bliźniaki, bliźnięta, dzieci, noworodki, niemowlaki
© Elena Stepanova - Fotolia.com
Pielęgnacja

Ty też dasz radę!

Opieka nad bliźniakami to ciężka praca. Masz prawo być czasem wykończona i rozdrażniona. Co zrobić, by ułatwić sobie życie?

1. Poproś o pomoc

Potrzebują jej często mamy jednego dziecka, a więc tym bardziej ty. Do opieki zaangażuj męża (świetnie sprawdzi się w czasie kąpieli maluszków i gdy będą miały kolkę, bo jest zazwyczaj spokojniejszy), swoją mamę, siostrę (może zajęłyby się gotowaniem?). Rozważ zatrudnienie opiekunki choć na kilka godzin. Taka pomoc jest szczególnie ważna w pierwszych miesiącach.

2. Wprowadź stały plan dnia

Tobie ułatwi organizację domowego życia, a twoim maluchom da poczucie bezpieczeństwa.

3. Pogódź się z faktem, że dziecko czasem płacze

Robią to nie tylko bliźniaki, a ty przecież nie jesteś w stanie się rozdwoić. Jeśli karmisz jednego smyka, a drugi zaczyna głośno protestować, nie panikuj, tylko dokończ karmienie, a potem zajmij się drugim malcem.

4. Wejdź na stronę www.blizniaki.net

Tam znajdziesz mnóstwo porad dotyczących wychowania dwójki dzieci. Poza tym będziesz mogła podzielić się swoimi opiniami i troskami z innymi rodzicami bliźniaków. A może nawet zawrzesz przyjaźń?

5. Powieś na lodówce zdjęcie ośmioraczków

Uczyniła tak jedna z mam bliźniaków. Za każdym razem, gdy jej się wydawało, że na pewno nie da już rady, spoglądała na zdjęcie. I wtedy zawsze się szybko uspokajała, myśląc sobie, że przecież inni mają jeszcze trudniej :-) Jak widać, proste sposoby też mogą działać!

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

bliźniaki, bliźnięta
Fotolia
Niemowlę
Świat bliźniaków: wszystko, co powinnaś wiedzieć o bliźniakach
Mamy bliźniaków czują podwójną radość, ale też mają dwa razy więcej obowiązków i dwa razy mniej czasu dla siebie. Jak wygląda życie z dwójką noworodków?

Bliźniaki pobudzają wyobraźnię i skłaniają do zadawania pytań: jak to jest mieć bliźnięta? Co łączy te dzieci, które znają się od początku swojego istnienia? Czy bliźnięta mają swój własny język, którym się porozumiewają? Przyjrzyjmy się więc bliźniakom i spróbujmy odpowiedzieć na nurtujące cię pytania dotyczące świata bliźniąt . Bliźnięta: poród w ciąży bliźniaczej Czy poród bliźniąt różni się od porodu jednego dziecka? – Właściwie nie różni się niczym od pojedynczego – wspomina Beata, mama dwumiesięcznych bliźniaków i pięcioletniego synka. – Tyle że gdy urodziłam Marysię, pomyślałam, że normalnie miałabym już poród z głowy. Tymczasem czekała mnie jeszcze powtórka. Na szczęście drugi maluch zwykle „wyskakuje” łatwiej, bo ma już utorowaną drogę przez pierwszego. Nie wszystkie bliźniaki jednak przychodzą na świat siłami natury. Większość rodzi się przez cesarskie cięcie . Powód? Rzadko obydwa maluchy są ułożone główkowo (a inna pozycja utrudnia poród). Bliźnięta rodzą się przed terminem Najczęściej bliźnięta rodzą się przed terminem, około 35–37. tygodnia ciąży . Nie jest to powód do niepokoju, gdyż zwykle ich rozwój w 36. tygodniu odpowiada rozwojowi jednego dziecka w 40. Bliźniaki są jednak często mniejsze, trudno przecież wymagać, by dwójka dużych dzieci mieściły się w jednym brzuchu. Nawet dwukilogramowym dzieciom jest tam ciasno, mogą na siebie naciskać, bywa, że jeden z nich jest silniejszy i szybciej rośnie. Dlatego bliźnięta po urodzeniu są objęte szczególnie troskliwą opieką lekarską. Opieka lekarska nad bliźniętami po porodzie W pierwszym roku życia bliźnięta co 4–6 tygodni powinny być w przychodni na kontrolnej wizycie. Dobrze też, by dzieci zostały zbadane przez neurologa. Czasem bowiem bliźniaki potrzebują rehabilitacji. Zdarza się także, że...

ciąża bliźniacza
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Rozpoznawanie i przebieg ciąży bliźniaczej
Ciąża bliźniacza różni się nieco od ciąży pojedynczej, zwłaszcza jeśli chodzi o jej prowadzenie, poród i opiekę nad noworodkami z ciąży mnogiej.

Ciąża bliźniacza, tak jak każda ciąża mnoga (tzn. również taka, z której urodzą się trojaczki, czworaczki itd.), jest uznawana przez lekarzy za ciążę wysokiego ryzyka . Dlatego po jej stwierdzeniu kobietę otacza się bardzo staranną opieką medyczną – mówi dr hab. n. med. Ewa Dmoch-Gajzlerska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Lekarz prowadzący ciążę wyznacza wizyty kontrolne nie raz w miesiącu, ale częściej. W trzecim trymestrze ciąży odbywają się one co 3, a nawet co 2 tygodnie. Także badania krwi i moczu wykonuje się częściej, żeby stale kontrolować ewentualne niepokojące zmiany i szybko na nie reagować. Ciąża bliźniacza: Obciążenie organizmu matki Na co zwracać uwagę? Jak o siebie dbać? Poród bliźniąt Życie z bliźniakami Ciąża bliźniacza jest podwójnym wysiłkiem dla ciężarnej Ciążą bliźniacza to duże obciążenie dla organizmu kobiety. Musi on dostarczyć substancji odżywczych dwojgu intensywnie rozwijającym się dzieciom. Także przyrost masy ciała u przyszłej mamy bliźniąt jest znacznie szybszy, nierzadko nadmierny. Zdarza się, że przybiera ona na wadze nawet 30 kilogramów (podczas gdy za przyrost w normie uznaje się 15-19 kg). W związku z tym bardziej dokuczają różne ciążowe dolegliwości : silniejsze nudności i wymioty w pierwszym trymestrze, szybkie męczenie się , żylaki, obrzęki , kłopoty z trawieniem i ze snem (w brzuchu aktywnych jest przecież dwoje dzieci!), niebolesne skurcze macicy, która szybko się rozciąga. Mama bliźniąt, będąc w ciąży, powinna pamiętać o tym, że musi szczególnie dbać o dietę. Zapotrzebowanie na witaminy, składniki mineralne i białko jest u niej teraz zwiększone. Z drugiej strony jadłospis ciężarnej nie powinien sprawiać, że będzie jeść za dwoje, a tym bardziej za troje. Racjonalne odżywianie i przyjmowanie...

kobieta, poród, noworodek
fotolia
Poród naturalny
Matki podczas porodu są silne i piękne – udowadnia amerykańska fotografka
Poród, moment narodzin dziecka to cudowne doświadczenie. Jesteś świadkiem pierwszego oddechu dziecka i z wrażenia sama tracisz oddech – tak o swojej pracy opowiada fotografka narodzin Leilani Rogers, w rozmowie opublikowanej na Babycenter.com.

Fotografka wraz ze swoim aparatem asystowała przy 50 porodach . Wszystkie były dla niej wyjątkowe i nietypowe. Jednak kilka z nich pozostawiło w jej pamięci niezatarte ślady. Jednym z takich wydarzeń był poród bliźniaków . Jeden z nich – drugi w kolejności – narodził się szczelnie zakryty workiem owodniowym. Zobacz także: Poród jest piękny. Nie wierzysz? Zobacz zdjęcia "To był decydujący moment w moim życiu zawodowym. To wtedy postanowiłam, że zostanę fotografem narodzin . To scementowało moją miłość do tego gatunku fotografii. Tym zdjęciem potwierdziłam swoje miejsce w branży fotograficznej." I dodaje: "Warunki były bardzo trudne. Pokój był mały, było ciemno, wokół wiele osób, które pomagały dziecku w przyjściu na świat . A mimo to, udało się uchwycić ten moment jednym szybkim kliknięciem aparatu. Nie zdawałam sobie sprawy, co tak naprawdę udokumentowałam. Zobaczyłam to dopiero później, wieczorem, gdy przeglądałam kadry z całego dnia. Płakałam, gdy patrzyłam na to zdjęcie, bo było takie rzadkie, takie piękne. Czułam się wyróżniona, jako świadek tego zdarzenia."     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); I have been (impatiently) waiting for Leilani Rogers, Photographer to share this epic picture. I am friends with the... Posted by Birth Without Fear on 7 lipca 2013   Kolejnym zdjęciem, które wspomina Leilani Rogers jest zdjęcie z porodu domowego. Na fotografii widać małą, siedmioletnią dziewczynkę, która siedzi z mamą w basenie i pomaga jej podczas porodu, dotykając jej pleców.         Leilani...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj