Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Tego potrzebuje każde niemowlę: warunki dla rozwoju dziecka

Mózg dziecka jest chłonny jak gąbka – zapisuje się w nim wszystko, co do niego dociera. Ale aby ta nauka nie poszła w las i niemowlę rozwijało się prawidłowo, potrzebnych jest jeszcze kilka warunków.

Warunki niezbędne dla rozwoju dziecka – co to właściwie takiego? Na pewno nie jest to góra „rozwijających” zabawek czy zajęcia rytmiki dla niemowląt. To coś o wiele prostszego. Poznaj „złotą piątkę”:

1. Bezwarunkowa miłość – aby nie bało się wyzwań

Według psychologów, im więcej miłości dostanie niemowlę, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, tym bardziej będzie pewne siebie w przyszłości. A to przecież warunek wielu sukcesów. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy dziecko wie, że bez względu na wszystko jest akceptowane i otaczane miłością, nie boi się podejmować wyzwań. Dlatego nie szczędź dziecku czułości. To ważne także dlatego, że twoja bliskość i dotyk stymulują układ nerwowy niemowlęcia (przeczytaj, czemu niemowlę koniecznie potrzebuje dotyku).

2. Zaspokajanie potrzeb – by rosło poczucie wartości dziecka

Już kilkumiesięczne dzieci potrafią pokazać, czego potrzebują, a kiedy już to dostaną, nie posiadają się z radości. W takich chwilach rośnie w nich świadomość tego, że są panami samych siebie. Nie bój się, że spełniając drobne zachcianki dziecka, rozpieścisz go. Dla rozwoju niemowlęcia nie dyscyplina jest ważna, ale budowanie w nim poczucia własnej wartości.
Sprawdź, jak w prosty sposób pokazać niemowlęciu, że go kochasz

3. Pole do eksperymentów – dla nauki

Dziecko powinno dotykać twoich okularów, głaskać kocie futerko, chlapać wodą, jeść rękami, brykać na czworakach po całym mieszkaniu i w nieskończoność upuszczać łyżeczkę. Powinno mieć możliwość pełzania, raczkowania, wspinania się przy meblach. Właśnie w takich chwilach się uczy i poznaje swoje możliwości. Choć czasem wydaje ci się, że niemowlę z czymś sobie nie poradzi (np. z samodzielnym jedzeniem), powstrzymaj pokusę, aby wyręczać go we wszystkim.

4. Codzienna rozmowa – na rozwój mowy

Badacze udowodnili, że dla rozwoju mowy najważniejszy jest 1. rok życia. Aby dziecko w kolejnych latach mówiło i rozumiało tyle, ile powinno, już w niemowlęctwie mów do niego jak najwięcej, najlepiej patrząc mu przy tym prosto w oczy. Nie wiesz, co mówić? Wszystko, co przyniesie ślina na język.  Opisuj , jak smakują lody, opowiadaj o tym, co dzieje się za oknem, informuj go, co właśnie teraz robisz. Używaj normalnego języka, takiego, jakim posługujesz się w rozmowie z dorosłymi. W ten sposób wzbogacasz wyobraźnię i słownictwo dziecka.
Nauka mówienia w 1. roku życia – poznaj wskazówki specjalistów

5. Rutyna – by czuło się bezpiecznie

Dziecko jeszcze przed porodem umie odnaleźć powtarzalny rytm: bicie serca, maminy oddech, melodię słów. To daje mu poczucie bezpieczeństwa. Po porodzie także wybiera z chaosu informacji to, co się powtarza. Rutyna pozwala niemowlęciu przewidywać przyszłość i ułatwia mu naukę. Poznaj codzienne rytuały, które ułatwią opiekę nad niemowlęciem.
 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

niemowlę, opieka nad niemowlakiem, opieka nad dzieckiem, rozwój dziecka
Panthermedia
Pielęgnacja
Dlaczego niemowlę potrzebuje dotyku? Powodów jest dużo!
Dla rozwoju dziecka fizyczna bliskość mamy albo taty jest konieczna jak jedzenie czy tlen. Dotyk leczy – twierdzą lekarze i w ich słowach nie ma ani krzty przesady!

Dla noworodka, mimo że łącząca go z tobą pępowina została już przecięta, ty i on nadal jesteście jednością. Nowe teorie rozwoju dziecka mówią nawet o tym, że po narodzinach dla zdrowego rozwoju niemowlę potrzebuje jeszcze „czwartego trymestru” – niejako przedłużenia ciąży, podczas którego będzie miało zapewniony częsty kontakt fizyczny z mamą i dużo czułości. Kontakt z mamą skóra do skóry Najważniejszym zmysłem dla noworodka nie jest wzrok, ale dotyk . To właśnie dzięki niemu poznaje mamę – dlatego według zaleceń okołoporodowych, które obowiązują w Polsce od kilku lat, dziecko tuż po narodzinach (jeśli jego stan zdrowia na to pozwala) nie powinno być zabierane na ważenie czy mierzenie, ale położone na brzuchu mamy, tak aby mogło jak największą powierzchnią ciała stykać się z jej skórą. Taki kontakt „skóra do skóry” nie powinien być przerywany przez lekarzy przynajmniej przez 2 godziny. Czułe i spokojne powitanie na świecie jest ważne. Dzięki niemu zmęczony i przestraszony noworodek zapoznaje się z zapachem mamy (to jedno z jego pierwszych doznań zmysłowych), wsłuchuje się w znajomy jeszcze z życia płodowego rytm bicia jej serca i oswaja z nowym otoczeniem. Przytulanie jest ważne dla i dziecka, i rodziców O częstym przytulaniu warto także pamiętać już poza salą porodową, bo jest ono korzystne i dla rodziców, i dla dziecka. W takich spokojnych chwilach bliskości macie szansę poznawać się coraz lepiej i zacieśniać rodzącą się między wami więź . Wielu mamom kontakt „skóra do skóry” pomaga szybciej przyjść do siebie po porodzie i przezwyciężyć baby blues , dla młodych ojców zaś jest okazją, by lepiej poznać się i oswoić z dzieckiem. O tym natomiast, jak bardzo ważna jest bliskość dla zdrowia dziecka, może świadczyć fakt, że lekarze zalecają przytulanie jako...

nadpobudliwe niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Nadpobudliwe niemowlę to dorosły z ADHD?
Niemowlę stale krzyczy, mało śpi. Cały czas jest niespokojne, bardzo ruchliwe. Trudno je utulić, nawet przy piersi. Co robić, by z nadpobudliwego niemowlęcia nie wyrósł dorosły z ADHD?

Niemowlę płacze, mało śpi, jest stale niespokojne. Boisz się, czy nie jest może nadpobudliwe i czy w przyszłości nie będzie miało ADHD . Jak stwierdzić, czy niemowlę jest tylko niespokojne, czy już nadpobudliwe? I kiedy z nadpobudliwym niemowlęciem trzeba iść do specjalisty?   Dlaczego niemowlę jest nadpobudliwe? Jest kilka przyczyn niespokojnego zachowania dziecka  w pierwszych 3 miesiącach życia: 1. Skomplikowany poród , w czasie którego dziecko przeżyło bardzo silny stres. 2. Przyjmowane przez ciebie leki podczas ciąży lub porodu. 3. Genetyczna skłonność do nadpobudliwości. Jeśli przyczyną nadpobudliwości jest silny stres lub przyjmowanie leków, niemowlę może mieć początkowo większe problemy z przystosowaniem się do nowych warunków życia. Zwykle najpierw jest nadmiernie spokojne, a dopiero po kilku dniach staje się nadpobudliwe.   Nadpobudliwe niemowlę wciąż płacze Nadpobudliwe niemowlę jest niespokojne, dużo krzyczy, trudno je uspokoić. Często miewa wahania apetytu (raz chce bardzo dużo jeść, innym razem odmawia posiłku). Może mieć też problemy ze ssaniem piersi. Nerwowo kręci główką w prawo i lewo. Choć każde dziecko ma ma inny apetyt na sen (to, ile snu potrzebuje dziecko , zależy od jego organizmu), to nadpobudliwe niemowlę śpi mniej niż inne niemowlęta. Jest szczególnie wrażliwe na nadmiar bodźców, reaguje na nie trudnym do utulenia płaczem. Niektóre nadpobudliwe niemowlęta nie chcą, by brać je na ręce, prężą się i odwracają, gdy mama próbuje je przytulić. Inne domagają się, by przez cały dzień nosić je w objęciach. Położone do łóżeczka natychmiast płaczą. Gdy nadpobudliwe niemowlę uczy się chodzić,  „pędzi” i częściej ulega różnego typu urazom.   Jak pomóc nadpobudliwemu niemowlęciu  Rodzice nadpobudliwych niemowląt często nie wiedzą, jak z nimi...

niemowlę, raczkowanie, rozwój
fotolia
Rozwój
Jak rozwija się niemowlę?
Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, jak rozwija się ich dziecko. A to fascynująca wiedza!

O rozwoju niemowlęcia , w tym rozwoju mowy , rozmawiamy z dr Małgorzatą Dąbrowską, psychologiem wczesnej integracji. O rozwoju niemowlaka mówi się, że jest to rozwój psychoruchowy, co oznacza, że rozwój fizyczny i rozwój psychiczny są tak ze sobą zintegrowane, że nie da się ich oddzielić od siebie. Co to oznacza w praktyce? Najpierw dziecko rozwija koordynację ruchową w tak zwanej dużej motoryce – czyli synchronizuje ruchy dużych części ciała: głowy rąk, tułowia i nóg. Dzięki temu może poczuć, że jest jedną, spójną istotą. Potem, te doświadczenia, które zdobywa w planowaniu ruchowym w dużej motoryce, przenosi na planowanie ruchowe w małej motoryce – zaczyna manipulować przedmiotami, a potem artykułować mowę. Dzieci, które miały jakiś kłopot, nawet dyskretny, z rozwojem dużej motoryki, mogą w przyszłości mieć jeszcze inne problemy. Dlatego dobrze jest je obserwować... Zobacz też: Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt A jakie to mogą być problemy? Bywa tak, że dziecko zaczyna chodzić o czasie i wszystko wydaje się być w porządku, ale okazuje się na przykład, że mowa rozwija się bardzo wolno, mimo że maluch wszystko rozumie. Późno pojawiają się pierwsze sylaby lub pierwsze słowa i są bardzo niewyraźne. Gdy rozmawia się z rodzicami o tych problemach, często okazuje się, że w wczesnym okresie życia dziecko miało jakieś kłopoty z dużą motoryką – np. nie umiało się podpierać rączkami gdy leżało na brzuszku, długo nie siadało albo wcale nie raczkowało, tymczasem tego typu umiejętności są właśnie odpowiedzialne za rozwój planowania ruchowego w pierwszym okresie życia. Polecamy: Dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu? K ilka pierwszych miesięcy po przyjściu dziecka na świat, to dla rodziców czas niezwykły, ale jednocześnie okres wielu niepokojów o to, czy rozwój malucha przebiega...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz