Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Wykorzystaj urlop macierzyński

Teraz masz prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego. Czy wiesz, jak wykorzystać ten czas?


Od niedawna kobiety mają prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego. Teraz po pierwszym porodzie masz 20 tygodni wolnego od pracy. Czy wiesz, jak najlepiej wykorzystać ten niezwykły czas?



Wielu psychologów uważa, że dla rozwoju dziecka dobrze jest, jeśli może być stale z matką przez co najmniej pierwsze osiem miesięcy. Niestety, najczęściej mamy i ich pociechy mają dla siebie tylko urlop macierzyński. To niewiele. A jednak dla dziecka to czas, w którym robi krok milowy swoim rozwoju – z bezradnej istoty zmienia się w całkiem rozwinięte dziecko, które wyciąga rączki do zabawek, uśmiecha się, „rozmawia” i cieszy się na widok rodziców.

NAJWAŻNIEJSZA JEST WIĘŹ
Prawdopodobnie dopiero, gdy Twój maluszek będzie miał około sześciu-ośmiu miesięcy dostrzeżesz pierwsze wyraźne oznaki przywiązania (np. zacznie płakać, gdy weźmie je na ręce ktoś inny, niż Ty). Ale proces nawiązywania bliskości rozwija się już od narodzin. Najważniejsze są pierwsze cztery miesiące, gdy dziecko żyje w ścisłej symbiozie z matką. Dla prawidłowego rozwoju malca konieczna jest w miarę stała obecność mamy i jej wrażliwość na wysyłane sygnały. Kobiety, które są wyczulone na potrzeby swoich dzieci i dostosowują swoje działania do zachowania dziecka, mają większe szanse na zbudowanie z nim silnej więzi opartej na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Od początku staraj się więc wykorzystać każdą okazję, by budować więź ze swoim maleństwem.

Nie tylko karmienie
Bez względu na to czy karmisz piersią czy butelką, mniej więcej co trzy godziny Ty i Twoje dziecko macie okazję przeżyć niezwykłego rodzaju bliskość. Nie traktuj więc karmienia jako nudnego obowiązku. Kieruj się znakami dawanymi przez dziecko – karm je wtedy, kiedy ono tego chce i nie skupiaj się tylko na tym, czy prawidłowo ssie, zjada odpowiednią porcję i czy mu się odbija. Oczywiście, to wszystko jest istotne i – zwłaszcza na początku, gdy nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie – pochłania Twoją uwagę. Ale równie ważna jest wymiana spojrzeń i uśmiechów, czułe słowa, dotyk. Wsłuchaj się w to, co „mówi” do Ciebie Twój dzidziuś. Bądź wrażliwa na te zaproszenia do kontaktu i sama też zachęcaj do tego dziecko zwracając jednak uwagę, czy ono ma na to ochotę.

Chcę na rączki!
Bliski kontakt z ciałem matki, noszenie na rękach lub w nosidełku bardzo korzystnie wpływają na rozwój dziecka, na jego poczucie bezpieczeństwa i poczucie przywiązania. Okazuje się, że maluszki, które co najmniej przez trzy godziny dziennie są noszone na rękach lub w nosidełku, płaczą mniej niż te, które są noszone rzadziej i krócej. Dlatego, gdy tylko możesz, bierz dzieciątko na ręce, łagodnie kołysz, kładź je sobie na brzuchu. Tak małe dziecko, jeśli tylko nie śpi, powinno jak najrzadziej przebywać samo w łóżeczku – na tym etapie potrzebny mu niemal symbiotyczny związek z mamą.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mama całuje dziecko
Adobe Stock/screen FB
Aktualności
Całujesz dziecko w czółko? W jego (i twoim) mózgu dzieją się cuda!
Całowanie dziecka w czółko jest przyjemne nie tylko dla ciebie, ale i dla niego. Które rejony mózgu są pobudzane? Naukowcy już to wiedzą dzięki rezonansowi magnetycznemu.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 14.0px 'Helvetica Neue'; color: #1b1e21; -webkit-text-stroke: #1b1e21} span.s1 {font-kerning: none} Za każdym razem, gdy całuję moje dzieci w główkę, czuję, że zalewa mnie fala ciepła. To uczucie znane z pewnością wszystkim mamom. Okazuje się, że gdy całujesz swoje maleństwo, zachodzi szereg reakcji chemicznych, dzięki którym uwalniają się hormony wpływające na to, co odczuwamy w tej konkretniej chwili, a w twoim mózgu uaktywniają się rejony odpowiadające za pozytywne uczucia. Hormony miłości i przywiązania Na fotografii opublikowanej przez fejsbukowy profil ChannelMum.com widzimy, które rejony mózgu mamy i dziecka uaktywniają się podczas pocałunku w czoło. Na zdjęciu widać neurobiolog prof. Rebeccę Saxe z Massachusetts Institute of Technology  (od lat zajmującą się naukowo badaniem działania mózgu) całującą swojego dwumiesięcznego syna Percy'ego. To ponoć pierwszy w historii obraz rezonansu magnetycznego, który ukazuje więź łączącą matkę i jej dziecko.  Jakie hormony uaktywniają się w takiej chwili? oksytocyna - często nazywana "hormonem miłości", ponieważ stymuluje uczucia czułości i przywiązania. dopamina – aktywuje w mózgu system nagrody, sprawia, że czujemy się dobrze wazopresyna – hormon, który odpowiada za więzi mamy i dziecka (ale nie tylko, bo wiąże też partnerów) serotonina - wpływa na dobry nastrój. Najsilniejsza więź na świecie Niezwykła więź, która łączy mamę z dzieckiem, to najmocniejszy związek, jaki zna ludzkość. Ta miłość to najważniejsza część świata maluszka. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, a w przyszłości pomoże tworzyć ciepłe związki z innymi. Szalejące po porodzie w organizmie mamy hormony czynią ją szczególnie podatną na „zakochanie”. Wysoki poziom...

noworodek, sen noworodka
Fotolia
Noworodek
Tajemnica szyfru noworodka
Nie wiesz, dlaczego noworodek płacze? Masz wątpliwości, czy w ogóle coś słyszy, niepokoi cię, że tak krótko śpi? Spróbuj z nami rozwiązać zagadki, które intrygują wszystkich rodziców.

Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z noworodkiem, możesz czuć się jak Sherlock Holmes w trakcie śledztwa. Jedno malutkie dziecko i niewiadomych! Z początku będzie ci trudno je zrozumieć. Ale z każdym dniem, gdy przybędzie kolejnych obserwacji, poczujesz, że zaczynasz panować nad sytuacją. Od kiedy noworodek widzi? To jedno z pytań, które zadaje sobie większość rodziców. Odpowiedź na nie jest prosta. Dziecko przychodzi na świat, widząc, ponieważ zmysł wzroku rozwija się już w życiu płodowym. W brzuchu płód przyzwyczaja się do półmroku, więc tuż po narodzinach noworodek może źle reagować na ostre światło, zwłaszcza gdy pojawia się raptownie - np. ktoś nagle zapala mocną lampę. Wzrok noworodka jest idealnie dostosowany do jego potrzeb. Dziecko w oddali dostrzega tylko plamy. Takie ograniczenie pola widzenia jest korzystne dla delikatnego systemu nerwowego, który chroni noworodka przed nadmiarem wrażeń. Mimo to każde nowo narodzone dziecko umie skupić wzrok na przedmiocie lub osobie, która pojawia się w odległości 25–30 cm od jego oczu. Tam zwykle znajduje się twarz pochylonej nad nim mamy. Tuż po narodzinach, mimo zmęczenia trudami pokonywania drogi na świat, noworodek nie zasypia, ale próbuje „zapatrzeć się” w swoją mamę. Umożliwienie mu tego w pierwszej godzinie życia służy m.in. nawiązaniu więzi uczuciowej. Jeśli narodzinom dziecka towarzyszy tata, dziecko ma szansę „zapatrzeć się” również w niego. Sześć odmian płaczu noworodka O swoich potrzebach nowo narodzone dziecko daje znać płacząc lub nie. Krzyczy, gdy jest mu źle i szuka pomocy. Dziecko może płakać, kiedy: jest mu potrzebna zmiana pieluszki , chce jeść, przytulić się, jest mu zimno. Stwierdzono, że płacz noworodka różni się w zależności od przyczyny. Inaczej brzmi, gdy dziecko jest głodne, inaczej kiedy chce pić, spać, jeżeli jest mu...

Duńskie noworodki najrzadziej płaczą
Fotolia
Aktualności
W tym jednym kraju niemowlęta płaczą rzadziej niż w innych. Jak to możliwe?!
Z najnowszych badań wynika, że niemowlęta nie wszędzie płaczą tyle samo. Wiesz, w jakim kraju dzieci płaczą najmniej? Sprawdź!

Naukowcy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii przeprowadzani badanie na 8700 niemowlętach z różnych krajów. Czy dzieci zawsze płaczą tak samo? Gdy noworodek płacze Badanie wykazało, że niemowlaki w ciągu pierwszych sześciu tygodni życia płaczą średnio 117-133 minuty. Niemowlęta w 12. tygodniu życia płaczą już tylko 68 minut dziennie. Intensywność i częstotliwość płaczu różni się w zależności od kraju, w jakim wychowują się dzieci. Okazuje się, że w Danii niemowlęta płaczą mniej niż maluchy w innych krajach. Według autorów badania opublikowanego na łamach "Journal of Pediatrics" Duńczycy są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie, a duńskie niemowlęta płaczą mniej od innych, bo duński model rodzicielstwa różni się od tego praktykowanego w innych krajach. Duńczykom daleko do modelu rodzica-helikoptera , który krąży nad dzieckiem i wykazuje nadmierną troskę. Duńscy rodzice dają dzieciom wiele swobody. Jednym z przykładów jest pora snu czy drzemki niemowlaka – Duńczycy, zamiast kłaść dziecko do łóżeczka i zerkać co chwilę, czy przypadkiem się nie obudziło, kładą niemowlęta do wózków i pozwalają im spać na świeżym powietrzu, np. podczas spaceru. Badacze podkreślają, że na częstotliwość płaczu dziecka mogą mieć wpływ sytuacja socjoekonomiczna rodziców, genetyka czy przebieg ciąży , nie tylko pochodzenie i kraj, w którym maluchy są wychowywane. Zgadzacie się, że kraj, w którym wychowuje się dziecko, może mieć wpływ na częstotliwość płaczu maluszka? Jak często płakały wasze dzieci? Zobacz także: Ratunku! Co robić, kiedy niemowlę płacze? Źródło: rynekzdrowia.pl, irishtimes.com

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak