Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, spacer
Panthermedia
Pielęgnacja

Spacer całodniowy

Dwie godziny i po spacerze? To wariant minimum. Gdy na dworze jest przyjemnie ciepło, wychodźcie rano i wracajcie dopiero na kolację.

Tym bardziej że możecie czuć się tam zupełnie  jak... w domu. Dwa tygodnie po narodzinach maluszek jest już gotowy, aby wybrać się na pierwszą w swoim życiu przechadzkę. Z tego debiutanckiego spaceru wróćcie do domu już po około dwudziestu minutach, ale w następne dni wydłużaj czas spędzany na świeżym powietrzu.

Wykorzystaj ciepłe dni (nie jest ich przecież dużo) i nie marnuj czasu na powroty do domu tylko po to, aby: 

...przewijać
Kiedy jest ciepło, możesz malucha przewinąć w wózku albo na trawie. Pamiętaj jednak, aby do spacerowej torby spakować nie tylko pieluszki i chusteczki, ale też ubranko na zmianę, na wypadek  gdyby siusiu lub kupka wydostały się z pieluchy.
Nasza rada. Przewijasz dziecko na trawie? Nim zapniesz świeżą pieluszkę, sprawdź, czy na jego pupie nie ma kleszcza ani mrówki. Obejrzyj też dokładnie kocyk, na którym leżał maluch.

...karmić
Jeżeli karmisz naturalnie, nie zabieraj na dwór nic specjalnego. Wystarczy, że znajdziesz spokojne, zacienione miejsce i przystawisz maluszka do piersi. Nie okrywaj go kocykiem, bo dziecko podczas ssania musi się sporo napracować i może się szybko spocić. Nie bój się, że lekki wiatr zrobi mu krzywdę, ale za to chroń je przed słońcem. Dla dziecka karmionego sztucznie weź w butelce albo termosie ciepłą, przegotowaną wodę i osobno mleko w proszku. Przygotujesz mieszankę, gdy malec zgłodnieje. Na czas karmienia wyjmij go z wózka i przytul tak jak dziecko karmione piersią, aby mógł poczuć twoją bliskość.
Nasza rada. Spacer poprawia apetyt, ale lepiej nie podsuwaj malcowi cały czas czegoś do jedzenia. Trzymaj się stałych pór posiłku, tak samo jak w domu. Nie karm dziecka w piaskownicy, a przed podaniem mu chrupki czy jabłka przetrzyj mu ręce mokrą chusteczką. Po zabawie w piasku na dłoniach mogą znajdować się larwy pasożytów.

...hartować
Na świeżym powietrzu maluch uczy się radzić sobie ze zmianami temperatury i dotlenia się, dzięki czemu jego organizm lepiej funkcjonuje. Spacery, nawet w cieniu, dostarczają też naturalnej witaminy D3, koniecznej do rozwoju kości i zębów. Pamiętaj jednak, że spacerowanie wzdłuż ulicy na pewno nie przysłuży się zdrowiu malca: spaliny samochodowe zawierają toksyny i mogą podrażniać drogi oddechowe dziecka.
Nasza rada. Aby maluch rzeczywiście odniósł korzyści z przechadzki, nie przegrzewaj go. W letni dzień maluch powinien być ubrany tak samo jak ty: jeśli więc masz na sobie sukienkę na ramiączkach, nie otulaj go w welurek. Wystarczy lekka koszulka i ocieniający kapelusik na głowę. Podczas spaceru sprawdzaj kark dziecka. Jeśli będzie spocony, podaj maluszkowi kilka łyków picia i poszukaj cienia.

...zacieśniać więzi
Dziecko leżące w gondoli ma idealny widok na twarz swojej mamy. Skorzystaj z okazji: uśmiechaj się do niego i zagaduj. Jeśli zaś włożysz malucha w chustę do noszenia, wtuli się w ciebie całym ciałem. Bliski kontakt fizyczny jest dla niego bardzo ważny. W takich chwilach czuje twój zapach, słyszy bicie twojego serca i czuje się bezpiecznie.
Nasza rada. Noszenie w chuście jest często polecane rodzicom wcześniaków oraz dzieci, które dużo płaczą. Ale uwaga: o tym, czy malucha z dysplazją stawów biodrowych lub nieprawidłowym napięciem mięśniowym można nosić w chuście, powinien zadecydować lekarz.

...regulować rytm dnia
Spanie o określonych godzinach to sztuka, której niemowlę musi się dopiero nauczyć. Dobra wiadomość jest taka, że codzienny spacer zawsze o tej samej porze ułatwia tę naukę. W pierwszych miesiącach życia dzieci zwykle zasypiają tuż po wyjściu z domu (to wpływ świeżego powietrza i jednostajnego kołysania wózka). Jeśli chcesz, aby malec pospał dłużej, wyjdźcie tuż po karmieniu. 
Nasza rada. Kiedy na dworze praży słońce, na spacer wybierzcie się dopiero po 16. Pamiętaj jednak, że nawet po południu maluch potrzebuje ochrony przed słońcem. Półroczne dziecko możesz smarować kremem przeciwsłonecznym, odpowiednim dla niemowląt.

...odpocząć
Masz dość monotonii? Spacer to okazja, aby od niej odetchnąć. Ale paradoksalnie, aby odpocząć na przechadzce, najpierw musisz się wysilić i postarać się, aby spacery nie były nudnym chodzeniem bez celu. Nie przysiadaj na ławce, ale potraktuj wyjście jako trening, dzięki któremu łatwiej zgubisz pociążowe kilogramy.
Nasza rada. Jeśli doskwierają ci samotne spacery, rozejrzyj się: dostrzeżesz sporo spacerujących w pojedynkę mam. Nie czekaj, aż któraś z nich pierwsza odezwie się do ciebie, sama przejmij inicjatywę. Z takich spacerowych znajomości narodziła się niejedna przyjaźń.



Konsultacja:  dr n. med. Alicja Karney, pediatra kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w IMiD

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Pielęgnacja
Jesienny spacer
Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie!

Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie! To doskonała pora, by zahartować dziecko, zanim nadejdą prawdziwe chłody. Wrzesień to wymarzony miesiąc na wyprawy do parku albo lasu. Często jeszcze świeci słońce, a nawet gdy pada, jest dość ciepło. Oto nasze rady, dzięki którym jesienny spacer przyniesie dziecku same korzyści, niezależnie od pogody. Łap promienie słońca Korzystaj ze złotej polskiej jesieni i codziennie wychodź z malcem na dwór, by pooddychał świeżym powietrzem. Spacer najlepiej zaplanować około południa – wtedy zazwyczaj świeci słońce i jest najcieplej. Wybieraj miejsca z dala od ruchliwych ulic, żeby uniknąć hałasu i wdychania spalin. Nie bój się deszczu Jeśli malec jest zdrowy, nie ma powodu, by zamykać się z nim w domu (chyba że leje jak z cebra). Trzeba tylko ubrać go stosownie do pogody. Gdy jedynie kropi, załóż na wózek maluszka folię przeciwdeszczową, a starsze dziecko ubierz w nieprzemakalną pelerynkę i kalosze (więcej piszemy o tym na stronie 9). Ubierz malca na cebulkę Nie za lekko, ale też nie za ciepło. W razie potrzeby będziesz mogła bez trudu zdjąć ubranko lub założyć dodatkowe. Pamiętaj, że maluch jadący w spacerówce marznie szybciej niż wtedy, gdy biega. Aby sprawdzić, czy jest odpowiednio ubrany, wystarczy dotknąć jego karczku – jeśli skóra będzie ciepła i sucha, wszystko w porządku. Nie zapomnij o kremie Gdy jest piękna pogoda, posmaruj buźkę szkraba kremem z filtrem przeciwsłonecznym. W chłodniejsze dni chroń ją przed zimnymi podmuchami wiatru – najlepiej kremem na każdą pogodę. Nie chodź po sklepach Taki niby-spacer polegający na bieganiu od warzywniaka do spożywczego itd. nie przynosi niczego dobrego. Dziecko narażone jest wtedy na ciągłe zmiany temperatury i kontakt z wieloma – niekoniecznie zdrowymi – osobami,...

spacer
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenny spacer
Chociaż zrobiło się trochę cieplej, wasze spacery będą wyglądać podobnie jak zimą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Podpowiadamy, jakie wprowadzić zmiany.

  Rewolucji nie będzie, bo różnice są niewielkie. Sprawdź, jak teraz ubierać maluszka, którym kremem smarować buzię i na jak długo wychodzić. Lżej ubieraj Wiosenna pogoda lubi płatać figle, dlatego zasada ubierania na cebulkę obowiązuje nadal. Trochę ją jednak zmodyfikujemy. - Policz warstwy. W ciepłe dni wystarczy, jeśli włożysz malcowi body (to będzie warstwa izolacyjna, dzięki której zimne powietrze nie dotrze do skóry), śpioszki ze stópkami, skarpetki i sweterek. Zamiast puchowego kombinezonu załóż kurteczkę i polarowe spodnie. - Weź dodatkowy koc. Włóż go pod wózek, na wypadek zerwania się wiatru albo przelotnego deszczu.  W chłodniejsze dni przydadzą się też rękawiczki (ale cieńsze niż zimą, najlepiej bawełniane) i wiązana, polarowa czapka. - Nie przegrzewaj. Jeżeli jest tak ciepło, że ty zakładasz już tylko bluzkę, nie każ malcowi pocić się pod czterema warstwami ubrania – takie obrazki wciąż można zobaczyć w parkach! - Sprawdzaj kark. Powinien być ciepły, ale nie spocony. Nie sugeruj się ciepłotą rąk malca – często są chłodne, nawet jeśli dziecku wcale nie jest zimno. Zmień krem Na początku wiosny dzieci nadal nie powinny wychodzić na spacer z „gołą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić np. przed chłodnymi powiewami. - Wybierz lżejszy krem. Kiedy słupek w termometrze za oknem skoczy powyżej 7ºC, zrezygnuj z tłustych i ciężkich kremów na zimę. Przejdź na lżejsze, zawierające wodę preparaty. Właśnie teraz jest pora na kosmetyki „na każdą pogodę”. - Chroń przed słońcem. Dziecku poniżej szóstego miesiąca nie nakładaj kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Lepiej będzie, jeśli postawisz budkę w gondoli, tak by ocieniała jego buzię. W drugim półroczu życia maluchy mogą już być smarowane kremami z filtrami (ale...

mama, niemowlę, spacer, wózek
Pielęgnacja
Korzyści ze spaceru – sprawdź!
Koniec z szybkimi rundkami wokół bloku albo po najbliższym skwerku. Spacer, aby był zdrowy dla dziecka, nie może trwać kwadrans – powinien być o wiele dłuższy. Czemu? Sprawdź!

Powodów, by ruszyć się z domu, nie brakuje. I nie chodzi tylko o zdrowie malucha. To świetny pomysł na fajne przedpołudnie także dla ciebie. Na pierwszy spacer weź już dwutygodniowe dziecko (wróćcie po pół godzinie, a potem każdego dnia coraz później). Ze starszym możesz być nawet ponad dwie godziny. Nie chce ci się? Oto korzyści ze wspólnego spacerowania: Korzyści ze spaceru dla dziecka – słońce czyni cuda Pod wpływem promieni słonecznych w organizmie malca powstaje witamina D, która ułatwia przyswajanie wapnia, a co za tym idzie – wpływa na prawidłowy rozwój kości i zębów. Ale to nie znaczy, że maluch może się opalać w pełnym słońcu. Jego skóra jest jeszcze bardzo cienka i delikatna, więc trzeba ją chronić. Dziecka poniżej szóstego miesiąca życia nie można wystawiać na słońce ani opalać, nawet nóżek czy rączek. Gdy skończy pół roku, zacznij smarować je kremem, który zawiera filtr przeciwsłoneczny o wartości 25–30 SPF. Pamiętaj, powinien to być filtr mineralny (a nie chemiczny). Promienie słoneczne odbijają się wtedy od ciała maluszka, a sam filtr nie wnika w skórę. Posmaruj dziecko mniej więcej 20 minut przed wyjściem z domu, aby kosmetyk zaczął działać. Po dwóch godzinach spaceru warto nałożyć dodatkową warstwę kremu. Spacerowanie hartuje i kształtuje odporność dziecka Spacer to najlepszy sposób na hartowanie dziecka. Dzięki codziennym wyjściom z domu organizm malucha przyzwyczaja się do zmian temperatury i staje się bardziej odporny. Do tego zawarte w powietrzu jony ujemne utrudniają przenikanie drobnoustrojów do dróg oddechowych. Najwięcej korzyści przynosi przechadzka po lesie, bo sosny, świerki, jodły i modrzewie w ciepły dzień intensywniej wydzielają olejki eteryczne wzmacniające organizm. Spacer w iglastym lesie zalecany jest szczególnie dzieciom cierpiącym na przewlekłe choroby układu oddechowego....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak