Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką. To tam najczęściej ulega wypadkom. Możesz jednak im zapobiec!
Przyjrzyjcie się uważnie swojemu domowi – czy dla Waszego malucha jest miejscem przyjaznym, czy raczej stanowi „tor przeszkód”? Oto domowy alfabet bezpieczeństwa dla rodziców.
Barierki
U szczytu i na dole schodów prowadzących na piętro zamontuj zamykane na zasuwkę, solidne barierki – na tyle wysokie, żeby dziecko nie przeszło górą. Gdy malec zaczyna pełzać, zabezpiecz nimi przejścia do pomieszczeń, do których nie powinien się dostać.
Chemikalia
Trzymaj je w wysoko umieszczonych szafkach z zamknięciem (to samo dotyczy leków czy narzędzi). Dziecko nie powinno wchodzić do warsztatu, magazynku, spiżarni czy garażu. Ściany pomalujcie nietoksycznymi farbami.
Elektryczność
Dziecko nie powinno mieć dostępu do grzejników, suszarki, żelazka i tostera (zwłaszcza gdy są podłączone do sieci). Gniazdka zabezpiecz zaślepkami albo zainstaluj model z automatyczną blokadą.
Gorące rzeczy
Nie stawiaj blisko krawędzi blatu gorących naczyń, czajników elektrycznych, opiekaczy, filiżanek ze świeżo zaparzoną herbatą. Nie pozwalaj dziecku zbliżać się do kominka czy nagrzanego piekarnika. Nowoczesne rury centralnego ogrzewania ukryj pod podłogą, zasłoń meblami lub owiń izolacją.
Kable
Schowaj je za meblami, pod podłogą lub grubym dywanem. Kable antenowe czy komputerowe powinny być zamurowane w ścianach. Regularnie sprawdzaj, czy przewody nie są uszkodzone. Urządzenia elektryczne wyłączaj z sieci, gdy skończysz z nich korzystać. Podczas ich pracy przewody nie mogą zwisać z blatu.
Kuchnia
Dziecko nie może przebywać tu samo. Szafki muszą mieć zamknięcia, których malec nie potrafi sforsować. Noże, zapałki, elektryczny sprzęt AGD, plastikowe torby przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci. Kosz na śmieci również powinien być ukryty przed malcem. Zabezpiecz płytę kuchenną, np. za pomocą ochraniacza. Korzystaj z palników gazowych z zabezpieczeniem przeciwwypływowym (odcina dopływ gazu, jeśli płomień zgaśnie).
Okna
Zaopatrz okna w stopery, które uniemożliwią dziecku otwieranie; nie stawiaj w pobliżu okien krzeseł czy szafek, które ułatwią malcowi wspinanie się na parapet.
Oświetlenie
Nie stawiaj lampek na podłodze i na niskich meblach. Nocne (z nietłukącymi abażurami) przymocuj do blatów szafek. Nie dawaj malcowi do zabawy świecących ozdób, które mógłby niechcący połknąć.
Podłogi
Dywany czy chodniki połóż na podkładkach antypoślizgowych. Zabezpiecz też nimi schody. Zrezygnuj z dywanów z tworzywa sztucznego – gromadzą kurz i są łatwopalne. Nie pozwalaj dziecku chodzić po mokrych lub świeżo pastowanych podłogach.
Rośliny
Postaw je wysoko lub zawieś na ścianach – wiele z nich to gatunki trujące (np. diffenbachia, fikus, asparagus, bluszcz). Od razu sprzątaj opadłe liście i pędy.
Szafki i półki
Zablokuj drzwiczki i szuflady. Usuń szafki ze szklanymi frontami, składane krzesła, wywrotne półki. Meble muszą być stabilne, a większe warto przymocować do ścian, m.in. wieszak na ubrania. Buty i kapcie zawsze chowaj do szafki.