Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, pielęgnacja ciała
Pielęgnacja

Wybór kosmetyków dla dziecka

Umyć włoski szamponem czy mydłem? Suchą skórę posmarować oliwką czy balsamem? A buzię kremem nawilżającym czy raczej tłustym? Sprawdziliśmy!

Dobrze wiesz, że skóra maluszka jest delikatna. O tym, jak bardzo, łatwo się przekonać. Wystarczy raz umyć ją zwykłym mydłem: zaraz robi się sucha! Do pielęgnacji dzidziusia trzeba więc specjalistycznych kosmetyków. Niewielu, ale za to tych najlepszych. Ale co to znaczy „najlepsze”? Półki drogerii i aptek przecież uginają się od atestowanych kosmetyków. Okazuje się jednak, że wiele zależy od samego dziecka!

Do kąpieli - mydło czy płyn
• Dla noworodka i małego niemowlęcia:
wystarczy mydełko, ale pod warunkiem, że na skórze nie ma żadnych podrażnień. Powinno to być jednak specjalne mydełko dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Pamiętaj, że mydła dla dorosłych są nieodpowiednie – niszczą delikatną barierę ochronną skóry.
• Jeśli dziecko ma zdrową skórę, możesz do wanienki dolać trochę płynu do kąpieli: wybierz bezbarwny i bezzapachowy. Nie używaj już mydła!
• Gdy skóra jest sucha i szorstka, lepsze do kąpieli będą tzw. emolienty. To specjalne płyny, które nie tylko myją, ale także tworzą na powierzchni skóry cienką powłokę (film) chroniącą przed utratą wilgoci i tłuszczu, a poza tym nawilżają. Kupuje się je w aptece. Taki płyn wlej do wanienki z wodą. Nie używaj już potem mydła, bo zniweczysz działanie preparatu.

Do czesania - szczotka czy grzebień
• Szczotka.
Koniecznie wybierz specjalną dla niemowląt, wykonaną z miękkiego, delikatnego na-
turalnego włosia. Czesanie to doskonały masaż skóry głowy, który poprawia jej stan ukrwienia oraz wzmacnia cebulki włosów. Dzięki niemu później włoski będą maluszkowi lepiej rosły. Noworodkowi nie czesz główki grzebieniem. Mógłby podrażnić jego delikatną skórę.

Na podrażnienia - krem czy maść
• Wszystko zależy od stanu skóry dziecka.
Jeśli jest sucha, zaczerwieniona, balsam i mleczko będą za słabe. Lepiej posmarować ją tłustym kremem, a jeśli i on nie pomoże – maścią. Jest ona bardziej tłusta niż krem i jeszcze dłużej utrzymuje się na skórze. Pomaga zwłaszcza przy silnych zaczerwienieniach i podrażnieniach.

Do ciała - oliwka, balsam czy mleczko
• To zależy od skóry niemowlęcia.
Jeśli jest zdrowa, wystarczy natłuszczać tylko miejsca suche, łuszczące się (reszty ciała nie trzeba niczym smarować).
W pierwszych dniach życia najlepsza będzie oliwka. Później jednak trzeba ją stosować ostrożnie, ponieważ może nasilać zmiany łojotokowe. Do smarowania lepszy wówczas będzie delikatny balsam lub mleczko dla niemowląt.

Na pupę - puder czy krem
• Krem.
Jest konieczny, jeśli doszło do pieluszkowego zapalenia skóry. Najlepszy jest taki z dodatkiem cynku. Zasypki i pudry co prawda działają kojąco, ale nie rozprowadzają się na skórze równomiernie, zaczynają się też zbrylać w fałdkach skóry (zwłaszcza w gorące dni). Może to nasilić stan zapalny.

Pod body - pieluszki jednorazowe czy tetrowe?
• Jednorazowe.
Tetrowe są co prawda naturalne, ale gdy dziecko zrobi siusiu, skóra w okolicach pupy będzie się stykać ze składnikami zawartymi w moczu. Obecnie produkowane pieluszki jednorazowe są bardzo dobrej jakości (nie kupuj niefirmowych, na bazarach). Pamiętaj też, że pieluszkę trzeba zmienić za każdym razem, gdy tylko malec zrobi kupkę (ale nie rzadziej niż co 3–4 godziny).

Do prania - płatki mydlane, proszek czy mleczko
Wszystkie te środki są dobre, jeśli zostały przeznaczone dla niemowląt. Gdy pierzesz w pralce, wygodniejszy będzie proszek lub mleczko niż płatki mydlane (trudniej się spłukują). Nastaw w pralce podwójny program płukania. Ubranka dziecka wrażliwego, które reaguje uczuleniem na proszek czy mleczko, pierz w płatkach lub w samej wodzie.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pam 087-011.jpg
Pielęgnacja
Dermatolog o pielęgnacji dziecka
Co na początku budzi największy niepokój podczas pielęgnacji noworodka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

1. Kiedy można po raz pierwszy wykąpać dziecko w wanience? Jeśli jest zdrowe, nawet już drugiego dnia po porodzie. Trzeba tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze nie zagojonego pępuszka. 2. Jak często trzeba kąpać noworodka? Najlepiej codziennie. Dziecko co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Nie powinna ona tylko trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej (tłuszczowej) i nie ulegała wysuszeniu. 3. Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli? To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry. 4. Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki? Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy:...

kąpiel, niemowlę, kosmetyki
© DoraZett - Fotolia.com
Pielęgnacja
Mydło kontra chusteczki, czyli cała prawda o kosmetykach dla niemowląt
Zanim wybierzesz się do sklepu z kosmetykami dla dziecka, sprawdź, które będą najlepsze dla twojego maleństwa. Bo inaczej zamiast posłużyć niemowlęciu, mogą mu zaszkodzić.

Dzieci są różne – różne mają rodzaje skóry, różne z nią problemy... Co więcej, dzieci się zmieniają, zmienia się także pogoda. Co z tego wynika? Ano to, że krem, którego używa Basia, może nie posłużyć Adasiowi, a oliwka, która sprawdzała się na początku życia dzidziusia, nagle przestaje mu służyć. A więc jakie kosmetyki powinnaś kupić dla swojego dziecka ? Tu znajdziesz odpowiedź! Sprawdź też:  Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka? Kosmetyki do kąpieli Mydło czy płyn Dobry jest płyn do kąpieli. Jest też wygodny, bo wlewasz go do wody i kąpiesz bobasa bez namydlania. Mydełko możesz wybrać dla dziecka, ale pod warunkiem, że na skórze nie ma żadnych podrażnień i nie jest ona wysuszona. Powinno to być jednak specjalne mydełko dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Takie dla dorosłych zwykle ma odczyn zasadowy, niszczy barierę ochronną skóry, wysusza ją i podrażnia. Gdy skóra maluszka jest sucha i szorstka, lepsze do kąpieli będą tzw. emolienty. To płyny, które nie tylko myją, ale także tworzą na powierzchni skóry cienką powłokę (film) chroniącą przed utratą wilgoci i tłuszczu, a poza tym nawilżają. Kupuje się je w aptece. Nasze propozycje : pielęgnujący płyn do kąpieli Nivea Baby, ok. 20 zł; płyn do kąpieli Bąbelkowa kąpiel Mustela Bébé, ok. 35 zł; płyn natłuszczający Test dla rodziców - czy wiesz, jak pielęgnować noworodka? Kosmetyki na podrażnienia Krem czy maść Jeśli skóra dziecka jest mocno sucha, zaczerwieniona, balsam i mleczko będą za słabe. Lepiej posmarować ją tłustym kremem, a jeśli i on nie pomoże – maścią. Jest ona bardziej tłusta niż krem i jeszcze dłużej utrzymuje się na skórze. Pomaga zwłaszcza przy silnych zaczerwienieniach i podrażnieniach. Nasze propozycje : krem zmiękczający Exomega D.E.F.I A-Derma, ok. 64 zł; Dardia Lipo Krem, ok. 35 zł; maść Neodex,...

Pielęgnacja
14 sekretów pielęgnacji
Co na początku budzi największy niepokój podczas pielęgnacji noworodka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Co budzi największy niepokój podczas pielęgnacji niemowlaka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości! 1. Jak często trzeba kąpać niemowlaka? Najlepiej codziennie. Starsze niemowlę coraz więcej czasu spędza na podłodze i coraz bardziej się brudzi. Poza tym, często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Kąpiel również może być czasem dobrej zabawy. 2. Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli? To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje warstwa ochronna, która chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry. 3. Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki? Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy: jedną ręką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, drugą – myć całe ciało. Jest to prostsze, gdy maluszka kąpią...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak