Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, mama, majówka
Pielęgnacja

Wiosenna eskapada maluszka

Zapomnij o krótkich rundkach wózkiem dookoła bloku. Zapachniało wiosną, więc korzystaj z jej uroków. Zapraszamy na majówkę. Z dzieckiem!

Słońce świeci coraz mocniej. Aż grzech siedzieć w domu! Przecież każda godzina na powietrzu to zastrzyk zdrowia i dla ciebie, i dla malucha. Wasze organizmy produkują witaminę D, dotleniają się. Pokaż dziecku, jaki piękny jest teraz świat – wszystko kwitnie i pachnie, ptaki śpiewają jak oszalałe... Wybierzcie się na dłuuugą (może całodniową) wyprawę. Podpowiemy ci, jak się do niej przygotować.

Gdzie pojechać
Tam, gdzie jest zielono i nie ma tłumów – do ogrodu botanicznego, lasu, nad wodę. Jeśli masz samochód, pamiętaj, że malec MUSI podróżować w foteliku, który możesz przypiąć na przednim siedzeniu pod warunkiem, że nie ma tam poduszki powietrznej. Czeka cię wyprawa autobusem? Nie kasuj biletu za wózek. A jeśli boisz się, że nie dasz sobie sama rady z pakowaniem, dojazdem itd., poszukaj takiego miejsca blisko domu. Na pewno znajdziesz w parku cichy zakątek, który ma tę zaletę, że szybko wrócisz, gdy malec zacznie marudzić.
Nasza rada: Niemowlę uwielbia obserwować otoczenie. Weź je na ręce, pozwól dotknąć różnych listków, połaskocz trawą, pokaż palcem wiewiórkę, która biega po drzewie. Zwracaj jego uwagę na odgłosy. Naśladuj te dźwięki. Pytaj: „Jak robi ptaszek?”, nazywaj kształty i kolory. Pewnie nie zdajesz sobie sprawy, że to pobudza rozwój słuchu, wyobraźnię, uczy nowych słów i skupienia. A tak jest!

”Te błędy rodziców mogą skończyć się tragicznie” – mówi ekspert nauki jazdy [WIDEO]

Pielęgnacja
Spacer superspacerówką
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć? Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć, za żadne skarby nie będzie chciało jeździć w głębokim wózku – świat oglądany z pozycji siedzącej jest przecież o wiele ciekawszy. Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę. Producenci prześcigają się w ulepszaniu i upiększaniu wózków. Zmieniają się modele i kolory, a nawet liczba kółek – spacerówka wcale nie musi mieć czterech. Jednak to, jak wózek wygląda czy ile ma kółek, jest sprawą drugorzędną. Spacerówka powinna być przede wszystkim wygodna dla dziecka, a dla Ciebie łatwa w użytkowaniu. Maluszek będzie z niej intensywnie korzystał do drugiego a nawet trzeciego roku życia, dlatego lepiej nie oszczędzać na tym zakupie. Pomożemy Ci wybrać najlepszy model spacerówki. Dla maluszka i starszego Zanim zdecydujesz, jaką kupić, weź pod uwagę wiek dziecka. Dla malucha, który dopiero nauczył się siedzieć (ma niewiele ponad pół roku), trzeba wybrać inną spacerówkę niż dla półtorarocznego brzdąca, który jest zdecydowanie bardziej ruchliwy. Dla siedzącego niemowlęcia dobry będzie wózek z miękko wyłożonymi brzegami i miękkim pałąkiem, żeby maluszek nie uderzył się, gdy np. najedziesz na jakąś nierówność. Powinien też mieć niezbyt twardą amortyzację. Starszemu dziecku kup spacerówkę z odpinanym pałąkiem i na tyle niską, by maluch mógł sam do niej wchodzić – nie będziesz wtedy musiała dźwigać dość ciężkiego już brzdąca. Wózek dla młodszych, jak i dla starszych powinien mieć regulację oparcia (najlepiej trzystopniową), abyś mogła opuścić oparcie do wygodnej pozycji leżącej, gdy dziecko zaśnie na spacerze. Dla bezpieczeństwa dobrze jest, gdy ma hamulce na przednich i tylnych kołach. W mieście i w terenie Jeśli mieszkasz poza miastem lub często chodzisz na spacery do lasu, albo uprawiasz sport i chcesz brać ze sobą malucha, wybierz wózek z dużymi...

mama, brzuszek ,ciąża, zakupy, buciki
Przygotowania do porodu
Wyprawka dla mamy i dziecka
Gdy zaczną się skurcze porodowe, nie będziesz miała głowy do tego, by pakować rzeczy potrzebne do szpitala. Najlepiej pomyśl o tym z wyprzedzeniem. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w torbie.

  Dokumenty - dowód osobisty; - ważna książeczka ubezpieczeniowa i RMUA (druk potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie); - karta przebiegu ciąży; - wyniki badań, w tym: grupa krwi, wykonane po 32. tygodniu ciąży WR i HBS (badanie krwi na nosicielstwo wirusa żółtaczki), zrobione około 36. tygodnia ciąży USG, morfologia i badanie moczu, wynik badania na obecność przeciwciał (jeśli masz Rh minus). Na czas porodu - ubrania – dwie koszule, szlafrok lub rozpinany sweter, ciepłe skarpetki i kapcie, jednorazowe majtki (kupisz w aptece); - jednorazowe pieluchy (takie jak podpaski); - przybory toaletowe, ręcznik, szczoteczka i pasta do zębów, chusteczki, woda kosmetyczna do zwilżania twarzy; - gaza lub pieluszka tetrowa do robienia okładów; - pomadka ochronna do wysuszonych ust; - gumka ew. opaska do włosów (jeśli masz długie). Bliscy obsypią was słodyczami i zabawkami. Praktyczne rzeczy najlepiej wybrać samodzielnie. To, co niezbędne Po porodzie, póki nie wyjdziesz ze szpitala, potrzebne ci będą: rozpinane koszule do karmienia, nieobciskające biustonosze do karmienia (kupisz w szpitalu), wkładki laktacyjne, sześć par majtek, dwie paczki jednorazowych pieluch (podpaski naprawdę nie wystarczą), dwa ręczniki, w tym kąpielowy, ręczniki papierowe, ręczny odciągacz pokarmu, poduszeczka (ułatwi karmienie), ewentualnie koło do pływania (do siedzenia po nacięciu krocza). [CMS_PAGE_BREAK] Dla małego podróżnika Na pierwszy spacer noworodek wyrusza, gdy wychodzicie ze szpitala. Wtedy jest już wystarczająco silny, by uczestniczyć w krótkich przechadzkach na świeżym powietrzu. Niebawem będziecie praktykować regularne „wypady”. Aby było to możliwe, potrzebny jest jednak dobry wózek lub fotelik samochodowy. Zobacz, czym się kierować przy wyborze takiego sprzętu. Wózek głęboki Posłuży wam przez sześć, maksymalnie dziewięć, miesięcy. Aby...

spacer
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenny spacer
Chociaż zrobiło się trochę cieplej, wasze spacery będą wyglądać podobnie jak zimą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Podpowiadamy, jakie wprowadzić zmiany.

  Rewolucji nie będzie, bo różnice są niewielkie. Sprawdź, jak teraz ubierać maluszka, którym kremem smarować buzię i na jak długo wychodzić. Lżej ubieraj Wiosenna pogoda lubi płatać figle, dlatego zasada ubierania na cebulkę obowiązuje nadal. Trochę ją jednak zmodyfikujemy. - Policz warstwy. W ciepłe dni wystarczy, jeśli włożysz malcowi body (to będzie warstwa izolacyjna, dzięki której zimne powietrze nie dotrze do skóry), śpioszki ze stópkami, skarpetki i sweterek. Zamiast puchowego kombinezonu załóż kurteczkę i polarowe spodnie. - Weź dodatkowy koc. Włóż go pod wózek, na wypadek zerwania się wiatru albo przelotnego deszczu.  W chłodniejsze dni przydadzą się też rękawiczki (ale cieńsze niż zimą, najlepiej bawełniane) i wiązana, polarowa czapka. - Nie przegrzewaj. Jeżeli jest tak ciepło, że ty zakładasz już tylko bluzkę, nie każ malcowi pocić się pod czterema warstwami ubrania – takie obrazki wciąż można zobaczyć w parkach! - Sprawdzaj kark. Powinien być ciepły, ale nie spocony. Nie sugeruj się ciepłotą rąk malca – często są chłodne, nawet jeśli dziecku wcale nie jest zimno. Zmień krem Na początku wiosny dzieci nadal nie powinny wychodzić na spacer z „gołą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić np. przed chłodnymi powiewami. - Wybierz lżejszy krem. Kiedy słupek w termometrze za oknem skoczy powyżej 7ºC, zrezygnuj z tłustych i ciężkich kremów na zimę. Przejdź na lżejsze, zawierające wodę preparaty. Właśnie teraz jest pora na kosmetyki „na każdą pogodę”. - Chroń przed słońcem. Dziecku poniżej szóstego miesiąca nie nakładaj kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Lepiej będzie, jeśli postawisz budkę w gondoli, tak by ocieniała jego buzię. W drugim półroczu życia maluchy mogą już być smarowane kremami z filtrami (ale...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak