Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, wielkanoc, spacer, mama
Panthermedia
Pielęgnacja

Wyjazdy na święta z niemowlęciem

Choć punktem docelowym raczej nie będzie Wyspa Wielkanocna, przygotowania do świątecznego wyjazdu z dzieckiem i tak będą intensywne. Mały podróżnik, który niedawno dołączył do waszej ekipy, ma przecież szczególne wymagania.

Święta często oznaczają wyjazd do rodziny. Bo co jak co, ale świętować chcemy w towarzystwie. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, bliżsi i dalsi kuzyni są nam do tego niezbędni. Jeśli mieszkają daleko, cóż począć – spakować się i w drogę. Tych, którym cierpnie skóra na myśl o wielkim pakowaniu, upychaniu do bagażnika całkiem niepotrzebnej na miejscu składanej wanienki, którzy drżą ze strachu, jak dziecko odnajdzie się w nowym dla niego miejscu, zachęcamy do trzech głębszych oddechów. Jeśli zostaniecie w domu, będzie wam na pewno smutniej.

Pakujemy się na Wielkanoc

Gdy planuje się wyjazd z małym dzieckiem, wszystko wydaje się niezbędne, no bo jak je wykąpać w dużej wannie, jak będzie spać bez ulubionej kołderki... Zacznij od spisania rzeczy, które stanowią niezbędne minimum – pieluchy, ubranka, słoiki (można je kupić wszędzie, ale w święta może być z tym problem), ukochaną przytulankę, bez której maluch nigdzie się nie rusza. A potem rozszerzaj spis o inne przedmioty, z którymi będzie wam wygodniej. Jeśli jedziecie samochodem, jedynym ograniczeniem jest dla was pojemność bagażnika. Nie wszystkie bagaże powinny jednak do niego trafić. Torbę z przekąskami na drogę, zabawkami, mokrymi chusteczkami czy zestawem do przewinięcia dziecka zdecydowanie lepiej postawić koło siebie w samochodzie.

Krótka przerwa w podróży na święta

Niemowlaki zwykle przesypiają całą podróż. Ze śpiącym pasażerem możesz jechać bez postojów do czasu, aż się obudzi. Starsze dzieci wymagają więcej uwagi. Podróż uatrakcyjnią przystanki – krótki spacerek, przekąska zjedzona na leśnej drodze (uwaga na zakazy wjazdu do lasu) sprawią, że jazda nie będzie się dłużyć.

Nowe smaki wielkanocne

Żurek, mazurek, faszerowane jajka... Choć w polskiej tradycji świętowania ważne miejsce zajmuje jedzenie, dla dzieci nie jest ono aż tak istotne. Dzieci są żywieniowymi konserwatystami – mają listę swoich ulubionych dań i warto przy niej pozostać także w święta. Nie tylko ze względu na upodobania malucha, niektóre świąteczne potrawy są ciężkostrawne i mogłyby wywołać rozstrój żołądka. Zanim wyjedziesz z domu, przemyśl więc, ile zabrać ze sobą mleka w proszku, ile słoików, żeby głodny maluch mógł dostać to, co mu najbardziej smakuje. Nadmiar emocji związanych ze świątecznym zamieszaniem może też odwrócić uwagę od talerza. Dla dziecka ważniejsze stanie się zwiedzanie zakamarków domu babci, przesiadywanie u dziadka na kolanach lub zabawy z kuzynami. A apetyt zaspokoi bułeczka z masłem lub świąteczne jajko na miękko.

Wielkanoc jak w domu

Maluchy najlepiej funkcjonują, gdy otaczająca je rzeczywistość jest niemal w stu procentach przewidywalna. Na śniadanie kaszka, przed obiadem spacerek, wieczorem kąpiel z pianą i czytanie do snu. Gdy maluch wie, co za chwilę się zdarzy, czuje się bezpiecznie. Choć spędzicie święta w obcym miejscu (dom rzadko odwiedzanych dziadków niewątpliwie jest nim dla dziecka), dobrze, by w planie dnia znalazło się jak najwięcej stałych elementów. Odrzucenie rutyny powoduje rozregulowanie, którego skutki są odczuwane jeszcze długo po powrocie do domu. Na świąteczne zamieszanie, twarze gości, hałas dziecko może reagować strachem, płaczem, a nawet złością, zwłaszcza gdy jest zmęczone i niewyspane. Nie zapominaj o drzemce w ciągu dnia, a wieczorem nie zwlekaj z kładzeniem dziecka do łóżeczka.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

fotelik tyłem do kierunku jazdy, fotelik dla dziecka, fotelik dla przedszkolaka, przewożenie dziecka w foteliku
Fotolia
Czas wolny
Fotelik tyłem czy przodem do kierunku jazdy - wyniki crash testów
Czeka cię wymiana fotelika? Chcesz, by dziecko mogło wreszcie siedzieć przodem do kierunku jazdy? Zanim wybierzesz się do sklepu, sprawdź, czy to na pewno dobre rozwiązanie. Porównaj, jak bezpiecznie przewozi się dzieci w innych krajach i poznaj wyniki testów bezpieczeństwa.

W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy w Europie - głównie w Skandynawii - od dawna wozi się nie tylko niemowlęta, ale i starsze dzieci (nawet do szóstego roku życia). Takie rozwiązanie uznaje się za najbezpieczniejsze. Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do drugiego roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi lub wzrostu określanego dla fotelika. Foteliki do przewożenia w takim ustawieniu dzieci starszych niż niemowlęta można kupić także w Polsce. Zobacz, dlaczego warto rozważyć taki zakup. Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy? To, że dziecko siedzi i pewnie trzyma głowę, nie znaczy, że w każdej sytuacji poradzi sobie z jej ciężarem. Głowa malucha w porównaniu z głową osoby dorosłej jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Mięśnie szyi utrzymują ją pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu).   Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić dziecko, maluch nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego . Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź opinie! Skąd wiadomo, że fotelik ustawiony tyłem to lepsze rozwiązanie? Foteliki poddawane są tzw. crash testom , czyli kontrolowanym wypadkom z użyciem fantomów przypominających ciało dziecka. Przeprowadzają je niezależne organizacje konsumenckie, np. w Niemczech ADAC, w Wielkiej Brytanii AA TRUST czy OEAMTC w Austrii. Wynika z nich, że podczas zderzenia w foteliku montowanym przodem obciążenie mięśni szyi jest pięć razy większe niż kiedy dziecko siedzi w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy . Dane...

udana podróż z dzieckiem
Fotolia
Czas wolny
Siedem rad na dobrą podróż
Podpowiemy Ci, jak się przygotować do drogi, by dojechać na miejsce w doskonałych humorach.

Podpowiemy Ci, jak się przygotować do drogi, by dojechać na miejsce w doskonałych humorach. Początek udanych wakacji to spokojna podróż. Jest kilka rzeczy, o których trzeba pomyśleć, nim ruszycie w drogę – zwłaszcza gdy na pokładzie auta będzie maluch! 1. Zaplanuj wyjazd. Upewnij się, że masz ważny dowód rejestracyjny, opłacone ubezpieczenie OC, w przypadku podróży zagranicznej – „Zieloną Kartę”. Jeśli podróż ma trwać długo, rozpocznij ją jak najwcześniej, by dużą część trasy pokonać, nim słońce zacznie prażyć. Unikaj podróżowania nocą (zła widoczność, zmęczenie kierowcy) i okresów natężenia ruchu (korki, długie oczekiwanie na przejściach granicznych). 2. Sprawdź mocowanie fotelika. Jazda w foteliku to dla malucha jedyny bezpieczny sposób podróżowania. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz go na kolanach, nawet jeśli sama będziesz mieć zapięte pasy (przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne!). Podczas kolizji wypada ono do przodu z siłą 30-60 razy większą niż jego waga. Przy prędkości 60 km/h siła uderzenia dziecka, które waży 25 kg, wzrasta do około tony! Tak więc dla dobra malucha przewoź go tylko w foteliku! Nosidełko dla niemowląt (do 10-13 kg) montuj tyłem do kierunku jazdy. Dzięki temu przy nagłym hamowaniu delikatne mięśnie szyi malca będą mniej narażone na uraz. Nosidełko możesz przypiąć na przednim siedzeniu tylko wtedy, gdy w samochodzie nie ma poduszki powietrznej! Maluchy powyżej 10-13 kg można już przewozić przodem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 15 kg mogą podróżować w fotelikach bez szelek – zapina się je „dorosłymi” pasami (powinny przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie mogą dotykać szyi dziecka, być poluzowane). W większości krajów Europy (np. w Austrii, Chorwacji, Włoszech) dzieci do lat 12 można przewozić...

jaki fotelik samochodowy kupić
Adobe Stock
Czas wolny
Jaki fotelik samochodowy kupić: jak dobrać go do wieku i wzrostu dziecka [RANKING]
Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Rodzice mają jednak często dylemat: jaki fotelik samochodowy wybrać, by był bezpieczny. Wybierając fotelik, trzeba dopasować go do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Warto wcześniej sprawdzić wyniki w testach zderzeniowych i ranking fotelików do wożenia dzieci tyłem i przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy jest niezbędny do momentu, w którym dziecko uzyska 150 cm wzrostu, a pierwszą podróż fotelikiem noworodek odbędzie już ze szpitala do domu. Fotelik samochodowy jest po to, by dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo. Nie wolno zastępować fotelików podstawkami czy adapterami do pasów. Jaki fotelik samochodowy wybrać? Sprawdziliśmy popularne marki i modele fotelików samochodowych. Spis treści: Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Jaki fotelik samochodowy wybrać: na co zwrócić uwagę w sklepie Jaki fotelik samochodowy kupić: homologacja i testy zderzeniowe Jaki fotelik samochodowy kupić: nowy czy używany Kiedy kupić nowy fotelik samochodowy Jak zamontować fotelik samochodowy Jaki fotelik samochodowy kupić: przodem czy tyłem do kierunku jazdy Ranking fotelików samochodowych Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Najważniejsze jest, by dobrać fotelik samochodowy do wagi, wzrostu i wieku dziecka, w innym wypadku nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji. Wyróżniamy pięć kategorii wagowych fotelików: Fotelik samochodowy dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13kg) – fotelik dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy, często nazywany także nosidełkiem, można go zazwyczaj kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można go podpiąć. Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika, ale także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Fotelik samochodowy dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – tzw. następny fotelik dla dzieci w wieku od roku do około 3-4 lat, w tej grupie można dostać foteliki montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe dla dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg)  – foteliki z grupy 2...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz