoczek dziecka, czy nie?

 

Kiedy smoczek jest dobry dla niemowlęcia

Są dzieci, które potrafią całymi godzinami domagać się piersi. I nie wynika to z ich ogromnego apetytu, a z silnej potrzeby ssania. Ty nie możesz (i nie powinnaś!) ciągle leżeć z dzieckiem i bez przerwy je karmić. 
Gdy nie potrafisz w inny sposób odstawić najedzonego niemowlęcia od piersi, po posiłku szybko wsuń mu do buzi smoczek. Dziecko, ssąc go, zaśnie. Nic się też nie stanie, jeśli dasz dziecku smoczek, gdy nie może zasnąć.

Smoczek dla niemowlęcia lepszy niż kciuk

Jeśli nie dasz dziecku smoczka, może wkładać sobie do buzi kciuk lub piąstkę. Jeżeli staje się to u dziecka nawykiem, z czasem może doprowadzić do wad zgryzu u niemowlęcia (wypychania przednich górnych zębów ku przodowi, a przednich dolnych do tyłu).
Na ssanym stale przez dziecko palcu mogą pojawić się niewielkie ranki (ciągle wilgotna skóra szybko ulega uszkodzeniu).

Jeśli widzisz, że dziecko często sięga kciukiem do buzi, podaj mu smoczek. Jego anatomiczne kształty znacznie rzadziej powodują wady zgryzu. Poza tym w każdej chwili możesz go po prostu z buzi (oczywiście delikatnie, by dziecko nie zaczęło zaraz płakać). 

Zabawa zamiast smoczka 

Kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Niestety dziecko potrafi bez pamięci zakochać się w swoim soczku. Smoczek koi płacz niemowlęcia, poprawia humor, pomagają zasnąć. Zamiast jednak zawsze podawać dziecku w takich przypadkach smoczek, poszukaj przyczyny łez dziecka. A potem utul dziecko, pobaw się z nim lub poczytaj mu książeczkę na dobranoc.
To lepsze rozwiązanie niż natychmiastowe wkładanie niemowlęciu do buzi smoczka. Warto o tym pamiętać i używać „pocieszyciela” tak rzadko, jak tylko się da.

Czas na rozstanie ze smoczkiem

Jeżeli niemowlę tylko od czasu do czasu ssie smoczek, nie będziesz miała problemu z odzwyczajaniem go od smoczka. Jeśli jednak niemowlę często ssało smoczek, odzwyczajenie od jego ssania może być trudne.
Przyjrzyj się, w w jakich sytuacjach dziecko najczęściej domaga się smoczka.
Jeśli dziecko lubi ssać smoczek przed snem, wypróbuj inną metodę usypiania dziecka (chwilę poleż z nim lub zaśpiewaj mu kołysankę).
Kiedy dziecko domaga się smoczka podczas płaczu, pociesz dziecko, przytulając je i głaszcząc.

Najsilniejszy odruch ssania mają niemowlęta do ukończenia trzeciego miesiąca życia. Potem smoczek staje się już tylko chwilowym przyzwyczajeniem. Pożegnanie ze smoczkiem wcale nie musi oznaczać łez! 

 


 

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Karmienie niemowlaka
Fotolia
Rozwój
Prawie wszystko o ssaniu
Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy?

Czy wiesz, że ssanie ma wpływ na rozwój fizyczny, rozwój mowy, prawidłowy zgryz i emocjonalny rozwój Twojej pociechy? Czy kupić maleństwu smoczek? I czy warto walczyć z brzydkim nawykiem ssania kciuka? Już w 15. tygodniu życia płodowego dziecko odkrywa, że może dotykać palcami warg czy językiem dłoni, a w 32. tygodniu malec trafia już paluszkiem do buzi i zapamiętale go ssie. Czasem jest to kciuk, a innym razem palec u nogi. Bywa, że intensywność ssania jest tak duża, że kiedy maleństwo się urodzi, na paluszku ma po nim wyraźny ślad! Jak widać, do opanowania sztuki ssania nie potrzeba nauczyciela. Wśród różnych umiejętności, z którymi się rodzimy jest i ta. Ale nie wszystkie dzieci w równym stopniu mają rozwinięty instynkt ssania. Psychologowie uważają, że jest on dziedziczny i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Pamiętaj! Wcześniaki urodzone po 28. tygodniu życia płodowego, które nie są podłączone do respiratora, najczęściej karmione są sondą i dodatkowo kroplówką. Powodem jest niewykształcony odruch ssania . Nie potrafią też koordynować oddychania i przełykania. Początki nauki ssania są dla nich trudne, bo brak tej koordynacji sprawia, że szybko się męczą. Jak najwcześniej przystaw dziecko do piersi Jeszcze całkiem niedawno panowało przekonanie, że noworodek przez 24 godziny po urodzeniu powinien pościć. Dzisiaj wiadomo, że jak najszybciej po porodzie należy przystawić maleństwo do piersi , by nie straciło naturalnego odruchu ssania. Przystawiając malca do piersi i pozwalając mu ją ssać, nie tylko go karmimy, ale i łagodzimy stres związany z porodem . Bliskość i zapach mamy sprawiają, że czuje się bezpiecznie. Pamiętaj! Ze ssaniem piersi wiąże się zaspokajanie wielu potrzeb, nie tylko tej jednej związanej z głodem, ale i wielu innych: miłości, bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa . Smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie...

Karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Mały ssak: ciągle przy piersi
Znasz to. Nawet na moment nie możesz odłożyć swojego dziecka do łóżeczka, bo gdy tylko odstawiasz je od piersi, zaczyna płakać. Czy to znaczy, że Twój noworodek się nie najada.

Karmienie piersią może być stresujące, szczególnie, gdy dziecko zachowuje się, jakby ciągle było głodne: domaga się ssania, płacze po odstawieniu od piersi. Powodów, dla których tak robi, może być naprawdę wiele. Oto najczęstsze z nich. Noworodek nie potrafi zjeść dużo na raz Noworodek ma malutki żołądek. Mieści się w nim niewielka ilość mleka. A i w Twoich piersiach w pierwszych kilkunastu godzinach po porodzie jest go niedużo. Smyk wypija niewiele: początkowo kilka mililitrów, potem kilkadziesiąt, do 100–120 po kilku dniach. Dlatego musi ssać często, bo szybko robi się głodny. Pamiętaj jednak, że pierś w buzi malucha nie zawsze oznacza jedzenie. Jak poznać, że dziecko naprawdę je? Usłyszysz charakterystyczne odgłosy, jakby postękiwanie. To dlatego, że ssanie oraz przełykanie jest dla malca ciężką pracą. Gdy odczuwa duży głód, ssie szybko. Kiedy się trochę nasyci, zaczyna jeść spokojnie. Noworodek ma silny instynkt ssania Najmłodsze niemowlaki mają bardzo silny odruch ssania. Warto im pozwolić na częstsze jedzenie, ale nie non stop. Jeśli nawet na chwilę nie możesz odłożyć dziecka do łóżeczka, spróbuj podać mu smoczek gryzaczek (ale możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy maluch ma już wyrobiony prawidłowy odruch ssania, czyli około szóstego tygodnia). Noworodkowi brakuje mleka Tuż po porodzie to normalne, ale kryzysy laktacyjne mogą się też zdarzać później, szczególnie około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca. Nie martw się: będziesz miała tyle mleka, ile potrzebuje twój noworodek, pod warunkiem że pozwolisz mu ssać tak często, jak chce. Nawet co chwila. Noworodkowi może chcieć się pić W gorące dni maluszek nieustannie domaga się piersi, bo ciągle chce mu się pić, a na początku karmienia w mleczku jest dużo wody. Dziecko ssie bardzo często (nawet co 15 minut), za to krótko. Nie jest głodne, więc spija tylko wodniste...

ssanie piersi
Fotofia
Karmienie
On nie umie ssać piersi!
To prawda, że dziecko rodzi się z dobrze rozwiniętym odruchem ssania. Ale mimo to często zdarza się, że noworodek nie umie ssać piersi. są jednak sposoby, by dziecko nauczyć prawidłowego ssania piersi.

Nie wpadaj w panikę, jeśli twoje dziecko nie umie ssać piersi. Dziecko urodzone o czasie ma już rozwinięte  odruchy noworodka , z których tzw. odruch ssania umożliwia mu jedzenie. Jednak mimo tego, że dziecko ma odruch ssania, to nie zawsze prawidłowo ssie pierś, a przez to się nie najada. Możesz mu jednak pomóc nauczyć się prawidłowo chwytać pierś i ją ssać.   Dlaczego nie umie ssać piersi? Po to, żeby niemowlę prawidłowo ssało, dziecko trzeba prawidłowo przystawić do piersi . Przyczyną nieprawidłowego ssania piersi jest bowiem najczęściej nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Znaki ostrzegawcze: dziecko jest nieprawidłowo przystawione do piersi! 1. W buzi dziecka jest tylko brodawka piersi. 2. Wargi dziecka nie są wywinięte. 3. Policzki dziecka zapadają się. 4. Gdy dziecko ssie pierś, słychać cmokanie, mlaskanie. 5. Gdy dziecko ssie pierś, jest to dla ciebie bolesne. 6. Język dziecka jest cofnięty. 7. Otoczka brodawki marszczy się. Jak sprawdzić, czy dziecko umie prawidłowo ssać Załóż jałową rękawiczkę, włóż do buzi dziecka koniuszek palca wskazującego opuszką do góry. Sprawdź, czy dziecko szeroko otwiera buzię, czy ma wywinięte wargi, czy ssanie jest mocne. Zwróć uwagę, czy język pokrywa dolne dziąsła i obejmuje palec od dołu i czy nie zagryza palca. Jak pomóc dziecku nauczyć się prawidłowo ssać pierś Jeśli niemowlę nieprawidłowo chwyta pierś i nie jest prawidłowo przystawione do piersi, nie wypije całego mleka z piersi, a więc będzie głodne.  Jak nauczyć niemowlę szerokiego otwierania buzi? Masuj wargi dziecka, głośno mów "aaaaa". Gdy niemowlę otworzy buzię, wsuń pierś do jego ust. Jak nauczyć dziecko prawidłowego układania języka? Gdy dziecko zakryje językiem dolne dziąsła, wsuń palec opuszką do góry, a potem obróć w stronę języka. Wysuń z buzi palec, lekko uciskając...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz