


Łatwy charakter
Szybko dostosowuje się do nowych sytuacji, nie boi się nieznanych osób. Rzadko reaguje silnym i długotrwałym krzykiem lub płaczem. Zwykle jest w radosnym nastroju. Ma stałe pory jedzenia, spania, toalety i aktywności. Do tej grupy autorzy badań, Thomas i Chess, zaklasyfikowali 40 proc. badanych dzieci.

Trudny charakter
Bardzo wrażliwe, na każdą zmianę reaguje silnymi emocjami (np. głośnym i długotrwałym płaczem). Nawet zmiana światła, drobny hałas za oknem lub mokra pielucha mogą wyprowadzić je z równowagi. Często ma nieregularne pory spania i posiłków. Według badaczy, właśnie takie jest nawet co dziesiąte dziecko.

Dziecko "rozgrzewające się"
Nie najlepiej znosi zmiany w otoczeniu, ale z czasem przyzwyczaja się do nich. Wobec nieśmiałych osób jest nieśmiały i wstydliwy. Niezadowolenie pokazuje grymasem na twarzy lub chwilowym marudzeniem, rzadko długotrwałym płaczem i krzykiem (takich dzieci jest ok. 15 proc.).


Imię dziecka w pewnym sensie odzwierciedla dążenia i nadzieje rodziców. Co Wasz wybór mówi o Was?
Imię dziecka w pewnym sensie odzwierciedla dążenia i nadzieje rodziców. Co Wasz wybór mówi o Was?

Karol nie chce nurkować ani szaleć na rolkach, tak jak jego tato. Woli układać w kąciku puzzle i godzinami obserwować dżdżownice. Ania wbrew oczekiwaniom rodziców ani myśli być delikatną i dobrze ułożoną królewną – wspina się po drzewach i jest tak ciekawska, że nie potrafi usiedzieć w miejscu… Od czego to zależy? Oczywiście od temperamentu. To właśnie on w znaczącym stopniu wpływa na to, jacy jesteśmy, w jaki sposób lubimy spędzać czas, w co i z kim chcemy się bawić. Czy w takim razie temperament determinuje nasze życie? Na szczęście – zwłaszcza dla osób o skrajnych typach temperamentu, czyli nadruchliwych i bardzo nieśmiałych – na to, kim się stajemy, ogromny wpływ ma także doświadczenie, a więc to, czego się uczymy, jakie zachowania „trenujemy”, za co jesteśmy nagradzani, a także z kim się spotykamy… Dzięki testowi (opracowanemu na podstawie Kwestionariusza Temperamentu dla Rodziców EAS-C w polskiej adaptacji W. Oniszczenko) lepiej poznasz swojego przedszkolaka. Warto go zrobić, bo znając i rozumiejąc temperament dziecka, akceptując jego mocne i słabe strony, wspierając je i ucząc tego, z czym ma trudności, można mu pomóc odnieść sukces i znaleźć szczęście w życiu. To lepsze niż próbować go zmienić zgodnie z własnymi wyobrażeniami. A więc do dzieła! Fajnie, że taki jestem Temperamentu zmienić nie można, ale można poznać i polubić samego siebie, a także jak najlepiej wykorzystywać to, co w naszym temperamencie pożyteczne. Można także wystrzegać się zachowań, które mogą przysporzyć nam kłopotów (jeśli np. pozwolimy ruchliwemu szkrabowi, by zawsze i wszędzie dawał upust swojej energii, nie nauczy się dostosowywać do sytuacji, co mu w przyszłości może przysporzyć kłopotów). Zrób test! Odpowiedz na pytania, zakreślając TAK lub NIE. Zwróć przy tym uwagę na znaczek, jaki...