
Tym bardziej że możecie czuć się tam zupełnie jak... w domu. Dwa tygodnie po narodzinach maluszek jest już gotowy, aby wybrać się na pierwszą w swoim życiu przechadzkę. Z tego debiutanckiego spaceru wróćcie do domu już po około dwudziestu minutach, ale w następne dni wydłużaj czas spędzany na świeżym powietrzu.
Wykorzystaj ciepłe dni (nie jest ich przecież dużo) i nie marnuj czasu na powroty do domu tylko po to, aby:
...przewijać
Kiedy jest ciepło, możesz malucha przewinąć w wózku albo na trawie. Pamiętaj jednak, aby do spacerowej torby spakować nie tylko pieluszki i chusteczki, ale też ubranko na zmianę, na wypadek gdyby siusiu lub kupka wydostały się z pieluchy.
Nasza rada. Przewijasz dziecko na trawie? Nim zapniesz świeżą pieluszkę, sprawdź, czy na jego pupie nie ma kleszcza ani mrówki. Obejrzyj też dokładnie kocyk, na którym leżał maluch.
...karmić
Jeżeli karmisz naturalnie, nie zabieraj na dwór nic specjalnego. Wystarczy, że znajdziesz spokojne, zacienione miejsce i przystawisz maluszka do piersi. Nie okrywaj go kocykiem, bo dziecko podczas ssania musi się sporo napracować i może się szybko spocić. Nie bój się, że lekki wiatr zrobi mu krzywdę, ale za to chroń je przed słońcem. Dla dziecka karmionego sztucznie weź w butelce albo termosie ciepłą, przegotowaną wodę i osobno mleko w proszku. Przygotujesz mieszankę, gdy malec zgłodnieje. Na czas karmienia wyjmij go z wózka i przytul tak jak dziecko karmione piersią, aby mógł poczuć twoją bliskość.
Nasza rada. Spacer poprawia apetyt, ale lepiej nie podsuwaj malcowi cały czas czegoś do jedzenia. Trzymaj się stałych pór posiłku, tak samo jak w domu. Nie karm dziecka w piaskownicy, a przed podaniem mu chrupki czy jabłka przetrzyj mu ręce mokrą chusteczką. Po zabawie w piasku na dłoniach mogą znajdować się larwy pasożytów.
...hartować
Na świeżym powietrzu maluch uczy się radzić sobie ze zmianami temperatury i dotlenia się, dzięki czemu jego organizm lepiej funkcjonuje. Spacery, nawet w cieniu, dostarczają też naturalnej witaminy D3, koniecznej do rozwoju kości i zębów. Pamiętaj jednak, że spacerowanie wzdłuż ulicy na pewno nie przysłuży się zdrowiu malca: spaliny samochodowe zawierają toksyny i mogą podrażniać drogi oddechowe dziecka.
Nasza rada. Aby maluch rzeczywiście odniósł korzyści z przechadzki, nie przegrzewaj go. W letni dzień maluch powinien być ubrany tak samo jak ty: jeśli więc masz na sobie sukienkę na ramiączkach, nie otulaj go w welurek. Wystarczy lekka koszulka i ocieniający kapelusik na głowę. Podczas spaceru sprawdzaj kark dziecka. Jeśli będzie spocony, podaj maluszkowi kilka łyków picia i poszukaj cienia.
...zacieśniać więzi
Dziecko leżące w gondoli ma idealny widok na twarz swojej mamy. Skorzystaj z okazji: uśmiechaj się do niego i zagaduj. Jeśli zaś włożysz malucha w chustę do noszenia, wtuli się w ciebie całym ciałem. Bliski kontakt fizyczny jest dla niego bardzo ważny. W takich chwilach czuje twój zapach, słyszy bicie twojego serca i czuje się bezpiecznie.
Nasza rada. Noszenie w chuście jest często polecane rodzicom wcześniaków oraz dzieci, które dużo płaczą. Ale uwaga: o tym, czy malucha z dysplazją stawów biodrowych lub nieprawidłowym napięciem mięśniowym można nosić w chuście, powinien zadecydować lekarz.
...regulować rytm dnia
Spanie o określonych godzinach to sztuka, której niemowlę musi się dopiero nauczyć. Dobra wiadomość jest taka, że codzienny spacer zawsze o tej samej porze ułatwia tę naukę. W pierwszych miesiącach życia dzieci zwykle zasypiają tuż po wyjściu z domu (to wpływ świeżego powietrza i jednostajnego kołysania wózka). Jeśli chcesz, aby malec pospał dłużej, wyjdźcie tuż po karmieniu.
Nasza rada. Kiedy na dworze praży słońce, na spacer wybierzcie się dopiero po 16. Pamiętaj jednak, że nawet po południu maluch potrzebuje ochrony przed słońcem. Półroczne dziecko możesz smarować kremem przeciwsłonecznym, odpowiednim dla niemowląt.
...odpocząć
Masz dość monotonii? Spacer to okazja, aby od niej odetchnąć. Ale paradoksalnie, aby odpocząć na przechadzce, najpierw musisz się wysilić i postarać się, aby spacery nie były nudnym chodzeniem bez celu. Nie przysiadaj na ławce, ale potraktuj wyjście jako trening, dzięki któremu łatwiej zgubisz pociążowe kilogramy.
Nasza rada. Jeśli doskwierają ci samotne spacery, rozejrzyj się: dostrzeżesz sporo spacerujących w pojedynkę mam. Nie czekaj, aż któraś z nich pierwsza odezwie się do ciebie, sama przejmij inicjatywę. Z takich spacerowych znajomości narodziła się niejedna przyjaźń.
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w IMiD