Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzice, niemowlę, spacer, bieg
Pielęgnacja

Wiosenne zmiany

Czas odetchnąć pełną piersią i korzystać z uroków wiosny. Podpowiadamy, co warto zmienić i jak to zrobić, by osłabiony po zimie organizm maluszka zniósł wiosenną rewolucję bez szwanku.

Za oknem słońce, a kaloryfery w domu nadal grzeją jak szalone? Przykręć je i otwórz szeroko okno. Albo lepiej od razu zabierz dziecko na dłuuuugi spacer. Wiosna poprawi wam humory i doda zdrowia! Najwyższy czas na:

Cieńsze ubrania
Puchowe kurtki i kombinezony powinny już powędrować na pawlacz (najlepiej cudzy, w przyszłym roku malec zapewne i tak się w nie nie zmieści), bo zbyt ciepłe okrycie przynosi zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Opatulony jak Eskimos maluch (zarówno ten leżący w wózku, jak i ten, który wędruje już, trzymając cię za rękę) poci się, a przez to nie tylko jest osłabiony, ale i bardziej narażony na przeziębienie – byle powiew sprawia, że wilgotne ciało błyskawicznie się wychładza. Co zatem założyć smykowi w zamian?
Wiosenna pogoda jest zmienna (wiadomo: kwiecień plecień), więc najlepiej ubierać dziecko na cebulkę. Po pierwsze dlatego, że warstwa powietrza uwięzionego między ubrankami to świetny izolator, a po drugie, zawsze można coś zdjąć albo włożyć dodatkową kamizelkę. Zasada jest taka: niemowlę, które siedzi podczas spaceru w wózku, musi być ubrane nieco cieplej niż mama, bo prawie się nie rusza. Maluszka, który drepcze wokół wózka, biega, wspina się na drabinki itd., lepiej ubrać nieco lżej niż siebie.
Niezależnie od wieku dziecko po prostu musi mieć osłonięte nerki (w przypadku młodszych dzieci przyda się body, u starszaków lepiej w tej roli sprawdzają się ogrodniczki). Jednocześnie ubranka nie powinny krępować ruchów, bo co to za przyjemność kroczyć sztywno jak Robocop? Wybierając się na wiosenny spacer, nie zapomnij o czapce osłaniającej uszy (oczywiście powinna być cieńsza, jedno-, a nie dwuwarstwowa jak ta, którą malec nosił zimą). Przyda się także chusteczka na szyję, bo na szalik jest już za ciepło.
Warto wiedzieć: Jeśli nie jesteś pewna, czy malec jest odpowiednio ubrany, dotknij jego karczku. Sucha i ciepła skóra oznacza, że jest w porządku.

Nowe buty
Kozaczki czy śniegowce w kwietniu to gruba przesada, jednak maluch nie powinien jeszcze chodzić w zbyt lekkich bucikach. Po zimie ziemia jeszcze długo jest lodowata, poza tym jest sporo błota, często pada. Podeszwa wiosennych bucików musi być więc dość solidna, a sam bucik koniecznie nieprzemakalny. Najlepsze będą tzw. buty przejściowe, czyli trzewiczki z szerokim noskiem i cholewką do kostek. Na deszczowe dni przydadzą się wesołe kalosze (patrz st.42). Pamiętaj, że nogi w nich szybko marzną, dlatego maluch powinien mieć ciepłe skarpety.

Lżejszy krem
Choć nie ma już mrozu, a słupek rtęci pnie się w górę niczym młody bambus, maluszki nie powinny wychodzić na spacer z „nagą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić przed wilgocią i chłodnymi powiewami. Teraz można stosować już lżejsze, zawierające wodę kremy.

Dłuższe spacery
Nie czarujmy się: tylko nieliczni rodzice zabierają swoje pociechy na kuligi czy długie spacery po zaśnieżonych szlakach. Większość z nas ogranicza zimowe wyjścia do niezbędnego minimum – bo zimno, bo szaro, bo chlapa… Najwyższy czas nadrobić zaległości i spędzać na dworze więcej czasu. Ile? Trudno powiedzieć, bo to zależy od pogody. Jeśli jest bardzo ładnie, świeci słońce i nie wieje, warto być na dworze tak długo, jak to możliwe. Spacery nie są sztuką dla sztuki. Malec zawdzięcza im dużo więcej niż pięknie zarumienione policzki. Świeże powietrze dotlenia cały organizm, m.in. płuca i serce. Dziecko przyzwyczaja się do różnych temperatur, usprawnia swój system termoregulacji, a więc mówiąc po ludzku – po prostu się hartuje (to bardzo ważne, bo najczęściej chorują małe piecuchy). Dzięki promieniom słońca organizm produkuje witaminę D, która chroni przed krzywicą. Światło słoneczne poprawia także nastrój i dodaje energii. Spacery są ważne również dla rozwoju psychicznego brzdąca. Wokół dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy: śpiewają ptaki, szczekają psy, można spotkać inne dzieci… Wszystko wygląda zupełnie inaczej niż
w domu, a to pobudza ciekawość, stymuluje zmysły, zachęca do ćwiczenia nowych umiejętności (a może ja też wejdę na drabinkę/dotknę bazi?).
Wychodzić warto także wówczas, gdy pogoda nie jest idealna. Wystarczy odpowiednio ubrać małego turystę. Są tylko dwa powody, by zostać w domu: wyjątkowo paskudna pogoda (taka, że nawet pies odmawia wyjścia na spacer) i choroba. Zwykły katar (bez gorączki i innych dodatkowych objawów) nie wymaga „aresztu domowego”. Maluszkowi trzeba jednak przed wyjściem dokładnie oczyścić nosek, by nie oddychał na dworze buzią.

Wyjazd za miasto
Zimą rzadko chciało nam się ruszyć gdzieś dalej, zwłaszcza z dzieckiem, które jest za małe na jazdę na nartach. Teraz warto wykorzystać słoneczny weekend i wyjechać za miasto albo chociaż wybrać się do największego i najpiękniejszego parku w mieście. Na kilka godzin.

W co się bawić?
Maluch, który potrafi już chodzić, nie powinien tkwić przez cały czas w wózku. Niech podrepcze przy tobie, rozejrzy się, dotknie drzewa, ławki, drabinek. Ze starszym niemowlakiem można bawić się w „a kuku” (schowaj się za drzewem), oglądać świeżutkie listki, odbicie nieba w kałuży itd. Jeśli dziecko uwielbia wchodzić na krawężniki, podjazdy, wspinać się na murki itp., nie zabraniaj mu tego, tylko (dyskretnie!) czuwaj nad jego bezpieczeństwem. Ono naprawdę wie, co robi: dzięki tym wszystkim czynnościom ćwiczy mięśnie, koordynację i zmysł równowagi. I nabiera wiary we własne siły!
Jeśli dotąd tego nie zrobiliście, sprawdźcie, co słychać na placu zabaw. Może pojawiły się na nim inne dzieci? Trzeba jednak pamiętać, że jest jeszcze za zimno na siadanie na ziemi, a więc zabawa w piaskownicy wchodzi w grę tylko wtedy, gdy malec potrafi robić babki, kucając.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pielęgnacja
Jesienny spacer
Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie!

Koniec wakacji to nie powód, by spędzać z malcem mniej czasu na świeżym powietrzu. Przeciwnie! To doskonała pora, by zahartować dziecko, zanim nadejdą prawdziwe chłody. Wrzesień to wymarzony miesiąc na wyprawy do parku albo lasu. Często jeszcze świeci słońce, a nawet gdy pada, jest dość ciepło. Oto nasze rady, dzięki którym jesienny spacer przyniesie dziecku same korzyści, niezależnie od pogody. Łap promienie słońca Korzystaj ze złotej polskiej jesieni i codziennie wychodź z malcem na dwór, by pooddychał świeżym powietrzem. Spacer najlepiej zaplanować około południa – wtedy zazwyczaj świeci słońce i jest najcieplej. Wybieraj miejsca z dala od ruchliwych ulic, żeby uniknąć hałasu i wdychania spalin. Nie bój się deszczu Jeśli malec jest zdrowy, nie ma powodu, by zamykać się z nim w domu (chyba że leje jak z cebra). Trzeba tylko ubrać go stosownie do pogody. Gdy jedynie kropi, załóż na wózek maluszka folię przeciwdeszczową, a starsze dziecko ubierz w nieprzemakalną pelerynkę i kalosze (więcej piszemy o tym na stronie 9). Ubierz malca na cebulkę Nie za lekko, ale też nie za ciepło. W razie potrzeby będziesz mogła bez trudu zdjąć ubranko lub założyć dodatkowe. Pamiętaj, że maluch jadący w spacerówce marznie szybciej niż wtedy, gdy biega. Aby sprawdzić, czy jest odpowiednio ubrany, wystarczy dotknąć jego karczku – jeśli skóra będzie ciepła i sucha, wszystko w porządku. Nie zapomnij o kremie Gdy jest piękna pogoda, posmaruj buźkę szkraba kremem z filtrem przeciwsłonecznym. W chłodniejsze dni chroń ją przed zimnymi podmuchami wiatru – najlepiej kremem na każdą pogodę. Nie chodź po sklepach Taki niby-spacer polegający na bieganiu od warzywniaka do spożywczego itd. nie przynosi niczego dobrego. Dziecko narażone jest wtedy na ciągłe zmiany temperatury i kontakt z wieloma – niekoniecznie zdrowymi – osobami,...

spacer
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenny spacer
Chociaż zrobiło się trochę cieplej, wasze spacery będą wyglądać podobnie jak zimą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Podpowiadamy, jakie wprowadzić zmiany.

  Rewolucji nie będzie, bo różnice są niewielkie. Sprawdź, jak teraz ubierać maluszka, którym kremem smarować buzię i na jak długo wychodzić. Lżej ubieraj Wiosenna pogoda lubi płatać figle, dlatego zasada ubierania na cebulkę obowiązuje nadal. Trochę ją jednak zmodyfikujemy. - Policz warstwy. W ciepłe dni wystarczy, jeśli włożysz malcowi body (to będzie warstwa izolacyjna, dzięki której zimne powietrze nie dotrze do skóry), śpioszki ze stópkami, skarpetki i sweterek. Zamiast puchowego kombinezonu załóż kurteczkę i polarowe spodnie. - Weź dodatkowy koc. Włóż go pod wózek, na wypadek zerwania się wiatru albo przelotnego deszczu.  W chłodniejsze dni przydadzą się też rękawiczki (ale cieńsze niż zimą, najlepiej bawełniane) i wiązana, polarowa czapka. - Nie przegrzewaj. Jeżeli jest tak ciepło, że ty zakładasz już tylko bluzkę, nie każ malcowi pocić się pod czterema warstwami ubrania – takie obrazki wciąż można zobaczyć w parkach! - Sprawdzaj kark. Powinien być ciepły, ale nie spocony. Nie sugeruj się ciepłotą rąk malca – często są chłodne, nawet jeśli dziecku wcale nie jest zimno. Zmień krem Na początku wiosny dzieci nadal nie powinny wychodzić na spacer z „gołą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić np. przed chłodnymi powiewami. - Wybierz lżejszy krem. Kiedy słupek w termometrze za oknem skoczy powyżej 7ºC, zrezygnuj z tłustych i ciężkich kremów na zimę. Przejdź na lżejsze, zawierające wodę preparaty. Właśnie teraz jest pora na kosmetyki „na każdą pogodę”. - Chroń przed słońcem. Dziecku poniżej szóstego miesiąca nie nakładaj kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Lepiej będzie, jeśli postawisz budkę w gondoli, tak by ocieniała jego buzię. W drugim półroczu życia maluchy mogą już być smarowane kremami z filtrami (ale...

Pielęgnacja
Jego pierwszy raz...
Pamiętaj, że maluszek nie lubi niespodzianek. Lepiej dobrze go przygotuj na nowe wydarzenia.

  Jeśli mówisz dziecku, że idziecie na spacer, nie skręcaj z nim nagle do dentysty czy fryzjera. Lepiej dobrze go przygotuj na nowe wydarzenia. Podpowiadamy Ci, jak to zrobić! W życiu każdego maluszka ciągle zdarza się coś po raz pierwszy. Czasami nieznane jeszcze miejsca i sytuacje nie robią na nim większego wrażenia i są przyjmowane całkowicie naturalnie. Jednak niektóre nowe wydarzenia bywają dużym przeżyciem nie tylko dla szkraba, ale również dla jego mamy (czasem nawet większym dla Ciebie!). …na basenie Maluszki uwielbiają zabawy w wodzie. To dla nich nie tylko wielka przyjemność, ale też wspaniała gimnastyka i hartowanie organizmu. Pierwsze „lekcje” pluskania najlepiej zafundować smykowi, gdy tylko zacznie sztywno trzymać główkę (zwykle już w trzecim miesiącu życia). Oczywiście na początku nie chodzi o naukę pływania, ale o to, by maluszek oswoił się z wodą, z jej charakterystycznym zapachem oraz z odgłosami, jakie panują w basenowej hali. Zanim wybierzesz się z malcem na pływalnię, koniecznie sprawdź, czy jest ona przystosowana dla dzieci. Musi mieć cieplejszą, ozonowaną (a nie chlorowaną) wodę. Pierwsze harce nie powinny trwać dłużej niż pół godziny. Uwaga! Koniecznie zapytaj pediatrę, czy nie widzi przeciwwskazań, by iść z malcem na basen. Ekwipunek małego pływaka Niemowlakowi wystarczy specjalna pieluszka, która nie nasiąka wodą, i miękki ręcznik z kapturkiem lub szlafroczek. Możesz też wypróbować specjalne kółko dla niemowlaków firmy Freds Swim Academy Polska. Starszy szkrab oprócz tego powinien mieć pływaczki na ramiona, czepek i plastikowe sandałki, w których bezpiecznie przejdzie z przebieralni do hali z basenem. …w supermarkecie Im później maluszek go odwiedzi, tym lepiej. Centra handlowe to miejsca, gdzie malec bardzo łatwo może się przeziębić. Hałas, silne jarzeniowe światło i duże zmiany...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak