Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Bambino Krem ochronny + kojący
Adobe Stock
Pielęgnacja

Sprawdzone sposoby na odparzenia

Jeszcze w nocy, gdy ostatni raz przewijałaś dziecko, skóra na jego pupie była idealnie gładka, a rano obudził cię płacz, którego powodem był nie głód, a… odparzenie? Wszystkie to znamy! Stało się – teraz czas sięgnąć po maminą tajną broń.

Wspomnienie, które na wiele lat zostaje w pamięci większości mam? Zapach skóry maluszka. Jej delikatność, miękkość i wrażliwość. Znamy na pamięć każdy centymetr, potrafimy z zamkniętymi oczami wskazać każdy pieprzyk. Nie dziwi więc, że natychmiast widzimy każdą, choćby najdrobniejszą zmianę na ciele naszego brzdąca. A te potrafią pojawić się nagle, nawet jeśli wydaje nam się, że dbamy o skórę niemowlęcia z najwyższą starannością.

Skąd się biorą odparzenia?

Powiedzenie „mieć skórę jak pupcia niemowlaka” nie wzięło się znikąd. Ciałko malutkiego dziecka nie tylko swoją wielkością i proporcjami różni się od ciała dorosłego człowieka. Skóra jest delikatniejsza i cieńsza. Ale też wyjątkowo miękka i skłonna do podrażnień. Nie bez powodu więc zaleca się, by do pielęgnacji noworodków i niemowląt używać tzw. emolientów, czyli kosmetyków, które natłuszczają skórę, chronią przed nadmierną utratą wody, przesuszeniem, a także redukują powstające z różnych przyczyn podrażnienia.
Okolice pieluszkowe są na nie szczególnie narażone, a to dlatego, że skóra w tym miejscu nieustannie wystawiona jest na działanie moczu i kału. Sam fakt noszenia pieluszki nie pomaga w wentylacji tych wilgotnych miejsc. A jeśli jeszcze dodatkowo mamy lato, a rodzic założył pieluszkę zbyt ciasno, o odparzenie wyjątkowo łatwo. Skóra stanie się zaczerwieniona, cieplejsza, może się łuszczyć. Tego stanu absolutnie nie można bagatelizować, ale też nie trzeba rozpaczać – szybkie działanie to podstawa.

Bambino Krem ochronny + kojący
materiały prasowe Bambino

Jak pielęgnować odparzoną pupę maluszka?

6 prostych kroków:

  1. Jeśli doszło do odparzenia, postaraj się częściej zmieniać pieluszkę. Jest to szczególnie ważne w upalne dni, gdy maluch się poci, ale także zimą, jeśli spędzacie dużo czasu na dworze, a bobas ma na sobie kilka warstw odzieży.
  2. Podczas zmiany pieluszki przemyj skórę mokrą chusteczką lub zwykłym wacikiem, nasączonym wodą. Jeśli maluszek zrobił kupkę, zdecydowanie lepiej będzie opłukać jego pupę pod bieżącą wodą.
  3. Do osuszania używaj jednorazowych ręczniczków. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zakażenia uszkodzonej skóry. Pamiętaj, że jest teraz ona wyjątkowo wrażliwa, a maluch zapewne odczuwa ból, dlatego nie pocieraj skóry ręcznikiem, a delikatnie go przykładaj.
  4. Zadbaj o dostęp powietrza do okolic pieluszkowych. Pozwól dzieciaczkowi poleżeć z gołą pupą kilkanaście minut na kocyku. Tę czynność warto powtarzać kilka razy w ciągu dnia.
  5. Teraz czas na jedną z najważniejszych czynności – pielęgnację kremem. Wybierz taki, który wzmacnia barierę ochronną skóry, przynosi ulgę podrażnionej skórze, natłuszcza ją i zabezpiecza przed wilgocią. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku „Bambino Krem ochronny + kojący ”, który zawiera tlenek cynku i witaminę E. To emolient, a więc będzie chronił przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych jak wilgoć, mocz i kał. Po jego zastosowaniu na skórze pozostaje niewidoczna dla oka warstewka ochronna. „Bambino Krem ochronny + kojący” warto też stosować profilaktycznie i to już od pierwszych chwil życia dziecka. Będzie odpowiednio natłuszczał skórę, zabezpieczał przed wilgocią i wzmacniał osłonę lipidową, dzięki czemu unikniemy pierwszych podrażnień i przesuszenia.
  6. Pamiętaj, by zawsze wybierać pieluszki dostosowane do wagi dziecka i… właściwie je zakładać. Jeśli zapniemy je zbyt ciasno, może dojść do bolesnych otarć, a także podrażnień i zaczerwienienia. Maluszki, nawet te leżące jeszcze płasko na plecach, naprawdę nieustannie ruszają nóżkami.
Bambino Krem ochronny + kojący
Adobe Stock

Nie zwlekaj ze zmianą pieluszki, jeśli zauważysz, że jest już mokra. W skali miesiąca zaoszczędzisz może kilkanaście złotych, ale ile godzin płaczu będziesz musiała znieść, jeśli dojdzie do odparzeń! Nie mówiąc już o tym, że niepotrzebnie będziesz się zamartwiać. Częste przewijanie, regularne wietrzenie i stosowanie „Kremu ochronnego + kojącego od Bambino” – to 3 elementy, o których musisz pamiętać każdego dnia, a nim się obejrzysz, przyjdzie już czas na odpieluchowanie…

Artykuł powstał z udziałem marki Bambino

Weleda
materiały prasowe
Pielęgnacja
Skuteczna ochrona przed odparzeniami, czyli co potrafi nagietek
Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna, cienka i skłonna do podrażnień. Szczególnej troski wymaga okolica podpieluszkowa. Jak ją ochronić? Czy zawsze konieczne są emolienty, a może wystarczy sięgnąć po pomoc Matki Natury?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '1wOan__AYvS84I3X_FvV_8V378cBuUNnSxBJsdstcO..W7', 'njeiixdjsz', 'bjkldtkkmoylkynsrnvnxpwmksnz']); Pielęgnacja skóry niemowlęcia potrafi być dużym wyzwaniem. Czasem wystarczy, że nieco odwleczemy moment zmiany pieluszki, by skóra w tym miejscu stała się zaczerwieniona w wyniku zbyt długiego kontaktu z moczem lub kałem. Bywają też maluszki, których skóra bardzo źle znosi niedostateczny dopływ świeżego powietrza, otarcia pieluszki, krótkotrwałe narażenie na wilgoć. Dlatego już od chwili narodzin warto dokładnie obserwować, jak wyglądają miejsca podpieluszkowe, co im służy, a co niekoniecznie. Profilaktyczne stosowanie kremu ochronnego to podstawa , nawet jeśli nie widzimy żadnych niepokojących zmian. Zgodnie ze starą zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Emolienty czy zwykły krem ochronny? W ostatnich latach wiele mówi się o emolientach, czyli dermokosmetykach, które nawilżają i natłuszczają skórę, pozostawiając na jej powierzchni niewidoczny film ochronny. Ponieważ produkty te dedykowane są skórze wrażliwej, niektóre mamy z marszu po nie sięgają. Nie zawsze jednak jest taka potrzeba. Jeśli skóra twojego maluszka jest w dobrej kondycji, zaczerwienienia i podrażnienia pojawiają się rzadko i są najczęściej wynikiem drobnych błędów pielęgnacyjnych (głowa do góry – wszystkim nam zdarza się za późno zmienić pieluszkę czy też założyć ją zbyt ciasno!), możesz wybrać naturalne i sprawdzone kosmetyki z wyciągiem roślinnym z nagietka . One także chronią i koją, ale wykorzystują wyłącznie organiczne składniki. Moc z natury, moc nagietka Marka Weleda , będąca na rynku już od prawie stu lat, od początku swojego istnienia wierzy w siłę natury i docenia to, co ma ona nam do zaoferowania. Calendula Ochronny krem dla niemowląt i...

krem nivea
Adobe Stock
Pielęgnacja
Pielęgnacja pupy – jak radzić sobie z odparzeniami i kiedy stosować kremy?
Jako mama pragniesz jak najlepszej ochrony dla swojego dziecka. Jedną z rzeczy, które codziennie robisz, jest pielęgnacja pupy maluszka. Dowiedz się, jak o nią dbać i co robić, jeśli na skórze pojawią się odparzenia.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bIDqv5y8I_Zfux68ljhj1ZQ5.MgGtlhQqa8kMeDskjP.37', 'ypjoplnqgk', 'bbgpfttgxzhtracoadhuhophtfkq']); Skóra niemowlęcia jest bardzo cienka i o wiele delikatniejsza niż u dorosłego człowieka. Szczególną uwagę należy poświęcać pielęgnacji pupy, która niemal cały czas jest narażona na kontakt z substancjami drażniącymi, takimi jak kał czy mocz. Dlatego zamiast martwić się tym, co już nastąpiło, zastosuj odpowiednie kosmetyki. Kiedy stosować kremy pielęgnacyjne?   Skuteczna pielęgnacja skóry opiera się na odpowiednim doborze środków ochronnych. Ale żeby efektywnie ją chronić należy rozpoznać czego potrzebuje. Dzieci ze suchą skórą powinny unikać nadmiernych zabiegów związanych z myciem, ponieważ może to doprowadzić uszkodzenia bariery skórnej. Gdy skóra dziecka nie wymaga specjalistycznego leczenia, po zmianie pieluszki można stosować kremy pielęgnacyjne. Jeżeli skóra jest podrażniona, warto sięgnąć po krem na odparzenia. Powinien zawierać w składzie pantenol, który łagodzi skórę i zapobiega podrażnieniom. Zawsze wybieraj te produkty, które będą miały w składzie jak najmniej substancji chemicznych, środków zapachowych i alergizujących. Stop odparzeniom   Gdy maluszek prześpi kilka godzin w brudnej pieluszce, na jego skórze mogą pojawić się odparzenia. Wówczas pupa dziecka będzie zaczerwieniona, gorąca w dotyku i może się łuszczyć. Oprócz tego mogą pojawić się na niej krostki lub pęcherzyki. Bywa też, że odparzenie może rozszerzyć się na inne miejsca, takie jak uda i pachwiny. Dlatego, jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli zobaczysz, że na skórze dziecka pojawiły się zaczerwienienia, przede wszystkim zadbaj o higienę pupy niemowlęcia . Pamiętaj o częstej zmianie pieluszki i jeśli to...

Bambino Krem ochronny + kojący
Adobe Stock
Pielęgnacja
Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – jak sobie z nim radzić?
Krostki na twarzy małego dziecka to częsty powód do niepokoju młodych rodziców. Pierwsza myśl? Alergia! Lub co gorsze – choroba zakaźna. Tymczasem może to być po prostu trądzik noworodkowy lub niemowlęcy. Jak w takiej sytuacji pomóc maluszkowi? I jak zapobiegać jego powstawaniu?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'd2OaoY7ym0ASJMHIiM8Oy5chzSZU1wOoDI9SDt0GFVz.67', 'pllglsmsrd', 'algsjephqvytffhcghpvbwblgnkm']); Pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka to prawdziwy rollercoaster, nie tylko emocjonalny... Także ciałko naszego maluszka znamy już na pamięć i rozpoznajemy je z zamkniętymi oczami nawet po samym, cudownym, zapachu. Odkryłyśmy już wszystkie znamiona, włoski, fałdki. Nic więc dziwnego, że każdy niepokojący objaw, jak choćby krostka, natychmiast wzbudza w mamie i tacie niepokój. A co, jeśli któregoś dnia nasz maluch budzi się z twarzą obsypaną krostkami? Uspokajamy! To najprawdopodobniej trądzik noworodkowy lub niemowlęcy , choć oczywiście należy skonsultować się z pediatrą. Nie taki trądzik straszny jak… się prezentuje Ten dermatologiczny problem częściej dotyka chłopców niż dziewczynki, a jego przyczyną są w głównej mierze hormony przekazywane w ostatnich miesiącach przez organizm matki do organizmu dziecka, które stymulują gruczoły łojowe. Efekt widoczny jest gołym okiem – na delikatnej buzi dziecka pojawiają się krostki i grudki, przypominające klasyczne pryszcze , które każda z nas doskonale zna. Gdyby problem dotyczył dorosłych, zapewne większość zaraz wzięłaby się za wyciskanie tych malutkich krostek. To jednak ostatnia rzecz, o której w ogóle powinnaś pomyśleć! Krostki te zazwyczaj same znikają po kilku tygodniach, niekiedy miesiącach . Nie oznacza to jednak, że skóry w tym czasie nie należy pielęgnować. Wręcz przeciwnie – to podstawa. Co więcej, podrażnieniom można zapobiegać, a jeśli już powstaną – koić je. Bezpieczna pielęgnacja skóry dziecka Wszystkie wiemy, jak trudno dbać o delikatną skórę noworodka i niemowlęcia, by uniknąć podrażnień, zaczerwienienia, potówek czy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj