dziecko, wielkanoc, spacer, mama
Panthermedia
Pielęgnacja

Wyjazdy na święta z niemowlęciem

Choć punktem docelowym raczej nie będzie Wyspa Wielkanocna, przygotowania do świątecznego wyjazdu z dzieckiem i tak będą intensywne. Mały podróżnik, który niedawno dołączył do waszej ekipy, ma przecież szczególne wymagania.

Święta często oznaczają wyjazd do rodziny. Bo co jak co, ale świętować chcemy w towarzystwie. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, bliżsi i dalsi kuzyni są nam do tego niezbędni. Jeśli mieszkają daleko, cóż począć – spakować się i w drogę. Tych, którym cierpnie skóra na myśl o wielkim pakowaniu, upychaniu do bagażnika całkiem niepotrzebnej na miejscu składanej wanienki, którzy drżą ze strachu, jak dziecko odnajdzie się w nowym dla niego miejscu, zachęcamy do trzech głębszych oddechów. Jeśli zostaniecie w domu, będzie wam na pewno smutniej.

Pakujemy się na Wielkanoc

Gdy planuje się wyjazd z małym dzieckiem, wszystko wydaje się niezbędne, no bo jak je wykąpać w dużej wannie, jak będzie spać bez ulubionej kołderki... Zacznij od spisania rzeczy, które stanowią niezbędne minimum – pieluchy, ubranka, słoiki (można je kupić wszędzie, ale w święta może być z tym problem), ukochaną przytulankę, bez której maluch nigdzie się nie rusza. A potem rozszerzaj spis o inne przedmioty, z którymi będzie wam wygodniej. Jeśli jedziecie samochodem, jedynym ograniczeniem jest dla was pojemność bagażnika. Nie wszystkie bagaże powinny jednak do niego trafić. Torbę z przekąskami na drogę, zabawkami, mokrymi chusteczkami czy zestawem do przewinięcia dziecka zdecydowanie lepiej postawić koło siebie w samochodzie.

Krótka przerwa w podróży na święta

Niemowlaki zwykle przesypiają całą podróż. Ze śpiącym pasażerem możesz jechać bez postojów do czasu, aż się obudzi. Starsze dzieci wymagają więcej uwagi. Podróż uatrakcyjnią przystanki – krótki spacerek, przekąska zjedzona na leśnej drodze (uwaga na zakazy wjazdu do lasu) sprawią, że jazda nie będzie się dłużyć.

Nowe smaki wielkanocne

Żurek, mazurek, faszerowane jajka... Choć w polskiej tradycji świętowania ważne miejsce zajmuje jedzenie, dla dzieci nie jest ono aż tak istotne. Dzieci są żywieniowymi konserwatystami – mają listę swoich ulubionych dań i warto przy niej pozostać także w święta. Nie tylko ze względu na upodobania malucha, niektóre świąteczne potrawy są ciężkostrawne i mogłyby wywołać rozstrój żołądka. Zanim wyjedziesz z domu, przemyśl więc, ile zabrać ze sobą mleka w proszku, ile słoików, żeby głodny maluch mógł dostać to, co mu najbardziej smakuje. Nadmiar emocji związanych ze świątecznym zamieszaniem może też odwrócić uwagę od talerza. Dla dziecka ważniejsze stanie się zwiedzanie zakamarków domu babci, przesiadywanie u dziadka na kolanach lub zabawy z kuzynami. A apetyt zaspokoi bułeczka z masłem lub świąteczne jajko na miękko.

Wielkanoc jak w domu

Maluchy najlepiej funkcjonują, gdy otaczająca je rzeczywistość jest niemal w stu procentach przewidywalna. Na śniadanie kaszka, przed obiadem spacerek, wieczorem kąpiel z pianą i czytanie do snu. Gdy maluch wie, co za chwilę się zdarzy, czuje się bezpiecznie. Choć spędzicie święta w obcym miejscu (dom rzadko odwiedzanych dziadków niewątpliwie jest nim dla dziecka), dobrze, by w planie dnia znalazło się jak najwięcej stałych elementów. Odrzucenie rutyny powoduje rozregulowanie, którego skutki są odczuwane jeszcze długo po powrocie do domu. Na świąteczne zamieszanie, twarze gości, hałas dziecko może reagować strachem, płaczem, a nawet złością, zwłaszcza gdy jest zmęczone i niewyspane. Nie zapominaj o drzemce w ciągu dnia, a wieczorem nie zwlekaj z kładzeniem dziecka do łóżeczka.

Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]

fotelik tyłem do kierunku jazdy, fotelik dla dziecka, fotelik dla przedszkolaka, przewożenie dziecka w foteliku
Fotolia
Czas wolny
Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy - wyniki crash testów
Czeka cię wymiana fotelika? Chcesz, by dziecko mogło wreszcie siedzieć przodem do kierunku jazdy? Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Porównaj, jak bezpiecznie przewozi się dzieci w innych krajach i poznaj wyniki testów bezpieczeństwa.

W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy w Europie - głównie w Skandynawii - od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci (nawet do szóstego roku życia). Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze. Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do drugiego roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi lub wzrostu określanego dla fotelika. Foteliki do przewożenia w takim ustawieniu dzieci starszych niż niemowlęta można kupić także w Polsce. Zobacz, dlaczego warto rozważyć taki zakup. Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy? To, że dziecko siedzi i pewnie trzyma głowę, nie znaczy, że w każdej sytuacji poradzi sobie z jej ciężarem. Głowa malucha w porównaniu z głową osoby dorosłej jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Mięśnie szyi utrzymują ją pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu).   Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić dziecko, maluch nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego . Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź opinie! Skąd wiadomo, że fotelik ustawiony tyłem to lepsze rozwiązanie? Foteliki poddawane są tzw. crash testom , czyli kontrolowanym wypadkom z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. w Niemczech ADAC, w Wielkiej Brytanii AA TRUST czy OEAMTC w Austrii. Wynika z nich, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest pięć razy większe niż kiedy dziecko siedzi w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy . Dane...

udana podróż z dzieckiem
Fotolia
Czas wolny
Siedem rad na dobrą podróż
Podpowiemy Ci, jak się przygotować do drogi, by dojechać na miejsce w doskonałych humorach.

Podpowiemy Ci, jak się przygotować do drogi, by dojechać na miejsce w doskonałych humorach. Początek udanych wakacji to spokojna podróż. Jest kilka rzeczy, o których trzeba pomyśleć, nim ruszycie w drogę – zwłaszcza gdy na pokładzie auta będzie maluch! 1. Zaplanuj wyjazd. Upewnij się, że masz ważny dowód rejestracyjny, opłacone ubezpieczenie OC, w przypadku podróży zagranicznej – „Zieloną Kartę”. Jeśli podróż ma trwać długo, rozpocznij ją jak najwcześniej, by dużą część trasy pokonać, nim słońce zacznie prażyć. Unikaj podróżowania nocą (zła widoczność, zmęczenie kierowcy) i okresów natężenia ruchu (korki, długie oczekiwanie na przejściach granicznych). 2. Sprawdź mocowanie fotelika. Jazda w foteliku to dla malucha jedyny bezpieczny sposób podróżowania. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz go na kolanach, nawet jeśli sama będziesz mieć zapięte pasy (przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne!). Podczas kolizji wypada ono do przodu z siłą 30-60 razy większą niż jego waga. Przy prędkości 60 km/h siła uderzenia dziecka, które waży 25 kg, wzrasta do około tony! Tak więc dla dobra malucha przewoź go tylko w foteliku! Nosidełko dla niemowląt (do 10-13 kg) montuj tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu przy nagłym hamowaniu delikatne mięśnie szyi malca będą mniej narażone na uraz. Nosidełko możesz przypiąć na przednim siedzeniu tylko wtedy, gdy w samochodzie nie ma poduszki powietrznej! Maluchy powyżej 10-13 kg można już przewozić przodem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 15 kg mogą podróżować w fotelikach bez szelek – zapina się je „dorosłymi” pasami (powinny przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie mogą dotykać szyi dziecka, być poluzowane). W większości krajów Europy (np. w Austrii, Chorwacji, Włoszech) dzieci do lat 12 można przewozić...

przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
Adobe Stock
Pielęgnacja
Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]
Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne i dla rodziców, i dla dzieci. Ale – niestety – nie jest bezpieczne. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to ogromne ryzyko.

Dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest bezpieczne, choć dzieci to uwielbiają. A może to ty wolałabyś mieć dziecko w foteliku z przodu auta, żeby je lepiej widzieć? Według raportu Britax State of Safety* aż 45% rodziców przyznaje, że nie nadąża za aktualnymi przepisami dotyczącymi wożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Warto zatem przypomnieć sobie, co kodeks drogowy mówi o przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu . Od kiedy (i czy w ogóle) można tak wozić dziecko? Dziecko na przednim siedzeniu: co mówi kodeks drogowy? Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest bardzo popularne – kierujący autem rodzice nie mają problemu, by widzieć, co dzieje się u dziecka, a maluchy lubią siedzieć blisko mamy lub taty. Polski kodeks drogowy pozwala przewozić dzieci w certyfikowanych fotelikach na przednim siedzeniu – zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Jest jednak jeden warunek: jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, zgodnie z obowiązującymi przepisami o przewożeniu dzieci w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna! Przepisy regulują też, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku . Uwaga, dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci. Dlaczego trzeba wyłączyć poduszkę powietrzną, gdy dziecko na przednim siedzeniu jedzie tyłem do kierunku jazdy? Choć poduszka powietrzna służy ratowaniu życia w trakcie wypadku, dla małego dziecka przewożonego na przednim siedzeniu może być śmiertelnym zagrożeniem. Podczas zderzenia wybucha z prędkością 300 km/h. Gdy dziecko podróżuje na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy, tak silne uderzenie może skończyć się poważnymi urazami głowy, kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Ich...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj