
Co z tego, że "The Power of Love" to reklama. Pozwala nam się zatrzymać, pomyśleć o tym, co w życiu jest ważne. Nie kolejny gadżet, kolejna zabawka... Dziecko potrzebuje przede wszystkim naszej miłości i czułej uwagi. Wiktu i opierunku też, ale przede wszystkim naszego dotyku, przytulenia. Ktoś może obawiać się, że w ten sposób rozpuści dziecko. Błąd! Mądry rodzic wie, jak do tego nie dopuścić.
Przytulanie czyni cuda
Przytulając dziecko, pokazujemy mu miłość, ale sprawiamy też, że czuje się ono bezpieczne,staje się ufne, budujemy więź (w czasie przytulania wydziela się oksytocyna, która także jest wydzielana podczas porodu i karmienia piersią, obniża się poziom kortyzolu, hormonu stresu).
Psychologowie przestrzegają, że brak bliskości może grozić zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka, a o organizatorzy ogólnopolskiej akcji "Przytulenie ma znaczenie" zbadali, że maluchy, które nie są przytulane, mają również problemy zdrowotne, częściej chorują, są mniej odporne lub nie przybierają na wadze. I odwrotnie przytulane dzieci (chłopcy i dziewczynki):
- są bardziej otwarte i pewne siebie,
- chętniej poznają nowe osoby,
- są bardziej otwarci na wiedzę i doświadczenia
- mają mniej kłopotów z przystosowaniem do zasad panujących w przedszkolu, szkole, a finalnie – w pracy,
- chętniej dzielą się przeżyciami z rodzicami
- są zdrowsi i mniej nerwowi.
Kiedy przytulamy? – wyniki badań
Organizatorzy akcji spytali rodziców, kiedy przytulają swoje dzieci. Na to pytanie 74 proc. ankietowanych odpowiedziało, że przytula swoje dziecko, wtedy gdy płacze, gdy jest przestraszone (72 proc.) lub chore (71 proc.). Jednocześnie zbliżony odsetek osób okazuje ten gest bez specjalnych powodów (71 proc.), co wskazuje na wewnętrzną potrzebę okazywania czułości.
Kolejne pytanie dotyczyło wieku dziecka, do jakiego można je przytulać. I tak, 95 proc. badanych nie uznaje granicy wieku, do której wypada przytulać dzieci, jednak to mężczyźni częściej niż kobiety twierdzą, że taka granica przytulania istnieje. Dla 58 proc. ankietowanych jest to wiek 12 lat.
Obejrzyj wzruszający film o tym, że miłość i przytulenie czyni cuda. Choć podpisy są po angielsku, z doświadczenia wiemy, jaka jest reakcja rodziców, gdy dziecko płacze: "Jest głodne!".
ZOBACZ TEŻ: listę rzeczy, które tata może zrobić przy niemowlaku

1. ...płacze? Świetnie! To znaczy, że choć nie umie jeszcze mówić, potrafi zadbać o siebie i wezwać cię na pomoc , gdy czegoś mu brakuje (np. jedzenia, przytulania lub uwagi) albo coś mu przeszkadza (np. zatkany nosek albo zbyt wysoka temperatura otoczenia). Płacz niemowlęcia bywa uciążliwy, a marudzenie nie do zniesienia, ale niepokojąca jest dopiero obojętność na nieprzyjemne doznania. Polecamy: Dlaczego płaczesz, skarbie? 2. ...hałasuje? Cudownie! Gdy z upodobaniem wali łyżką w garnek, stuka w pokrywkę albo wali jak opętany w bębenek, cieszy się tym, że wiele może: "To JA sprawiam, że robi się głośno!" – myśli i dlatego sprawia mu to tak wielką frajdę. A przy okazji z każdym stuknięciem doskonali sprawność rąk. 3. ... chce jeść rękami? Bardzo dobrze! Dzieci, które jedzą rękami, zamiast grzecznie pozwalać, by nakarmiono je łyżeczką, są szczuplejsze i chętniej sięgają po zdrowe pokarmy niż ich mniej samodzielni, karmieni papkami rówieśnicy. 4. ... ucieka przed tobą na czworakach? Gratulacje! Biegając po domu na czworakach ćwiczy mięśnie, koordynację oraz mózg. W ten sposób dba także o swój kręgosłup (dzięki raczkowaniu prawidłowo kształtują się jego krzywizny) oraz panewki biodrowe. Przeczytaj: Raczkowanie też jest ważne! 5. ... zagląda we wszystkie kąty? Brawo! Myszkując po mieszkaniu bada swoje otoczenie, co świadczy o tym, że jest bardzo mądry. Otwierając szuflady, wciskając guziczki pilota czy próbując złapać kota gromadzi najróżniejsze doświadczenia i wiedzę o tym, co go otacza. 6. ...upuszcza przedmioty? Fantastycznie! Nie denerwuj się, gdy po raz dziesiąty (albo pięćdziesiąty) schylasz się po rzuconą przez malucha zabawkę. To znak, że malec nie tylko nauczył się...

Badania przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że wystarczy przeżyć kilka negatywnych zdarzeń w dzieciństwie, aby aż 17-krotnie! częściej podjąć próbę samobójczą, w porównaniu do osób bez takich obciążeń. Największe spustoszenie w psychice dziecka czyni przemoc fizyczna. Polska w fatalnej czołówce "Polska jest dziś drugim po Niemczech krajem w Europie z największym odsetkiem zakończonych zgonem samobójstw wśród młodych ludzi. To bardzo niepokojące" – podkreśla prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dr Monika Sajkowska. Badania przeprowadzono wśród 1772 studentów z pięciu uczelni w Polsce, w wieku 18-25 lat, na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Ministerstwa Zdrowia. Prawie 80 proc. z badanych przyznało się, że doświadczyło w dzieciństwie co najmniej jednej formy krzywdzenia lub dysfunkcji w rodzinie. Badania pokazują, że ci z nich, którzy doświadczyli kilku negatywnych zdarzeń w dzieciństwie , wielokrotnie częściej podejmują próby samobójcze. Ale nie tylko. Częściej też okaleczają się i nie mają bliskiej osoby. Negatywne doświadczenia w dzieciństwie Co to znaczy negatywne doświadczenia w dzieciństwie? W języku angielskim są one określane jako ACE, czyli Adverse Child Experiences i są to silnie stresujące wydarzenia, powtarzające się we wczesnym okresie życia. Należą do nich m.in.: przemoc fizyczna, przemoc emocjonalna, wykorzystywanie seksualne, zaniedbanie, rozwód lub separacja rodziców, uzależnienia, choroby psychiczne, bycie świadkiem przemocy domowej, zachowania przestępcze członków rodziny. Zdaniem naukowców, mają one długofalowe konsekwencje i wywierają negatywny wpływ na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w późniejszym życiu. Ponad trzy czwarte studentów - 77 proc. - doświadczyło co najmniej jednej formy krzywdzenia lub dysfunkcji w...

Chociaż dziecko nie rozumie jeszcze, co do niego mówimy, to my możemy zrozumieć język niemowląt. Wystarczy uważna obserwacja i otwarty umysł! Poza tym niemowlę doskonale potrafi zrozumieć nasze emocje. Kiedy jest akceptowane i kochane, znacznie lepiej się rozwija. Jak zrozumieć język niemowląt? Dziecko rodzi się z pewnym potencjałem. Jest od początku osobą, która we właściwy sobie sposób reaguje na świat . Zdrowy noworodek lubi przytulać się całym ciałem do mamy, uwielbia być głaskany. Dotykaj noworodka jak najwięcej, sprawiają mu przyjemność delikatne, płynne ruchy. Przestrach wzbudzają zbyt głośne dźwięki czy gwałtowne poruszenia. Dziecko ma wówczas wrażenie, że rodzice za chwilę go upuszczą. Grażyna Kmita, psycholog z Zakładu Zdrowia Rodziny Instytutu Matki i Dziecka, twierdzi, że niezwykle ważne jest dostrojenie się emocjonalne do dziecka, umiejętność subtelnego wsłuchania się w emocje niemowlaka .Wiele mam rozmawia ze swoim dzieckiem jeszcze przed jego narodzeniem , opowiadając mu o świecie i traktując już wtedy jako osobę. Na oddziale położniczym można zaobserwować, jak mamy, przewijając dziecko, opowiadają mu o tym, co robią, zachwycają się, jaki ma śliczny brzuszek, rączki, nóżki. Próbują przejąć punkt widzenia dziecka i z jego perspektywy nazywają świat. Ten dialog na gesty, miny, dźwięki, toczy się między mamą a ciekawym świata dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia. W ten sposób mama uczy się języka niemowląt, by móc nawiązać głęboką więź z dzieckiem. Poznaj mowę ciała noworodka Zmysły noworodka są w pełni rozwinięte. Język niemowląt jest pełny odruchów. Już od pierwszych dni rozpoznaje po zapachu mamę. Krzywi się, ściąga brwi, zaciska usta, gdy podać mu do ust coś słonego czy gorzkiego.Kiedy mama jest zdenerwowana, dziecko potrafi odmówić ssania, płacząc przy tym wniebogłosy. Gdy lękliwy tata niepewnie...