
GŁADKA BUZIANa buzi często zostają resztki mleka, a znajdujące się w nim substancje mogą podrażniać skórę.
• Czym myć? Najlepiej przegotowaną wodą, a raz dziennie kostką mydlaną dla dzieci.
• Pielęgnacja? Wszystko zależy od stanu skóry: jeśli jest dobrze nawilżona, a nie wybierasz się akurat z maluchem na spacer – nie smaruj jej niczym. Przesuszoną skórę, łuszczącą się posmaruj kremem nawilżającym (np. Nivea Baby), a jeśli wybierasz się na spacer zimą – zabezpieczaj buzię tłustymi maściami dla dzieci typu cold cream. Są to bazy tłuszczowe bez dodatków. Ma je w ofercie większość firm kosmetycznych (np. Avene, La Roche Posay).
• Co musisz wiedzieć? Nie używaj naparu z rumianku, bo może uczulać.
ZADBANA PUPA
Skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa i najbardziej narażona na zaczerwienienia i odparzenia. Podczas codziennej pielęgnacji zwróć na nią szczególną uwagę.
• Czym myć? Przy zmianie pieluchy (min. pięć–sześć razy dziennie) umyj pupę ciepłą wodą (z kranu) z mydłem dla dzieci. Delikatnie osusz. Poza domem użyj chusteczek pielęgnacyjnych.
• Jak pielęgnować? Jeśli po umyciu pośladki są jasne i nawilżone profilaktycznie smaruj je preparatami
z cynkiem. Występują w postaci pośredniej między kremem a maścią, tworzą na skórze ochronny film (np. Sudocrem, kremy z tlenkiem cynku firmy Ocerin, z serii Nivea Baby). Należy uważać na niektóre recepturowe kremy robione w aptece, które zawierają eucerynę, lanolinę (mogą uczulać) i kwas borny (w dużych dawkach powoduje niekorzystne zmiany w organizmie dziecka).
• Co musisz wiedzieć?
1. Przy zaczerwienieniu możesz radzić sobie sama. Nałóż grubą warstwę kremu, (np. maść Bepanthen), częściej zmieniaj pieluchy. Wietrzenie chorej skóry to najlepsze lekarstwo na rumień. Jeśli nic nie pomaga, idź do lekarza.
2. Przy mocnym zaczerwienieniu przygotuj do kąpieli niezbyt gęsty krochmal.
3. Kiedyś nie wyobrażano sobie pielęgnacji bez zasypki. Dziś wiemy, że zamiast pomagać, może być źródłem kłopotów. Pod wpływem wilgoci zbryla się, a skóra pod nią robi się czerwona i tworzą się na niej nadżerki.
4. Czasem zbyt pochopnie sięgamy po radykalne środki. Do pielęgnacji noworodka np. nie są wskazane maści i kremy z dodatkiem sterydów (są po prostu za mocne).
WYPIELĘGNOWANE CIAŁO
Kąpiel noworodka to przyjemne zajęcie dla rodziców. Zadbaj, żeby było równie przyjemne dla samego zainteresowanego. Do wanienki wlej wodę o temp. ok. 37°C. Wystarczy zwykła woda z kranu, chyba że noworodek ma wyjątkowo wrażliwą skórę i lekarz zaleci inaczej.
• Czym myć? W aptece spytaj o emolienty. Nie tylko myją, ale też tworzą na skórze cienką powłokę chroniącą przed utratą wilgoci, tłuszczu i nawilżają. W aptece prawdopodobnie polecą ci Balneum, Oliatum, Emolium. Płyn wlej do wanienki. Nie używaj mydła, bo zniweczysz działanie emolientu. Jeśli maluch ma zdrową, nieprzesuszoną skórę, możesz używać mydła w kostce o pH 5,5 dla dzieci. Mydła wracają do łask w wersji delikatnej, nieperfumowanej i co najważniejsze, nieuczulającej i niewysuszającej delikatnej skóry.
• Pielęgnacja? Maluchy o zdrowej skórze smaruj po kąpieli delikatnym kremem albo nie używaj niczego. Jeśli skóra jest wysuszona, skłonna do złuszczania, pękania, smaruj ją tłustymi kremami i maściami nawet dwa razy dziennie. Zwracaj uwagę na najbardziej przesuszone, skłonne do podrażnień miejsca, omijaj gojącą się pępowinę.
• Co musisz wiedzieć?
1. Do kąpieli nie używaj środków dla dorosłych. Maluch powinien mieć w łazience swoją półkę z kosmetykami.
2. Według dermatologów powinnaś stosować szampon od 6. miesiąca (może wysuszać skórę). Włoski myj dziecku preparatem do ciała.
3. Lekarze zalecają ostrożność w stosowaniu oliwki. Skóra pod nią może ulegać wysuszeniu. Lepiej sięgaj po nią tylko wtedy, gdy chcesz zrobić dziecku masaż.
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”.
