Pielęgnacja

Włosy niemowlęcia

Dlaczego tylko niektóre noworodki rodzą się z czuprynką? Czy strzyżenie to skuteczny sposób na gęstą fryzurkę? Rozprawiamy się z mitami o niemowlęcych włoskach.

Dlaczego tylko niektóre noworodki rodzą się z czuprynką? Czy strzyżenie to skuteczny sposób na gęstą fryzurkę? Rozprawiamy się z mitami o niemowlęcych włoskach.

Martwisz się, że maleństwo ma słabe, delikatne włoski? Niepotrzebnie! U niemowlaczka wyglądają one zwykle inaczej niż u kilkulatka. Przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć na temat dziecięcej fryzurki.

Czupryna u noworodka to znak, że mama dobrze odżywiała się w ciąży.
Fałsz.
Dieta przyszłej mamy oczywiście ma znaczenie dla zdrowia dziecka, ale nie wpływa na to, czy maleństwo urodzi się z włoskami, czy bez. To jest cecha zapisana w genach, dlatego tylko niektóre noworodki mają gęste czuprynki. Pierwsze włoski rosną wyłącznie w okresie płodowym, około 12. tygodnia ciąży. Potem przechodzą w tzw. stan spoczynku. U niektórych noworodków są długie, gęste
i wydają się bardzo mocne, ale to nie znaczy, że rosną. Podobnie jak te, które są cienkie, wypadną i wytrą się do czwartego miesiąca życia malucha. Z tych samych mieszków włosowych wyrosną później nowe, już właściwe włosy.

Włoski, które pojawiają się późno, będą w przyszłości słabsze.
Fałsz.
Jest dokładnie odwrotnie – im później wyrosną, tym będą mocniejsze. Właściwe włosy mogą się pojawić od razu po wytarciu się tych płodowych albo po dłuższej przerwie trwającej nawet do drugiego roku życia. Długo utrzymującą się łysinką nie trzeba się jednak niepokoić i nie wolno wykonywać specjalnych zabiegów, by pobudzić pracę mieszków włosowych: żadnych masaży, natłuszczania itp. Jeśli trzylatek ma włosy bardzo słabe, warto zasięgnąć porady dermatologa. Jednak łysą główką u dwulatka nie należy się przejmować.

Kolor włosów zmienia się z wiekiem.
Prawda.
Niemowlęce włoski (już te właściwe) mają zwykle jasny kolor, bo nie są jeszcze dojrzałe. Ich barwa z czasem się zmienia, podobnie jak karnacja skóry, która jest inna u kilkumiesięcznego dziecka i nastolatka. Jaki odcień przybiorą włosy, zależy od wielu komórek barwnikowych uaktywniających się z wiekiem. Najczęściej ciemnieją w okresie dojrzewania.

Strzyżenie to dobry sposób na wzmacnianie wątłej fryzurki.
Fałsz.
Podcinanie (ani tym bardziej skracanie na jeżyka albo golenie!) nie zmienia grubości, gęstości czy tempa wzrostu włosów. U maluszków są one delikatniejsze, cieńsze i rzadsze niż u kilkulatków. Ich właściwy wygląd ustala się około szóstego roku życia.

Częste mycie wysusza i osłabia włoski.
Fałsz.
Niszczy je i pozbawia wilgoci suszarka, a nie szampon lub mydło. Dlatego najzdrowiej jest, gdy włosy wysychają same, co zwykle nie trwa długo. Jednak nawet z lekko wilgotnymi maluszek może pójść spać. A noworodkowi z bujną czupryną można nałożyć czapeczkę, jeśli w mieszkaniu jest chłodno.

Maluch, który urodził się z lokami, będzie miał kręcone włosy.
Fałsz.
Śliczne niemowlęce loczki szybko znikają, bo włosy stają się coraz grubsze i zaczynają się inaczej układać. Dopiero u sześciolatka widać, czy będą falujące, czy nie. Ale loki u kilkulatka też mogą zniknąć. Działanie hormonów w okresie dojrzewania wpływa na konstrukcję włosów, więc np. z kręconych robią się jedynie falujące.

Nie należy strzyc dziecka przed pierwszymi urodzinami.
Fałsz.
W dawnych czasach wierzono, że może to przynieść maluchowi pecha. Ale postrzyżyny nie mają wpływu ani na powodzenie życiowe ani gęstość fryzury.

Ciemnowłosi rodzice mogą mieć rude dziecko.
Prawda.
Gen odpowiedzialny za barwę włosów przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Nie musi jednak ujawnić się od razu. Rodzice o ciemnych lub jasnych włosach mogli mieć rudych przodków. I to właśnie po nich maluch może odziedziczyć miedzianą czuprynę.

Ciąża i karmienie mocno osłabiły twoje włosy? Ten domowy sposób szybko je odżywi!

kąpiel niemowlaka, włoski, pielęgnacja ciałka, piana, niemowlę
Pielęgnacja
Pielęgnacja dziecięcej czuprynki
Jedne dzieci przychodzą na świat łyse jak kolanko, inne z burzą loczków. Od czego to zależy i jak pielęgnować włoski niemowlęcia? Oto garść faktów "z życia włosków" i kilka praktycznych porad.

// Pierwsze prawdziwe włoski u maleństwa pojawiają się... już w czwartym miesiącu życia płodowego. Wyrastają na główce, a ciało pokrywa się meszkiem. Jednak ok. 2 tygodnie po urodzeniu malca wycierają się one lub wypadają. Normalne zatem jest, że miesięczny bobas jest łysy jak kolanko, nawet jeśli na świat przyszedł jako brzdąc z bujną czuprynką. Zupełnie normalny jest również fakt, że nowe włoski... będą całkiem inne niż te pierwsze. Zresztą kolor i struktura kosmyków będą się zmieniać z wiekiem – dopiero w momencie dojrzewania osiągną kolor "docelowy". Warto wiedzieć, że właściwe włoski mogą się pojawić od razu po wytarciu się tych płodowych, albo po dłuższej przerwie, trwającej nawet do 2. roku życia. Włoski małego dziecka są najczęściej jasne, ponieważ nie są jeszcze dojrzałe. Ich odcień z czasem się zmienia (podobnie jak karnacja skóry). Jaki kolor będą docelowo miały włosy, zależy od wielu komórek barwnikowych uaktywniających się z wiekiem – najczęściej ciemnieją w okresie dojrzewania. Wskazówką, jakie kosmyki będzie miało starsze dziecko, jest stan czuprynki u przedszkolaka – u sześciolatka widać np., czy włoski będą kręcone czy proste, choć loczki niczym u aniołka mogą zniknąć także w następnych latach. Działanie hormonów w okresie dojrzewania wpływa na konstrukcję włosów, więc np. ze sprężynek zrobią się jedynie falujące. Sposoby na czyste włoski Kąpiel, a co za tym idzie mycie dziecku włosków, to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie zawsze przebiega on idealnie, spokojnie i bez płaczu, ponieważ brzdąc może potrzebować trochę czasu, by się przyzwyczaić do nowych doznań. Zadaniem rodziców jest mu w tym pomóc. Jak? Odpowiednie kosmetyki. "Dorosłe" kosmetyki nie są odpowiednie dla dzieci, dlatego mama może "pożyczać" szampon od...

noworodek dużo włosów
Instagram @picgenic
Aktualności
Tym 2-miesięcznym bobasem zachwyca się cały świat. Zobacz zdjęcia!
Co jest niezwykłego w tym maluszku? Przyjrzyjcie się zdjęciu! ;-)

Dzieci rodzą się z różną wagą, wzrostem, kolorem skóry, włosów, oczu. Nie każde może się jednak pochwalić taką fryzurą ;-) Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie 2-miesięczne dziecko, któremu można robić kucyki? O tym, jak niezwykła jest maleńka Coral, poinformował jej tata. Wielu rodziców może pozazdrościć owłosionej główki dziewczynce. Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do widoku łysej główki noworodka . Kilka włosów na krzyż, bezzębny uśmiech, samo szczęście. Czasem się zdarza, by dziecko miało trochę więcej włosków, ale nie tyle co maleńka Carol. Skąd na jej główce wzięło się takie szaleństwo? Na pewno nie z powodu diety mamy, kiedy była w ciąży.  Zazwyczaj jest to po prostu wynik genów . Poza tym, warto także pamiętać, że włosy noworodka wycierają się do 4.miesiąca życia, dopiero potem pojawiają się te właściwe. Kolor włosów dziecka także się zmienia. Najczęściej jasne włoski ciemnieją wraz z uaktywniającymi się z wiekiem komórkami barwnikowymi. Tak samo dziecko które urodzi się z cudownymi loczkami, wcale nie musi mieć kręconych włosów w dorosłym życiu. Dziecko które urodzi się z bujną fryzurą, nie ma gwarancji, że będzie je miało na zawsze. Niech rodzice małej Coral cieszą się tym wyjątkowym widokiem zwariowanej fryzury córeczki. Zobacz także: Czy można porozmawiać z niemowlakiem? Zobacz zabawny film!

bujne włosy córki Edyty Pazury
screen/Instagram ed_pazura
Aktualności
Zamieszanie wokół wyglądu córeczki Edyty Pazury: to przez geny, czy przebieg ciąży?
"Musiała mieć Pani zgagę w ciąży" – napisały internautki pod zdjęciem malutkiej córeczki  Edyty i Cezarego Pazury. Są kobiety, które wierzą, że przebieg ciąży może mieć wpływ na wygląd dziecka. A już szczególnie problem włosów u dziecka spędza mamom sen z powiek. 

Edyta Pazura pokazała na swoim profilu na Instagramie córeczkę Ritę, która ma bardzo bujne włoski, jak na tak małe dziecko. Internautki w komentarzach zastanawiają się czego to przyczyna.  "Mogę zacząć robić kucyki" Chociaż malutka została sfotografowana od tyłu, to i tak wygląda rozkosznie. Leży na brzuszku z rączkami wyciągniętymi w kierunku zabawki w ślicznym, szarym kompleciku z rysunkowymi sarenkami i jelonkami.      Ale to co szczególnie przykuwa uwagę to bujna czuprynka ciemnych, gęstych i długich włosów małej Rity. To zaskakujące, zwłaszcza, że córka Pazury ma dopiero cztery miesiące . Edyta Pazura obok zdjęcia napisała: " Mogę zacząć robić kucyki". "Niesamowite włosy" Internautki nie mogą się nadziwić, że taki maluch może mieć tyle włosków na głowie. Niektóre mamy wymieniają się doświadczeniami pisząc, że ich roczne córeczki nie mają tyle włosów , co córka Pazury. "Wow ale długie włoski"- dziwi się jedna z nich. "Niesamowite włosy, moja ma 13 miesięcy i nawet takich nie ma" - żali się inna.   " To takie niesprawiedliwe 😉 moja półtoraroczna córcia ma mniej włosów 🙈 zazdrościmy" – skomentowała jedna z mam.  Co ma  ciążowa zgaga do włosów dziecka? Internautkom od razu nasunęło się skojarzenie, że na pewno Edyta Pazura w ciąży miała zgagę , ponieważ jest taki przesąd, że jeśli mama ma zgagę w ciąży, to znaczy, że dziecko urodzi się z włoskami.   "Musiała mieć Pani zgagę w ciąży" - stwierdziła jedna z mam. "Ja zgagę miałam i dzieci miały sporo włosów. Wierzę nie wierzę" – napisała inna. "Moja córa jak się urodziła to takie miała, bez zgagi się obyło...w szpitalu pielęgniarki nie mogły się nadziwić i co przynosiły na karmienie, to inna...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj