Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
1_Kosmetyczka_twm_06.jpg
Pielęgnacja

W kosmetyczce bobasa

Dzidziuś nie potrzebuje baterii specjalistycznych kremów i balsamów. Ma za to bardzo delikatną i wrażliwą skórę. A więc potrzebne mu są łagodne kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych.

Zasada numer jeden: kosmetyki maluszka muszą być dobrej jakości. Skóra niemowlęcia jest cienka, delikatna i skłonna do podrażnień, więc nie można z nią eksperymentować. Dlatego zapomnij o kremach ze straganu i kosmetykach bez atestu czy daty ważności. Zasada numer dwa: im mniej, tym lepiej. Tak, tak, delikatna dziecięca skóra nie lubi przesady. Jeśli na przykład posmarujesz malca oliwką, a potem użyjesz zasypki, na jego ciele utworzą się „kluseczki”, które będą drażnić wrażliwe ciałko i przeszkadzać. Tyle ogólnych reguł. Czas poznać szczegóły. Oto, co powinno się znaleźć w kosmetyczce każdego dzidziusia.

Mydełko lub płyn do mycia
Jeśli mydło, to delikatne i dla niemowląt (te „dorosłe” wysuszają skórę). Sprawdzają się też płyny lub żele do mycia dla niemowląt (dla noworodka – te od pierwszych dni życia). Maluszka, który skończył miesiąc, możesz myć w płynie do kąpieli z dodatkiem oliwki (nie trzeba wtedy natłuszczać skóry po kąpieli). Jeśli smyk ma bardzo suchą skórę, myj go w wodzie z dodatkiem preparatów natłuszczających, tzw. emolientów.

Szampon
Na samym początku włosy smyka możesz myć mydłem albo płynem do mycia ciała. W drugim miesiącu, zwłaszcza jeśli dziecko ma bujną fryzurkę, przyda ci się łagodny szampon. Koniecznie wybierz taki, który nie szczypie w oczy.

Oliwka, balsam lub mleczko
Doskonale nawilżają i natłuszczają skórę, zapobiegają podrażnieniom. Na początku używaj oliwki. Gdy malec ma kilka tygodni i jego gruczoły łojowe pracują już pełną parą, lepiej zastąpić ją balsamem lub mleczkiem. Nie pozbywaj się jednak oliwki: przyda się, gdyby na głowie smyka pojawiły się żółte łuski, czyli ciemieniucha. Wtedy posmaruj nią zmiany kilka godzin przed kąpielą. Potem łuski wyczesz szczoteczką i umyj włoski.

Krem do pielęgnacji pupy
Okolice pupy są szczególnie narażone na podrażnienia, dlatego trzeba je zabezpieczać przed tarciem i wilgocią tłustą warstwą kremu. Smaruj nim pupę podczas każdego przewijania. A co zrobić, gdy mimo to pod pieluszką pojawią się podrażnienia?

Krem do buzi
Twarz maluszka trzeba chronić przed promieniami słonecznymi, wiatrem i wilgocią. W lecie obowiązkowy jest krem z wysokim filtrem. Smaruj nim buzię (i uszka!) smyka na pół godziny przed wyjściem na dwór (bo musi upłynąć trochę czasu, by filtry zaczęły działać).

Nawilżane chusteczki
Nie są może niezbędne, ale za to bardzo wygodne, zwłaszcza gdy trzeba przewinąć smyka poza domem lub oczyścić swoje dłonie z brudu (zanim dotkniesz malca). Pamiętaj, że chusteczki powinny być dostosowane do wieku smyka – te dla najmłodszych niemowląt są znacznie bardziej delikatne od tych dla starszaka.

Sól fizjologiczna
Jest potrzebna do codziennego przemywania oczu maleństwa. Przydaje się też do zakraplania noska. Najwygodniej używać tej w jednorazowych plastikowych ampułkach (do kupienia w aptece).

Do pielęgnacji maleństwa przydadzą się także:
- Jałowe gaziki. Są bardzo przydatne do przemywania oczu dzidziusia przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną.
- Płatki kosmetyczne. Te, których używasz sama, albo płatki kosmetyczne przeznaczone dla niemowląt.
- Obcinacz do paznokci. Wybierz taki, który jest przeznaczony dla malutkich dzieci. Te dla dorosłych są bowiem ostrzejsze i można nimi niechcący zranić paluszek bobasa.

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pam 014-006.jpg
Pielęgnacja
Kosmetyki do kąpieli - niezbędnik mamy
Nie musisz ich mieć dużo, za to wszystkie najwyższego gatunku. Sprawdź, które będą dla Twojego maleństwa najlepsze.

Skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, częstokroć przesuszona, a w niektórych miejscach – zwłaszcza pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, niestety również te szkodliwe. Dlatego musisz wybrać dla maleństwa kosmetyki najdelikatniejsze, zawierające jak najmniej chemii. A przede wszystkim: nie może ich być za dużo. Które są niezbędne? 1. Mydełko lub płyn do mycia Musisz kupić specjalne, przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH . Nie myj maluszka mydłami dla dorosłych – ich zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Powyżej pierwszego miesiąca do mycia możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką, który delikatnie natłuszcza skórę (nie będzie Ci wtedy potrzebna dodatkowo oliwka ani balsam). 2. Emolienty To specjalne płyny do mycia, które tworzą filtr na skórze, zapobiegający jej wysuszeniu. Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra maluszka jest przesuszona i łuszczy się. Dodaje się je do kąpieli. Nie myj już wtedy maleństwa mydłem. 3. Szampon W pierwszym miesiącu nie musisz go używać. Wystarczy mydło, takie samo, jakim myjesz maluszka – na pewno nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, wybierz taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu. 4. Oliwka Warto nią smarować skórę po kąpieli. Jest jednak całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych dziesięciu dniach życia. Potem gruczoły łojowe dziecka zaczynają pracować coraz mocniej (co jest spowodowane hormonami, które malec dostał od mamy). Zdarza się wówczas, że oliwki powodują nasilenie zmian łojotokowych. 5. Balsamy, mleczka Smaruj nimi skórę dziecka w tych miejscach, gdzie ona się przesusza (oczywiście, jeśli nie używasz oliwki). 6....

kąpiel, niemowlę, kosmetyki
© DoraZett - Fotolia.com
Pielęgnacja
Mydło kontra chusteczki, czyli cała prawda o kosmetykach dla niemowląt
Zanim wybierzesz się do sklepu z kosmetykami dla dziecka, sprawdź, które będą najlepsze dla twojego maleństwa. Bo inaczej zamiast posłużyć niemowlęciu, mogą mu zaszkodzić.

Dzieci są różne – różne mają rodzaje skóry, różne z nią problemy... Co więcej, dzieci się zmieniają, zmienia się także pogoda. Co z tego wynika? Ano to, że krem, którego używa Basia, może nie posłużyć Adasiowi, a oliwka, która sprawdzała się na początku życia dzidziusia, nagle przestaje mu służyć. A więc jakie kosmetyki powinnaś kupić dla swojego dziecka ? Tu znajdziesz odpowiedź! Sprawdź też:  Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka? Kosmetyki do kąpieli Mydło czy płyn Dobry jest płyn do kąpieli. Jest też wygodny, bo wlewasz go do wody i kąpiesz bobasa bez namydlania. Mydełko możesz wybrać dla dziecka, ale pod warunkiem, że na skórze nie ma żadnych podrażnień i nie jest ona wysuszona. Powinno to być jednak specjalne mydełko dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Takie dla dorosłych zwykle ma odczyn zasadowy, niszczy barierę ochronną skóry, wysusza ją i podrażnia. Gdy skóra maluszka jest sucha i szorstka, lepsze do kąpieli będą tzw. emolienty. To płyny, które nie tylko myją, ale także tworzą na powierzchni skóry cienką powłokę (film) chroniącą przed utratą wilgoci i tłuszczu, a poza tym nawilżają. Kupuje się je w aptece. Nasze propozycje : pielęgnujący płyn do kąpieli Nivea Baby, ok. 20 zł; płyn do kąpieli Bąbelkowa kąpiel Mustela Bébé, ok. 35 zł; płyn natłuszczający Test dla rodziców - czy wiesz, jak pielęgnować noworodka? Kosmetyki na podrażnienia Krem czy maść Jeśli skóra dziecka jest mocno sucha, zaczerwieniona, balsam i mleczko będą za słabe. Lepiej posmarować ją tłustym kremem, a jeśli i on nie pomoże – maścią. Jest ona bardziej tłusta niż krem i jeszcze dłużej utrzymuje się na skórze. Pomaga zwłaszcza przy silnych zaczerwienieniach i podrażnieniach. Nasze propozycje : krem zmiękczający Exomega D.E.F.I A-Derma, ok. 64 zł; Dardia Lipo Krem, ok. 35 zł; maść Neodex,...

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kosmetyki dla noworodka – zadbaj o skórę dziecka już od pierwszego dnia życia (LISTA)
Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.

Kosmetyki dla noworodka, które powinny znaleźć się w wyprawce, to tylko kilka produktów. Można zrezygnować z zakupu kremów do wszystkich części ciała, balsamów, szamponów, mydeł i maści. Ograniczenie liczby kosmetyków jest konieczne ze względu na niedojrzałą skórę dziecka. Dermatolodzy przestrzegają, że kosmetyki u tak małych dzieci należy stosować tylko wtedy, gdy są konieczne. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki są najlepsze dla noworodka. Spis treści :  Kosmetyki do pielęgnacji noworodka – jak wybrać? Pierwsze kosmetyki dla noworodka – lista Kosmetyki dla noworodka, które trzeba kupić Kosmetyki dla noworodka, które mogą się przydać Tych kosmetyków dla noworodka nie musisz kupować Kosmetyki do pielęgnacji noworodka - jak wybrać? Wszystkie kosmetyki dla dzieci, które możesz kupić w sklepach i aptekach, są bezpieczne. Jakie warto wybrać dla noworodka? Dopasowane do wieku – upewnij się, że wybrane kosmetyki można stosować od pierwszego dnia życia. Taka informacja musi znaleźć się na opakowaniu. Z atestem – na opakowaniach kosmetyków możesz znaleźć też certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub niezależnych organizacji konsumenckich np. AllergyCertyfied. Są to dodatkowe kryteria dla kupujących. Naturalne kosmetyki dla dzieci będą też posiadać certyfikaty ECOCERT i COSMOS, a wegańskie i nietestowane na zwierzętach – pieczęć „Vegan” oraz logo króliczka. Hipoalergiczne – są delikatne i nie uczulają. Sprawdzają się u alergików i u dzieci nieobciążonych uczuleniami, które mają przejściowe problemy ze skórą. Ale jeśli noworodek ma zdrową skórę, wystarczą mu zwykłe produkty dla dzieci od pierwszego dnia życia). Pierwsze kosmetyki dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak