Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

W pokoiku niemowlęcym

Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć?



Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć dla niego osobny pokoik. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć?




Sypialnia dla niemowlęcia musi być też wygodna dla ciebie.

Młodej mamie wszystko wydaje się niezbędne. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne i nie daj się ponieść pokusie urządzenia „najsłodszego pokoiku na świecie”. Sprzęty dla malucha muszą być praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Najlepiej na początek wybierz tylko te niezbędne. Z czasem dokupisz kolejne, odpowiednie do potrzeb rosnącego dziecka. Podpowiemy, co na pewno Ci się przyda.

Łóżeczko
Jest konieczne – to w nim będzie się koncentrować życie dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Łóżeczka produkowane są w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70 cm. W większym malec będzie spał do trzecich urodzin. Są modele, które rosną wraz z właścicielem – po rozmontowaniu boków zrobisz z nich tapczanik, powiększając nawet długość spania. Wybierz łóżeczko z szufladami lub pojemnikiem na pościel i trzystopniową regulacją wysokości materaca – w miarę rozwoju malucha dno będziesz opuszczać. Przydadzą się wyjmowane szczebelki lub opuszczana boczna ścianka – kiedy pociecha zacznie chodzić, sama wydostanie się z łóżeczka.
Dobra rada: zastanów się, czy warto kupować kołyskę (to ok. 200 zł). Łatwo ululać w niej maleństwo, ale szybko będzie mu ciasno i niebezpiecznie, gdy zacznie się przekręcać na boki. Może poszukasz łóżeczka z biegunami (które można rozmontować)? To model bez szuflad.

Materac i pościel
Materacyk powinien być dość twardy. Może mieć wypełnienie naturalne (z trawy morskiej lub włókna kokosowego), lecz mniej alergizująca jest pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by był nowy. W używanym są roztocza i kurz. Jeśli nie ma zdejmowanego pokrowca, który nadaje się do prania, dokup go.

Komplet pościelowy to kołderka i poduszka. Przez pierwsze pół roku nie kładź dziecka na poduszce – najlepiej by spało na równej powierzchni. Pościel powinna mieć sztuczny hipoalergiczny wkład (pierze może uczulać!) – wtedy łatwo prać ją w pralce.
Dobra rada: jeśli chcesz, by leżący w łóżeczku maluch miał głowę wyżej niż nóżki, podłóż złożony koc pod materacyk od strony główki lub niezbyt duże książki pod dwie nogi łóżeczka.

Komoda
W jej szufladach wygodnie przechowasz ubranka, pościel i przedmioty do pielęgnacji. Blat możesz wykorzystać jako przewijak. Producenci często oferują komodę do kompletu z łóżeczkiem, niekiedy z blatem przystosowanym do przewijania (blat z ogranicznikami), a nawet kombajny: komodę z łóżeczkiem w jednym.
Dobra rada: jeśli nie masz miejsca na komodę, zawieś na bokach łóżeczka specjalne kieszenie na najniezbędniejsze rzeczy (pieluchy, kosmetyki). W Waszej szafie wygospodaruj osobną półkę na dziecięce ciuszki.

Przewijak
Na początku będzie potrzebny nawet co godzinę, także nocą. Możesz wybrać przewijak nakładany na łóżeczko lub na blat komody. Bywają też stelaże z wanienką ukrytą pod przewijakiem – na czas kąpieli górną część z przewijakiem odchyla się do góry, a po kąpieli opuszcza. Przewijak musi być solidny, z miękkiego, zmywalnego tworzywa i mieć wyższe brzegi.
Dobra rada: na początku możesz przewijać maleństwo na większej powierzchni, np. na Waszym łóżku. Nie ma nic gorszego niż strach, że przez twój brak wprawy maleństwo może spaść na podłogę.

Wanienka i stelaż
To obowiązkowe wyposażenie maluszka. Zarówno do kąpieli w sypialni (jeżeli łazienka leży w odległej części domu lub jest w niej zimno), jak i w łazience przyda się wanienka ze stabilnym stelażem. Niektóre z nich mają dodatkowe półki, które są świetne do przechowywania ręczników, pieluszek lub akcesoriów kąpielowych. Dobrze, jeśli wanienka łatwo wyjmuje się ze stelaża – po kąpieli musisz z niej przecież wylać wodę.
Dobra rada: Do niewielkiego pomieszczenia wybierz wanienkę na stelażu z przewijakiem. Wówczas sprzęt pełni funkcję przewijaka przez cały dzień, a raz dziennie staje się miejscem do kąpieli.

Lampka nocna
Przyda się, gdy niemowlę obudzi się w nocy, a Ty będziesz musiała je przewinąć czy nakarmić. Nie powinna świecić zbyt jasno – wystarczy żarówka o mocy 25 W. Jeśli śpicie w jednym pokoju, postaw ją blisko swojego łóżka, abyś mogła zapalić ją od razu, gdy maluszek się obudzi. Jeżeli dziecko od początku śpi we własnym pokoju, zawieś w pobliżu łóżeczka lampkę w kształcie misia lub gwiazdki o słabym, rozproszonym świetle. Maluch będzie się czuł bezpiecznie podczas usypiania, a w przyszłości, gdy będzie chciał przejść do Waszej sypialni, nie będzie wędrować po ciemku.
Dobra rada: jeśli maleństwo często się budzi, możesz na noc zostawić zapaloną lampkę. Kup żarówkę oszczędnościową (np. o mocy 6 lub 9 W) – to ograniczy wydatki na prąd.

Leżaczek
Możesz włożyć do niego szkraba i zabrać go ze sobą do kuchni – będzie Cię obserwował, gdy przygotowujesz obiadek. Wybierz taki z solidną podstawą, mechanizmem regulowania oparcia i trzypunktowymi szelkami. Powinien też mieć pałąk (możesz na nim zawiesić zabawki) lub uszy do przenoszenia. Stawiaj go zawsze tak, by był stabilny, a starszego niemowlęcia, które potrafi już podciągać się do siadania, nigdy nie zostawiaj w nim samego – łatwo może wypaść.
Dobra rada: leżaczek przyda się, gdy będziesz podawać maluchowi pierwszą zupkę lub owocki. Jeśli masz małe mieszkanie, kup model składany.

Miejsce na klocki
Choć zabawki noworodka to zwykle kilka grzechotek i karuzelka nad łóżkiem, przygotuj się na zalew prezentów od rodziny i znajomych. Już wkrótce będziesz potrzebowała miejsca na kolejne lalki, pluszaki i klocki. Najbardziej praktyczna jest skrzynia lub plastikowe pudło z pokrywką – łatwiej utrzymać je w czystości. Wybierz takie, które można wsunąć np. pod łóżeczko. Na część zabawek, m.in. ulubione maskotki, przeznacz niewielką półkę w pobliżu łóżeczka czy przewijaka, aby zawsze były pod ręką, gdy trzeba zabawić malca.
Dobra rada: do pojemnika schowaj część zabawek, które już znudziły się smykowi, i przez jakiś czas nie dawaj mu ich do zabawy. Gdy po jakimś czasie pokażesz je dziecku, potraktuje je jak nowe.

Kącik do zabawy
Dobrym rozwiązaniem dla niemowlaka do czwartego miesiąca życia jest miękka mata, tzw. edukacyjna. Możesz ją rozłożyć na Waszym łóżku. Pamiętaj, że mata dla najmłodszych dzieci musi być wykonana solidnie i bezpiecznie, a także być łatwa do wyprania. Starszy maluch będzie bezpieczniejszy w miejscu, z którego nie da się spaść. Dla niego wybierz grubszą i większą niż edukacyjna piankową matę lub materac z zawijanymi brzegami (bandami), który rozkłada się na podłodze. Dziecko może się na niej spokojnie turlać i nie stanie mu się nic złego.
Dobra rada: mata edukacyjna to spory wydatek – jednak łatwo zrobisz ją sama. Na miękki kocyk lub kołderkę ponaszywaj duże wzory z kolorowych materiałów, wstążeczki z przymocowanymi zabawkami, szeleszczące skrawki folii zaszyte w materiałowych pokrowcach.

Przyda się nie przyda
– Nawilżacz – laryngolodzy radzą, by w sezonie grzewczym nawilżać powietrze w domu, bo wysuszone drogi oddechowe są podatne na infekcje. Alergolodzy twierdzą zaś, że ciepło i wilgoć to doskonałe warunki do rozwoju roztoczy. Przed zakupem nawilżacza poradź się więc swojego lekarza.
– Fotel do karmienia – to udogodnienie dla mamy, ale nie konieczność. Wystarczy, gdy podłożysz poduszkę pod plecy.
– Gruba kołderka – zamiast przykrywać nią rozkopującego się malca, ubierz go w polarkowy pajacyk lub kup zapinany na suwak śpiworek. Smykna pewno nie zmarznie.
– Baldachim – ozdabia, ale jest siedliskiem kurzu. Pierz go więc regularnie.

Tekst: Antonina Kozłowska

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Rozwój
Budowanie bezpiecznego otoczenia dla Twojego dziecka
Zastanawiając się gdzie dziecko będzie sypiać lub zaczynając urządzać pokój dziecinny, warto pamiętać o bezpieczeństwie malucha.

Zastanawiając się gdzie dziecko będzie sypiać lub zaczynając urządzać pokój dziecinny, warto pamiętać o następujących wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa: • Łóżeczko powinno być wystarczająco głębokie by dziecko było w nim bezpieczne, a odległości między szczebelkami nie powinna być mniejsza niż 45-65 mm (można to sprawdzić wkładając między nie puszkę coli – nie powinna się zmieścić) aby nie utknęła między nimi główka dziecka. • Jeśli kupujecie używane pomalowane łóżeczko, zdrapcie całą farbę i pomalujcie je ponownie farbą nie zawierającą ołowiu. Jeśli dziecko będzie wdychać pył lub opary zawierające ołów, może ulec zatruciu ołowiem, co może spowodować trudności z nauką oraz problemy neurologiczne. • Sprawdź łóżeczko i upewnij się, że materac jest dobrze dopasowany; w rogach łóżeczka nie powinno być żadnych wypustek, a szczyty łóżeczka nie powinny mieć dekoracyjnych wycięć, w które mogłyby dostać się kończyny dziecka. • Układaj dziecko do snu w pozycji na plecach, aby zmniejszyć ryzyko Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS). • Nie umieszczaj w łóżeczku poduszki. Dla bezpiecznego snu dziecko potrzebuje sztywnej, płaskiej powierzchni. • Kiedy nie jesteś w pokoju z dzieckiem upewnij się, że opuszczana ścianka łóżeczka jest podniesiona i zablokowana. • Ustaw łóżeczka z dala od okien, grzejników, lamp, dekoracji ściennych, zasłon i mebli, na które dziecko mogłoby się wspiąć i wypaść z łóżeczka. • Unikaj zasłon i rolet ze sznurami – zwisające sznurki niosą ryzyko uduszenia. Jeśli już masz je zainstalowane, koniecznie podwiąż wiszące sznurki. • Kiedy dziecko nauczy się stawać na czworakach, będziecie musieli zdjąć tą śliczną karuzelę i inne zabawki wiszące nad łóżeczkiem. Kiedy maluch nauczy się podciągać do stania, zdejmijcie...

Pielęgnacja
We własnym łóżeczku
Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę.

Marzysz o tym, by malec wreszcie przeniósł się z waszego małżeńskiego łóżka do swojego pokoju? Specjalnie dla ciebie – krok po kroku – wielki plan przeprowadzki szkraba pod własną kołderkę. Maluszek od urodzenia śpi z wami, bo tak było łatwiej go karmić piersią i utulić podczas kolki. Jednak teraz wszystkim zrobiło się niewygodnie, bo ruchliwy smyk wierci się i kopie przez sen. Po wielu nieprzespanych nocach podjęłaś decyzję – czas na przeprowadzkę do własnego łóżka! Musisz być jednak pewna, że jesteś na taką zmianę gotowa. Gdy masz wątpliwości, postępujesz niekonsekwentnie. Pamiętaj też, że wrażliwe dziecko potrzebuje więcej czasu, by oswoiło się z nową sytuacją. Ale dzięki naszemu planowi na pewno się uda! Przygotuj przytulny pokoik Przed pierwszymi urodzinami maluszka lepiej ustawcie jego łóżeczko w waszej sypialni. Osobny pokój to dobre rozwiązanie dla co najmniej rocznego malca, który rzadziej się budzi. Wybierz różne przedmioty, które twój szkrab skojarzy ze spaniem: ciepła kołderka, smoczek (jeśli go używa), lampka. Potem przygotuj coś zupełnie nowego, co od tej pory będzie mu zawsze towarzyszyło podczas zasypiania i gdy się obudzi. Może to być przytulanka, kolorowa poduszka lub kocyk. Połóż malca do łóżeczka Przygotuj się na gwałtowny sprzeciw. Szkrab na pewno nie zgodzi się „bez walki” na wielką przeprowadzkę. Pogłaszcz go i powiedz łagodnym, a zarazem stanowczym tonem, że od dziś będzie spał razem z misiem (lub inną przytulanką) w swoim łóżeczku. Po krótkim czasie (góra pół minuty) pożegnaj dziecko czule, zgaś światło i wyjdź z pokoju, zostawiając za sobą lekko uchylone drzwi. Wytrzymaj... jedną minutę Maluch na pewno będzie cię wołał, płakał, krzyczał i tupał. Oczywiście nie możesz go w takiej sytuacji zostawić samego. Zaglądaj do niego często, by nie czuł się opuszczony i...

Komoda z przewijakiem
AdobeStock
Noworodek
Komody z przewijakiem lub bez do pokoju dziecięcego
Ten dodatkowy mebel pełni wiele funkcji i posłuży ci nie tylko przez pierwsze lata życia dziecka.

Komody z przewijakiem są jednym z najbardziej użytecznych mebli do dziecięcego pokoju. Pozwalają wygodnie i bezpiecznie przewinąć maleństwo, a do tego pomieszczą wszystkie niezbędne rzeczy. Jeśli masz miejsce w sypialni lub pokoju dziecięcym, warto w nią zainwestować. Warto kupić komodę z przewijakiem Meble w pokoju dziecięcym powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale być również funkcjonalne. Podczas przewijania ważne jest, by mieć pod ręką wszystkie potrzebne akcesoria. Komoda będzie do tego idealna. Dzięki temu, że jest to wysoki mebel, zmiana pieluszki jest wygodna i nie obciąża pleców mamy. W szufladach można umieścić dziecięce ubranka i pieluszki, a także niezbędne kosmetyki. Blat komody ma nakładkę z ogranicznikami, ale gdy dziecko podrośnie, wystarczy ją zdemontować, by stała się zwykłą komodą. Komoda z przewijakiem Dalia Razem z komodą w zestawie dostępny jest miękki przewijak w różnych kolorach do wyboru. Mebel wykonany jest z drewna sosnowego i płyty MDF. Został pomalowany farbami ekologicznymi, bezpiecznymi dla zdrowia dziecka. Komoda wyposażona w 3 praktyczne szuflady bez uchwytów. Wymiary: bez przewijaka - 81 x 80 x 45 cm z zamontowanym przewijakiem - 89 x 80 x 74 cm   Komoda z przewijakiem Leon Elegnacka biała komoda bez uchwytów, będzie się pięknie prezentowała w dziecięcym pokoju. Wykonana jest z drewna sosnowego i płyty MDF. Wyposażona w 4 praktyczne szuflady. Do komody należy dokupić miękki przewijak. Wymiary: bez przewijaka - 87 x 84 x 54 cm z przewijakiem - 94 x 84 x 72 cm Komoda z przewijakiem Żyrafka Komoda posiada piękną aplikację z żyrafką i pasuje do innych mebli z zestawu Safari Żyrafka, więc możesz urządzić pokój maluszka w jednym stylu. Mebel wykonany jest z ekologicznych i antyalergicznych materiałów bezpiecznych dla dziecka. Posiada 3 szuflady z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak