Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Spacer superspacerówką

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć? Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć, za żadne skarby nie będzie chciało jeździć w głębokim wózku – świat oglądany z pozycji siedzącej jest przecież o wiele ciekawszy. Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.


Producenci prześcigają się w ulepszaniu i upiększaniu wózków. Zmieniają się modele i kolory, a nawet liczba kółek – spacerówka wcale nie musi mieć czterech. Jednak to, jak wózek wygląda czy ile ma kółek, jest sprawą drugorzędną. Spacerówka powinna być przede wszystkim wygodna dla dziecka, a dla Ciebie łatwa w użytkowaniu. Maluszek będzie z niej intensywnie korzystał do drugiego a nawet trzeciego roku życia, dlatego lepiej nie oszczędzać na tym zakupie. Pomożemy Ci wybrać najlepszy model spacerówki.

Dla maluszka i starszego
Zanim zdecydujesz, jaką kupić, weź pod uwagę wiek dziecka. Dla malucha, który dopiero nauczył się siedzieć (ma niewiele ponad pół roku), trzeba wybrać inną spacerówkę niż dla półtorarocznego brzdąca, który jest zdecydowanie bardziej ruchliwy. Dla siedzącego niemowlęcia dobry będzie wózek z miękko wyłożonymi brzegami i miękkim pałąkiem, żeby maluszek nie uderzył się, gdy np. najedziesz na jakąś nierówność. Powinien też mieć niezbyt twardą amortyzację. Starszemu dziecku kup spacerówkę z odpinanym pałąkiem i na tyle niską, by maluch mógł sam do niej wchodzić – nie będziesz wtedy musiała dźwigać dość ciężkiego już brzdąca. Wózek dla młodszych, jak i dla starszych powinien mieć regulację oparcia (najlepiej trzystopniową), abyś mogła opuścić oparcie do wygodnej pozycji leżącej, gdy dziecko zaśnie na spacerze. Dla bezpieczeństwa dobrze jest, gdy ma hamulce na przednich i tylnych kołach.

W mieście i w terenie
Jeśli mieszkasz poza miastem lub często chodzisz na spacery do lasu, albo uprawiasz sport i chcesz brać ze sobą malucha, wybierz wózek z dużymi pompowanymi kołami. Do jazdy po mieście wystarczą Ci kółka średniej wielkości lub nawet małe (opcja minimum). Będzie Ci też łatwiej prowadzić wózek, jeśli przednie będą skrętne. Jednak ważna jest możliwość ich zablokowania, np. lepiej się wtedy jedzie po nierównym chodniku. Wózek powinien mieć pięciopunktowe szelki do przypinania malca.

Komfort dla mamy
Spacerówka nie może być zbyt ciężka (najlżejsze są te z aluminiowym stelażem), powinna mieć łatwy mechanizm składania (w niektórych wózkach można to zrobić jedną ręką) oraz nieduże rozmiary po złożeniu (zajmuje mniej miejsca w bagażniku lub autobusie), a także regulację wysokości rączki (będzie go mógł wygodnie używać tata malucha, jeśli jest od Ciebie wyższy). Niektóre wózki mają odpinane poszycie, które ułatwia upranie go. Do większości producenci proponują również wyposażenie dodatkowe, np. folię przeciwdeszczową, ocieplacz na nóżki, torbę, które możesz dokupić osobno lub od razu są w komplecie.

Trzy w jednym
Ciekawym rozwiązaniem są wózki trzyfunkcyjne: na jednym stelażu można zamontować głęboką gondolę, spacerówkę, a także fotelik samochodowy. Więcej za nie zapłacisz, ale problem masz rozwiązany raz na zawsze. Dowiedz się, gdzie jest serwis dla wózka, który kupujesz – w niektórych modelach lubią się psuć np. kółka.

O tym pamiętaj!
Zwróć uwagę, jakie akcesoria zawarte są w cenie wózka. Tańszy model może okazać się droższy, jeśli trzeba dokupić dodatkowe wyposażenie.

Aleksandra Sobieraj

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Zakupy
Wózek dla dziecka
Znalezienie i kupno wymarzonego wózka to tylko połowa sukcesu. Trzeba o niego dbać, by długo wyglądał i funkcjonował jak nowy.

Producenci wciąż wymyślają nowe rozwiązania – dbają nie tylko o funkcjonalność wózków, ale też o ich estetykę. Niestety, niektóre czasem się psują. Dlatego przed zakupem warto się dowiedzieć, na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę i jak konserwować wózek, by w przyszłości uniknąć kłopotów na spacerze. Wybór Zanim wybierzesz się do sklepu z wózkami, zasięgnij rady koleżanek albo poczytaj internetowe fora. Mamy, które eksploatują już ten wymarzony, najlepiej znają jego mocne i słabe strony. Decydując się na konkretny model zwróć uwagę na dwa elementy: mechanizm składania oraz kółka. Im więcej w wózku przycisków, tym większe ryzyko, że jeden z nich ulegnie awarii. Pamiętaj, że mechanizm powinien być wyposażony w mocne blokady zabezpieczające przed samoczynnym złożeniem. Jeśli kupujesz duży wózek, zdecyduj się na duże, pompowane koła z dobrymi amortyzatorami. Zaczepy umożliwiające demontaż kółek powinny być metalowe, a zdejmowanie i nakładanie koła nie może wymagać od Ciebie dużej siły. Sprawdź, czy napy są wykonane z metalu czy plastiku. Metalowe są mocne, ale mogą rdzewieć, niszcząc materiał. Upewnij się, czy można zdjąć całą tapicerkę do prania (z siedziskiem). Utrzymywanie wózka w czystości to główne zalecenie serwisów. Raz na dwa miesiące trzeba zdjąć tapicerkę i kosz, umyć rurki stelaża i nasmarować wszystkie mechanizmy składania. Zepsute napy naprawisz u szewca, kaletnika albo w punkcie naprawy wózków. Konserwacja Najczęstszy problem to koła. Odpadają, nierówno jeżdżą, wychylając się na boki... Dlaczego? Zwykle z powodu niewłaściwego użytkowania. Pamiętaj, by raz na dwa tygodnie je zdjąć i umyć wodą z detergentem. Koniecznie trzeba pozbyć się piasku i kurzu! Potem spryskaj miejsca, w których obracają się kółka preparatem CX-80 lub WD-40. Uwaga! Kółek nigdy nie smarujemy smarem! Wchłania...

mama, brzuszek ,ciąża, zakupy, buciki
Przygotowania do porodu
Wyprawka dla mamy i dziecka
Gdy zaczną się skurcze porodowe, nie będziesz miała głowy do tego, by pakować rzeczy potrzebne do szpitala. Najlepiej pomyśl o tym z wyprzedzeniem. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w torbie.

  Dokumenty - dowód osobisty; - ważna książeczka ubezpieczeniowa i RMUA (druk potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie); - karta przebiegu ciąży; - wyniki badań, w tym: grupa krwi, wykonane po 32. tygodniu ciąży WR i HBS (badanie krwi na nosicielstwo wirusa żółtaczki), zrobione około 36. tygodnia ciąży USG, morfologia i badanie moczu, wynik badania na obecność przeciwciał (jeśli masz Rh minus). Na czas porodu - ubrania – dwie koszule, szlafrok lub rozpinany sweter, ciepłe skarpetki i kapcie, jednorazowe majtki (kupisz w aptece); - jednorazowe pieluchy (takie jak podpaski); - przybory toaletowe, ręcznik, szczoteczka i pasta do zębów, chusteczki, woda kosmetyczna do zwilżania twarzy; - gaza lub pieluszka tetrowa do robienia okładów; - pomadka ochronna do wysuszonych ust; - gumka ew. opaska do włosów (jeśli masz długie). Bliscy obsypią was słodyczami i zabawkami. Praktyczne rzeczy najlepiej wybrać samodzielnie. To, co niezbędne Po porodzie, póki nie wyjdziesz ze szpitala, potrzebne ci będą: rozpinane koszule do karmienia, nieobciskające biustonosze do karmienia (kupisz w szpitalu), wkładki laktacyjne, sześć par majtek, dwie paczki jednorazowych pieluch (podpaski naprawdę nie wystarczą), dwa ręczniki, w tym kąpielowy, ręczniki papierowe, ręczny odciągacz pokarmu, poduszeczka (ułatwi karmienie), ewentualnie koło do pływania (do siedzenia po nacięciu krocza). [CMS_PAGE_BREAK] Dla małego podróżnika Na pierwszy spacer noworodek wyrusza, gdy wychodzicie ze szpitala. Wtedy jest już wystarczająco silny, by uczestniczyć w krótkich przechadzkach na świeżym powietrzu. Niebawem będziecie praktykować regularne „wypady”. Aby było to możliwe, potrzebny jest jednak dobry wózek lub fotelik samochodowy. Zobacz, czym się kierować przy wyborze takiego sprzętu. Wózek głęboki Posłuży wam przez sześć, maksymalnie dziewięć, miesięcy. Aby...

mama, spacer, niemowlę, wózek
Zakupy
Idealny wózek
...dla maluszka, ale także dla ciebie! Zastanawiasz się, który będzie lepszy: gondola czy nowoczesna spacerówka? A może modny trójkołowiec? Z nami nie popełnisz błędu przy zakupach.

Codzienne spacery z dzieckiem staną się uciążliwe, jeśli wybrany przez ciebie piękny wózek nie będzie mógł pokonać piaszczystej drogi, ugrzęźnie w windzie albo okaże się zbyt ciężki do wnoszenia na trzecie piętro. Podpowiemy ci, jak kupić pojazd dopasowany do wieku i potrzeb maluszka, a także do trybu życia całej rodziny. Trafny wybór gwarantowany! Malec nie ma pół roczku Najlepszy będzie dla niego wózek głęboki. Smyk leży w nim na płaskiej, twardej powierzchni, a to najzdrowsze dla delikatnego kręgosłupa. Gondola ochroni też smyka przed hałasem i chłodem. Zwróć uwagę, żeby była szeroka – szkrabowi nie może być ciasno (minimalne wymiary: 35 x 78 cm). W wózku muszą być uchwyty na doczepienie szelek. Nasza rada: Chcesz zrezygnować z gondoli i od razu kupić malcowi spacerówkę? Wybierz taką, której dno można rozłożyć zupełnie płasko. Najlepiej, gdy jest dodatkowo wyposażona w specjalną torbę-nosidło z usztywnionym dnem dla niemowląt do trzeciego miesiąca życia. Spacerówka dla najmłodszych musi mieć też doskonałą amortyzację! Smyk sam już siedzi Najwyższy czas sprawić mu wózek spacerowy. Musi być wygodny. Siedzisko powinno być usztywnione, ale wyściełane, by dziecku nie było twardo. Nie może być też za wąskie (malec musi mieć swobodę ruchów nawet w kurtce). Oparcie wózka powinno być regulowane. W dobrej spacerówce smyk może zarówno siedzieć, być w pozycji półleżącej, jak i spać, ułożony płasko. Nasza rada: Sprawdź, czy spacerówka ma regulowany podnóżek. Gdy malec na spacerze leży płasko, nóżki nie mogą mu zwisać. Szkrab bez trudu chodzi i biega Jeśli tak, z pewnością nie interesuje go spędzanie całego czasu na spacerze w wózku. Dla takiego malca potrzebujesz tzw. parasolki. To leciutka spacerówka, idealna dla smyka od około półtora roczku do dwóch, trzech latek. Przyda się, gdy maluszkowi znudzi się bieganie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak