
Z noworodkiem każdy dzień jest inny. Kolejne wspólne chwile przynoszą wiele radości, ale i wątpliwości. To, co najczęściej wzbudza niepokój mam, jest zwykle czymś absolutnie normalnym. Zapewne i twoje rozterki są niepotrzebne. Ale warto mieć pewność.
Martwię się, bo dziecko waży mniej niż po urodzeniu
W ciągu pierwszych dni życia noworodek traci do 10 procent urodzeniowej masy ciała. Trzykilogramowy maluszek może więc stracić na wadze nawet do 300 gramów. Jest to tzw. fizjologiczny spadek masy ciała – jak najbardziej prawidłowy. Spowodowany jest wydaleniem smółki (pierwsza kupka) i utratą płynów przez skórę oraz płuca. Zdrowy noworodek odrobi straty w ciągu kolejnych dwóch tygodni życia.
Zwróć uwagę, gdy dziecko nie zaczyna przybierać na wadze, chociaż dużo je.
Czy to nie szkodzi, że mój maluszek dość często ulewa
Noworodki miewają niedojrzały mięsień, który zamyka wejście do żołądka, zapobiegając cofaniu się pokarmu. Ulewanie nasila też łykanie powietrza podczas karmienia. To, czym dziecko ulewa, może wyglądać jak mleko zmieszane ze śliną albo mieć postać twarożku – to świadczy, że rozpoczęło się trawienie. Dolegliwość z czasem ustępuje (zwykle do szóstego miesiąca), ale zawsze warto o niej powiedzieć lekarzowi.
Zwróć uwagę, gdy maluszek ulewa chlustająco, gorączkuje, widać też inne niepokojące objawy. Wtedy pilnie skontaktuj się z pediatrą. To może być początek choroby.
Niepokoi mnie, że dziecko ciągle ma sapkę
W pierwszych dniach po urodzeniu w nosie dziecka może zalegać śluz, który utrudnia oddychanie i powoduje sapkę przypominającą lekki świst. Noworodek kichając, próbuje udrożnić nos, a ty możesz podejrzewać, że się przeziębił.
Zwróć uwagę, gdy z noska wycieka żółtawa wydzielina (to oznaka infekcji górnych dróg oddechowych), dziecko jest niespokojne, źle śpi, krztusi się przy jedzeniu – wtedy wezwij lekarza, nawet gdy maluszek nie gorączkuje.
Obawiam się, że maleństwo ma jakiś problem ze ssaniem
Jeśli dziecko od początku ma kłopoty z jedzeniem, powodem może być zbyt małe lub zbyt silne napięcie mięśniowe: maluszek nieprawidłowo układa język, ssie za słabo (lub za mocno), nie może się najeść. Czasem wręcz krztusi się mlekiem. Tak często się zdarza, jeśli dziecko ssie łapczywie, bo np. było bardzo głodne, a pokarm tryska mu do buzi i nie nadąża łykać. Przed podaniem piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko.
Zwróć uwagę, gdy prawidłowe przystawianie do piersi nie przynosi efektów. Pediatra sprawdzi, czy przyczyną nie jest zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe (paseczek skóry przytrzymujący język). Zwykle przystawianie do piersi wystarczy, by nabrało ono elastyczności i nie sprawiało problemu. Ale jeśli utrudnia jedzenie, trzeba je podciąć (zabieg trwa chwilę i nie boli). A jeśli przyczyną problemów jest nieprawidłowe napięcie mięśni, lekarz zaproponuje odpowiednią pozycję do karmienia i konsultację neurologiczną.
Nie daje mi spokoju zażółcenie skóry maluszka
Żółtaczka fizjologiczna objawia się żółtawym zabarwieniem skóry, które może pojawić się w 2–3. dobie i ustępuje po około 10 dniach.
Zwróć uwagę, gdy zażółcenie jest nadal widoczne po trzech tygodniach od urodzenia dziecka, nasila się albo skóra malca staje się zielonkawa.
Wydaje mi się, że kupka, którą robi dziecko, jest zbyt wodnista
Noworodek robi kupki często – nawet po każdym karmieniu (albo już w trakcie). Są one mniej lub bardziej wodniste. To nie jest biegunka. U dzieci karmionych piersią taki ich wygląd jest prawidłowy, zwłaszcza gdy maleństwo ma apetyt i przybiera na wadze.
Zwróć uwagę, gdy kupka zmienia zapach lub staje się pienista – mogą to spowodować szkodliwe bakterie. Powiedz o tym pediatrze.
Podejrzewam, że kikut pępowiny powinien już odpaść
Kikut może odpaść po siedmiu albo nawet 14 dniach od porodu (wszystko zależy od grubości). Aby to przyspieszyć, należy przemywać go 75-proc. spirytusem podczas każdej zmiany pieluszki.
Zwróć uwagę, gdy skóra pępuszka jest zaczerwieniona i pojawił się obrzęk, widać ropną lub surowiczą wydzielinę, o niemiłym zapachu. Pokaż kikut lekarzowi.
Nie podobają mi się ropiejące oczka dziecka
Noworodkom zdarza się ropiejące oko u niemowlaka dość często. Zwykle powodem są bakterie, z którymi dziecko miało kontakt podczas porodu. Jeśli po 2–3 dniach przemywania oczu roztworem soli fizjologicznej ropienie ustąpi, nie masz się czym niepokoić.
Zwróć uwagę, gdy ropienie (zwłaszcza jednego oka) przedłuża się. Może to oznaczać niedrożność kanalika nosowo-łzowego.


Sapka jest spowodowana niedrożnością nosa u noworodków i niemowląt. Termin „sapka” wziął się od charakterystycznego sapania, które towarzyszy maluchom z niedrożnym nosem. Zobacz, co należy wiedzieć o sapce małych dzieci, aby nie pomylić jej z katarem lub alergią. Sprawdź, czy sapka utrudnia karmienie piersią i dowiedz się, jak pomóc dziecku. Spis treści: Sapka u niemowląt – co to? Sapka u niemowląt – kiedy mija? Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka niemowlęca – jak leczyć? Co na sapkę u niemowlaka? Sapka u niemowląt – co to? Sapka niemowlęca to trudność w oddychaniu, która może pojawić się u dziecka już w pierwszych dniach po narodzinach. Jeśli noworodek lub niemowlę ma sapkę, rodzice słyszą odgłosy, które opisują jako świstanie, furkotanie, chrumkanie. Typowe objawy sapki u niemowlaka: wrażenie zatkanego noska, utrudniony przepływ powietrza przez nozdrza, niechęć do jedzenia, brak wycieku z noska. Rodzice zastanawiają się, czy sapka niemowlęca jest niebezpieczna. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość. W rzadkich przypadkach objawiają się w ten sposób niektóre wady jamy nosowej, między innymi: atrezja nozdrzy tylnych, przepuklina oponowo-rdzeniowa. Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka u noworodka i niemowlaka może mieć kilka przyczyn: Zaleganie śluzu w nosie noworodka – po narodzinach przez kilka dni w nozdrzach dziecka mogą utrzymywać się resztki płynu owodniowego. Jeśli to one są przyczyną głośnego oddychania, sapka zwykle ustępuje po około 3-4 dniach. W tym czasie nos powinien się udrożnić. Ulewanie pokarmu przez niemowlę – może się zdarzyć, że część mleka, która cofnęła się z żołądka, nie wydostaje się...

Kupa noworodka i siusiu to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu i zdrowiu dziecka. Czy kryje jakieś tajemnice? W ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). W kolejnych dobach pojawiają się stolce przejściowe, mogą być zielonkawe. Warto więc wiedzieć: Ile brudnych pieluszek jest normą? Jak wygląda kupka niemowlaka? Co zapach stolca mówi o brzuszku maluszka? Kiedy zawartość pieluszki powinna niepokoić? Noworodek nie robi kupy – dlaczego? a także: Ile mokrych pieluszek jest normą? Co kolor i zapach moczu mówi o stanie zdrowia maluszka? Ile razy dziennie noworodek robi kupę? Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilka razy w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 razy na dobę (np. po każdym karmieniu z piersi) – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko przybiera na wadze . Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni . O zaparciu u noworodka mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko robi kupkę nie tylko rzadziej, ale również z wyraźnym trudem. Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie. Czego oczekiwać po kupie noworodka? Kupka niemowlaka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna z widocznymi grudkami. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. Kiedy dziecko jest karmione tylko mlekiem modyfikowanym, stolec ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i może być bardziej zwarty. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupa bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią. Jaki jest zapach kupy noworodka? ...

Kikut pępowiny może szokować rodziców noworodka . Nic dziwnego. Nikt, kto do tej pory nie miał dziecka, nie miał też do czynienia z fragmentem ludzkiej tkanki, która jest pozostałością po łączącej płód z łożyskiem pępowinie. Dlatego też świeżo upieczeni opiekunowie maluszka jak najszybciej chcieliby się pozbyć tego problemu. Kiedy odpada pępek u noworodka? Nie zawsze tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Kiedy odpada kikut pępowiny? Nie ma jednego z góry określonego terminu. Zwykle pępek noworodka odpada między 7 a 10. dniem po narodzinach, a czasem pod koniec 2. tygodnia. Wasze dziecko ma już trzy tygodnie i kikut pępowiny nadal trzyma się mocno? To nie znaczy, że dzieje się coś złego. Eksperci uważają, że pępowina może odpaść znacznie później – bo aż do 29. dnia od porodu i nie należy się tym martwić, jeśli jej gojenia nie zakłóca stan zapalny. Zdaniem lekarzy proces oddzielania się kikuta zajmuje więcej czasu, jeśli: pępowina jest gruba, dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie jest wcześniakiem. Warto wiedzieć, że u dzieci urodzonych przed czasem jest większe ryzyko infekcji pępka. Ale w czasie, gdy kikut pępowiny jeszcze tkwi przy brzuszku, maluszki na ogół przebywają w szpitalu, a tam kontroluje się, w jakim stanie są ich pępki. Jak goi się pępek? Kikut pępowinowy najpierw jest wilgotny i elastyczny . Można nim bez problemu manipulować, np. gdy próbujemy go umyć i osuszyć. Gdy wysycha – twardnieje i bardziej przylega do skóry. Ale nawet wtedy można go unosić, np. gdy próbujemy doprowadzić pępowinę do czystości lub chcemy osuszyć skórę pod nią. Wszelkie tego typu zabiegi nie są dla dziecka bolesne. Co robić, aby pępek odpadł szybciej? W gojeniu się pępka pomaga sucha pielęgnacja i dostęp powietrza. Z tego powodu pępowina noworodka nie powinna być mocno okrywana . Lekarze...