spacer z noworodkiem zimą
Piotr Ratajski
Pielęgnacja

Ubieranie na dwór

Spacery są bardzo ważne dla zdrowia, więc choć wolałabyś zostać w domu, ubierz dziecko cieplutko i idź. Ty też na tym skorzystasz.

Żeby wyjść z Marysią na dwór, jej mama musiała się dobrze przygotować. Najpierw sprawdziła temperaturę za oknem, bo od tego zależał wybór garderoby (cienszy kombinezon lub grubszy, gdy powietrze staje się mroźne). Potem musiała dziecko nakarmić. Bo im młodszy maluch, tym większe zdradzałby niezadowolenie na przechadzce z pustym brzuszkiem. Po karmieniu przyszedł czas na zmianę pieluszki, brudna – jak wiadomo – bywa przyczyną szybkich i nerwowych powrotów do domu.

Poddawana spokojnym, rutynowym czynnościom Marysia zasnęła przed zakładaniem kombinezonu. To znaczy, że ubieranie przebiegło wyjątkowo spokojnie. Niemowlęctwo to chyba jedyny czas, gdy dziewczynki nie lubią się stroić. Do wszystkiego trzeba przecież dorosnąć.


Wszystkie dziecięce ubranka, które będą ci potrzebne, połóż w zasięgu ręki. W trakcie ubierania nie będziesz przecież mogła zostawić malucha samego, by np. szukać jego czapeczki. Rozsunięty kombinezon rozłóż na przewijaku lub na stole zapięciem do góry. Rozchyl go tak, abyś mogła od razu włożyć dziecko do środka. Delikatnie połóż na nim maleństwo (fot. 1).

Ubieranie007884.jpg
Piotr Ratajski


Nasuń na główkę malucha cienką czapeczkę. Najlepiej jeśli jest wykonana z bawełny. Staraj się nie unosić główki, tylko delikatnie obracając ją, wsuń czapkę na właściwe miejsce. Zwróć uwagę, czy uszka nie zostały zawinięte. Jeśli kombinezon ma kaptur, a na dworze nie jest zbyt chłodno, jedna czapeczka wystarczy (fot. 2).

 

Ubieranie007887.jpg
Piotr Ratajski


W mroźny dzień załóż dziecku drugą cieplejszą czapkę, np. wełnianą (jeśli maluch nie jest uczulony na wełnę). Dobra powinna zakrywać uszy i czoło dziecka, najlepiej też, by była wiązana pod brodą. Nie wszystkie maluszki jednak tolerują ten patent. Warto poszukać modelu, który będzie dla twojego dziecka do zaakceptowania (fot. 3).

 

 

Ubieranie007891.jpg
Piotr Ratajski


Wsuń jedną i drugą rączkę dziecka w rękawy kombinezonu. Ubranko na jesienny spacer różni się od zimowego grubością. Bądź delikatna, aby przed wyjściem z domu nie wprawić maluszka w zły humor. Najlepiej jeśli rękawy kombinezonu mają doszyte rękawiczki. Dzięki temu nie tracisz czasu na zakładanie jeszcze jednego elementu garderoby (fot. 4).

 

 

Ubieranie007898.jpg
Piotr Ratajski


Teraz pozostaje jeszcze włożyć  nóżki w nogawki. W tym celu niezbyt mocno przytrzymaj stópkę dziecka – bo maluszki nie lubią, gdy się ogranicza ich ruchy – i nasuń na nią nogawkę. Postaraj się nie przedłużać tej czynności, aby maleństwo spowite w ciepły kombinezon nie zaczęło się pocić. To właśnie z tego powodu ubieranie na spacer rozpoczynałaś od zakładania czapki (fot. 5).

 

 

Ubieranie007903.jpg
Piotr Ratajski


Zapnij kombinezon. Gdy podjedziesz suwakiem pod szyję, zwróć uwagę na bródkę dziecka. Jeśli maluszek wierci się, przytrzymaj delikatnie główkę, by nie przyciąć zamkiem skóry. To bardzo bolesne doświadczenie, nie tylko dla tak malutkiego człowieka. Teraz sama szybko się ubierz. Zakładamy, że wszystkie ubrania masz już pod ręką. A makijaż i fryzura nie będą ci teraz zajmować czasu (fot. 6).

 

 

Ubieranie007908.jpg
Piotr Ratajski


Włóż dziecko do śpiworka od wózka. A jeśli takiego nie masz, owiń je grubszym kocykiem. Możesz to zrobić w pokoju, w którym ubierałaś dziecko. Ale jeśli masz taką możliwość, przenieś dziecko do przedpokoju, gdzie stoi wózek lub na klatkę schodową. Wszystko po to, by maluchowi nie było za gorąco. Podczas spaceru sprawdzaj, czy dziecko się nie przegrzało, dotykając skóry na karczku (fot. 7).

 

 

Ubieranie007916.jpg
Piotr Ratajski


W roli instruktora: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna, prowadzi szkołę rodzenia w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.
Jako modelki: Katarzyna Wosińska z córeczką Marysią.
Zdjęcia: Piotr Ratajski.
Stylizacja: Katarzyna  Misiak.
Dziękujemy  firmie  Besta Plus za  wypożyczenie  kombinezonu (www.bestaplus.pl)

 

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

Piotr Ratajski
Pielęgnacja
Jak krok po kroku założyć noworodkowi body. Instrukcja ze zdjęciami
Przygotowałaś tyle pięknych ubranek, a tu klops – noworodek nie lubi się ubierać. Zobacz, jak ubrać dziecko dzięki sprytowi i delikatności.

Jak każdy noworodek, Marysia postanowiła zaprotestować, gdy mama podczas naszej sesji zaczęła ubierać ją w body. Przecież dziś była już przebierana. Wszystkie niemowlęta są mało tolerancyjne wobec potrzeby rodziców oglądania ich w różnych kreacjach. Warto im tych przebieranek oszczędzić, a jeśli są konieczne – działać sprawnie i delikatnie. Kiedyś dziecko je polubi.  Marysia też jest tego przykładem – zobaczcie jej minę na ostatnim zdjęciu. Na jej przykładzie pokazujemy, jak ubierać noworodka, a dokładnie, jak założyć body , czyli praktyczną dziecięcą bieliznę , która nie zwija się na plecach i pozwala na łatwą zmianę pieluszki. Oto kolejne etapy ubierania dziecka . Zbierz body w dłoniach i rozciągnij mocno wokół wycięcia na głowę. Potem delikatnie nałóż je na tył główki i zdecydowanym ruchem zsuń przód body pod bródkę. Jeśli ubranko będzie cały czas mocno rozciągnięte, buzia noworodka nie ucierpi. Podkładając dłoń, lekko unieś główkę i kark dziecka. Ułóż body równo wokół jego szyi i ramion (fot. 1). Podobnie jak z wycięciem na głowę postępuj z rękawkiem. Rozciągnij go i zbierz, aby był jak najkrótszy. Potem wsuń do środka palce i chwyć piąstkę malucha, aby jego palce nie zaczepiały się o materiał. Postaraj się zrobić to szybko, bo dziecko może się denerwować, gdy unieruchomisz mu rękę. Nie ciągnij jej, ani na siłę nie prostuj (fot. 2). Delikatnie przytrzymując rączkę, naciągnij rękawek (a rączkę do rękawa). Spróbuj odwrócić uwagę dziecka od tego, co mu się nie podoba podczas ubierania i w podobny sposób załóż drugi rękaw. Podczas ubierania dziecka możesz do niego czule przemawiać albo nucić. (fot. 3). Przetocz dziecko na bok, wsuwając dłoń pod pośladki i robiąc lekki obrót pupą. Starannie...

jak ubierać noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak ubierać noworodka: w domu, do snu, na spacer i na wyjście ze szpitala
Młodym rodzicom niekiedy trudno jest ocenić, czy maleńkie dziecko jest odpowiednio ubrane. A wszystkim przecież zależy, by nie było mu ani za gorąco, ani za zimno. Podpowiadamy, jak ubierać noworodka w domu, do snu w nocy, a także na spacer. Z naszego tekstu dowiesz się też, jak ubrać dziecko, gdy po raz pierwszy wracacie z nim do domu ze szpitala.

Jak ubierać noworodka? Tak, aby jego ubiór był dostosowany do pory roku i panującej wokół temperatury. Choć na początku ubieranie dziecka może wydawać się skomplikowaną sztuką, znajomość przedstawionych w tekście zasad, rozwieje wątpliwości. Wyjaśnimy, ile warstw powinien mieć na sobie noworodek w różnych sytuacjach. Sprawdź, jakie ubranka będą odpowiednie dla dziecka w domu, a jakie warto zakładać, gdy wychodzi się z nim na spacer.  Spis treści :  Jak ubierać noworodka w domu? Jak ubierać noworodka do snu? Jak ubierać noworodka na spacer? Jak ubrać noworodka w szpitalu? Jak sprawdzić, czy noworodkowi jest ciepło? Od czego zacząć ubieranie noworodka? Ubieranie noworodka krok po kroku Jak ubierać noworodka w domu? To, jak ubierać noworodka w domu, zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym znajduje się maluszek. Oto nasza ściągawka, z której możesz skorzystać, by wiedzieć, jak odpowiednio ubrać dziecko:   26 stopni Celsjusza  – body z krótkim rękawem. 24-25 stopni Celsjusza  – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem. 22-23 stopnie Celsjusza  – cienki śpiworek + pajacyk. 20-21 stopni Celsjusza  – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem. 18-19 stopni Celsjusza  – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem. 16-17 stopni Celsjusza  – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki. poniżej 16 stopni Celsjusza  – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki + rękawiczki + czapeczka. Jak ubierać noworodka do snu? Sposób ubierania noworodka do snu również zależy od temperatury w pokoju malucha. Niekiedy nawet w upały w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura może nie być zbyt wysoka i odwrotnie – w zimie, ze względu na ogrzewanie, może...

dziecko, niemowlę, jesień, ubranko
Pielęgnacja
Ciuszki na chłody
Nie za ciepło, ani niezbyt przewiewnie. Odpowiednio do pogody i tak, aby dziecku było wygodnie. Trudna sprawa z tym ubieraniem maluszka.

Nasza lekarka opowiedziała mi ostatnio anegdotę o parze rodziców, którzy kilka dni temu wpadli do jej gabinetu z podejrzeniem, że ich dziecko dostało krzywicy . Objawy klasyczne: maluch pocił się na potęgę i non stop płakał. Kiedy pani pediatra zajrzała do wózka, przez moment nie mogła wykrztusić ani słowa. Maluszek leżał... owinięty w dwa grube koce i miał na sobie cztery warstwy ubrań. Okazało się, że jego pot i płacz wynikały po prostu z przegrzania ! Lekarka wyjaśniła nazbyt troskliwym rodzicom, że krzywica zdarza się, ale rzadko, bo teraz podaje się dziecku witaminę D przez cały rok. O wiele częściej maluchy łapią zwykłe jesienne infekcje, których przyczyną może być niewłaściwe ubieranie: za lekko albo, jak w opowieści naszej lekarki, o wiele za ciepło. Zobacz zatem, co zakładać dziecku, aby uniknąć ubraniowych wpadek. BODY Zapinane między nóżkami malca body osłania plecki i utrzymuje pieluszkę na swoim miejscu. Wybieraj tylko wykonane w stu procentach z bawełny – dzięki naturalnemu materiałowi malcowi będzie ciepło, ale się nie spoci. Nasza rada. Zakładając body, nie podnoś główki malca, ale delikatnie przekręcaj go na boki. To ważne, bo dziecko poprzez codzienne ubieranie i rozbieranie uczy się prawidłowych wzorców ruchu. ŚPIOSZKI Wybierz o jeden rozmiar większe – zbyt ciasne śpioszki krępują ruchy malca i uniemożliwiają prawidłowy rozwój .  Najłatwiejsze do zakładania są śpioszki z zatrzaskami na całej długości. Wystarczy, że ułożysz dziecko na rozpiętym ubranku, włożysz rączki do rękawów, a nóżki do nogawek i zapniesz guziczki! Śpioszki mogą mieć sztuczne domieszki, unikaj jednak rzeczy z weluru, ponieważ gorzej przepuszczają powietrze. Nasza rada. Wkładając śpioszki, nie prostuj na siłę rąk i nóg dziecka. Delikatnie popukaj w łokieć albo kolanko, a maluch sam zrobi to, czego od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj