Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Ten pierwszy bal

Wkrótce obchodzisz pierwsze urodziny twojego szkraba. Choć to święto bardziej dla ciebie, również jubilatowi możesz sprawić nim wielką frajdę.

Na ten dzień czekałaś całe dwanaście miesięcy. Chciałabyś, by maluch zapamiętał go jak najlepiej. Niestety, na to jest jeszcze za mały. To bardziej ty przeżywasz tę uroczystość, więc nic dziwnego, że chcesz zorganizować ją najwspanialej. Opowiesz o niej maluchowi za parę lat. Oto plan działania.

Miesiąc przed
Dostosuj atrakcje do możliwości małego jubilata – tak, by świetnie się bawił, a nie padł ze zmęczenia w połowie. Bal tematyczny, np. „Leśne zwierzątka”, urządzisz za rok lub dwa.
Zastanów się nad terminem. Nie zawsze uda ci się urządzić przyjęcie akurat w dniu urodzin dziecka. Jeśli wypadają w środku tygodnia, może być trudno spotkać się wszystkim ważnym gościom. Weź też pod uwagę przyzwyczajenia małego jubilata i porę dnia, o której jest najbardziej wypoczęty i ma ochotę na zabawę. Godzinna impreza, np. w sobotnie przedpołudnie będzie w sam raz.
Oblicz liczbę gości. Rodzinne spotkanie czy bal rówieśników? A może dwa przyjęcia? Jeśli zapraszasz znajomych z dziećmi, pamiętaj, że dwoje, czworo maluchów w zupełności wystarczy. W większej gromadce trudniej się bawić.
Zrób sondę. Kiedy wiesz, kogo i na kiedy chcesz zaprosić, zadzwoń i sprawdź, czy goście nie mają akurat innych planów. Nie unikniesz nagłych chorób, które pokrzyżują ci plany, ale zwiększysz szanse na spotkanie w dużym gronie.

3 tygodnie przed
Od dawna planujesz, co kupisz małemu jubilatowi, ale inni mogą mieć z tym kłopot. Nie wiedzą, czy wybrać śliczny obrazek, czy... ogromnego misia.
Spisz pomysły na prezenty. Powiedz gościom, co twój maluch umie, jak się bawi, co go pasjonuje. Być może wolisz nowy kombinezon na spacery?
Przygotuj zaproszenia. Najlepiej zrób je sama lub z pomocą męża. Możesz wykorzystać w nich zdjęcie jubilata albo odcisk jego dłoni pomalowanej nietoksyczną farbką. Dla dziadków będzie to wyjątkowa pamiątka. Zaproszenia możecie rozesłać pocztą lub dostarczyć każdemu osobiście (np. z balonikiem).
Kup maluchowi niespodziankę. Wybierz się razem z mężem do kilku sklepów, sprawdźcie ofertę w Internecie. Potem przepięknie zapakujcie prezent i dobrze go schowajcie.

2 tygodnie przed
Zrób listę spraw pozostałych do załatwienia, by nie zapomnieć o czymś ważnym. Pamiętaj, by podzielić się z mężem zakupami i sprawami organizacyjnymi.
Poszukaj pomocników. Zadzwoń do zaproszonych rodziców. Uprzedź, że będą ci pomagali czuwać nad dziećmi.
Zaplanuj poczęstunek. Inne dania dla dorosłych, inne dla maluchów (dla nich nadal lekkostrawne). Nie staraj się jednak, by były wykwintne. Dla dzieci wystarczą malutkie kolorowe kanapki (np. z uśmiechem ze szczypiorku), mleczna galaretka z owocami, no i oczywiście wspaniały tort! Do picia niegazowana woda mineralna, soki lub kompot.
Zamów tort. Jeśli nie planujesz zrobić go sama, dowiedz się od znajomych, którą cukiernię polecają. Zastanów się nad napisem. Możesz poprosić o wypiek babcię, z pewnością sprawi jej to przyjemność. Taki deser będzie superzdrowy. Nie zapomnij o świeczce!

Tydzień przed
Chciałabyś, by wszyscy goście – i duzi, i mali – bawili się równie dobrze. Przygotuj więc atrakcje dla wszystkich.
Wymyśl zabawy. Trochę spokojniejszych i na wybieganie się. Nie muszą mieć jednego motywu, wystarczy, że będą bezpieczne i odpowiednie do wieku dzieci, np. przechodzenie przez tunel z koca, rzucanie do celu.
Wyciągnij albumy. Oglądanie zdjęć to dobry wstęp do opowieści o tym, jak maluch przyszedł na świat, przypominanie najzabawniejszych wydarzeń. Może pokażecie film z domowego archiwum. Pamiętaj jednak, by dawkować te atrakcje z umiarem, łatwo nimi znużyć gości i odciągnąć uwagę od samego jubilata.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

kinderbal
fotolia.com
Gry i zabawy
Jak zorganizować kinderbal?
Organizujesz przyjęcie urodzinowe dla dziecka? Pomożemy ci krok po kroku zorganizować udaną zabawę! Zapraszamy na nasz kinderbal!

Kinderbal w domu czy w kawiarni?  Coraz popularniejsze staje się urządzanie kinderbali poza domem : w restauracjach i centrach rodzinnej rozrywki. Jednak, oprócz wysokich kosztów, ten rodzaj imprezy ma również inne wady. Przede wszystkim, dziecku trudno będzie poczuć się gospodarzem takiej uroczystości, w związku z czym samo będzie czuło się gościem w obcym miejscu. Poza tym, uroczystość w domu, w przygotowaniu której bierze udział dziecko, ma swój niepowtarzalny klimat, jest przyjemnością samą w sobie. Planowanie przyjęcia dla dziecka Organizację kinderbalu zacznij od zaplanowania: ile osób zaprosicie, co zrobić do jedzenia, ile będzie to kosztować, jakie zabawy zorganizować dla dzieci . Staraj się zachować normalny porządek dnia (drzemka jest najważniejsza!). Ty znasz swoje dziecko najlepiej - dostosuj poziom zabawy do tego co może wytrzymać maluch.  Dekoracje na kinderbalu Dobrym pomysłem jest ozdobienie pokoju, w którym będą bawić się dzieci. Dzięki temu zaznaczamy, że dzień przyjęcia jest dniem wyjątkowym. Poza tym, uroczysty wygląd pomieszczenia wprowadza dzieci w nastrój zabawy. Do ozdoby mogą posłużyć baloniki – najlepiej bardzo kolorowe (tylko nie za mocno nadmuchane, aby nie pękały zbyt często, bo młodsze dzieci mogą przestraszyć się tego huku), serpentyny, kolorowe zabawki z papieru, łańcuchy i girlandy, które można kupić ale i zrobić samemu. Ozdoby mogą być porozwieszane na ścianach, drzwiach, oknach czy pod sufitem. Przyda się również konfetti. Czapeczki i maski na kinderbal Możesz je kupić w większych sklepach albo zrobić samemu. Najlepiej wyciąć je z białej tektury a pokolorowanie zostawić małym gościom. Na pewno sprawi im to wiele radości. W tym celu przygotuj dla dzieci farby, kredki, flamastry, kolorowy papier, klej i wszystko co może posłużyć do ozdoby i będzie bezpieczne dla dzieci. Możesz...

Rozwój dziecka
Ja nie chcę do domu!
...czyli jak szybko i bezstresowo ze zbuntowanym dwulatkiem dojść tam, gdzie chcesz.

Chwila powrotu z placu zabaw, od babci albo od znajomych wygląda zawsze tak samo? Malec protestuje, krzyczy, zapiera się nogami, a twoja frustracja sięga zenitu? Ten tekst jest więc dla ciebie. Gdy dziecko nauczy się chodzić, odkrywa niezależność. Większość scysji w tym wieku wynika z tego, że malec chce wykorzystać nowe możliwości – przemieszczania się, poznawania świata, wyrażania swoich pragnień. Każda przeszkoda (także mama i tata, którzy coś uniemożliwiają) denerwuje dziecko. Plac zabaw z drabinkami, piaskiem, huśtawkami, podobnie jak dom cioci pełen nieznanych pomieszczeń i tajemniczych szuflad, to miejsca atrakcyjniejsze niż własne mieszkanie. Jeśli twoja pociecha buntuje się przeciw powrotom, nie oznacza to, że w swoim domu czuje się źle. Chce jeszcze przez jakiś czas bawić się w nowym, atrakcyjnym miejscu. Twoim zadaniem jest spokojne i konsekwentne postawienie dziecku granic i wyegzekwowanie tego, o co prosisz. Aby obyło się bez krzyków i wyrywania się, uprzedź malca jakiś czas przed planowanym wyjściem od babci albo z placu zabaw, że zbliża się pora powrotu. Dziecko w tym wieku nie rozumie jeszcze, ile to kwadrans czy pięć minut. Możesz powiedzieć np.: „Postawimy jeszcze dwie babki i wracamy” albo „zjemy ciasto, pożegnamy się z babcią i pojedziemy do domu spać”. Potem musisz wykonać to, co zapowiedziałaś. Jeżeli pozwolisz na jeszcze jedną babkę, jeszcze chwilkę na kolanach cioci, malec będzie zdezorientowany i następnym razem znów zaprotestuje, w nadziei, że też mu się uda odwlec powrót. Cierpliwość wygrywa Gdy puszczają ci nerwy – głęboko odetchnij, zignoruj przez kilka chwil krzyki dziecka, a potem wróć do niego i wyjaśniaj, że trzeba już wracać. - Nie ustępuj „dla świętego spokoju” – w ten sposób tylko pokażesz, że krzykiem da się wymusić na tobie ustępstwa. - Opowiedz dziecku,...

Wychowanie
Maluch u fryzjera
Pan z nożyczkami, w ręku może wydawać się dziecku groźny, jak nieznany gatunek lekarza. Zobacz, jak odnieść sukces podczas pierwszego strzyżenia.

Obcinanie włosów jest dla ciebie tak oczywiste, jak mycie zębów. A dla dziecka? Wszystko, co nowe, budzi jego niepokój. Aby uniknąć kłopotów, potrzebny jest odpowiedni fryzjer i „odczarowanie” sytuacji strzyżenia, czyli odpowiednie przygotowanie dziecka przed wizytą. 1. Spróbuj oswoić temat Zabierz ze sobą dziecko, gdy planujesz krótką wizytę u fryzjera (nie bierz go na długie farbowanie, może tylko się zniechęcić). Pozwól dziecku obejrzeć salon, usiąść na fotelu, dotknąć pędzli, szczotek. Taka wspólna wyprawa pomaga budować przekonanie, że fryzjer to nic groźnego. 2. Zaimprowizuj zabawę Możecie bawić się przed domowym lustrem w obcinanie włosów „na niby”. Pozwól maluchowi „ostrzyc” lalkę lub misia. Ale pamiętaj: „na niby”. Istnieje ryzyko, że jeśli zabawa spodoba się dziecku, za kilka dni w domu wszystkie lalki będą łyse albo maluch, na chwilę spuszczony z oczu, spróbuje obciąć swoje włosy. 3. Uprzedź fakty Opowiedz dziecku ze szczegółami o wszystkich etapach pobytu u fryzjera – o zakładaniu pelerynki, myciu lub zwilżaniu głowy i suszeniu włosów suszarką. Jeżeli którakolwiek z tych czynności przeraża malca (wiele dzieci boi się suszarki lub zbyt gorącego strumienia powietrza), podczas wizyty poproś fryzjera, aby z tej części usługi zrezygnował. Jeśli u chłopca strach wzbudza maszynka – poproś o strzyżenie nożyczkami. Trwa ono dłużej, lecz często daje nawet ładniejsze efekty. 4. Zadbaj o dobrą motywację Przed wizytą u fryzjera możesz wybrać się z dziewczynką do sklepu, aby kupić nowe, atrakcyjne ozdoby do włosów, które przydadzą się po strzyżeniu. Mała modnisia będzie bardzo zadowolona. Chłopcu możesz kupić nową czapkę z daszkiem: na nowej fryzurze będzie lepiej leżeć. 5. Szukaj miejsca miłego dla dziecka Wybierając salon, bardziej niż reklamami kieruj się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak