CENTRUM ZDROWIA DZIECKA - pomoc dla rodziców dzieci z CZD
ulotka2
Pielęgnacja

Umiemy być solidarni! Wspaniała akcja dla rodziców chorych dzieci z CZD

Mamy z maluchami trafiają do Centrum Zdrowia Dziecka w dzień i w nocy, przywożone karetką lub helikopterem. Nierzadko przebiega to w dramatycznych okolicznościach, gdy nie myśli się o pakowaniu. Mieszkańcy Wawra, dzielnicy, w której stoi CZD, skrzyknęli się, by pomóc takim rodzicom. Pranie? Świeża bluzka? Kawa? Nie ma sprawy!

Do Centrum Zdrowia Dziecka trafiają mamy z chorymi dziećmi (nie tylko mamy, oczywiście, ale najczęściej właśnie one) nawet z najdalszych zakątków Polski. Ponieważ prawie zawsze chodzi o czas, od którego zależy zdrowie czy nawet życie malucha, nie mają głowy do tego, by się w tak dramatycznych okolicznościach skrupulatnie pakować.
Tymczasem nierzadko pobyt chwilowy zamienia się w wielomiesięczny, a nie każdy ma pomoc rodziny, która dowiezie niezbędne rzeczy – zwykle jest to zbyt duży koszt. Oczywiście, szpital stara się pomóc potrzebującym rodzicom, ale nie zawsze wszystko się da zrobić.

Dlatego Anna Ojer, jedna z mieszkanek Wawra (czyli warszawskiej dzielnicy, gdzie znajduje się Centrum Zdrowia Dziecka), która doświadczyła życia na szpitalnym oddziale, postanowiła pomóc rodzicom przebywającym daleko od domu. Widząc, jak bardzo ułatwiłoby im życie zwykłe, regularne pranie (za darmo, a nie w płatnym szpitalnym automacie) czy nowa (czyli używana, od kogoś, ale w dobrym stanie) bluzka, nie mówiąc o ubrankach dla dziecka - założyła grupę na fejsbuku 
SOS - mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD. Chętni mogą poprzez grupę przekazywać szpitalowi, rodzicom i małym pacjentom ubrania, zabawki, koce oraz usługi, np. pranie, obiad czy transport, jeśli ktoś zgłosi taką potrzebę. Anna Ojer podkreśla, że odzew mieszkańców Wawra jest ogromny i właśnie dzięki ich zaangażowaniu akcja ma coraz większy zasięg.

Czego potrzebuje mama z dzieckiem w CZD? Naprawdę, niekiedy po prostu bluzki, koca czy kapci dla siebie, a ubranka dla dziecka – tyle, aby przetrwać. Wszyscy zainteresowani pomocą dla  rodziców chorych dzieciaków z CZD, dołączajcie do grupy!

Rodzice i opiekunowie hospitalizowanych dzieci - zgłaszajcie swoje potrzeby (wszystkie!) na grupę SOS - mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD - to miejsce, gdzie pomagają wspaniali ludzie.   
 

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

Wyniki plebiscytu mamotoja.pl na Supermamę 2019
AdobeStock
Aktualności
Wyniki plebiscytu na Supermamę 2019. Kto zdobył ten zaszczytny tytuł?
Jesteście ciekawe, kto został tegoroczną laureatką plebiscytu mamotoja.pl na Supermamę? Zwyciężczyni pokonała konkurentki miażdżącą przewagą waszych głosów. Poznajcie ją!

Do naszego plebiscytu na Supermamę 2019 wytypowałyśmy 8 wspaniałych mam, a to wy waszymi głosami wybraliście zwyciężczynię. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem waszego zaangażowania i dziękujemy za wszystkie oddane głosy. Zdecydowaliście, że wygrać powinna Katarzyna Błędowska. Serdecznie gratulujemy! Wybór Supermamy 2019 Wybranie jednej z ośmiu kandydatek nie było łatwą sprawą. Przecież tak naprawdę każda z nich zasługuje na miano Supermamy. Wśród mam wytypowanych do tytułu znalazły się np. Danuta Wałęsa (żona byłego prezydenta) czy aktorka Olga Frycz. Nie wszystkie kandydatki to osoby powszechnie znane, ale wszystkie łączy jedno – pasja do macierzyństwa . Np. nominowana Agata Komorowska to autorka bloga, na którym nie boi się mówić o swoich błędach i słabościach związanych z wychowywaniem czwórki dzieci. Patrycja Krzymińska, mama dwójki dzieci, to inicjatorka zbiórki do ostatniej puszki prezydenta Adamowicza, dzięki której uzbierano dla WOŚP dodatkowe 16 mln złotych. Anna Ojer, również poczwórna mama, od 3 lat pomaga rodzicom chorych dzieci przebywających w Centrum Zdrowia Dziecka, pokazując tym samym, że pomaganie wcale nie musi być trudne. A Patrycja Piekutowska, podwójna mama, wybitna skrzypaczka i pedagog, stworzyła cykl siedmiu koncertów „Otwarte Serca – Mistrzowie Muzyki, Biznesu i Kardiochirurgii Dzieciom”, z których dochód został przeznaczony na zakup sprzętu medycznego. Kto stanął na podium w plebiscycie na Supermamę 2019? Oto jak głosowaliście: 1 miejsce Największą liczbę głosów oddaliście na Katarzynę Błędowską , mamę nastoletniej córki, z którą wspólnie prowadzi vloga OMatkoiCórko!, a także jest autorką książki o tym samym tytule. Takich relacji, jak pani Katarzyna ma z własną córką, można tylko pozazdrościć! Jej vlog jest ogromnym wsparciem i inspiracją dla wszystkich rodziców. Uświadamia, że...

Karolinka Karczewska
Archiwum prywatne
Aktualności
Może dzięki tobie Karolinka kiedyś będzie chodzić?
Karolinka ma zespół Downa, uszkodzony rdzeń kręgowy, a przez to niedowład nóżek i rączek. Lekarze mówią, żeby nie tracić nadziei. Jednak dziewczynka bardzo potrzebuje pomocy.

Dwa lata temu Karolinka była bohaterką reportażu w "Mamo, to Ja". Miała zespół Downa, wadę serca, jednak najbardziej zwracało uwagę to, że dziewczynka bardzo słabo porusza nóżkami. Zbieraliśmy wtedy pieniądze na jej rehabilitację. Pomogła jej też Fundacja Polki Mogą Wszystko. Ucisk na rdzeń Krzysztof i Katarzyna - rodzice Karolinki - poruszają niebo i ziemię, by córeczka jak najlepiej się rozwijała. Często dzwonią, opowiadają, co się dzieje. Jak na jedno życie, jej "bagaż" jest ogromny. Dzieci z zespołem Downa rozwijają się nieco inaczej niż ich rówieśnicy, ale 6-letnie dziecko zwykle już chodzi i mówi. Z Karolinką jest inaczej.  Tuż po naszym reportażu rozpoznano u niej wadę rozwojową kręgosłupa . Ząb obrotnika zbyt długo naciskał na rdzeń kręgowy, dlatego doszło do niedowładu kończyn: dziewczynka nie mogła poruszać rękami i nóżkami. Nie mogła też samodzielnie oddychać: konieczna była pomoc respiratora . Dziś potrzebuje bardzo intensywnej rehabilitacji , by cofnąć zmiany, które zostały spowodowane uciskiem na rdzeń kręgowy . Rehabilitacja wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego rodzice proszą o pomoc.   Karolinka w domu jest otoczona miłością. Tu: z babcią w czasie świąt Bożego Narodzenia Karolinki walka o życie Katarzyna miała 36 lat, gdy zaszła w ciążę. Ze względu na wiek miała robione badania prenatalne z krwi. Wyszły dobrze: ginekolog stwierdził, że prawdopodobieństwo zespołu Downa nie jest duże, dlatego nawet nie zalecał amniopunkcji. Jednak w 6. miesiącu ciąży lekarz wykonujący USG stwierdził, że z przewodem pokarmowym dziecka coś jest nie tak. Jeszcze przed urodzeniem okazało się, że dziewczynka ma też zaburzenia rytmu serca . - Ostatnie, co pamiętam, po cesarskim cięciu, to słowa pielęgniarki: ona chyba ma zespół Downa - opowiada Katarzyna. Diagnoza była szokiem, ale nie było...

Centrum Zdrowia Dziecka grupa fejsbukowa
Dominik Rosak
Aktualności
Pomoc z dowozem na... oddział Centrum Zdrowia Dziecka
Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu – szpital, do którego trafiają z całej Polski najciężej chore dzieci. To tu ratuje się ich życie i zdrowie. Często wymaga to długotrwałych pobytów w placówce także i ich rodziców. Właśnie z myślą o nich powstała grupa fejsbukowa „SOS – Mieszkańcy Wawra Rodzicom z CZD”. Tysiące jej członków pomaga przetrwać ten trudny czas. Pieluchy dla dziecka? Leżanka do spania? Będą za godzinę!

Mamy z maluchami trafiają do Centrum Zdrowia Dziecka w dzień i w nocy, przywożone karetką lub helikopterem. Nierzadko przebiega to tak szybko, że nie myśli się o pakowaniu. Inne przyjeżdżają na badania, które zamieniają się w wielotygodniowy pobyt. Mieszkańcy Wawra, dzielnicy, w której stoi CZD, pod przewodnictwem Anny Ojer skrzyknęli się, żeby pomóc takim rodzicom.    Nie zrozumie, kto tego nie przeżył  Człowiek widzi, co jest ważne, jak sam doświadczy trudnej sytuacji. Tak właśnie było i z Anną Ojer. – Po narodzinach najmłodszej córeczki spędziłam kilka miesięcy w Centrum Zdrowia Dziecka . Mieszkam w Międzylesiu, właściwie tuż obok szpitala, więc naturalne dla mnie było to, że ktoś mi doniesie ubrania, że wyjdę na chwilę do sklepu lub wykąpać się do domu, że zawsze, gdy trzeba, podmienia mnie przy małej mąż. Obserwowałam jednak to życie szpitalne i widziałam, że ludzie przyjeżdżają z najróżniejszych stron Polski i są zdani jedynie na siebie. Widząc, że jesteśmy stąd, czasami prosili o zrobienie zakupów czy o inną drobną pomoc. Najprostsze potrzeby były dla nich jak egzotyczne marzenia .   Anna Ojer: co ja narobiłam!?  Kiedy Anna wyszła z córeczką ze szpitala, pozostała w kontakcie z ludźmi, których tam poznała. – My wyszliśmy, ale oni zostali. Jakoś naturalnie cały czas im pomagałam, wciąż byłam obecna w ich życiu, a oni naszym. Po dwóch miesiącach od powrotu do domu, któregoś wieczoru przyszła myśl – może by podziałać na większą skalę? Może znaleźć w okolicy kilkanaście mam, które zaangażowałyby się w to trochę mocniej? – Zaczęłam sobie wyobrażać, jakby to miało wyglądać. Prowadziłam już na fejsbuku profil Wawer Rodzinki i tędy poszły moje myśli. Tego samego wieczora, dobrze po północy, założyłam grupę „SOS – Mieszkańcy Wawra Rodzicom z Centrum...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz