Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Wypadki w domu – dmuchaj na zimne!

Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką - tam najczęściej ulega wypadkom.

 

Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką. To tam najczęściej ulega wypadkom. Możesz jednak im zapobiec!
Przyjrzyjcie się uważnie swojemu domowi – czy dla Waszego malucha jest miejscem przyjaznym, czy raczej stanowi „tor przeszkód”? Oto domowy alfabet bezpieczeństwa dla rodziców.

Barierki
U szczytu i na dole schodów prowadzących na piętro zamontuj zamykane na zasuwkę, solidne barierki – na tyle wysokie, żeby dziecko nie przeszło górą. Gdy malec zaczyna pełzać, zabezpiecz nimi przejścia do pomieszczeń, do których nie powinien się dostać.

Chemikalia
Trzymaj je w wysoko umieszczonych szafkach z zamknięciem (to samo dotyczy leków czy narzędzi). Dziecko nie powinno wchodzić do warsztatu, magazynku, spiżarni czy garażu. Ściany pomalujcie nietoksycznymi farbami.

Elektryczność
Dziecko nie powinno mieć dostępu do grzejników, suszarki, żelazka i tostera (zwłaszcza gdy są podłączone do sieci). Gniazdka zabezpiecz zaślepkami albo zainstaluj model z automatyczną blokadą.

Gorące rzeczy
Nie stawiaj blisko krawędzi blatu gorących naczyń, czajników elektrycznych, opiekaczy, filiżanek ze świeżo zaparzoną herbatą. Nie pozwalaj dziecku zbliżać się do kominka czy nagrzanego piekarnika. Nowoczesne rury centralnego ogrzewania ukryj pod podłogą, zasłoń meblami lub owiń izolacją.

Kable
Schowaj je za meblami, pod podłogą lub grubym dywanem. Kable antenowe czy komputerowe powinny być zamurowane w ścianach. Regularnie sprawdzaj, czy przewody nie są uszkodzone. Urządzenia elektryczne wyłączaj z sieci, gdy skończysz z nich korzystać. Podczas ich pracy przewody nie mogą zwisać z blatu.

Kuchnia
Dziecko nie może przebywać tu samo. Szafki muszą mieć zamknięcia, których malec nie potrafi sforsować. Noże, zapałki, elektryczny sprzęt AGD, plastikowe torby przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci. Kosz na śmieci również powinien być ukryty przed malcem. Zabezpiecz płytę kuchenną, np. za pomocą ochraniacza. Korzystaj z palników gazowych z zabezpieczeniem przeciwwypływowym (odcina dopływ gazu, jeśli płomień zgaśnie).

Okna
Zaopatrz okna w stopery, które uniemożliwią dziecku otwieranie; nie stawiaj w pobliżu okien krzeseł czy szafek, które ułatwią malcowi wspinanie się na parapet.

Oświetlenie
Nie stawiaj lampek na podłodze i na niskich meblach. Nocne (z nietłukącymi abażurami) przymocuj do blatów szafek. Nie dawaj malcowi do zabawy świecących ozdób, które mógłby niechcący połknąć.

Podłogi
Dywany czy chodniki połóż na podkładkach antypoślizgowych. Zabezpiecz też nimi schody. Zrezygnuj z dywanów z tworzywa sztucznego – gromadzą kurz i są łatwopalne. Nie pozwalaj dziecku chodzić po mokrych lub świeżo pastowanych podłogach.

Rośliny
Postaw je wysoko lub zawieś na ścianach – wiele z nich to gatunki trujące (np. diffenbachia, fikus, asparagus, bluszcz). Od razu sprzątaj opadłe liście i pędy.

Szafki i półki
Zablokuj drzwiczki i szuflady. Usuń szafki ze szklanymi frontami, składane krzesła, wywrotne półki. Meble muszą być stabilne, a większe warto przymocować do ścian, m.in. wieszak na ubrania. Buty i kapcie zawsze chowaj do szafki.

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Łóżko piętrowe dla dziecka
AdobeStock
Zakupy
Łóżko piętrowe dla dziecka: jakie wybrać, na co zwracać uwagę?
Łóżko piętrowe dla dziecka może być fajnym pomysłem, jeśli pokój nie jest zbyt duży albo jest w nim więcej niż jeden lokator. Jak wybrać bezpieczne i odpowiednie dla wieku dziecka?

Kiedy metraż dziecięcego pokoju nie jest imponujący, a lokatorów jest co najmniej dwoje, trzeba bardzo przemyślanie gospodarować przestrzeń, by zmieściło się wszystko, co niezbędne i pokój nie był zagracony. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas zakup piętrowego łóżka. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli. Tylko na jaki się zdecydować? Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę przy wyborze. Łóżko piętrowe dla małych dzieci Na łóżku piętrowym na jego górnej części może spać nawet kilkulatek, pod warunkiem, że zadbamy o to, by jego poziom nie znajdował się zbyt wysoko. Odpowiednim dla najmłodszych dzieci modelem piętrowego łóżka jest takie, którego dolny materac leży tuż nad podłogą (ale nie bezpośrednio na niej, żeby pod materacem powietrze mogło cyrkulować), a górny znajduje się na wysokości około metra nad ziemią. Wówczas na dolnej części może spać nawet roczniak, a na górnej 3-4-latek. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu brzegów łóżka . Barierki powinny być na tyle wysokie, żeby dziecko nie spadło, przekręcając się we śnie. Łóżko piętrowe dla starszaków Typowych rozmiarów łóżka piętrowe mają materace o wymiarach 90x200cm i zajmują przestrzeń od podłogi aż prawie pod sufit. Jeśli w waszym domu młodsze dziecko ma kilka lat, a starsze jest już szkolniakiem, możecie zdecydować się na takie wysokie łózko piętrowe. Dla większej frajdy warto wybrać łóżko, które z jednej strony ma drabinkę do wspinania się, a z drugiej zjeżdżalnię. Dzięki temu łóżko stanie się przy okazji mini placem zabaw , doskonale sprawdzającym się w długie jesienne czy zimowe popołudnia. Zobacz też: Łóżko domek DIY. Poradnik krok po kroku, jak je zrobić Łóżko piętrowe dla trojga dzieci Nie tylko dwoje rodzeństwa może dzielić ze sobą pokój i łóżko. Takie rozwiązanie z powodzeniem można także...

Zabezpieczenia do domu
AdobeStock
Zdrowie
Jak ochronić małe dziecko przed wypadkami w domu? Są na to sposoby!
„Odwróciłam się tylko na chwilę!”, „Nie mam pojęcia, skąd on to wziął/jak to się stało/jakim cudem tam wszedł” - właśnie to słyszą najczęściej lekarze zajmujący się dziećmi, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w domu.

O bezpieczeństwo dziecka trzeba dbać non stop, bo maluchy są o wiele sprytniejsze, niż sądzimy: nawet całkiem małe brzdące potrafią wejść na parapet, przekręcić kluczyki w stacyjce albo wyjąć z torebki babci tabletki na nadciśnienie. Co może zagrażać dziecku w domu? Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, statystyki są jednak bezlitosne: do większości wypadków z udziałem dzieci dochodzi właśnie w nim. I to wcale nie w rodzinach patologicznych, ale w tzw. normalnych czy raczej zwyczajnych, takich jak twoja i moja. Nóż na kuchennym blacie. A także krajalnica, ostry korkociąg, zachęcająco zwisający kabel pełnego wrzątku czajnika elektrycznego, ciężki garnek i mnóstwo innych przedmiotów. Uważaj, co zostawiasz na kuchennym blacie. Wszystko, co musi tam stać, ustaw możliwie głęboko, pod samą ścianą. Ostre i niebezpieczne akcesoria trzymaj w zamykanych szafkach. Uwaga! Jak udowodnili pediatrzy z Michigan (informację podajemy za PAP), już większość rocznych maluchów bez większego problemu ściąga przedmioty z kuchennego blatu zamontowanego na standardowej wysokości (90 cm) i sięga o wiele głębiej, niż byśmy się mogli spodziewać. Obserwowane przez lekarzy dzieci sięgając po telefon-zabawkę stawały na palcach, chociaż teoretycznie taką umiejętność powinny osiągnąć dopiero w wieku 22 miesięcy! A przecież na kuchennym blacie nie leżą wyłącznie zabawki, prawda? Nieosłonięty palnik. Nawet jeśli dziecko nigdy dotąd nie interesowało się gorącymi garnkami ani płomieniem, któregoś dnia może wyciągnąć w ich kierunku rączki. Dlatego zabezpiecz kuchenkę specjalną osłoną i jeśli masz wybór, gotuj wyłącznie na tylnych palnikach. Guzik na podłodze. Maluszki są niczym odkurzacze: wkładają (lub próbują włożyć) do buzi wszystko, co znajdą na swojej drodze. Dlatego usuń z zasięgu malca wszelkie przedmioty, które zmieszczą się w jego...

niemowlę, raczkowanie
Rozwój
Dlaczego dziecko musi mieć warunki do raczkowania?
Marzysz, by Twoje dziecko było silne, zwinne i za kilka lat dobrze radziło sobie w szkole? Pozwól mu raczkować i beztrosko plątać się dorosłym pod nogami!

Pewnie, jak każda młoda mama, nie możesz się już doczekać, kiedy twój malec zrobi pierwszy samodzielny krok. Cierpliwości, sam wybierze odpowiedni moment. Póki co zadbaj o to, by miał jak najwięcej okazji do raczkowania . Bowiem bieganie na czworakach to dużo więcej niż etap poprzedzający chodzenie. Dlaczego jest tak bardzo ważne? Czy raczkowanie zapobiega ADHD? Według amerykańskiego pedagoga Paula Dennisona najrozmaitsze problemy, od dysleksji czy nadpobudliwości po kłopoty z koncentracją albo łapaniem piłki, to wynik złego współdziałania półkul mózgowych: lewej – logicznej i prawej – twórczej, odpowiadającej za emocje. Połączenia między półkulami tworzą się m.in. gdy dziecko raczkuje i właśnie dlatego ma ono tak ogromne znaczenie. Malec niby tylko biega sobie to tu, to tam, świetnie się przy tym bawiąc. Tymczasem w jego mózgu powstaje sprawny system „międzypółkulowych tras szybkiego ruchu”, którymi wszelkie bodźce, również te, które nie są związane z ruchem, mogą mknąć w obie strony z zawrotną prędkością. Tak wyposażony człowiek uczy się szybciej i z mniejszym wysiłkiem. Jak raczkowanie wpływa na połączenia w mózgu? Każdą ze stron ciała kontroluje inna półkula: lewą – prawa, prawą – lewa. Żeby dziecko mogło dotrzeć tam, gdzie chce, obie części jego mózgu muszą ze sobą ściśle współpracować. A nie byłoby to możliwe bez wymiany informacji. Co więcej, podczas tej współpracy muszą zachować pewną niezależność. Raczkujące dziecko nie kica przecież jak mały zajączek (ręka z ręką, noga z nogą), ani nie truchta dostojnie jak wielbłąd (prawa ręka z prawą nogą, lewa ręka z lewą nogą). Maluch podczas raczkowania porusza się tzw. ruchem krzyżowym naprzemiennym (np. prawa ręka – lewa noga – lewa ręka – prawa noga). Czy zmuszać dziecko do biegania na czworakach?...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak